Главная Сервисы для юристов ... База решений “Протокол” Ухвала КАС ВП від 26.05.2021 року у справі №560/6613/20 Ухвала КАС ВП від 26.05.2021 року у справі №560/66...
print
Друк
search Пошук

КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Ухвала КАС ВП від 26.05.2021 року у справі №560/6613/20



УХВАЛА

22 червня 2021 року

Київ

справа №560/6613/20

адміністративне провадження №К/9901/17131/21

Верховний Суд у складі судді Касаційного адміністративного суду Коваленко Н. В., розглянувши клопотання Міністерства юстиції України про зупинення виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 13 січня 2021 року та постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду від 08 квітня 2021 року у справі за позовом Державного реєстратора Красилівської районної державної адміністрації Хмельницької області ОСОБА_1 до Міністерства юстиції України, за участю третіх осіб - Публічне акціонерне товариство "Проскурів", Державне підприємство "Національні інформаційні системи ", Агрофірма "Проскурів", про визнання протиправним та скасування рішення,

УСТАНОВИЛ:

У жовтні 2020 року Державний реєстратор Красилівської районної державної адміністрації Хмельницької області ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Міністерства юстиції України про визнання протиправним та скасування наказу Міністерства юстиції України №2440/5 від 16 липня 2020 року "Про задоволення скарги".

Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 13 січня 2021 року, яке залишено без змін постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 08 квітня 2021 року, позов задоволено.

Не погоджуючись із рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, Міністерство юстиції України звернулось до Верховного Суду з касаційною скаргою. В касаційні скарзі скаржником заявлено клопотання про зупинення виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 13 січня 2021 року та постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду від 08 квітня 2021 року до завершення перегляду справи в касаційному порядку.

Ухвалою Верховного Суду від 24 травня 2021 року відкрито касаційне провадження у справі. Встановлено строк для подачі відзиву на касаційну скаргу - десять днів з дня отримання копії цієї ухвали для подання заперечення щодо поданого до касаційної скарги клопотання про зупинення виконання судових рішень, які оскаржуються.

В межах встановленого строку від позивача та третіх осіб заперечення щодо поданого клопотання не надходили.

В обґрунтування заявленого клопотання зазначає, що зупинення виконання оскаржуваних постанов обумовлено необхідністю захисту прав та законних інтересів осіб, дотримання принципу верховенства права.

Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 340 Кодексу адміністративного судочинства України суддя-доповідач в порядку підготовки справи до касаційного розгляду вирішує питання про зупинення виконання судових рішень, які оскаржуються.

Згідно із частиною 1 статті 375 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції за заявою учасника справи або за своєю ініціативою може зупинити виконання оскаржуваного судового рішення або зупинити його дію (якщо рішення не передбачає примусового виконання) до закінчення його перегляду в касаційному порядку.

Відповідно до статті 129-1 Конституції України судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.

Згідно зі статтею 370 Кодексу адміністративного судочинства України та статтею 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами; невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Верховний Суд також виходить з того, що для зупинення виконання судових рішень, яке допускається як винятковий захід, повинні бути поважні причини. Відповідна заява повинна бути мотивована, містити достатні та обґрунтовані підстави для зупинення виконання судового рішення, підтверджені належними доказами. Таке зупинення не повинно порушувати балансу інтересів сторін, а також не порушувати прав осіб, які брали участь у справі, та які не брали такої участі, але рішенням суду вирішено питання про їх права, свободи чи обов'язки.

Заявник повинен навести обґрунтування відповідної вимоги та довести, що захист його прав та інтересів стане об'єктивно неможливим без вжиття таких заходів; для відновлення порушених прав необхідно буде докласти надмірних зусиль та/або витрат; існуватимуть перешкоди для застосування або буде неможливим застосування передбаченого статтями 380 та 381 Кодексу адміністративного судочинства України механізму повороту виконання судового рішення.

Отже, для зупинення виконання судових рішень, яке допускається як виняток, повинні бути вагомі причини. Сподівання і припущення скаржника на певні результати касаційного розгляду справи не можуть бути підставою для зупинення виконання судового рішення, яке набрало законної сили.

Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України.

Це правило стосується, в тому числі й обставин, якими сторона обґрунтовує клопотання про зупинення виконання судових рішень на стадії касаційного провадження.

Враховуючи, що клопотання скаржника про зупинення виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 13 січня 2021 року та постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду від 08 квітня 2021 року наведеним критеріям не відповідає, оскільки не містить жодних належних обґрунтувань і доказів на їх підтвердження, які Суд міг би оцінити, у його задоволенні слід відмовити.

Керуючись статтями 248, 340, 370, 375 Кодексу адміністративного судочинства України, Верховний Суд

УХВАЛИВ:

У задоволенні клопотання Міністерства юстиції України про зупинення виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 13 січня 2021 року та постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду від 08 квітня 2021 року у справі за позовом Державного реєстратора Красилівської районної державної адміністрації Хмельницької області ОСОБА_1 до Міністерства юстиції України, за участю третіх осіб - Публічне акціонерне товариство "Проскурів", Державне підприємство "Національні інформаційні системи ", Агрофірма "Проскурів", про визнання протиправним та скасування рішення, - відмовити.

Копію ухвали направити учасникам справи.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання і оскарженню не підлягає.

Суддя Н. В. Коваленко
logo