Історія справи
Постанова ВГСУ від 28.03.2017 року у справі №907/340/16
ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 березня 2017 року Справа № 907/340/16
Вищий господарський суд України у складі: суддя Палій В.В.- головуючий (доповідач), судді Львов Б.Ю. і Селіваненко В.П.
розглянув касаційну скаргу публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "ЗАКАРПАТГАЗ", м. Ужгород,
на рішення господарського суду Закарпатської області від 11.10.2016
та постанову Львівського апеляційного господарського суду від 10.01.2017
у справі № 907/340/16
за позовом публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "ЗАКАРПАТГАЗ" (далі - Товариство), м. Ужгород,
до Закарпатського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України (далі - Відділення), м. Ужгород,
третя особа, які не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - орендне підприємство Ужгородський коньячний завод (далі - Підприємство), м. Ужгород,
про часткове скасування рішення.
Судове засідання проведено за участю представників:
Товариства - Замкова М.О. предст. (дов. від 26.12.2016)
Відділення - Новицький М.З. предст. (дов. від 30.01.2017)
Підприємства - не з'явився
За результатами розгляду касаційної скарги Вищий господарський суд України
ВСТАНОВИВ:
Товариство звернулося до господарського суду Закарпатської області з позовом до Відділення (з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог) про визнання частково недійсним та скасування рішення адміністративної колегії Закарпатського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 31.03.2016 № 4-р/к у справі № 03.1-3/2016 "Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції з боку публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "ЗАКАРПАТГАЗ" та накладення штрафу" (далі -Рішення АМК).
Рішенням господарського суду Закарпатської області від 11.10.2016 у справі № 907/340/16 (судді Журавчак Л.С. -головуючий, Мокану В.В., Андрейчук Л.В.), яке залишено без змін постановою Львівського апеляційного господарського суду від 10.01.2017 (судді Малех І.Б.- головуючий, Галушко Н.А., Орищин Г.В.), у задоволенні позовних вимог відмовлено повністю.
Судові рішення попередніх інстанцій зі справи з посиланням, зокрема, на приписи статті 59 Закону України "Про захист економічної конкуренції", положення Кодексу газотранспортної системи, який затверджений постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 № 2493, Кодексу газорозподільних систем, який затверджений постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 № 2494 та Порядку пооб'єктного припинення (обмеження) газопостачання споживачам, крім населення, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 08.12.2006 №1687, мотивовано необґрунтованістю заявлених позовних вимог.
Товариство, посилаючись на порушення попередніми судовими інстанціями норм матеріального та процесуального права, просить суд касаційної інстанції рішення та постанову скасувати, а справу направити на розгляд до місцевого господарського суду.
Учасників судового процесу відповідно до статті 1114 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) належним чином повідомлено про час і місце розгляду скарги.
У відзиві на касаційну скаргу Відділення просило судові акти попередніх інстанцій залишити без змін, а касаційну скаргу - без задоволення.
У відзиві на касаційну скаргу Підприємство просило судові акти попередніх інстанцій залишити без змін, а касаційну скаргу - без задоволення.
Перевіривши на підставі встановлених попередніми судовими інстанціями обставин справи правильність застосування ними норм процесуального та матеріального права, заслухавши пояснення представників сторін, Вищий господарський суд України дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення касаційної скарги з урахуванням такого.
Місцевим та апеляційним господарськими судами у справі, зокрема, встановлено, що Рішенням АМК:
- визнано, що Товариство за результатами діяльності 2015 року та січня - лютого 2016 року займало монопольне (домінуюче) становище на ринку надання послуг з розподілу природного газу у межах території розташування розподільних газопроводів, які перебувають в його експлуатації та утриманні у межах Закарпатської області з частками відповідно по 100%;
- визнано дії Товариства щодо припинення газопостачання Підприємства з порушенням вимог Порядку пооб'єктного припинення (обмеження) газопостачання споживачам, крім населення та Кодексу газорозподільних систем, що призвело до аварійної зупинки виробництва на заводі порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченого пунктом 2 статті 50, частиною першою статті 13 Закону України "Про захист економічної конкуренції" у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку шляхом вчинення дій, що призвели до ущемлення інтересів споживача, які були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку;
- за порушення, зазначене в пункті 2 резолютивної частини цього рішення, на підставі статті 52 Закону України "Про захист економічної конкуренції" на Товариство накладено штраф у розмірі 45000 грн.
Рішення АМК мотивовано, зокрема, такими фактичними даними:
- Товариство здійснює діяльність з розподілу природного, нафтового газу і газу (метану) вугільних родовищ на підставі відповідної ліцензії;
- товарними межами ринку визначено надання послуг з розподілу природного газу;
- географічними (територіальними) межами ринку надання послуг з розподілу природного газу є територія Закарпатської області;
- часовими межами ринку надання послуг з розподілу природного газу є 2015 рік та січень-лютий 2016 року;
- споживачами ринку надання відповідних послуг є фізичні особи (населення), фізичні особи - підприємці та юридичні особи Закарпатської області;
- внаслідок технологічних особливостей виробництва Товариство на ринку надання послуг з розподілу природного газу конкурентів не має і є єдиним в Закарпатській області;
- 01.02.2016 представниками Товариства здійснено припинення газопостачання Підприємству шляхом опломбування інвентарної заглушки на ввідному газопроводі та механічного від'єднання відводу газопроводу від діючого газопроводу (встановлення заглушки);
- згідно з Актом від 01.02.2016 № 98/02/16 про припинення (обмеження) газопостачання Підприємству підставою для припинення (обмеження) газопостачання стало порушення статей 12, 21 Закону України "Про засади функціонування ринку природного газу", Правил користування природним газом для юридичних осіб, затверджених постановою НКРЕ від 13.09.2012 № 1181, Типового договору на постачання природного газу за регульованим тарифом;
- вказані в акті нормативно-правові документи не врегульовують питання, пов'язані з припиненням (обмеженням) газопостачання, так як втратили чинність у 2015 році. У зв'язку з чим акт від 01.02.2016 № 98/02/16 є недійсним;
- повідомлення Товариства від 29.01.2016 № 142976 про припинення газопостачання Підприємству не містить дати та часу для самостійного здійснення Підприємством припинення (обмеження) газопостачання та не містить попередження про вжиття необхідних заходів для підготовки газоспоживного обладнання до такого припинення (обмеження) для запобігання аваріям, травматизму, пошкодженню обладнання, негативному впливу на навколишнє природне середовище до настання зазначеного в повідомленні строку припинення (обмеження) газопостачання;
- повідомлення від 29.01.2016 № 142976 підписано начальником відділу обліку та розрахунків з юридичними особами ОСОБА_8;
- повідомлення не містить дати його отримання Товариством та вручено неуповноваженій особі;
- Підприємство отримує природний газ для власних потреб на підставі договору від 19.10.2015 купівлі-продажу природного газу, який укладений з ТОВ "УКРГАЗПЕТРОЛЕУМ" та відповідно до умов якого обсяги та місяць (-ці) поставок природного газу по цьому договору зазначаються в додаткових угодах до нього; продавець - ТОВ "УКРГАЗПЕТРОЛЕУМ" оформляє через ЦДД ПАТ "Укртрансгаз" документацію на передачу газу та надає інформацію щодо наявності ресурсів природного газу;
- 15.01.2016 Підприємством направлено ТОВ "УКРГАЗПЕТРОЛЕУМ" заявку про надання обсягів газу у лютому 2016 року; ТОВ "УКРГАЗПЕТРОЛЕУМ" листом замовило у ПАТ "Укртрансгаз" місячні номінації природного газу на лютий 2016 року; Підприємством та ТОВ "УКРГАЗПЕТРОЛЕУМ" 29.01.2016 укладено додаткову угоду № 4 до договору про наявність номінації (лімітів) природного газу на лютий 2016 року;
- ПАТ "Укртрансгаз" в особі Закарпатського ЛВУМГ філії Управління магістральних газопроводів "Прикарпаттрансгаз" у листі від 18.02.2016 зазначило, що жодних повідомлень, які стосуються припинення Підприємству подачі природного газу з початку 2016 року і станом на 18.02.2016 на адресу Товариства не надсилало;
- Товариство у листі від 22.02.2016 також повідомило, що листи від ПАТ "Укртрансгаз" та ТОВ "УКРГАЗПЕТРОЛЕУМ" про припинення в лютому 2016 року подачі природного газу Підприємству не надходили;
- постачання природного газу Підприємству було відновлено, що підтверджується актом від 02.02.2016;
- рахунків про припинення газопостачання та відновлення газопостачання Підприємству з боку Товариства не пред'явлено, що додатково підтверджує незаконність дій останнього;
- припинення Товариством газопостачання в порушення вимог Порядку пооб'єктного припинення (обмеження) газопостачання споживачам, крім населення, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 08.12.2006 № 1687 та Кодексу газорозподільних систем, який затверджений постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 № 2494, позбавило Підприємство права вжити необхідних заходів для підготовки газоспоживного обладнання до такого припинення (обмеження) та запобігти аварійній зупинці виробництва на заводі.
Причиною виникнення спору зі справи є питання стосовно наявності чи відсутності підстав для визнання Рішення АМК частково недійсним, а саме в частині пунктів 2, 3 Рішення АМК.
За приписом частини першої статті 59 Закону України "Про захист економічної конкуренції" підставами для зміни, скасування чи визнання недійсними рішень органів Антимонопольного комітету України є: неповне з'ясування обставин, які мають значення для справи; недоведення обставин, які мають значення для справи і які визнано встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні, обставинам справи; порушення або неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права.
Відповідно до частин першої, третьої статті 13 Закону України "Про захист економічної конкуренції" зловживанням монопольним (домінуючим) становищем на ринку є дії чи бездіяльність суб'єкта господарювання, який займає монопольне (домінуюче) становище на ринку, що призвели або можуть призвести до недопущення, усунення чи обмеження конкуренції, або ущемлення інтересів інших суб'єктів господарювання чи споживачів, які були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку. Зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку забороняється і тягне за собою відповідальність згідно з законом.
У відповідності до пункту 2 статті 50 наведеного Закону зловживання (монопольним) домінуючим становищем є порушенням законодавства про захист економічної конкуренції.
Згідно з Кодексом газотранспортної системи (в редакції, чинній станом на час виникнення спірних правовідносин) підтверджена номінація - це підтверджений оператором газотранспортної системи обсяг природного газу замовника послуг транспортування, який буде прийнятий від замовника в точках входу до газотранспортної системи та/або переданий замовнику в точках виходу з газотранспортної системи у відповідний період, у тому числі у розрізі контрагентів (споживачів) замовника та їх точок комерційного обліку (за необхідності); підтверджений обсяг природного газу - це обсяг (об'єм) природного газу споживача (у тому числі прямого споживача), погоджений оператором газотранспортної системи на відповідний розрахунковий період із ресурсу постачальника споживача, що включений до підтвердженої номінації цього постачальника.
У відповідності до пунктів 1, 2, 6 глави 2 розділу XI Кодексу газотранспортної системи замовники послуг транспортування подають номінацію оператору газотранспортної системи не пізніше ніж до 13:00 UTC (15:00 за київським часом) години газової доби для зимового періоду та 12:00 UTC (15:00 за київським часом) години газової доби для літнього періоду, що йде перед газовою добою, яка належить до номінації.
Замовник послуг транспортування має право подати для точки входу або точки виходу місячну номінацію на період не більше одного місяця в розрізі кожної доби. Місячна номінація на наступний газовий місяць приймається оператором газотранспортної системи в період з 15 по 20 число місяця (включно), що йде перед газовим місяцем транспортування. Якщо замовник послуг транспортування надає більше ніж одну місячну номінацію по одній і тій самій точці входу/виходу в строк до 20 числа місяця, що йде перед газовим місяцем транспортування, оператор газотранспортної системи розгляне місячну номінацію, яка була одержана останньою. Оператор газотранспортної системи повинен повідомити замовника послуг транспортування про підтвердження або відхилення місячної номінації у строк до 25 числа (включно) місяця, що йде перед газовим місяцем транспортування.
У випадку, коли замовник послуг транспортування не подасть оператору газотранспортної системи місячну номінацію згідно з положеннями пункту 2 цієї глави або номінацію на наступну газову добу протягом часу, вказаного в пункті 1 цієї глави, вважається підтвердженою номінація для такого замовника послуг транспортування з обсягами природного газу, що дорівнює "0" (нулю) відносно замовленої точки входу/виходу. При цьому відповідна потужність фізичних точок входу/виходу на міждержавному з'єднанні, яка не використовується, може бути запропонована оператором газотранспортної системи на період однієї газової доби відповідно до положень глави 7 розділу IX цього Кодексу.
Відповідно до пунктів 1, 2, 7 глави 1 розділу X Кодексу газотранспортної системи оператор газотранспортної системи має право припинити транспортування природного газу в точці входу до газотранспортної системи або точці виходу з газотранспортної системи, зокрема у випадку відсутності номінації на точці виходу.
Припинення транспортування природного газу здійснюється у порядку, встановленому цим розділом, договором транспортування, Правилами постачання природного газу, затвердженими постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30 вересня 2015 року N 2496 (далі - Правила постачання природного газу), та іншими нормативно-правовими актами, що регулюють питання припинення транспортування природного газу.
У разі виникнення випадку, зазначеного в пункті 1 цієї глави, оператор газотранспортної системи надсилає операторам газорозподільної системи, на території ліцензійної діяльності якого знаходяться споживачі відповідного замовника послуг транспортування та/або послуг балансування, повідомлення про припинення подачі природного газу відповідним споживачам.
Згідно з Кодексом газорозподільних систем (в редакції, чинній станом на час виникнення спірних правовідносин) порядок взаємовідносин оператора газорозподільної системи з оператором газотранспортної системи, у тому числі пов'язаних з прийманням-передачею природного газу в точках виходу з газотранспортної системи до газорозподільної системи, зокрема щодо якості та обліку природного газу (у тому числі приладового), а також з обміном даних щодо заявлених і підтверджених обсягів природного газу (номінацій) та фактичних обсягів розподілу і споживання природного газу (алокацій), регулює Кодекс газотранспортної системи, затверджений постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015 року N 2493 (далі - Кодекс ГТС), договір транспортування природного газу та технічна угода (за наявності), що укладені між сторонами; ГРМ - це газорозподільна система; ГТС - це газотранспортна система України; підтверджений обсяг природного газу - це об'єм (обсяг) природного газу, виділений постачальником для потреб споживача, з яким укладено договір постачання природного газу на відповідний розрахунковий період, та підтверджений Оператором ГТС (включений до підтвердженої номінації) і доведений Оператору ГРМ у порядку, визначеному Кодексом ГТС.
Відповідно до пунктів 1, 4, 5 глави 7 розділу VI Кодексу газорозподільних систем оператор ГРМ в установленому законодавством порядку має право припинити/обмежити газопостачання (розподіл природного газу) на об'єкт споживача (у тому числі побутового споживача) з дотриманням ПБСГ та нормативних документів, що визначають порядок обмеження/припинення природного газу, зокрема, у випадку відсутності підтвердженого обсягу природного газу по об'єкту споживача та/або його постачальнику (підпункт 2);
У разі якщо припинення газопостачання (розподілу природного газу) на об'єкт побутового споживача буде здійснюватися у випадках, визначених у підпунктах 1 - 6 (крім випадку подання споживачем письмової заяви про припинення газопостачання), 9 цього пункту, Оператор ГРМ має надати повідомлення про припинення газопостачання/розподілу природного газу побутовому споживачу не менше ніж за три доби до запланованої дати припинення газопостачання (розподілу природного газу). При цьому в повідомленні мають бути зазначені підстави та дата припинення газопостачання (розподілу природного газу).
Пломбування та розпломбування газового обладнання на об'єктах споживачів, що пов'язані з припиненням/обмеженням або відновленням газопостачання (розподілу природного газу), виконуються Оператором ГРМ відповідно до вимог розділу X цього Кодексу.
При припиненні (відновленні) газопостачання (розподілу природного газу) складається акт у двох примірниках, один з яких залишається у споживача.
Припинення (обмеження) газопостачання (розподілу природного газу) споживачу здійснюється, зокрема, шляхом перекриття запірних пристроїв або встановлення інвентарної заглушки та їх опломбування.
Відповідно до пунктів 1, 2, 3, 4, 5 Порядку пооб'єктного припинення (обмеження) газопостачання споживачам, крім населення, останній визначає процедуру припинення (обмеження) газопостачання підприємствам - споживачам природного газу (далі - споживач) у разі порушення ними строку розрахунків за спожитий природний газ або за надані послуги з його транспортування, відмови від зменшення обсягу газоспоживання та переходу на роботу з використанням резервних видів палива згідно з графіками, затвердженими Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими держадміністраціями, на період різких похолодань (далі - відповідний графік), а також відбору природного газу за відсутності у споживачів планового обсягу поставки природного газу на поточний місяць (далі - ліміт природного газу), який виділяється постачальником згідно з договором на постачання споживачу природного газу.
Газопостачання може бути припинено (обмежено) споживачем або газодобувним, газорозподільним, газотранспортним підприємством, уповноваженим Міненерговугіллям на припинення (обмеження) газопостачання споживачам.
Газодобувне, газорозподільне, газотранспортне підприємство з власної ініціативи у разі порушення споживачем строку розрахунків за спожитий природний газ (коли зазначене підприємство є його постачальником) або за надані послуги з його транспортування припиняє або обмежує газопостачання, а у випадку відсутності у споживача ліміту природного газу припиняє газопостачання згідно з умовами договору на транспортування газу.
Припинення газопостачання у випадку відсутності у споживача ліміту природного газу здійснюється у день і час, визначені газодобувним, газорозподільним, газотранспортним підприємством на підставі розрахунку обсягу споживання газу та залишку виділеного ліміту.
Припинення (обмеження) газопостачання здійснюється на вхідній засувній арматурі газопроводу споживача або газорозподільного пункту (за його наявності). У разі коли споживача приєднано прямим газопроводом від газорозподільної станції, припинення (обмеження) може здійснюватися безпосередньо на зазначеній станції.
У відповідності до пунктів 6, 7, 8, 9 наведеного Порядку споживач повинен бути повідомлений газодобувним, газорозподільним, газотранспортним підприємством, уповноваженим Міненерговугіллям на припинення (обмеження) газопостачання споживачам (далі - уповноважене підприємство), про припинення (обмеження) газопостачання не менш як за три доби до дати, на яку воно заплановано. На підприємствах металургійної та хімічної промисловості такий строк не може бути менший ніж п'ять діб.
З цією метою уповноважене підприємство надсилає споживачеві повідомлення (за встановленою Міненерговугіллям формою), в якому зазначаються підстави та строк (дата і час) припинення (обмеження) газопостачання, і водночас про це інформує відповідний місцевий орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, а також територіальні органи Держжитлокомунінспекції.
З метою запобігання аваріям, травматизму, пошкодженню обладнання, негативному впливу на навколишнє природне середовище споживач зобов'язаний до настання зазначеного у повідомленні строку припинення (обмеження) газопостачання вжити необхідних заходів для підготовки газоспоживного обладнання до такого припинення (обмеження).
Припинення (обмеження) газопостачання здійснюється самостійно працівниками споживача, які обслуговують газопроводи чи газоспоживне обладнання, у присутності посадової особи уповноваженого підприємства, що надіслало повідомлення, яка здійснює опломбування та складає акт за встановленою Міненерговугіллям формою.
У разі відмови споживача у припиненні (обмеженні) газопостачання або самовільного його відновлення здійснюється примусове припинення (обмеження) газопостачання працівниками уповноваженого підприємства, що надіслало повідомлення, шляхом часткового чи повного перекриття вхідної засувної арматури з її опломбуванням або механічного (зварного) від'єднання газопроводу, про що посадовою особою уповноваженого підприємства складається акт за встановленою Міненерговугіллям формою.
Як передбачено пунктами 11, 12 Порядку відновлення газопостачання здійснюється за умови погашення заборгованості за спожитий природний газ, надані послуги з його транспортування, підтвердженого постачальником, газодобувним, газорозподільним, газотранспортним підприємством, виділення постачальником ліміту природного газу або закінчення строку дії відповідного графіка та компенсації витрат на виконання робіт з примусового припинення газопостачання та оплати наданих послуг з його відновлення.
Відновлення газопостачання здійснюється працівниками, які обслуговують газопроводи чи газоспоживне обладнання споживача, у присутності посадової особи уповноваженого підприємства, що надіслало повідомлення, або працівниками такого підприємства за визначеною ним черговістю (якщо було здійснено примусове припинення газопостачання), про що зазначеною посадовою особою складається акт за встановленою Міненерговугіллям формою.
Попередні судові інстанції, з огляду на відповідні законодавчі приписи, з урахуванням встановлених ними фактичних обставин, беручи до уваги, що органи Антимонопольного комітету України беруть участь у формуванні та реалізації конкурентної політики в частині запобігання, виявлення і припинення порушень законодавства про захист економічної конкуренції, дослідивши встановлені Відділенням обставини вчинення Товариством порушення законодавства про захист економічної конкуренції на ринку надання послуг з розподілу природного газу, давши ретельну оцінку доводам і запереченням сторін, третьої особи та наявним доказам, дослідивши зміст Рішення АМК, дійшли обґрунтованих висновків щодо прийняття відповідачем Рішення АМК у межах наданих йому повноважень та з дотриманням приписів чинного законодавства, а тому, за відсутності передбачених статтею 59 Закону № 2210 підстав для визнання оспорюваного Рішення АМК недійсним, правомірно відмовили Товариству в задоволенні його позовних вимог.
Доводи Товариства не спростовують висновків, викладених в оскаржуваних судових рішеннях попередніх інстанцій. При цьому в частині встановлення фактичних обставин справи та переоцінки наявних доказів касаційна скарга не відповідає вимогам статті 1117 ГПК України стосовно меж перегляду справи в касаційній інстанції.
Таким чином, рішення місцевого господарського суду та постанова апеляційного господарського суду зі справи відповідають встановленим ними фактичним обставинам, прийняті з дотриманням норм матеріального і процесуального права та передбачені законом підстави для їх скасування відсутні.
Керуючись статтями 1117, 1119-11111 ГПК України, Вищий господарський суд України
ПОСТАНОВИВ:
Рішення господарського суду Закарпатської області від 11.10.2016 та постанову Львівського апеляційного господарського суду від 10.01.2017 зі справи № 907/340/16 залишити без змін, а касаційну скаргу публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "ЗАКАРПАТГАЗ" - без задоволення.
Суддя В. Палій
Суддя Б. Львов
Суддя В. Селіваненко