Історія справи
Постанова ВССУ від 24.01.2024 року у справі №601/1620/22
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 січня 2024 року
м. Київ
справа № 601/1620/22
провадження № 61-12064св23
Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду:
головуючого - Синельникова Є. В.,
суддів: Білоконь О. В., Осіяна О. М., Сакари Н. Ю. (суддя-доповідач), Шиповича В. В.,
учасники справи:
позивач - ОСОБА_1 ,
відповідач - Кременецька міська рада,
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, - ОСОБА_2 ,
розглянув у порядку спрощеного позовного провадження касаційну скаргу представника ОСОБА_1 - ОСОБА_3 на рішення Кременецького районного суду Тернопільської області від 15 лютого 2023 року у складі судді Коротича І. А. та постанову Тернопільського апеляційного суду від 14 липня 2023 рокуу складі колегії суддів: Гірського Б. О., Бершадської Г. В., Дикун С. І.,
ВСТАНОВИВ:
Описова частина
Короткий зміст позовних вимог
1. У вересні 2022 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Кременецької міської ради, третя особа - ОСОБА_4 , про визнання протиправним та скасування рішення Кременецької міської ради.
2. Позов мотивовано тим, що він є медичним директором КНП «Кременецька опорна лікарня» Кременецької міської ради.
3. 30 серпня 2022 року на підставі рішення Кременецької міської ради №3920 від 11 серпня 2022 року та розпоряджень Кременецького міського голови №192-од від 12 серпня 2022 року та №207-о від 30 серпня 2022 року було розірвано контракт з директором КНП «Кременецька опорна лікарня» Кременецької міської ради ОСОБА_5 та звільнено його з посади керівника вказаного підприємства.
4. 11 серпня 2022 року Кременецькою міською радою було прийнято рішення № 3920, яким передбачено, що тимчасове виконання обов`язків директора КНП «Кременецька опорна лікарня» Кременецької міської ради покладено з наступного дня після звільнення ОСОБА_5 на ОСОБА_6 , заступника медичного директора з амбулаторної роботи КНП «Кременецька опорна лікарня» Кременецької міської ради, до моменту призначення керівника даного підприємства, та уповноважено її на вчинення дій, спрямованих на внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі.
5. 30 серпня 2022 року Кременецькою міською радою прийнято рішення
№ 3987, у відповідності до якого внесено зміни в пункти 7, 8 рішення № 3920
від 11 серпня 2022 року, виклавши їх в новій редакції. Тимчасове виконання обов`язків директора КНП «Кременецька опорна лікарня» Кременецької міської ради покладено із 31 серпня 2022 року на ОСОБА_2 , завідувача відділення анестезіології та інтенсивної терапії КНП «Кременецька опорна лікарня», до моменту призначення керівника вказаного підприємства та визначено
ОСОБА_7 , завідувача діагностичного відділення консультативно-діагностичного центру КНП «Кременецька опорна лікарня», уповноваженою особою (представником) з правом вчиняти дії від імені КНП «Кременецька опорна лікарня», у тому числі підписувати договори, подавати документи для державної реєстрації.
6. Уповноважено ОСОБА_2 на вчинення дій, спрямованих на внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
7. Вважає, що вказане рішення суперечить статуту КНП «Кременецька районна лікарня», вимогам Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Закону України «Про основи законодавства України про охорону здоров`я», а також порушує його трудові права, оскільки згідно з вимогами пункту 8.7 статуту КНП «Кременецька опорна лікарня» у разі відсутності керівника підприємства або неможливості виконувати свої обов`язки з інших причин, його обов`язки виконує медичний директор, а в разі відсутності медичного директора, обов`язки виконує заступник медичного директора з амбулаторної роботи, чи інший працівник підприємства, що визначається наказом керівника із зазначення кола прав та обов`язків.
8. Вказує, що пунктом 8.2.1 статуту підприємства передбачено, що Кременецька міська рада призначає і звільняє директора підприємства, а не виконуючого обов`язки директора підприємства.
9. Зазначає, що у органу місцевого самоврядування відсутні повноваження щодо наділення правом вчиняти дії від імені КНП «Кременецька опорна лікарня», тому рішення про призначення ОСОБА_7 також не відповідає вимогам законодавства та прийняте Кременецькою міською радою з перевищенням повноважень.
10. Враховуючи те, що було порушено порядок призначення виконуючого обов`язки директора підприємства та позивач був позбавлений можливості виконувати обов`язки директора підприємства, як це передбачено статутом, просив суд визнати протиправним та скасувати рішення Кременецької міської ради №3987 від 30 серпня 2022 року та пункти 7, 8 рішення №3920 від 11 серпня 2022 року.
Короткий зміст рішення судів першої та апеляційної інстанцій
11. Рішенням Кременецького районного суду Тернопільської області
від 15 лютого 2023 року, залишеним без змін постановою Тернопільського апеляційного суду від 14 липня 2023 року, в задоволенні позову відмовлено.
12. Відмовляючи у задоволенні позову, суди попередніх інстанцій виходили з того, що міська рада в особі органу управління наділена правом призначати та звільняти керівника лікарні, тому рішенням міської ради не порушено права позивача та дії відповідача про призначення тимчасово виконуючого керівника лікарні є правомірними і відповідають вимогам діючого законодавства і статуту КНП «Кременецька опорна лікарня» Кременецької міської ради.
Надходження касаційної скарги до суду касаційної інстанції
13. У серпні 2023 року до Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду надійшла касаційна скарга представника ОСОБА_1 - ОСОБА_3 на рішення Кременецького районного суду Тернопільської області від 15 лютого
2023 року та постанову Тернопільського апеляційного суду від 14 липня
2023 року.
14. Ухвалою Верховного Суду від 14 вересня 2023 рокувідкрито касаційне провадження у справі, витребувано цивільну справу і надано строк для подання відзиву на касаційну скаргу.
15. Ухвалою Верховного Суду від 18 січня 2024 року справу призначено до розгляду у складі колегії з п`яти суддів у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у ній матеріалами.
Аргументи учасників справи
Доводи особи, яка подала касаційну скаргу
16. У касаційній скарзі представник ОСОБА_1 - ОСОБА_3 , посилаючись на неправильне застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить скасувати оскаржувані судові рішення та ухвалити нове судове рішення.
17. Підставою касаційного оскарження представник заявника зазначає відсутність висновку Верховного Суду щодо питання застосування норми права у подібних правовідносинах щодо визначення органу, який уповноважений призначати тимчасового керівника чи покладати тимчасові обов`язки такого керівника на іншу особу на час проведення конкурсу на заміщення вакантної посади керівника комунального закладу охорони здоров`я згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 1094 від 27 грудня 2017 року (пункт 3 частини другої статті 389 ЦПК України).
18. Касаційна скарга мотивована тим, що повноваження органу місцевого самоврядування не можуть визначатись статутом підприємства, у зв`язку з чим доводи судів попередніх інстанцій про правомірність прийнятого рішення з огляду на положення підпункту 8.2.1 пункту 8.2 статуту КНП «Кременецька опорна лікарня» Кременецької міської ради слід визнати незаконними.
19. Положенняпідпункту 8.2.1 пункту 8.2 статуту КНП «Кременецька опорна лікарня» Кременецької міської ради суперечить пункту 10 частини четвертої статті 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», а суди керувалися при ухваленні рішень не вказаним Законом, а згаданими положеннями статуту КНП «Кременецька опорна лікарня» Кременецької міської ради, що суперечить вимогам статей 8 19 Конституції України.
20. Крім того, спірним рішення ОСОБА_2 не призначався на посаду керівника, а на нього поклалися тимчасово обов`язки керівника КНП «Кременецька опорна лікарня» Кременецької міської ради, в той час як підпункт 8.2.1 пункту 8.2 статуту не визначає повноваження Кременецької міської ради щодо ухвалення рішення про покладення на особу тимчасово обов`язків керівника КНП «Кременецька опорна лікарня» Кременецької міської ради.
21. Порядок призначення тимчасового керівника закладу охорони здоров`я визначено в пунктах 4, 6 Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1094 від 27 грудня 2017 року, де обумовлено, що повноваження щодо покладення тимчасово на період проведення конкурсу повноважень керівника закладу охорони здоров`я належить органу управління таким закладом охорони здоров`я, яким в даному випадку є Управління охорони здоров`я та соціального захисту Кременецької міської ради, що передбачено пунктом 8.1 статуту.
22. Вважає, що спірне рішення Кременецької міської ради було прийнято неуповноваженим на те органом, що перешкодило позивачу виконувати обов`язки керівника закладу охорони здоров`я на підставі пункту 8.7 статуту до призначення тимчасового керівника чи покладення тимчасово на особу обов`язків керівника на час проведення конкурсу уповноваженим органом - Управлінням охорони здоров`я та соціального захисту Кременецької міської ради.
23. Відзив на касаційну скаргу до Верховного Суду не поданий
Фактичні обставини справи, встановлені судами
24. Судами попередніх інстанцій встановлено, що згідно з наказом КНП «Кременецької районної комунальної лікарні» №162-к від 22 листопада 2019 року ОСОБА_1 переведено на посаду медичного директора.
25. Згідно з вимогами пункту 8.7 статуту КНП «Кременецька опорна лікарня» у разі відсутності керівника підприємства або неможливості виконувати свої обов`язки з інших причин, його обов`язки виконує медичний директор, а в разі відсутності медичного директора, обов`язки виконує заступник медичного директора з амбулаторної роботи, чи інший працівник підприємства, що визначається наказом керівника із зазначення кола прав та обов`язків.
26. Засновником КНП «Кременецька опорна лікарня» Кременецької міської ради є Кременецька міська рада відповідно до рішення третьої сесії VIII скликання Кременецької міської ради №49 від 24 грудня 2020 року (підпункт 1.2.2 пункту 1.2, пункти 1.3 та 1.4 статуту КНП «Кременецька опорна лікарня» Кременецької міської ради).
27. Згідно з пунктом 1.4 статуту власником підприємства є Кременецька міська територіальна громада в особі органу, до сфери управління якого входить підприємство - Кременецької міської ради. Підприємство є підпорядкованим, підзвітним та підконтрольним власнику.
28. Пунктом 1.8 статуту передбачено, що підприємство у своїй діяльності керується Конституцією України, Господарським та Цивільним кодексами України, законами України, постановами Верховної Ради України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства охорони здоров`я України, іншим чинним законодавством, відповідними рішеннями місцевих органів виконавчої влади і органів місцевого самоврядування та цим статутом.
29. 11 серпня 2022 року двадцять третьою сесією восьмого скликання Кременецької міської ради було прийняте рішення №3920 «Про дострокове розірвання контракту з директором КНП «Кременецька опорна лікарня» Кременецької міської ради».
30. Згідно з пунктами 7, 8 вказаного рішення тимчасове виконання обов`язків директора КНП «Кременецька опорна лікарня» Кременецької міської ради покладено з наступного дня після звільнення директора КНП «Кременецька опорна лікарня» ОСОБА_5 на ОСОБА_6 , заступника медичного директора з амбулаторної роботи КНП «Кременецька опорна лікарня» Кременецької міської ради до моменту призначення керівника даного підприємства та уповноважено ОСОБА_6 на вчинення дій, спрямованих на внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
31. Розпорядженням Кременецького міського голови №192-О від 12 серпня 2022 року ОСОБА_5 звільнено з посади директора КНП «Кременецька опорна лікарня» Кременецької міської ради згідно пункту 8 частини 1 статті 36 КЗпП України з першого робочого дня після закінчення тимчасової непрацездатності.
32. Розпорядженням Кременецького міського голови №207-О від 30 серпня 2022 року внесено зміни у розпорядження Кременецького міського голови №192-О від 12 серпня 2022 року «Про звільнення директора КНП «Кременецька опорна лікарня» Кременецької міської ради ОСОБА_5» ОСОБА_5 звільнено з посади директора КНП «Кременецька опорна лікарня» Кременецької міської ради згідно пункту 8 частини 1 статті 36 КЗпП України з 30 серпня 2022 року.
33. 30 серпня 2022 року рішенням сесії Кременецької міської ради №3987 внесено зміни в рішення сесії Кременецької міської ради від 11 серпня 2022 року №3920 «Про дострокове розірвання контракту з директором КНП «Кременецька опорна лікарня» Кременецької міської ради», а саме викладено пункти 7, 8 рішення в наступній редакції: «Тимчасове виконання обов`язків директора КНП «Кременецька опорна лікарня» Кременецької міської ради покласти з 31 серпня 2022 року на ОСОБА_2 , завідувача відділення анестезіології та інтенсивної терапії КНП «Кременецька опорна лікарня», до моменту призначення керівника даного підприємства, та визначити ОСОБА_7 , завідувача діагностичного відділення консультативно-діагностичного центру КНП «Кременецька опорна лікарня», уповноваженою особою (представником) з правом вчиняти дії від імені КНП «Кременецька опорна лікарня», у тому числі підписувати договори, подавати документи для державної реєстрації тощо.
Уповноважено тимчасово виконуючого обов`язки директора КНП «Кременецька опорна лікарня» Кременецької міської ради Шаюка Ю. А., лікаря ортопеда-травматолога ургентного загальнохірургічного відділення КНП «Кременецька опорна лікарня», на вчинення дій, спрямованих на внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Рішення сесії Кременецької міської ради від 30 серпня 2022 року №3987 «Про внесення змін в рішення сесії Кременецької міської ради від 11 серпня 2022 року №3920 «Про дострокове розірвання контракту з директором КНП «Кременецька опорна лікарня» Кременецької міської ради та пункти 7,8 рішення сесії
від 11 серпня 2022 року №3920 «Про дострокове розірвання контракту з директором КНП «Кременецька опорна лікарня» Кременецької міської ради вважати такими, що втратили чинність з 02 вересня 2022 року».
34. Судами також установлено, що на час розгляду справи новий директор лікарні призначений, позивач ОСОБА_1 звільнений з роботи з жовтня
2022 року, а на момент покладення тимчасового виконання обов`язків директора на інших осіб перебував на лікарняному та у відпустці, про що зазначила представник відповідача і не заперечив представник позивача в суді апеляційної інстанції.
Мотивувальна частина
Позиція Верховного Суду
35. Положенням частини другої статті 389 ЦПК України встановлено, що підставами касаційного оскарження судових рішень, зазначених у пункті 1частини першої цієї статті, є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права виключно у таких випадках: 1) якщо суд апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні застосував норму права без урахування висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду, крім випадку наявності постанови Верховного Суду про відступлення від такого висновку;
2) якщо скаржник вмотивовано обґрунтував необхідність відступлення від висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду та застосованого судом апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні; 3) якщо відсутній висновок Верховного Суду щодо питання застосування норми права у подібних правовідносинах; 4) якщо судове рішення оскаржується з підстав, передбачених частинами першою, третьоюстатті 411 цього Кодексу.
36. Касаційна скарга підлягає залишенню без задоволення.
Мотиви, з яких виходить Верховний Суд, та застосовані норми права
37. Згідно з частиною третьою статті 3 ЦПК України провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.
38. Відповідно до вимог частин першої і другої статті 400 ЦПК України, переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, суд касаційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, перевіряє правильність застосування судом першої або апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права і не може встановлювати або (та) вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні чи відкинуті ним, вирішувати питання про достовірність або недостовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими.
39. Суд касаційної інстанції перевіряє законність судових рішень лише в межах позовних вимог, заявлених у суді першої інстанції.
40. Згідно з частинами першою, другою та п`ятою статті 263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
41. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.
42. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
43. Зазначеним вимогам закону рішення судів першої та апеляційної інстанцій відповідають.
44. У частині першій статті 62 ГК України визначено, що підприємство - самостійний суб`єкт господарювання, створений компетентним органом державної влади або органом місцевого самоврядування, або іншими суб`єктами для задоволення суспільних та особистих потреб шляхом систематичного здійснення виробничої, науково-дослідної, торговельної, іншої господарської діяльності в порядку, передбаченому цим Кодексом та іншими законами.
45. Згідно з частиною першою статті 63 ГК України залежно від форм власності, передбачених законом, в Україні може діяти, зокрема комунальне підприємство, що діє на основі комунальної власності територіальної громади.
46. Відповідно до частин першої-четвертої статті 65 ГК України управління підприємством здійснюється відповідно до його установчих документів на основі поєднання прав власника щодо господарського використання свого майна і участі в управлінні трудового колективу. Власник здійснює свої права щодо управління підприємством безпосередньо або через уповноважені ним органи відповідно до статуту підприємства чи інших установчих документів. Для керівництва господарською діяльністю підприємства власник (власники) безпосередньо або через уповноважені органи чи наглядова рада такого підприємства (у разі її утворення) призначає (обирає) керівника підприємства, який є підзвітним власнику, його уповноваженому органу чи наглядовій раді. Керівник підприємства, головний бухгалтер, члени наглядової ради (у разі її утворення), виконавчого органу та інших органів управління підприємства відповідно до статуту є посадовими особами цього підприємства. Статутом підприємства посадовими особами можуть бути визнані й інші особи. У разі найму керівника підприємства з ним укладається договір (контракт), в якому визначаються строк найму, права, обов`язки і відповідальність керівника, умови його матеріального забезпечення, умови звільнення його з посади, інші умови найму за погодженням сторін.
47. Пунктом 20 частини першої статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що виключно на пленарних засіданнях районної, обласної ради вирішуються в установленомузакономпорядку питання щодо управління об`єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, що перебувають в управлінні районних і обласних рад; призначення і звільнення їх керівників.
48. Відповідно до підпункту 8.2.1. пункту 8.2 статуту КНП «Кременецька опорна лікарня» керівник підприємства призначається на посаду і звільняється з неї за рішенням сесії Кременецької міської ради відповідно до порядку, визначеного законодавством України та відповідним рішенням Кременецької міської ради та який відповідає кваліфікаційним вимогам, встановленим чинним законодавством.
49. За вимогами статті 16 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров`я» заклад охорони здоров`я провадить свою діяльність на підставі статуту (положення), що затверджується власником закладу (уповноваженим ним органом).
50. Призначення на посаду та звільнення з посади керівника закладу охорони здоров`я здійснюються відповідно до законодавства.
51. Керівники державних та комунальних закладів охорони здоров`я призначаються на посаду уповноваженим виконавчим органом управління власника закладу охорони здоров`я на конкурсній основі шляхом укладання з ними контракту на строк від трьох до п`яти років. Порядок проведення конкурсу на зайняття посади керівника державного, комунального закладу охорони здоров`я та порядок укладання контракту з керівником державного, комунального закладу охорони здоров`я, а також типова форма такого контракту затверджуються Кабінетом Міністрів України.
52. Постановою Кабінету Міністрів України № 1094 від 27 грудня 2017 року затверджено Порядок проведення конкурсу на зайняття посади керівника державного, комунального закладу охорони здоров`я.
53. Так, частиною шостою розділу «Умови проведення конкурсу» вказаного Порядку передбачено, що Орган управління тимчасово (з дня виникнення вакантної посади до призначення керівника закладу за результатами конкурсу) покладає виконання обов`язків керівника закладу на особу з числа штатних працівників закладу або призначає виконуючого обов`язки з числа інших осіб на строк, що не перевищує два місяці. Особа, на яку покладається виконання обов`язків керівника закладу або яка призначається виконуючим обов`язки керівника закладу, повинна відповідати єдиним кваліфікаційним вимогам для керівника закладу охорони здоров`я.
54. У постанові Верховного Суду від 08 грудня 2021 рокуу справі№ 742/830/19 (провадження № 61-15730св20) зазначено, що питання призначення на посаду керівника комунального закладу охорони здоров`я є виключною компетенцією органу місцевого самоврядування.
55. З огляду на вказане вище у сукупності, колегія суддів суду касаційної інстанції погоджується з висновками судів попередніх інстанцій, що посилання позивача на пункт 8.7 статуту КНП «Кременецька опорна лікарня», яким передбачено, що у разі відсутності керівника підприємства або неможливості виконувати свої обов`язки з інших причин, його обов`язки виконує медичний директор, а в разі відсутності медичного директора, обов`язки виконує заступник медичного директора з амбулаторної роботи, чи інший працівник підприємства, що визначається наказом керівника із зазначенням кола прав та обов`язків, стосується питання відносин із заступництва керівника, який вже обіймає відповідну посаду, без звільнення осіб, на яких наказом тимчасово покладено виконання його обов`язків, від виконання своїх обов`язків за основною посадою.
56. Проте в даному випадку спір стосується відносин із виконання обов`язків за вакантною посадою до обрання за конкурсом. Тому, призначення в.о. за вакантною посадою є видом строкового договору, строк якого закінчується після призначення особи безстроково чи за контрактом.
57. Таким чином, відсутні підстави вважати, що покладенням рішенням сесії Кременецької міської ради (в повноваження якої входить вирішення питання призначення на посаду і звільнення з неї керівника лікарні) тимчасового виконання обов`язків директора лікарні (на час проведення конкурсу на зайняття даної вакантної посади) на іншу особу, порушуються трудові права ОСОБА_1 .
58. Доводи касаційної скарги є ідентичними доводам апеляційної скарги заявника, яким суд надав належну оцінку, висновки суду апеляційної інстанції є достатньо аргументованими, Верховний Суд доходить висновку про відсутність підстав повторно відповідати на ті самі аргументи заявника.
59. Також доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального права та порушення норм процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи, а у значній мірі зводяться до переоцінки доказів, що знаходиться поза межами повноважень суду касаційної інстанції.
60. У постанові Великої Палати Верховного Суду від 16 січня 2019 року у справі
№ 373/2054/16-ц (провадження № 14-446цс18) викладено правовий висновок про те, що встановлення обставин справи, дослідження та оцінка доказів є прерогативою судів першої та апеляційної інстанцій. Cуд касаційної інстанції не наділений повноваженнями втручатися в оцінку доказів.
61. Відповідно до частини першої статті 410 ЦПК України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо рішення, переглянуте в передбачених статтею 400цього Кодексу межах, ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального прав.
62. Колегія суддів вважає, що рішення судів першої та апеляційної інстанцій ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права, а тому їх відповідно до частини першої статті 410 ЦПК України необхідно залишити без змін, а касаційну скаргу - без задоволення.
Керуючись статтями 400 409 410 416 ЦПК України, Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду
ПОСТАНОВИВ:
1. Касаційну скаргу представника ОСОБА_1 - ОСОБА_3 залишити без задоволення.
2. Рішення Кременецького районного суду Тернопільської області
від 15 лютого 2023 року та постанову Тернопільського апеляційного суду
від 14 липня 2023 рокузалишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту її прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий Судді:Є. В. Синельников О. В. Білоконь О. М. Осіян Н. Ю. Сакара В. В. Шипович