Історія справи
Ухвала КАС ВП від 02.06.2019 року у справі №0440/5938/18

УХВАЛА27 травня 2019 рокуКиївсправа №0440/5938/18касаційне провадження №К/9901/13885/19Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:судді-доповідача Шипуліної Т. М.,суддів: Бившевої Л. І., Хохуляка В. В.розглянув матеріали касаційної скарги Одеської митниці ДФС на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06.11.2018 та постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 26.03.2019 у справі №0440/5938/18 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "АТБ-Маркет" до Одеської митниці ДФС про визнання протиправними та скасування рішень,
ВСТАНОВИВ:Товариство з обмеженою відповідальністю "АТБ-Маркет" у серпні 2018 року звернулося до адміністративного суду з позовом до Одеської митниці ДФС, в якому просило:- визнати протиправними та скасувати рішення про коригування митної вартості товарів № UA500060/2018/000002/2 від 09.02.2018;- визнати протиправними та скасувати картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформлені випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення № UA500060/2018/00020 від 09.02.2018;- визнати протиправними та скасувати рішення про коригування митної вартості товарів № UA500060/2018/000003/2 від 09.02.2018;
- визнати протиправними та скасувати картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформлені випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення № UA500060/2018/00021 від 09.02.2018;- визнати протиправними та скасувати рішення про коригування митної вартості №UA500060/2018/000005/2 від 10.02.2018;- визнати протиправними та скасувати картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформлені випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення № UA500060/2018/00024 від 10.02.2018;- визнати протиправними та скасувати рішення про коригування митної вартості №UA500060/2018/000007/2 від 13.02.2018;- визнати протиправними та скасувати картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформлені випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення № UA500060/2018/00027 від 13.02.2018.
Дніпропетровський окружний адміністративний суд рішенням від 06.11.2018 позовні вимоги задовольнив.Третій апеляційний адміністративний суд постановою від 26.03.2019 рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06.11.2018 залишив без змін.Одеська митниця ДФС 11.05.2019 звернулася до суду касаційної інстанції з касаційною скаргою, в якій просить скасувати рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06.11.2018 та постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 26.03.2019, ухвалити нове судове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог повністю.В обґрунтування своїх вимог відповідач посилається на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права.При вирішенні питання про відкриття касаційного провадження за зазначеною касаційною скаргою суд виходить з такого.
Згідно з частиною
1 статті
13 Кодексу адміністративного судочинства України учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках - на касаційне оскарження судового рішення.Відповідно до частини
1 статті
328 Кодексу адміністративного судочинства України учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в касаційному порядку рішення суду першої інстанції після апеляційного перегляду справи, а також постанову суду апеляційної інстанції повністю або частково у випадках, визначених частини
1 статті
328 Кодексу адміністративного судочинства України.Аналіз наведеного законодавства дозволяє дійти висновку про те, що особи, які беруть участь у справі, у разі, якщо не погоджуються із ухваленими судовими рішеннями після їх перегляду в апеляційному порядку, можуть скористатися правом їх оскарження у касаційному порядку лише у визначених законом випадках.Європейський суд з прав людини у своєму рішенні від 05 квітня 2018 року (справа "Зубац проти Хорватії" (Zubac v. Croatia), №40160/12) вказав на обмеженість доступу ratione valoris до судів вищої інстанції. Так, право на доступ до суду не є абсолютним і може підлягати обмеженням, які дозволяються опосередковано, оскільки право на доступ до суду за своєю природою потребує регулювання державою, і таке регулювання може змінюватися у часі та місці відповідно до потреб та ресурсів суспільства та окремих осіб (див. "Станєв проти Болгарії" (
Stanev v. Bulgaria) [ВП], № 36760/06, п. 230, ЄСПЛ 2012). Спосіб застосування пункту 1 статті 6 Конвенції до апеляційних та касаційних судів залежить від особливостей судового провадження, про яке йдеться, і необхідно враховувати всю сукупність процесуальних дій, проведених в рамках національного правопорядку, а також роль судів касаційної інстанції в них; умови прийнятності касаційної скарги щодо питань права можуть бути суворіші, ніж для звичайної скарги (див. згадане вище рішення у справі ""Леваж Престасьон Сервіс" проти Франції", п. 45; згадане вище рішення у справі "Бруалья Гомес де ла Торре проти Іспанії", п. 37; та "Козліца проти Хорватії" (Kozlica v. Croatia), № 29182/03, п. 32, від 2 листопада 2006 року; див. також "Шамоян проти Вірменії" (Shamoyan v. Armenia), № 18499/08, п. 29, від 7 липня 2015 року). 83.Застосування передбаченого законодавством порогу ratione valoris для подання скарг до верховного суду є правомірною та обґрунтованою процесуальною вимогою, враховуючи саму суть повноважень верховного суду щодо розгляду лише справ відповідного рівня значущості (див. згадане вище рішення у справі "Бруалья Гомес де ла Торре проти Іспанії", п. 36; згадане вище рішення у справі "Козліца проти Хорватії", п. 33; згадане вище рішення у справі ""Булфрахт Лтд" проти Хорватії", п. 34, "Добріч проти Сербії" (Dobriж "ЗУБАЦ ПРОТИ ХОРВАТІЇ" (ZUBAC v. CROATIA) -
РІШЕННЯ35 v. Serbia), № 2611/07 та 15276/07, п. 54, від 21 червня 2011 року; та "Йовановіч проти Сербії" (Jovanoviж v. Serbia), 32299/08, п. 48, від 2 жовтня 2012 року). 84.При цьому, саме національний верховний суд, якщо цього вимагає національне законодавство, повинен оцінювати те, чи досягнуто передбачений законодавством поріг ratione valoris для подання скарги саме до цього суду. Відповідно, в ситуації, коли відповідне національне законодавство дозволяло йому відфільтровувати справи, що надходять до нього, верховний суд не може бути зв'язаний або обмежений помилками в оцінюванні зазначеного порогу, яких припустилися суди нижчої інстанції при визначенні того, чи надавати доступ до нього (згадане вище рішення у справі "Добріч проти Сербії", п. 54).Також Європейський суд з прав людини постановив ухвалу щодо неприйнятності заяви №26293/18 від 09.10.2018 у справі
"Азюковська проти України" (Azyukovska v.Ukraine), у якій зазначив, що застосування критерію малозначності справи у справі було передбачуваним, справа була розглянута судами двох інстанцій, які мали повну юрисдикцію, заявниця не продемонструвала наявності інших виключних обставин, які за положеннями кодексу могли вимагати касаційного розгляду справи.
Європейський суд у вказаному рішенні зазначив, що в контексті аналізу застосування критерію ratione valoris щодо доступу до вищих судових інстанцій він також брав до уваги наявність або відсутність питання щодо справедливості провадження, яке здійснювалось судами нижчих інстанцій.Отже, за прецедентною практикою Європейського суду з прав людини обмеження доступу до Верховного Суду охоплюється загальновизнаною легітимною метою встановленого законодавством порогу ratione valoris для скарг, що подаються на розгляд Верховного Суду, яка полягає в тому, щоб забезпечувати розгляд у Верховному Суді, з огляду на саму суть його функцій, лише справ необхідного рівня значущості.Відповідно до частини
3 статті
3 Кодексу адміністративного судочинства України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.Відповідно до пункту
2 частини
5 статті
328 Кодексу адміністративного судочинства України не підлягають касаційному оскарженню судові рішення у справах незначної складності, крім випадків, якщо:а) касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики;
б) особа, яка подає касаційну скаргу, відповідно до пункту
2 частини
5 статті
328 Кодексу адміністративного судочинства України позбавлена можливості спростувати обставини, встановлені оскарженим судовим рішенням, при розгляді іншої справи;в) справа становить значний суспільний інтерес або має виняткове значення для учасника справи, який подає касаційну скаргу;г) суд першої інстанції відніс справу до категорії справ незначної складності помилково.Частиною
6 статті
12 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено перелік категорій справ, які відносяться до справ незначної складності.Такий перелік не є вичерпним.
Зі змісту пункту
10 частини
6 статті
12 Кодексу адміністративного судочинства України можна зробити висновок про те, що суд має право віднести до категорії справ незначної складності справу, яка не передбачена у вищезазначеному переліку, за винятком справ, які не можуть бути розглянуті за правилами спрощеного позовного провадження.За правилами спрощеного позовного провадження не можуть бути розглянуті справи, які підлягають розгляду за правилами загального позовного провадження у виключному порядку (частина
4 статті
12 Кодексу адміністративного судочинства України, а також через складність та інші обставини.Відповідно до пункту
20 частини
1 статті
4 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративна справа незначної складності (малозначна справа) - адміністративна справа, у якій характер спірних правовідносин, предмет доказування та склад учасників тощо не вимагають проведення підготовчого провадження та (або) судового засідання для повного та всебічного встановлення її обставин.Системний аналіз вищезазначених положень процесуального закону дає підстави для висновку про те, що суд має право віднести справу до категорії малозначних за результатами оцінки характеру спірних правовідносин, предмету доказування, складу учасників та інших обставин, крім випадків, передбачених пунктом
2 частини
5 статті
328 Кодексу адміністративного судочинства України, а також крім справ, які підлягають розгляду в порядку загального позовного провадження.З матеріалів касаційної скарги та оскаржуваних судових рішень вбачається, що предметом позову у справі №0440/5938/18 є вимоги про визнання протиправними та скасування рішення про коригування митної вартості товарів №UA500060/2018/000002/2 від 09.02.2018, визнання протиправною та скасування картки відмови в прийнятті митної декларації, митному оформлені випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA500060/2018/00020 від 09.02.2018, визнання протиправним та скасування рішення про коригування митної вартості товарів № UA500060/2018/000003/2 від 09.02.2018, визнання протиправними та скасування картки відмови в прийнятті митної декларації, митному оформлені випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення № UA500060/2018/00021 від 09.02.2018, визнання протиправним та скасування рішення про коригування митної вартості №UA500060/2018/000005/2 від 10.02.2018, визнання протиправним та скасування картки відмови в прийнятті митної декларації, митному оформлені випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA500060/2018/00024 від 10.02.2018, визнання протиправними та скасування рішення про коригування митної вартості №UA500060/2018/000007/2 від 13.02.2018, визнання протиправним та скасування картки відмови в прийнятті митної декларації, митному оформлені випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення № UA500060/2018/00027 від 13.02.2018.
Суди попередніх інстанцій задовольняючи позовні вимоги виходили з того, що відповідачем безпідставно завищено митну вартість товару, а позивачем надано відповідачеві всі необхідні супровідні документи, а також документи, що підтверджують митну вартість товару, які не містили розбіжностей, ознак підробки, тощо, а наявні у них відомості підтверджують числові значення складових митної вартості товарів та ціну, що була фактично сплачена за товари.Судами встановлено, що надані декларантом документи містили всі відомості щодо ціни товарів і будь-яких розбіжностей у цих документах не виявлено. І на підставі наданих декларантом документів, з урахуванням умов поставки товарів за контрактом №3121-BW/CN від 25.10.2017, митний орган мав можливість перевірити складові числового значення митної вартості, правильність розрахунку, здійсненого декларантом, упевнитись в достовірності та точності заяв, документів чи розрахунків, поданих декларантом, а також відсутності обмежень для визначення митної вартості за ціною договору, наведених у статті
58 Митного кодексу України, і ці документи не містили дійсних розбіжностей, ознак підробки.Приймаючи рішення про коригування митної вартості товарів, відповідачем застосовано другорядний метод визначення митної вартості за ціною договору щодо подібних (аналогічних) товарів, але не надано жодних доказів неможливості застосування іншого попереднього другорядного методу, як того вимагають приписи частини
3 статті
57 Митного кодексу України.Відповідачем не надано жодного доказу на підтвердження подібності товарів, у тому числі не зазначено, яким чином було враховано відмінність торгових марок та виробників товарів, репутацію товарів на ринку, не надано пояснень щодо відмінності часу експорту оцінюваних товарів.У касаційній скарзі містяться застереження щодо застосування положень підпункту "в" пункту
2 частини
5 статті
328 Кодексу адміністративного судочинства України, утім такі доводи відповідача жодними доказами не підтверджені.
Інших випадків, які б виключали можливість застосування положень пункту
2 частини
5 статті
328 Кодексу адміністративного судочинства України, не вбачається, а Верховним Судом не установлено.Верховним Судом досліджено та взято до уваги: предмет позову, складність справи та застосування законодавства на час спірних правовідносин, а також значення справи для сторін та суспільства, які дали можливість дійти висновку про малозначність справи.Отже, постанова Третього апеляційного адміністративного суду від 26.03.2019, ухвалена за результатами апеляційного перегляду рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06.11.2018 у справі щодо визнання протиправними та скасування рішень, не підлягає касаційному оскарженню.Згідно з пунктом
1 частини
1 статті
333 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції відмовляє у відкритті касаційного оскарження у справі, якщо касаційну скаргу подано на судове рішення, що не підлягає касаційному оскарженню.Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про необхідність відмови у відкритті касаційного провадження.
Керуючись пунктом
2 частини
5 статті
328, пунктом
1 частини
1 статті
333 Кодексу адміністративного судочинства України, -УХВАЛИВ:1. Відмовити Одеській митниці ДФС у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06.11.2018 та постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 26.03.2019 у справі №0440/5938/18 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "АТБ-Маркет" до Одеської митниці ДФС про визнання протиправними та скасування рішень.2. Направити копію ухвали про відмову у відкритті касаційного провадження разом з касаційною скаргою та доданими до неї матеріалами особі, яка подала касаційну скаргу.Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Судді Верховного Суду Т. М. Шипуліна Л. І. Бившева В. В. Хохуляк