Главная Блог ... Аналитические статьи Статьи Судова практика щодо підтвердження "форс-мажорних" обставин в ЗЕД договорах Судова практика щодо підтвердження "форс-мажорних"...

Судова практика щодо підтвердження "форс-мажорних" обставин в ЗЕД договорах

Отключить рекламу
 - bc2b39a081cb62f27bd1b1c63e48593a.jpg

З початком збройної агресії російської федерації проти України, початком ведення активних бойових дій та окупаційних режимів на території України непоодиноким випадком стало невиконання договорів або контрактів протягом 2022 року.

Читайте статтю: Форс-мажор як підстава звільнення від відповідальності

Що ж до етимології ключового поняття:

"Форс-мажором" прийнято вважати ті обставини непереборної сили, які вплинули на невиконання/неналежне виконання зобов’язань.

"Форс-мажор" в Україні регулюється Законом України «Про торгово-промислові палати в Україні», Регламентом засвідчення Торгово-промисловою палатою України та регіональними торгово-промисловими палатами форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, Конвенцією ООН про договори міжнародної купівлі-продажу товарів.

Відповідно до листа Торгово-промислової палати №2024/02.0-7.1 від 28.02.2022 агресію російської федерації проти України та власне воєнний стан визнано «форс-мажорною» обставиною. Головне тут, що «форс-мажор» не тотожне поняття «ухиленню від виконання зобов’язань», а скоріше респондує «підставам звільнення від юридичної відповідальності». За загальноприйнятим правилом форс-мажор звільняє лише від відповідальності за невиконання зобов'язання та не звільняє від самого обов'язку виконати зобов'язання, а форс-мажорні обставини можуть визнаватися виключно в рамках виконання конкретного договору (контракту).

Статтею 617 Цивільного кодексу України встановлено, що особа, яка порушила зобов`язання, звільняється від відповідальності за порушення зобов`язання, якщо вона доведе, що це порушення сталося внаслідок випадку або непереборної сили; не вважається випадком, зокрема, недодержання своїх обов`язків контрагентом боржника, відсутність на ринку товарів, потрібних для виконання зобов`язання, відсутність у боржника необхідних коштів.

Читайте статтю: Карантин як форс-мажор: особливості визнання

Що ж до практики застосування судами положень законодавства про звільнення від відповідальності на підставі «форс-мажорних» обставин

Верховний Суд у постанові від 25.01.2022 по справі №904/3886/21 зазначив « Форс-мажорні обставини не мають преюдиціальний (заздалегідь встановлений) характер, а зацікавленій стороні необхідно довести факт їх виникнення; те, що обставини є форс-мажорними для конкретного випадку. Виходячи з ознак форс-мажорних обставин, необхідно також довести їх надзвичайність та невідворотність. форс-мажор не є автоматичною підставою для звільнення від виконання зобов`язань, стороною договору має бути підтверджено не факт настання таких обставин, а саме їхня здатність впливати на реальну можливість виконання зобов`язання».

За таких обставин, доцільно також наголосити, що задовольняючи або відмовляючи у задоволенні позовних вимог стосовно стягнення грошових коштів (штрафу, пені, інфляційного %) суд оцінює комплексно обставини, які передбачалися в договорах/контрактах як «форс-мажорна» обставина, наявність відповідного сертифікату ТПП, майновий стан як Позивача так і Відповідача.

Також треба констатувати той факт, що за відсутності сертифікату ТПП, який підтверджує наявність у Відповідача «форс-мажору», посилання виключно на наявність листа є марнотратною справою.

Постановою Південно-Західного апеляційного господарського суду від 16.01.2023 по справі №916/1734/22 зроблено наступні висновки «колегія суддів зазначає, що лише посилання відповідача на лист ТПП України від 28.02.2022 №2024/02.0-7.1., за відсутності в матеріалах даної справи поданих у встановленому процесуальним законом порядку доказів на підтвердження неможливості виконати конкретне зобов`язання в строк та належним чином, не може вважатись безумовним підтвердженням форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили).

Акцентую увагу на тому, що підтвердження форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) у випадку невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання через військову агресію проти України повинно супроводжуватися конкретними доказами на підтвердження неможливості виконати зобов`язання в строк та належним чином саме через ці обставини, а як наслідок раджу вам звертатись за отриманням сертифікату від ТПП (при чому якщо ми говоримо про неможливість виконання зовнішньо-економічних контрактів такий сертифікат має бути оформленим на кожен окремий ЗЕД, виконання якого зірвалося або не відбулося). Сертифікат, отриманий від ТПП щодо підтвердження наявності «форс-мажору» під час виконання господарських зобов’язань в декількох ЗЕД контрактах не допускається та не може слугувати належним, достовірним та достатнім доказом для суду.

Автор статті: Голодняк Дарія Миколаївна

 • 951

  Просмотров

 • 0

  Коментарии

 • 951

  Просмотров

 • 0

  Коментарии


 • Поблагодарить Отключить рекламу

  Оставьте Ваш комментарий:

  Добавить

  Другие наши сервисы:

  • Бесплатная консультация

   Получите быстрый ответ на юридический вопрос в нашем мессенджере , который поможет Вам сориентироваться в дальнейших действиях

  • ВИДЕОЗВОНОК ЮРИСТУ

   Вы видите своего юриста и консультируетесь с ним через экран, чтобы получить услугу, Вам не нужно идти к юристу в офис

  • ОБЪЯВИТЕ СОБСТВЕННЫЙ ТЕНДЕР

   На выполнение юридической услуги и получите самое выгодное предложение

  • КАТАЛОГ ЮРИСТОВ

   Поиск исполнителя для решения Вашей проблемы по фильтрам, показателям и рейтингу

  Популярные аналитические статьи

  Смотреть все статьи
  Смотреть все статьи
  logo

  Юридические оговорки

  Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

  Полный текст