Главная Війна і права ... Питання - відповідь Як пройти військово-лікарську комісію (ВЛК)

Як пройти військово-лікарську комісію (ВЛК)

  • 0

  • 0

  • 1145

Отключить рекламу

Що таке медогляд ВЛК?

Медогляд ВЛК – медогляд військово-лікарською комісією – проходять з метою:

  • встановлення причинного зв’язку захворювання, травми (поранення, контузії, каліцтва) із захистом Батьківщини/виконанням обов’язків військової служби/проходженням військової служби;
  • визначення придатності до військової служби;
  • визначення потреби у відпустці для лікування у зв’язку з хворобою або відпустці для лікування після поранення (контузії, травми або каліцтва), у тривалому лікуванні, протезуванні, ортезуванні, звільненні від службових обов’язків.

Коли потрібно проходити ВЛК?

  1. Потреба у проведенні медогляду ВЛК з метою визначення причинного зв’язку травми, поранення чи захворювання з військовою службою виникає, коли під час медичного огляду військовослужбовців встановлено діагноз щодо будь-якого захворювання, травми, контузії, каліцтва або поранення. В такому випадку ВЛК визначає, чи є причинний зв’язок між цими медичними станами та службою в ЗС України.
    Рішення щодо причинного зв’язку між захворюванням, травмою (пораненням, контузією, каліцтвом) та військовою службою буде важливим для тебе при отриманні відповідних грошових виплат, тому подбай про отримання відповідних документів від військової частини, які засвідчують обставини набуття тобою поранень, травми чи захворювання (див. «Довідка про обставини травми»)
  2. Потреба в проведенні медичного огляду ВЛК з метою визначення ступеня придатності до військової служби з’являється у разі виявлення під час обстеження або лікування у медзакладі у військовослужбовця захворювання, наслідків травми (поранення, контузії, каліцтва), які зумовлюють непридатність до військової служби. У цьому випадку військовослужбовці и направляються на медичний огляд для встановлення ступеня придатності до військової служби за рішенням начальника (керівника) медзакладу на підставі подання начальника (керівника) лікувального відділення, в якому обстежується лікується військовослужбовець (пункт 6.4. глави 6 розділу ІІ Положення, затвердженого наказом МОУ №402 від 14.08.2008).
    Якщо захворювання чи отримана травма не призвели до порушення функцій органів і систем органів або призвели до незначних їхніх порушень (що також визначає лікар), то потреба в проходженні медичного огляду ВЛК відсутня, оскільки ступінь придатності до військової служби не змінився.
    При ухиленні від призначеного обстеження або порушенні лікарняного (госпітального) режиму особу можуть виписати без проходження ВЛК. Про відмову в обстеженні повідомляється командир в/ч.
  3. Потреба в проведення медичного огляду ВЛК для визначення потреби у продовження лікування чи у відпустці для лікування, переведенні в інший лікувальний заклад визначає твій лікар під час лікування. Якщо така потреба є, начальник медзакладу (за поданням начальника лікувального відділення або профільного фахівця) направить тебе на медогляд ВЛК для визначення потреби у подальших діях, які допоможуть завершити твоє лікування.

Направлення на медичний огляд ВЛК

Направлення на медичний огляд ВЛК (зразок у додатку 11) може дати прямий начальник (від командира частини і вище), начальники штатних ВЛК, керівники ТЦК та СП, начальники (керівники) закладу охорони здоров’я за місцем лікування, а також органи військового управління/підрозділи Військової служби правопорядку Збройних Сил України, прокуратура, суд (Пункт 6.1 статті 6 Наказу Міноборони від 14.08.2008 №402 «Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України»).

Направлення на медогляд ВЛК під час лікування:
Якщо ти лікуєшся або проходиш обстеження у медзакладі, на медогляд ВЛК тебе може направити начальник медзакладу (за поданням начальника лікувального відділення або профільного фахівця) у двох випадках:

  • Якщо під час обстеження або лікування у медзакладі, лікарем будуть виявлені захворювання чи травми, які зумовлюють непридатність до військової служби;
  • Якщо після лікування є потреба у відпустці для лікування у зв’язку з хворобою (після поранення), або у звільненні від виконання службових обов’язків (у тому числі і повторно)

Направлення на медогляд ВЛК з військової частини:
Якщо ти знаходишся у військовій частині, то направлення на медогляд ВЛК формує начальник медичної служби з підписом командира військової частини. В такому випадку, тобі потрібно:

  • після прибуття до військової частини після повернення з лікування написати рапорт на ім’я командира в/ч з доповіддю про завершення лікування та запитом про направлення на проходження ВЛК (Додаток 10);
  • отримати направлення від начмеда на проходження ВЛК з підписом командира в/ч (Додаток 11).
  • Отримати від начальника медичної служби інформацію щодо місця, часу та дати твого прибуття до закладу охорони здоров’я для проходження військово-лікарської комісії (див. розділ «Запис на огляд ВЛК через електронну чергу»).

Направлення на медогляд ВЛК через ТЦК та СП:
Якщо ти знаходишся у відпустці для лікування після захворювання чи поранення, за декілька днів до її завершення звернись до керівника твого ТЦК та СП щодо направлення на повторний медичний огляд за місцем проведення відпустки для визначення придатності до військової служби або для вирішення питання про потребу у продовженні відпустки для лікування у зв’язку із хворобою \ після поранення (Пункт 6.15 статті 6 Наказу Міноборони від 14.08.2008 №402 «Про затвердження Положення про військово-лікарську комісію»). Керівник твого ТЦК та СП надає направлення на проходження медогляду ВЛК без повернення до військової частини. Якщо лікування відбувається в іншій територіальній одиниці, ніж твоя в/ч, необхідно тимчасово стати на військовий облік у місцевому ТЦК та СП.

Запис на медогляд ВЛК через е-Чергу

Електронна черга для запису на ВЛК запроваджена для спрощення проходження ВЛК військовослужбовцями, адже маючи завчасно час та дату проходження огляду, не потрібно витрачати час на черги та довготривале очікування.
ВАЖЛИВО: запис через електронну чергу на ВЛК не рівнозначний і не замінює направлення на медичний огляд ВЛК – запис через е-чергу дозволяє прибути на огляд ВЛК в заздалегідь визначений час та місце. Але тобі все рівно потрібно направлення командира на медогляд ВЛК.
Для отримання запису на проходження медогляду ВЛК через е-Чергу тобі потрібно зробити наступне:

  • звернись до начальника медичної служби з запитом щодо запису тебе через е-Чергу на медогляд ВЛК.
  • Начмед в\ч через систему е-Черги обере заклад, в якому ти проходитимеш ВЛК та обере час та день, коли тобі треба прибути до медзакладу.
  • З направленням на ВЛК, записом через е-Чергу та документами для проходження ВЛК прибудь до медзакладу для проходження ВЛК у вказаний день та час та звернись до представник закладу охорони здоров’я (в різних медзакладах це може бути секретар ВЛК, начмед поліклініки, терапевт), який розпише необхідних лікарів та обстеження, виходячи з особливостей захворювання, травми чи поранення військовослужбовця, та забронює день та час візиту до цих спеціалістів в електронній черзі медзакладу.

Усі військові частини повинні користуватись системою віддаленого запису (е-Чергою) військовослужбовця на проходження військово-лікарської комісії. Однак, у окремих випадках це може бути неможливо, якщо військова частина знаходиться в зоні без зв’язку.
Якщо начальник медичної служби направляє військовослужбовця без попереднього запису до закладу охорони здоров’я, твій алгоритм дій наступний:

  1. Отримай направлення на ВЛК
  2. Прибудь до вказаного медзакладу і звернись в реєстратуру закладу охорони здоров’я
  3. Посадова особа медзакладу запише тебе до відповідних спеціалістів через е-чергу реєстратури на найближчий час коли буде вільне місце.

Якщо начальник медичної служби твоєї в\ч не знає про те, як користуватись е-Чергою, не знає, як до неї підключитись, йому \їй потрібно звернутись до військового медично-клінічного центру свого гарнізону, посадові особи якого зареєструють військову частину в системі е-черги і проведуть навчання щодо користування системою за потреби.

Відмова надати направлення на ВЛК

У разі, якщо військова частина та інші уповноважені особи незаконно, на твою думку, відмовляють тобі в направленні на ВЛК, твої дії:

  1. Зателефонуй на гарячу лінію Міністерства оборони України (15-12) та поясни свою проблему.
  2. Якщо це не спрацювало, тобі потрібно подати заяву до суду з вимогою зобов’язати командира військової частини надати направлення на ВЛК. Наразі існує практика позитивних рішень у таких питаннях.

Документи для проходження ВЛК

Для проходження ВЛК у воєнний час тобі треба мати з собою наступні документи:

  • направлення на медичний огляд ВЛК (зразок дивись у додатку 11);
  • медичні документи, які підтверджують початок розвитку, розвиток захворювання або одержання травми (поранення, контузії, каліцтва): медична книжка, медичні карти стаціонарного (амбулаторного) хворого або витяги з них, довідки із закладів охорони здоров’я, свідоцтва про хворобу, витяг із книги обліку хворих в амбулаторії під час первинного звернення по медичну допомогу;
  • посвідчення особи (військовий квиток або посвідчення офіцера);
  • медична характеристика (у воєнний час надається тільки у випадках направлення на медичний огляд військовослужбовців із захворюваннями психіки та поведінки, а також при повторному направленні на медичний огляд ВЛК з метою визначення ступеню придатності до військової служби протягом 12 місяців з дня закінчення попереднього медичного огляду);
  • службова характеристика (у воєнний час надається тільки у випадках направлення на медичний огляд військовослужбовців із захворюваннями психіки та поведінки, а також при повторному направленні на медичний огляд ВЛК з метою визначення ступеню придатності до військової служби протягом 12 місяців з дня закінчення попереднього медичного огляду);
  • довідка про обставини травми від твоєї в/ч (у разі отримання травми, поранення, контузії, каліцтва внаслідок бойових дій) та/або засвідчену копію акту про нещасний випадок (гостре професійне захворювання (отруєння), поранення, контузії, травми, каліцтва, окрім тих випадків, що настали внаслідок уражень або дій з боку противника);
  • посвідчення УБД (за наявністю);
  • витяги із особових справ та інші довідкові матеріали для військовослужбовців – учасників бойових дій (можуть бути у вигляді ксерокопій, однак завірені відповідними посадовими особами та печаткою в/ч);
  • медичні документи щодо стану твого здоров’я, дані з яких будуть враховуватись лікарями під час формування постанов ВЛК.

Порядок проходження ВЛК

В Україні діють штатні ВЛК, до яких належать Центральна військово-лікарська комісія ЗС України (м. Київ) (далі – ЦВЛК); ВЛК регіону (розташовані у м. Львів, м. Харків, м. Дніпро, м. Одеса, м. Вінниця). Також є позаштатні постійно діючі ВЛК (, до яких належать: госпітальні ВЛК; гарнізонні ВЛК; лікарсько-льотні комісії; ВЛК Десантно-штурмових військ; ВЛК територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки; ВЛК Сухопутних військ Збройних Сил України, ВЛК Сил спеціальних операцій Збройних Сил України, ВЛК державних, комунальних закладів охорони здоров’я з правами госпітальної ВЛК.
До складу ВЛК входять: хірург, терапевт, невропатолог, окуліст, отоларинголог, гінеколог (для жінок), а за медичними показниками і лікарі інших спеціальностей. Обов’язково виконуються загальні аналізи крові та сечі, ЕКГ-дослідження, рентгенологічне обстеження органів грудної клітки.
Порядок проходження ВЛК:

  1. Начмед твоєї військової частини повинен надати тобі направлення на ВЛК на бланку військової частини за підписом командира військової частини (зразок дивись у Додатку 11). В окремих випадках (наприклад, якщо військовослужбовець та начмед знаходяться в різних віддалених місцях), направлення на ВЛК може бути надіслано на заклад охорони здоров’я чи ТЦК та СП засобами електронного документообігу.
  2. Начмед твоєї військової частини повинен дистанційно записати тебе через систему Е-черга на прийом до посадової особи військово-лікарської комісії та надати тобі час та дату, на який тобі потрібно прибути до закладу охорони здоров’я для проходження ВЛК. Якщо по якійсь причині це не відбулось (наприклад, в\ч виконує завдання зоні, де немає зв’язку), тобі потрібно прибути до закладу охорони здоров’я, де ти проходитимеш ВЛК з направленням (додаток 11) та звернутись до реєстратури медзакладу.
  3. В реєстратурі закладу охорони здоров’я тобі повинні надати:
    1. картку обстеження та медичного огляду, яку надалі будуть заповнювати лікарі;
    2. корінці на прийом до усіх необхідних лікарів.
    3. В реєстратурі тобі дадуть пояснення, де знаходяться потрібні кабінети та запишуть на прийом через е-чергу (в тих закладах і до тих лікарів, для яких уже працює електронна форма запису).
  4. Спочатку потрібно здати всі необхідні аналізи та пройти обстеження. Потім пройти лікарів. Кожен з лікарів після огляду пише висновок про стан здоров’я військовослужбовця. Варто зазначити, що під своїм висновком лікар обов’язково має поставити підпис та завірити його печаткою.
  5. Комісія ВЛК розглядає медичну справу військовослужбовця та приймає відповідну постанову
  6. Секретар ВЛК надає висновок ВЛК військовослужбовцю

Терміни проходження ВЛК

Строки проведення медичних оглядів ВЛК при ТЦК та СП, а також лабораторних та інструментальних досліджень, включно з необхідністю направлення на додаткові методи дослідження, лабораторні обстеження, визначаються з урахуванням необхідності отримання повної та об’єктивно інформації про стан здоров’я людини, та не можуть становити більше 14 днів.

  • 1145

    Просмотров

  • 0

    Коментарии

  • 1145

    Просмотров

  • 0

    Коментарии


  • Поблагодарить Отключить рекламу

    Оставьте Ваш комментарий:

    Добавить

    Другие наши сервисы:

    • Бесплатная консультация

      Получите быстрый ответ на юридический вопрос в нашем мессенджере , который поможет Вам сориентироваться в дальнейших действиях

    • ВИДЕОЗВОНОК ЮРИСТУ

      Вы видите своего юриста и консультируетесь с ним через экран, чтобы получить услугу, Вам не нужно идти к юристу в офис

    • ОБЪЯВИТЕ СОБСТВЕННЫЙ ТЕНДЕР

      На выполнение юридической услуги и получите самое выгодное предложение

    • КАТАЛОГ ЮРИСТОВ

      Поиск исполнителя для решения Вашей проблемы по фильтрам, показателям и рейтингу

    Популярные аналитические статьи

    Смотреть все статьи
    Смотреть все статьи
    logo

    Юридические оговорки

    Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

    Полный текст