Історія справи
Ухвала КАС ВП від 18.04.2019 року у справі №813/529/18

УХВАЛА17 квітня 2019 рокуКиївсправа №813/529/18касаційне провадження №К/9901/9728/19Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:судді-доповідача Шипуліної Т. М.,суддів: Бившевої Л. І., Хохуляка В. В.розглянув матеріали касаційної скарги Державної фіскальної служби України на ухвалу Восьмого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 у справі №813/529/18 за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 до Державної фіскальної служби України про визнання протиправним і скасування рішення,
ВСТАНОВИВ:Фізична особа-підприємець ОСОБА_2 звернувся до адміністративного суду з позовом до Державної фіскальної служби України про визнання протиправним і скасування рішення.Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 19.07.2018 адміністративний позов задоволено.Ухвалою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 відмовлено у відкритті апеляційного провадження на підставі пункту 4 частини 1 статті
299 Кодексу адміністративного судочинства України, у зв'язку з тим, що заявником не подано заяву про поновлення строків із зазначенням поважних причин пропуску строку на апеляційне оскарження.Державна фіскальна служба України 03.04.2019 звернулася до суду касаційної інстанції з касаційною скаргою, у якій просить скасувати ухвалу Восьмого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 та направити справу для продовження розгляду до суду апеляційної інстанції.
В обґрунтування своїх вимог відповідач посилається на порушення судом апеляційної інстанції норм процесуального права.При вирішенні питання щодо відкриття касаційного провадження у справі за касаційною скаргою Державної фіскальної служби України на ухвалу Восьмого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 судом з'ясовано такі обставини.За результатами звернення Державної фіскальної служби України до суду апеляційної інстанції з апеляційною скаргою вперше таку апеляційну скаргу було повернуто відповідачу ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 06.09.2018 на підставі пункту 1 частини 4 статті
298 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки додана до апеляційної скарги скаржником копія довіреності не є документом, що посвідчує повноваження представника на здійснення від імені скаржника його процесуальних прав та обов'язків.Державна фіскальна служба України вдруге подала апеляційну скаргу на судове рішення суду першої інстанції із пропуском строку апеляційного оскарження.Восьмий апеляційний адміністративний суд ухвалою від 31.01.2019 залишив апеляційну скаргу Державної фіскальної служби України без руху на підставі частини 3 статті
298 Кодексу адміністративного судочинства України, з огляду на необхідність надання заяви про поновлення строків із зазначенням поважних причин пропуску строку на апеляційне оскарження та на підставі частини 2 статті
298 Кодексу адміністративного судочинства України, з огляду на ненадання документу про сплату судового збору, та встановив десятиденний строк з дня отримання копії цієї ухвали усунути недоліки апеляційної скарги.
У межах встановленого ухвалою від 31.01.2019 строку, Державна фіскальна служба не надала заяву про поновлення строку апеляційного оскарження із зазначенням поважних причин пропуску такого строку.Восьмий апеляційний адміністративний суд ухвалою від 31.01.2019 відмовив у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою на підставі пункту 4 частини 1 статті
299 Кодексу адміністративного судочинства України, у зв'язку з тим, що заявником не подано заяву про поновлення строків із зазначенням поважних причин пропуску строку на апеляційне оскарження.Верховний Суд дійшов висновку, що правильне застосування судом апеляційної інстанції норм процесуального права при постановленні ухвали про відмову у відкритті апеляційного провадження є очевидним, розумні сумніви щодо їх застосування чи тлумачення відсутні.Відповідно до частини 3 статті
298 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга залишається без руху у випадку, якщо вона подана після закінчення строків, установлених частини 3 статті
298 Кодексу адміністративного судочинства України, і особа, яка її подала, не порушує питання про поновлення цього строку, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані неповажними. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду апеляційної інстанції з заявою про поновлення строку або вказати інші підстави для поновлення строку.Відповідно до пункту 6 частини 5 статті
44 Кодексу адміністративного судочинства України учасники справи зобов'язані виконувати процесуальні дії у встановлені законом або судом строки.
Відповідно до пункту 4 частин 1 статті
299 Кодексу адміністративного судочинства України якщо скаржником у строк, визначений судом, не подано заяву про поновлення строку на апеляційне оскарження або наведені підстави для поновлення строку на апеляційне оскарження визнані судом неповажними, суддя-доповідач відмовляє у відкритті апеляційного провадження.Як зазначено вище, суд апеляційної інстанції ухвалою від 31.01.2019 надавав податковому органу достатній строк для усунення недоліків апеляційної скарги щодо подання, зокрема, заяви про поновлення строку із зазначенням поважних причин пропуску строку на апеляційне оскарження.Таким чином, у зв'язку з невиконанням вимог ухвали про залишення апеляційної скарги без руху щодо надання заяви про поновлення строку із зазначенням поважних причин пропуску строку на апеляційне оскарження у встановлений ухвалою від31.01.2019 строк, Восьмий апеляційний адміністративний суд ухвалою від05.03.2019 відмовив у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою на підставі пункту 4 частини 1 статті
299 Кодексу адміністративного судочинства України, у зв'язку з неподанням заяви про поновлення строку на апеляційне оскарження.Верховний Суд не встановив неправомірних обмежень судом апеляційної інстанції у реалізації відповідачем права на апеляційне оскарження судових рішень, доводи касаційної скарги також не спростовують вищенаведених висновків про очевидне правильне застосування судом апеляційної інстанції норм процесуального права.
Відповідно до пункту 2 частини 2 статті
333 Кодексу адміністративного судочинства України у випадку оскарження ухвали (крім ухвали, якою закінчено розгляд справи), суд може визнати касаційну скаргу необґрунтованою та відмовити у відкритті касаційного провадження, якщо правильне застосовування норми права є очевидним і не викликає розумних сумнівів щодо її застосування чи тлумачення.Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про необхідність відмови у відкритті касаційного провадження.Керуючись пунктом 5 частини 1 , пунктом 2 частини 2 статті
333 Кодексу адміністративного судочинства України, -УХВАЛИВ:1. Відмовити Державній фіскальній службі України у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою на ухвалу ухвалу Восьмого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 у справі №813/529/18 за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 до Державної фіскальної служби України про визнання протиправним і скасування рішення.
2. Направити копію ухвали про відмову у відкритті касаційного провадження разом з касаційною скаргою та доданими до неї матеріалами особі, яка подала касаційну скаргу.Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.Судді Верховного Суду Т. М. ШипулінаЛ. І. БившеваВ. В. Хохуляк