Главная Блог ... Консультации от юристов Все, що потрібно знати про вручення повісток: консультує адвокат Рогозін С.Л. Все, що потрібно знати про вручення повісток: конс...

Все, що потрібно знати про вручення повісток: консультує адвокат Рогозін С.Л.

Отключить рекламу
 - 1466b0221335fabab2d652e3f432fd88.jpg

Зміст

  1. Правове регулювання вручення повісток під час мобілізації
  2. Коло суб’єктів, які можуть вручати повістку
  3. Місця, де можуть вручати повістку військовозобов’язаному та способи її отримання
  4. Обов’язкові реквізити повістки
  5. Окремі практичні аспекти вручення повістки
  6. Відповідальність за ухилення від отримання повістки або нез’явлення за отриманою повісткою

У зв'язку з останніми новинами про чергову хвилю мобілізацію роз’яснюю актуальні питання що стосуються порядку вручення повісток.

Аналізуйте судовий акт: Верховний Суд роз’яснив: чи можна оскаржити в суді повістку від військкомату (Постанова ВС від 8 вересня 2022 року у справі № 300/1263/22)

1. Правове регулювання вручення повісток під час мобілізації

У національному законодавстві немає закону, який би визначав порядок вручення повісток під час воєнного стану. Наразі це питання регулюється Положенням про підготовку і проведення призову громадян України на строкову військову службу та прийняття призовників на військову службу за контрактом, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 21.03.2002 року № 352. Тому, при складанні та врученні повісток службові особи керуються саме цим актом.

2. Коло суб’єктів, які можуть вручати повістку

Відповідно до п. 56 Положення про підготовку і проведення призову громадян України на строкову військову службу та прийняття призовників на військову службу за контрактом, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21.03.2002 року № 352 уповноваженими суб’єктами, які мають право вручати повістки є:

  • посадові особи районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військкомати);
  • органи місцевого самоврядування;
  • керівники підприємств, установ, організацій, у тому числі закладів освіти, незалежно від підпорядкування і форми власності.

Особа, що має намір вручити повістку має представитися, назвати свою посаду, підстави відповідно яких, особам надані повноваження на вручення повістки.

Якщо зі слів особи стає зрозуміло, що вона є військовослужбовцем та служить у військовому комісаріаті, це означає, що вона перебуває при виконанні службових обов’язків, така особа має пред’явити військовий квиток або посвідчення офіцера. Крім того, при виконанні військових обов’язків особа має бути одягнена у військову форму, що має містити знаки розрізнення військовослужбовців, зокрема погони, нашивки.

У цьому контексті варто наголосити, що працівники поліції повноважень на вручення повісток не мають, так само як і представники тероборони.

Користуйтеся консультацією: Видача повісток на вулиці: ЗАКОННО чи НІ

3. Місця, де можуть вручати повістку військовозобов’язаному та способи її отримання

Саме питання місця вручення повістки у нормативних документах детально не описано, однак я схиляюся до думки, що повістка має бути вручена за місцем роботи/навчанням або місцем проживання громадянина для можливості встановлення особи. Такий висновок випливає з того, що особа, яка вручає повістку, не має права вимагати від особи, якій вручають повістку пред’явити документи для встановлення її особи. Водночас, і вручення повістки на вулиці не буде порушенням, якщо відбуватиметься з урахуванням встановленої процедури.

На відміну від місця вручення повістки, спосіб її вручення є детально врегульованим. Відповідно до чинного законодавства, особа має отримати повістку від одного із трьох суб’єктів, які зазначені вище, особисто. Таке вручення вважається належним повідомленням за умови, що військовозобов’язаний підписав корінець повістки, який підлягає зберіганню у військкоматі.

У зв’язку з цим передача повістки поштою чи через родичів не є належним повідомленням. Так само не вважається належним врученням повістки і отримання інформації про призов телефонним дзвінком.

4. Обов’язкові реквізити повістки

У повістці повинно бути вказано прізвище, ім’я та по батькові мобілізованого, його адреса. Також, військова спеціальність повинна співпадати зі спеціальністю записаною у військовому квитку. Крім того, в повістці повинні бути вказані: дата, час, адреса місця прибуття та перелік документів, які особа повинна мати при собі. Повістка повинна бути скріплена печаткою та підписом військового комісара.

5. Окремі практичні аспекти вручення повісток

Одним із найпоширеніших питань, з якими зустрічаюся у практичній діяльності є таке: «Чи можуть представники військомату примусово доставити військовозобов’язаного до пункту мобілізації?»

Одразу відмічу, що згідно із чинним законодавством, прибуття особи до пункту мобілізації покладається саме на військовозобов’язаного. Будь-які дії примусового характеру щодо утримання особи – є незаконними та законодавством не передбачені.

Водночас, випадки затримання можливі, якщо особа вчинила адміністративне правопорушення передбачене статтею 210 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Однак, таке затримання здійснюється виключно Національною поліцією

Іншим важливим питанням є те: чи можна відмовитися від підпису повістки, якщо особа військовозобов’язаного вже встановлена?

Відмовитися від підпису повістки можна, однак хочу звернути увагу, що у випадку відмови військовозобов’язаного від підпису повістки, особою, що вручає таку повістку можливе складання акту відмови від отримання повістки. Складений акт про відмову від отримання повістки може можу бути направлений до правоохоронних органів для притягнення до кримінальної або адміністративної відповідальності щодо ухилення від військової служби.

6. Відповідальність за ухилення від отримання повістки або нез’явлення за отриманою повісткою

Законодавство покладає обов’язок на особу, після отримання повістки, з’явитися до військкоматів чи територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (військкомат). І навіть у випадку, якщо особа належить до категорії осіб, які не підлягають мобілізація, до військкомату все одно потрібно з’явитися аби надати документи, що підтверджують підстави для звільнення від мобілізації.

Якщо такий обов’язок буде проігноровано, особа ризикує бути притягнута до адміністративної та кримінальної відповідальності.

АДМІНІСТРАТИВНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ

Стаття 210 Кодексу України про адміністративні правопорушення «Порушення призовниками, військовозобов’язаними, резервістами правил військового обліку»

Адміністративне стягнення:

  • за ч. 1 ст. 210 - штраф від 510 до 850 грн.
  • за ч. 2 ст. 210 – штраф від 850 до 1700 грн.

Стаття 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення «Порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Адміністративне стягнення:

  • за ч. 1 ст. 210-1 - штраф від 3400 до 5100 грн.
  • за ч. 2 ст. 210-1 – штраф від 5100 до 8500 грн.

КРИМІНАЛЬНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ

Стаття 336 Кримінального кодексу України «Ухилення від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період»

Покарання: позбавлення волі на строк від трьох до п’яти років.

Стаття 337 Кримінального кодексу України «Ухилення від військового обліку або навчальних (спеціальних) зборів».

Покарання:

  • за ч. 1 ст. 337 - штраф від 5100 до 8500 грн. або виправні роботи на строк до одного року.
  • за ч. 2 ст. 337 – штраф від 8500 до 11900 грн. або виправні роботи на строк до двох року.

Національній поліції України надано право здійснювати адміністративне затримання військовозобовʼязаних при порушенні ними законодавства про мобілізаційну підготовку та мобілізацію та доставляти їх до територіального центру комплектування.

Зазначене право регулюється ст.ст. 259 262 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ч. 3 ст. 38 Закону України Про військовий обовʼязок і військову службу

ЗВЕРТАЮ ВАШУ УВАГУ, ЩО ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА НЕЯВКУ ПО ПОВІСТЦІ МОЖЛИВА ЛИШЕ У РАЗІ ВАШИХ ВИННИХ ДІЙ:

  • відмовитися від отримання повістки;
  • отримали повістку, але не з'явились;
  • надали неправдиву інформацію про себе;
  • відмовились виконувати приписи воєнного комісара тощо.

Врахуйте, що відповідальність настає лише у випадку, якщо повістка складена та вручена належним чином.

СПОДІВАЮСЯ, ЩО ЦЯ СТАТТЯ ДОПОМОЖЕ ВАМ ЗАХИСТИТИ СВОЇ ПРАВА ТА НЕ СТАТИ ЖЕРТВОЮ БЕЗЗАКОННЯ!

ПРИ ВИНИКНЕННІ СИТУАЦІЙ, ЯКІ ПОТРЕБУЮТЬ КВАЛІФІКОВАНОГО ПРАВОВОГО ПІДХОДУ, НЕ НЕХТУЙТЕ СВОЇМ ПРАВОМ НА ПРАВОВУ ДОПОМОГУ. ЗВЕРТАЙТЕСЬ ДО АДВОКАТА!

У випадку виникнення запитань проконсультую індивідуально, з конкретної ситуації. Відповім на поставлені запитання. Консультація дозволить скласти оптимальний план дій і уникнути неочікуваних та негативних наслідків. Консультація адвоката отримана сьогодні – ваша безпека та впевненість завтра та завжди.

Індивідуальні консультації надаються за попереднім записом за телефоном: +38050-193-59-42, +38067-940-63-00.

У випадку якщо виникли запитання або необхідно вивчити конкретні документи, звертайтеся за електронною адресою - rogozin555@ukr.net (для пересилки документів) або за вказаними телефонами.

Автор консультації: Адвокат Сергій Леонідович РОГОЗІН

  • 4587

    Просмотров

  • 0

    Коментарии

  • 4587

    Просмотров

  • 0

    Коментарии


  • Поблагодарить Отключить рекламу

    Оставьте Ваш комментарий:

    Добавить

    Другие наши сервисы:

    • Бесплатная консультация

      Получите быстрый ответ на юридический вопрос в нашем мессенджере , который поможет Вам сориентироваться в дальнейших действиях

    • ВИДЕОЗВОНОК ЮРИСТУ

      Вы видите своего юриста и консультируетесь с ним через экран, чтобы получить услугу, Вам не нужно идти к юристу в офис

    • ОБЪЯВИТЕ СОБСТВЕННЫЙ ТЕНДЕР

      На выполнение юридической услуги и получите самое выгодное предложение

    • КАТАЛОГ ЮРИСТОВ

      Поиск исполнителя для решения Вашей проблемы по фильтрам, показателям и рейтингу

    Популярные консультации

    Смотреть все консультации
    Смотреть все консультации
    logo

    Юридические оговорки

    Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

    Полный текст