Главная Сервисы для юристов ... База решений “Протокол” Ухвала КАС ВП від 17.08.2021 року у справі №161/18652/20 Ухвала КАС ВП від 17.08.2021 року у справі №161/18...
print
Друк
search Пошук

КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Ухвала КАС ВП від 17.08.2021 року у справі №161/18652/20



УХВАЛА

про відмову у відкритті касаційного провадження

16 серпня 2021 року

м. Київ

справа № 161/18652/20

адміністративне провадження № К/9901/29584/21

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача - Н. В. Коваленко,

суддів: Я. О. Берназюка, І. В. Желєзного

перевіривши касаційну скаргу Державної екологічної інспекції України на постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 17 травня 2021 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Державної екологічної інспекції України про визнання протиправною та скасування постанови,

УСТАНОВИЛ:

12 листопада 2020 року ОСОБА_1 звернувся до Луцького міськрайонного суду Волинської області із

позовом до Державної екологічної інспекції України, в якому просив визнати протиправною та скасувати постанову Державної екологічної інспекції України від 20 жовтня 2020 року №2/3-10.

Рішенням Луцького міськрайонного суду Волинської області від 31 березня 2021 постанову Державної екологічної інспекції України від 20 жовтня 2020 року №2/3-10 про накладення адміністративного стягнення залишено без змін, а позовну заяву ОСОБА_1 без задоволення. Змінено у тексті постанови Державної екологічної інспекції України від 20 жовтня 2020 року №2/3-10 дату набрання нею чинності з 29 жовтня 2020 року на 31 жовтня 2020 року, а строк пред'явлення її до примусового виконання з 20 січня 2021 року на 01 лютого 2021 року.

Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 17 травня 2021 року рішення Луцького міськрайонного суду Волинської області від 31 березня 2021 року у справі № 161/18652/20 скасовано. Прийнято постанову, якою адміністративний позов задоволено. Постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення №2/3-10 від 20 жовтня 2020 року скасовано, а справу про адміністративне правопорушення закрито.

Не погоджуючись із винесеною постановою суду апеляційної інстанції, Державна екологічна інспекція України звернулась до Верховного Суду з касаційною скаргою.

Касаційна скарга на постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 17 травня 2021 року надійшла до Верховного Суду 10 серпня 2021 року.

За правилами частини 1 статті 334 Кодексу адміністративного судочинства України за відсутності підстав для залишення касаційної скарги без руху, повернення касаційної скарги чи відмови у відкритті касаційного провадження суд касаційної інстанції постановляє ухвалу про відкриття касаційного провадження у справі.

Перевіривши матеріали касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що у відкритті касаційного провадження необхідно відмовити з таких підстав.

Пункт 8 частини 2 статті 129 Конституції України, серед основних засад судочинства, закріплює забезпечення права на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках - на касаційне оскарження судового рішення.

Наведеним конституційним положенням кореспондує стаття 14 Закону України "Про судоустрій і статус суддів".

Згідно з частиною 1 статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в касаційному порядку рішення суду першої інстанції після апеляційного перегляду справи, а також постанову суду апеляційної інстанції повністю або частково у випадках, визначених частиною 1 статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що особи, які беруть участь у справі, у разі, якщо не погоджуються із ухваленими судовими рішеннями після їх перегляду в апеляційному порядку, можуть скористатися правом їх оскарження у касаційному порядку лише у визначених законом випадках.

Стаття 272 Кодексу адміністративного судочинства України встановлює особливості апеляційного та касаційного оскарження судових рішень в окремих категоріях адміністративних справ.

Згідно з частиною 3 статті 272 Кодексу адміністративного судочинства України судові рішення суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду справ, визначених частиною 3 статті 272 Кодексу адміністративного судочинства України, набирають законної сили з моменту проголошення і не можуть бути оскаржені.

Отже, нормами Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено можливості оскарження в касаційному порядку судових рішень суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду справ з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо притягнення до адміністративної відповідальності.

Зокрема, статтею 286 Кодексу адміністративного судочинства України визначено особливості провадження у справах з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо притягнення до адміністративної відповідальності.

Предметом оскарження у цій справі є постанова Державної екологічної інспекції України від 20 жовтня 2020 року №2/3-10, якою ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, яке передбачено статтею 188-5 КУпАП та накладено на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 765,00
гривень.


З матеріалів касаційної скарги вбачається, що дана справа була розглянута судами першої та апеляційної інстанції в порядку, встановленому статтею 286 Кодексу адміністративного судочинства України.

Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 333 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо касаційну скаргу подано на судове рішення, що не підлягає касаційному оскарженню.

З огляду на те, що предметом спору у вказаній справі є рішення суб'єкта владних повноважень про притягнення до адміністративної відповідальності, у відкритті касаційного оскарження слід відмовити.

Аналогічна позиція висловлена Верховним Судом в ухвалах від 24 вересня 2020 року у справі №756/3673/20, від 07 жовтня 2020 року у справі №64/1609/20 (3/464/995/20), від 17 грудня 2020 року у справі №524/9356/19, від 25 лютого 2021 року у справі № 523/6507/20, від 23 лютого 2021 року у справі № 752/17491/20, від 03 березня 2021 року у справах 143/1124/20.

Керуючись ст. 248, 272, 286, 333, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, Верховний Суд

УХВАЛИВ:

1. Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Державної екологічної інспекції України на постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 17 травня 2021 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Державної екологічної інспекції України про визнання протиправною та скасування постанови.

2. Надіслати Державній екологічній інспекції України копію ухвали про відмову у відкритті касаційного провадження, разом з касаційною скаргою та доданими до скарги матеріалами.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддями, є остаточною та оскарженню не підлягає.

Суддя-доповідач Н. В. Коваленко

Суддя Я. О. Берназюк

Суддя І. В. Желєзний
logo