Главная Блог ... Консультации от юристов Судимість за коментар у соцмережі

Судимість за коментар у соцмережі

Отключить рекламу
 - 144c77692f7f8f0d35a8c0e0f9557eb7.png

В умовах війни народ України неабияк сповнений духом мужності для боротьби із зовнішнім ворогом. Не шкодуючи сил кожен громадянин здійснює особистий внесок у перемогу держави. Особливий заряд та посил для єднання громади на сьогодні формується у соцмережах.

Позитивні слова, прояв патріотизму та корисні поради для спасіння життя кожного українця наразі заповнили цілий веб-простір.

Але на жаль, серед гарних цитат зустрічаються й відверті образи, наклеп та заклики до жорсткої розправи щодо співгромадян однієї ж країни.

Бажання бути корисним власному народу подекуди перетинає розумні межі, завдаючи країні абсолютно протилежного ефекту.

В полі закону, вільне вираження своїх думок тісно межує з повагою до честі й гідності оточуючих. Необережний чи умисний перехід розумних меж породжує одне з таких правопорушень:

БЛОК 1

Публічне вираження неповаги, негативні вислови в бік конкретної особи, присвоєння принизливих "ярликів" чи звичайний репост брудної інформації – це все порушення цивільних прав людини (ст. 297 ЦК України).

За зверненням ображеної особи суд може зобов’язати кривдника (ст. 276-280 ЦК України) до:

 • публічного вибачення;
 • спростування інформації;
 • грошового відшкодування;
 • публікації тексту відповіді в своєму профілі, тощо.

В подібних справах діє презумпція добропорядності, а отже необхідність доказування покладається саме на порушника (абз. 6, п. 15 Постанови Пленуму ВСУ «Про судову практику у справах про захист гідності та честі фізичної особи, а також ділової репутації фізичної та юридичної особи» № 1 від 27.02.2009 та ст. 277 ЦК України).

Навіть анонімний допис не гарантує безкарність, адже існує не один юридичний механізм виявлення кривдника у мережі. Юристами Rational, до прикладу, успішно викривались анонімні автори шляхом витребування через суд доказів до пред’явлення позову (напр. ухвала від 06.03.2015 по справі № 761/6049/15-ц, в рамках ч.ч. 4, 5, ст. 116 ЦПК України).

Ухилення ж, або умисне невиконання рішення суду, тягне за собою більш жорсткі санкції (напр. штраф від 8 500 грн за ст. 382 КК України).

Очевидно, що більшість розтиражованих образ залишаються без покарання. Проте, у принципових випадках розсадник наклепу може за необдумані слова відповісти.

Захист від наклепу:

- визначення особи порушника;

- підготовка документів з посиланнями на образливий матеріал (скріншот);

- збір медичних висновків про погіршення стану здоров’я чи понесення матеріальних збитків;

- направленні до суду цивільного позову (з якісним обґрунтуванням).

Користуйтеся консультацією: 10 порушень, за які можна позбутися авто

БЛОК 2

Варто утримуватися й від розмноження чуток, що можуть викликати паніку серед населення або порушення громадського порядку (ст. 173-1 КУпАП).

Подібні вчинки тягнуть за собою неприємний штраф (до 255 грн) або місяць виправних робіт з відрахуванням 20 % заробітку.

За такі дії до відповідальності притягує суд на підставі матеріалів поліції про адмін. правопорушення.

Отже, один нерозсудливий репост може повернутись для його автора неочікуваними проблемами.

Користуйтеся консультацією: 4 умови вилучення авто для воєнних потреб

БЛОК 3

І найсерйознішим проступком є публічні заклики до знищення майна, захоплення будівель чи виселення громадян (ст. 295 КК України).

Подібні дії тягнуть на СУДИМІСТЬ та сплату штрафу до 850 грн, арешту чи обмеження волі до 3-х років.

Якщо ж заклики матимуть ознаки розпалювання національної чи релігійної ворожнечі та ненависті – штраф у десять разів більше (ст. 161 КК України).

Нестримне ж бажання у викритті підозрілих осіб більш доцільно реалізувати через повідомлення правоохоронців про порушення закону, а не тиражуванням бруду через інтернет (ст. 40 Конституції України, ст. 214 КПК України, тощо).

Як правило такі дії вимагають більш зваженого підходу, ніж трисекундний коментар у соцмережі.

Проте, він змушує з глибшим усвідомленням виражати власну думку.

*

Та все ж у підсумку потрібно розуміти, що ключовим тут є не перепони у законі, а доброзичливі відносини серед співгромадян. Різні погляди на життя або питання побуту в публічну площину виносити не варто.

Навіть війна в країні не є виправданням ненависті між об’єднаними спільним прапором людей.

Ворожба має властивість розмножуватися до неприйнятних розмірів. У цей важкий для країни час підтримання взаємоповаги та єдності серед громадян є найвищим проявом патріотизму.

Такі дії доповнюють високий дух українського народу та гарантують непохитність нашої держави.

КРАЇНА, В ЯКІЙ ПАНУЄ ВЗАЄМОПОВАГА – НЕПЕРЕМОЖНА!

Відео на YouTube*

Автор консультації: адвокат Дубчак Віталій

 • 1361

  Просмотров

 • 0

  Коментарии

 • 1361

  Просмотров

 • 0

  Коментарии


 • Поблагодарить Отключить рекламу

  Оставьте Ваш комментарий:

  Добавить

  Другие наши сервисы:

  Популярные консультации

  Смотреть все консультации
  Смотреть все консультации
  logo

  Юридические оговорки

  Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

  Полный текст