Главная Блог ... Новости Усім по земельному паю: ухвалено законопроєкт щодо розпаювання державних земель Усім по земельному паю: ухвалено законопроєкт щодо...

Усім по земельному паю: ухвалено законопроєкт щодо розпаювання державних земель

Отключить рекламу
Усім по земельному паю: ухвалено законопроєкт щодо розпаювання державних земель - tn1_0_91347500_1594729356_5f0da38cdf0b0.jpg

Верховна Рада України ухвалила у першому читанні законопроект № 3012-2, яким пропонується встановити порядок приватизації земель державних сільськогосподарських підприємств, установ, організацій та надати право працівникам таких підприємств на одержання земельної частки (паю).

Як відомо, чимало державних підприємств в процесі приватизації перетворені у колективні с/г підприємства. З набранням чинності Земельним кодексом України землі ділянки, які належали державним с/г підприємствам на праві постійного користування, так і не були передані у колективну власність, що призвело до неможливості паювання цих земель між працівниками цих підприємств відповідно до Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)». Відтак, через неякісне правове регулювання земельних відносин, вказані громадяни фактично були позбавлені права на одержання земельних часток (паїв).

Згадайте новину: Розробка землевпорядної документації стала простішою: міф чи реальність в контексті реформ Держгеокадастру

Після роздержавлення земель у власності державних підприємств залишилось близько 600 тис. га. Це підприємства, які належать Міністерству розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України, Національній академії аграрних наук, Пенітенціарній службі, Мінобороні, Міністерству освіти та іншим відомств. Сьогодні, землі таких підприємств за прихованими схемами передаються в оренду приватним підприємствам.

Проєкт закону № 3012-2 покликаний урегулювати це питання, шляхом максимальної приватизації державних та комунальних земель.

Приватизація буде проводитись не шляхом продажу землі, а через роздачу «подарунків» у вигляді земельних паїв окремим категоріям громадян. Причому, не тільки працівникам державних сільськогосподарських підприємств, але й працівникам соціальної сфери села – завклубам, поштаркам, сільським вчителям тощо, яких також обділили у 90-х роках - пояснює голова Комітету ВР з питань аграрної та земельної політики Микола Сольський.

Згідно документу, приватизації підлягатимуть лише землі державних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій.

Згадайте новину: Земельний податок в умовах карантину: актуальні запитання - відповіді

Приватизації підлягають:

 • сільськогосподарські угіддя;
 • несільськогосподарські угіддя, що перебувають у постійному користуванні державних c/г підприємств, установ чи організацій, землі яких приватизуються, і на яких розташована нерухомість.

Винятком є землі перелічені у ст. 84 Земельного кодексу України (землі під об’єктами стратегічних галузей, оборони, природно-заповідного фонду, господарські шляхи, полезахисні лісові смуги, тощо.

Законопроєкт № 3012-2 передбачає розпаювання при:

 • приватизації підприємств, установ, організацій або їх структурних підрозділів;
 • ліквідації підприємств, установ, організацій.

Приватизація здійснюється на підставі рішення органу, до сфери управління якого належить підприємство.

В процесі приватизації земель підприємств розподіляти їх угіддя будуть наступним чином:

 • до 40% земель безоплатно передаються працівникам підприємства та пенсіонерам з їхнього складу, працівникам державних і комунальних установ соціальної сфери (площа земель визначається в розмірі середнього розміру земельної частки (паю) по району, а для працівників установ соціальної сфери не більше 2 га);
 • до 20% земель передбачається передати у власність учасникам АТО для ведення особистого селянського господарства (не більше 2 га);
 • не менше 40% передбачається передати в оренду на земельних аукціонах (крім випадків приватизації земель підприємств в зв'язку з приватизацією самих підприємств).

Земельні торги не проводяться у випадку переоформлення права постійного користування на право оренди землі.

Згадайте новину: Нові правила оренди землі: що зміниться з 15 липня 2020 року?

Законопроєктом також передбачається, що якщо земля буде приватизовуватися шляхом приватизації самих підприємств, що залишки землі після розподілу будуть передаватися в оренду строком на 50 років товариству, в яке перетворилося підприємство.

Несільськогосподарські угіддя та землі, що перебувають у постійному користуванні підприємства, під час його ліквідації будуть передані в комунальну власність територіальних громад за місцем їх розташування.

Автор новини: Марія Дубенкова, юрист, землевпорядник.

 • 25391

  Просмотров

 • 0

  Коментарии

 • 25391

  Просмотров

 • 0

  Коментарии


 • Поблагодарить Отключить рекламу

  Оставьте Ваш комментарий:

  Добавить

  Другие наши сервисы:

  • Бесплатная консультация

   Получите быстрый ответ на юридический вопрос в нашем мессенджере , который поможет Вам сориентироваться в дальнейших действиях

  • ВИДЕОЗВОНОК ЮРИСТУ

   Вы видите своего юриста и консультируетесь с ним через экран, чтобы получить услугу, Вам не нужно идти к юристу в офис

  • ОБЪЯВИТЕ СОБСТВЕННЫЙ ТЕНДЕР

   На выполнение юридической услуги и получите самое выгодное предложение

  • КАТАЛОГ ЮРИСТОВ

   Поиск исполнителя для решения Вашей проблемы по фильтрам, показателям и рейтингу

  Популярные новости

  Смотреть все новости
  Смотреть все новости
  logo

  Юридические оговорки

  Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

  Полный текст