Історія справи
Ухвала КАС ВП від 09.03.2020 року у справі №810/1723/18

УХВАЛА04 березня 2020 рокуКиївсправа №810/1723/18адміністративне провадження №К/9901/5303/20Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:судді-доповідача - Тацій Л. В.,суддів: Стрелець Т. Г., Рибачука А. І.,перевіривши касаційну скаргу Головного управління Національної поліції у Київській області на ухвалу Шостого апеляційного адміністративного суду від 03 лютого 2020 року по справі № 810/1723/18 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Київській області про зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 02 грудня 2019 року адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління національної поліції у Київській області про зобов'язання вчинити певні дії - задоволено.На вказане рішення суду відповідач подав апеляційну скаргу.Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 03 лютого 2020 року, апеляційну скаргу Головного управління Національної поліції у Київській області на рішення Київського окружного адміністративного суду від 02 грудня 2019 року по справі № 810/1723/18 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Київській області про зобов'язання вчинити певні дії - повернуто апелянту, з підстав пункту
1 частини
4 статті
298 Кодексу адміністративного судочинства України (далі -
КАС України).На зазначену ухвалу Шостого апеляційного адміністративного суду від 03 лютого 2020 року відповідач, подав касаційну скаргу відповідно до статті
327 КАС України, яку зареєстровано у Верховному Суді 25 лютого 2020 року.
За правилами частини
1 статті
334 КАС України за відсутності підстав для залишення касаційної скарги без руху, повернення касаційної скарги чи відмови у відкритті касаційного провадження суд касаційної інстанції постановляє ухвалу про відкриття касаційного провадження у справі.Перевіривши матеріали касаційної скарги та зміст ухвалених у цій справі судових рішень, Верховний Суд дійшов висновку про відсутність підстав для відкриття касаційного провадження з огляду на таке.Частиною
3 статті
3 КАС України передбачено, що провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.Пункт
8 частини
2 статті
129 Конституції України серед основних засад судочинства закріплює забезпечення права на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках - на касаційне оскарження судового рішення.Наведеним конституційним положенням кореспондують положення статті
14 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" і статті
13 КАС України.
Відповідно до частини
3 статті
328 КАС України у касаційному порядку можуть бути оскаржені ухвали суду апеляційної інстанції про відмову у відкритті або закриття апеляційного провадження, про повернення апеляційної скарги, про зупинення провадження, щодо забезпечення позову та заміни заходу забезпечення позову, про відмову ухвалити додаткове рішення, про роз'яснення рішення чи відмову у роз'ясненні рішення, про внесення або відмову у внесенні виправлень у рішення, про повернення заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами, про відмову у відкритті провадження за нововиявленими або виключними обставинами, про відмову в задоволенні заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами, про заміну сторони у справі, про накладення штрафу в порядку процесуального примусу, окремі ухвали.Повертаючи апеляційну скаргу, суд апеляційної інстанції виходив з наступного.Відповідно до частини
1 статті
55 КАС України сторона, третя особа в адміністративній справі, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь у судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника.Згідно з частиною
3 статті
55 КАС України юридична особа, суб'єкт владних повноважень, який не є юридичною особою, бере участь у справі через свого керівника або члена виконавчого органу, уповноваженого діяти від її (його) імені відповідно до закону, статуту, положення (самопредставництво юридичної особи), або через представника.З матеріалів справи вбачалося, що апеляційну скаргу підписано представником Головного управління Національної поліції у Київській області - спеціалістом відділу правового забезпечення Головного управління Національної поліції у Київській області Гузєвим Дмитром, який діє на підставі довіреності від 03 січня 2020 року № 10/109/01/26-20.
Відповідно до підпункту 19 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення"
КАС України, у редакції
Закону України від 03 жовтня 2017 року № 2147-VIII "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України
Цивільного процесуального кодексу України
Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів", положення
Кодексу адміністративного судочинства України застосовуються з урахуванням підпункту 11 пункту 161 розділу XV "Перехідні положення"
Конституції України.30 вересня 2016 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до
Конституції України (щодо правосуддя)" від 02 червня 2016 року № 1401-VIII.Підпунктом 11 пункту 161 "Перехідні положення"
Конституції України передбачено, що представництво відповідно до пункту 3 частини 1 статті 1311 та статті 1312 цієї Конституції виключно прокурорами або адвокатами у Верховному Суді та судах касаційної інстанції здійснюється з 01 січня 2017 року; у судах апеляційної інстанції - з 01 січня 2018 року; у судах першої інстанції - з 01 січня 2019 року.Представництво органів державної влади та органів місцевого самоврядування в судах виключно прокурорами або адвокатами здійснюється з 01 січня 2020 року.Представництво в суді у провадженнях, розпочатих до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до
Конституції України (щодо правосуддя)" здійснюється за правилами, які діяли до набрання ним чинності, - до ухвалення у відповідних справах остаточних судових рішень, які не підлягають оскарженню.
Відповідно до частини
3 статті
3 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.Як вбачається з матеріалів справи, провадження у цій справі відкрито 12 квітня 2019 року ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва.Пунктом
1 частини
4 статті
298 КАС України встановлено, що апеляційна скарга не приймається до розгляду і повертається судом апеляційної інстанції також, якщо апеляційна скарга подана особою, яка не має адміністративної процесуальної дієздатності, не підписана, або підписана особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не зазначено.У Єдиному реєстрі адвокатів України відсутні відомості про те, що Гузєв Дмитро має статус адвоката і такого документа до апеляційної скарги не додано.Також відсутні документи, які б свідчили про те, що Гузєв Дмитро є особою, яка діє відповідно до статуту, положення чи іншого акта, на підставі якого вона здійснює представництво юридичної особи у порядку її самопредставництва.
Аналогічна позиція в подібних правовідносинах викладена в ухвалах Верховного Суду від 16 січня 2020 року у справі № 826/11291/17, від 16 січня 2020 року у справі № 140/2575/19.Зважаючи на викладене, Верховний Суд констатує, що суд апеляційної інстанції, повертаючи апеляційну скаргу, вірно застосував положення пункту
1 частини
4 статті
298 КАС України, правильне їх застосування є очевидним, а доводи касаційної скарги не викликають сумнівів щодо застосування чи тлумачення зазначених норм процесуального права.Відповідно до пункту
5 частини
1 статті
333 КАС України суд касаційної інстанції відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо суд у порядку, передбаченому частинами 2,3 цієї статті, дійшов висновку, що касаційна скарга є необґрунтованою.За змістом частини
2 статті
333 КАС України у разі оскарження ухвали (крім ухвали, якою закінчено розгляд справи) суд може визнати касаційну скаргу необґрунтованою та відмовити у відкритті касаційного провадження, якщо правильне застосовування норми права є очевидним і не викликає розумних сумнівів щодо її застосування чи тлумачення.Дія цієї норми поширюється, серед іншого, на ухвали судів апеляційної інстанції, перелік яких наведений у частині
3 статті
328 КАС України, який включає і ухвали суду апеляційної інстанції про повернення апеляційної скарги.
З урахуванням наведеного суд касаційної інстанції прийшов до висновку про наявність підстав для визнання касаційної скарги необґрунтованою та відмови у відкритті касаційного провадження.На підставі вищенаведеного та керуючись статтями
328,
333 Кодексу адміністративного судочинства України, -УХВАЛИВ:Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Головного управління Національної поліції у Київській області на ухвалу Шостого апеляційного адміністративного суду від 03 лютого 2020 року по справі № 810/1723/18 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Київській області про зобов'язання вчинити певні дії.Надіслати скаржнику копію ухвали про відмову у відкритті касаційного провадження разом з касаційною скаргою та доданими до скарги матеріалами.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддями, є остаточною та оскарженню не підлягає.Суддя-доповідач Тацій Л. В.Суддя Стрелець Т. Г.Суддя Рибачук А. І.