Головна Блог ... Аналітична стаття Статті Чи компенсуються додаткові витрати на ноутбук, квадроцикл та спа-комплекс? Чи компенсуються додаткові витрати на ноутбук, ква...

Чи компенсуються додаткові витрати на ноутбук, квадроцикл та спа-комплекс?

Відключити рекламу
 - f35e791fc5635f8464d614c20ce17b8b.jpg

Механізм стягнення додаткових витрат дозволяє поділити на двох витрати щодо відпочинку, навчання, лікування дитини. Але не всі витрачені кошти слід ділити навпіл. Де ж саме пролягає межа між необхідністю та формою дозвілля? (Джерело: ЗіБ)

Фактори впливу

У Вищій школі адвокатури розповіли про практичні аспекти стягнення додаткових витрат на утримання дитини. Лектор вебінар, адвокат Ірина Попіка нагадала, що обов’язок батьків не обмежується аліментами, а передбачає їх участь у додаткових витратах. Складність полягає у тому, аби виставити межу між власне аліментами та додатковими витратами.

Крім того, не будь-які витрати на дитину можуть бути визнані додатковими, а отже відповідні кошти стягуються з другого із батьків не у всіх випадках. Кожна справа про стягнення додаткових витрат має свій індивідуальний контекст, а рішення у ній залежить від ретельності підготовки доказової бази та належного обґрунтування витрат зі сторони захисту.

Нормативно-правове регулювання щодо стягнення відшкодування за такі витрати здійснюється на рівні Конвенції про права дитини від 20.11.1989, Конституції, Сімейного кодексу та Цивільного процесуального кодексу, а також закону «Про охорону дитинства».

Зокрема, ч.1 ст.185 Сімейного кодексу передбачено, що той з батьків, з кого присуджено стягнення аліментів на дитину, а також той з батьків, до кого вимога про стягнення аліментів не була подана, зобов’язані брати участь у додаткових витратах на дитину, що викликані особливими обставинами (розвитком здібностей дитини, її хворобою, каліцтвом тощо). Однак такий перелік обставин не є вичерпним, а тому сама судова практика стає дороговказом щодо застосовності механізму стягнення додаткових витрат.

І.Попіка звернула увагу, що при цьому проживання або не проживання другого з батьків із дитиною не впливає на право на компенсацію понесених витрат іншим з батьків. Інколи мова має йти не про стягнення таких витрат, а про збільшення розміру аліментів, враховуючи їх визначення, за яким аліменти необхідні для того, щоб забезпечити нормальні матеріальні умови для життя.

А от на саме рішення про віднесення тих чи інших витрат до додаткових можуть вплинути як негативні фактори, як-от хвороба дитини, так і позитивні — наявність особливого хисту.

Користуйтеся консультацією: Додаткові витрати на дитину

Сприятливі обставини

Спікер детально розглянула велику кількість прикладів із судової практики, що дозволило охарактеризувати відношення суду до тих чи інших обставин які можуть вплинути на рішення у даній категорії спорів.

Наприклад, оздоровлення дитини на морі в дитячому таборі відноситься до додаткових витрат, оскільки «перебування у горах чи на морі у літній період добре впливає на організм дитини, сприяє його зміцненню, покращенню імунітету, збільшенню опірності організму до хвороб, тощо, що в подальшому не може не впливати на стан здоров’я дитини, зокрема, в осінньо-зимовий період». Такий висновок можна зустріти в постанові Львівського апеляційного суду від 18.02.2020 у справі №466/667/19.

Інший суд апеляційної інстанції також визнав додатковими витрати на придбання ноутбуку, оскільки вони зумовлені введенням в Україні дистанційної форми навчання у зв’язку із карантинними обмеженнями. У постанові Сумського апеляційного суду від 11.11.2021 у справі №585/1114/21 міститься також твердження про те, що ця обставина є загальновідомою, а тому не потребує окремого доказування.

А Верховний Суд у своїй постанові у від 12.01.2022 у справі №640/15771/19 визнав, що надання послуг із організації вступу до вищих навчальних закладів для здобуття професійної освіти щодо підготовки документів для поїздки на навчання до навчального закладу за кордон, вступ до навчального закладу за кордоном та консультації з цих питань є тими особливими обставинами, щодо яких передбачено стягнення додаткових витрат з батьків на утримання дитини.

Необґрунтована необхідність

Водночас із цим, відвідування спортивної секції та дитячого гуртка малювання не є тими обставинами, які свідчать про необхідність стягнення додаткових витрат, якщо немає підстав стверджувати про наявність у дитини особливого хисту до спорту та малювання. У такому разі відвідування гуртків буде розглядатись лише як спосіб організації дозвілля дитини. Такого висновку дійшов ВС у постанові від 30.01.2019 у справі №205/4622/16-ц.

Саме по собі придбання планшета (на відміну від вищезгаданого рішення про ноутбук) також не буде розглядатись як додаткові витрати, якщо необхідність такого придбання не зумовлена особливими обставинами (постанова ВС від 12.03.2020 у справі №520/12681/17).

Але інколи впевненість у наявності права на компенсацію додаткових витрат просто зашкалює, а з тим і підбурює фантазію батьків. Так, до прикладу, позивач в одній із справ намагалась обґрунтувати необхідність придбання 11-річній дитині квадроциклу. Але суд вказав, що отримання навиків водіння на квадроциклі в 11 років не є тими особливими обставинами, з якими законодавець у ст.185 СК пов’язує необхідність участі іншого з батьків у витратах (постанова Львівського АС від 18.02.2020 у справі №466/667/19). Ще в одній справі (постанова ВС від 09.09.2019 у справі №344/5315/18) позивачу не вдався відпочинок у СПА-комплексі за рахунок компенсації від колишнього.

Особливості розгляду

Також спікер закцентувала увагу на інших особливостях розгляду такої категорії спорів. До прикладу, з аналізу судової практики вбачається, що в переважній більшості випадків додаткові витрати присуджуються після їх фактичного понесення разово. Це пояснюється складністю доведення необхідності стягнення додаткових витрат в майбутньому (наперед). Періодична, постійна виплата додаткових витрат присуджується зазвичай у разі, якщо дитина має хронічні захворювання, потребує постійного лікування, специфічного догляду.

Що стосується розміру участі одного з батьків у додаткових витратах на дитину, то як визначено ч.2 ст.185 СК, у разі спору він визначається за рішенням суду, з урахуванням обставин, що мають істотне значення.

У постанові від 14.01.2019 у справі №751/4312/16-ц ВС також вказав на те, що вирішуючи питання щодо розміру коштів, які підлягають стягненню на додаткові витрати, суди повинні враховувати, в якій мірі кожен із батьків зобов'язаний брати участь у цих витратах з огляду на матеріальне та сімейне становище сторін та інші інтереси й обставини, що мають істотне значення. У випадку, коли матеріальне становище батьків не дозволяє забезпечити повну оплату додаткових витрат, вони можуть бути компенсовані лише частково. Але на відміну від аліментів, додаткові витрати на утримання дитини стягуються у твердій грошовій сумі.

Також ВС (постанова від 30.03.2021 у справі №521/16595/18) наголосив на тому, що при зверненні до суду із позовом про стягнення додаткових витрат на утримання дитини важливо враховувати, що не будуть задоволені відповідні вимоги у разі, якщо період, за який вони були понесені, припадав на спільне проживання сторін у шлюбі. І при цьому не буде доведено, що всі витрати здійснені за особисті кошти позивача.

Автор статті: ВИКТОР ФЕДОРІВ

  • 2019

    Переглядів

  • 0

    Коментарі

  • 2019

    Переглядів

  • 0

    Коментарі


  • Подякувати Відключити рекламу

    Залиште Ваш коментар:

    Додати

    КОРИСТУЙТЕСЯ НАШИМИ СЕРВІСАМИ ДЛЯ ОТРИМАННЯ ЮРИДИЧНИХ ПОСЛУГ та КОНСУЛЬТАЦІЙ

    • Безкоштовна консультація

      Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях

    • ВІДЕОДЗВІНОК ЮРИСТУ

      Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс

    • ОГОЛОСІТЬ ВЛАСНИЙ ТЕНДЕР

      Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію

    • КАТАЛОГ ЮРИСТІВ

      Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом

    Популярні аналітичні статті

    Дивитись усі статті
    Дивитись усі статті
    logo

    Юридичні застереження

    Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

    Повний текст