Главная Сервисы для юристов ... База решений “Протокол” Постанова ВГСУ від 25.04.2017 року у справі №910/22822/16 Постанова ВГСУ від 25.04.2017 року у справі №910/2...
print
Друк
search Пошук
comment
КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

Державний герб України

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 квітня 2017 року Справа № 910/22822/16

Вищий господарський суд України у складі: суддя Львов Б.Ю. - головуючий, судді Палій В.В. і Селіваненко В.П.,

розглянувши касаційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Індастріал-Сервіс", м. Харків,

на ухвалу господарського суду міста Києва від 15.12.2016

та постанову Київського апеляційного господарського суду від 26.01.2017

зі справи № 910/22822/16

за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Індастріал-Сервіс" (далі - ТОВ "Індастріал-Сервіс")

до Київського міського територіального відділення Антимонопольного комітету України (далі - Відділення АМК), м. Київ,

третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, - публічне акціонерне товариство "Укртрансгаз" в особі філії "Управління магістральних газопроводів "Львівтрансгаз" (далі - ПАТ "Укртрансгаз"), м. Львів,

про скасування рішення,

за участю представників:

ТОВ "Індастріал-Сервіс" - Демури І.Б.,

Відділення АМК - не з'явився,

ПАТ "Укртрансгаз" - Некрасова Д.А.,

ВСТАНОВИВ:

ТОВ "Індастріал-Сервіс" звернулося до господарського суду міста Києва з позовом про визнання протиправним та скасування рішення постійно діючої адміністративної колегії Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері державних закупівель від 19.10.2016 № 2105-р/пк-ск (далі - Рішення АМК).

Ухвалою господарського суду міста Києва від 15.12.2016 (суддя Марченко О.В.), залишеною без змін постановою Київського апеляційного господарського суду від 26.01.2017 (колегія суддів у складі: Смірнова Л.Г. - головуючий суддя, судді Чорногуз М.Г., Буравльов С.І.), в прийнятті названої позовної заяви ТОВ "Індастріал-Сервіс" відмовлено на підставі пункту 1 частини першої статті 62 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) через непідвідомчість даної справи господарським судам України.

У касаційній скарзі ТОВ "Індастріал-Сервіс" просить зазначені ухвалу місцевого та постанову апеляційного господарських судів зі справи скасувати внаслідок їх прийняття з порушенням норм матеріального та процесуального права, а справу передати до господарського суду міста Києва для розгляду.

Відзиви на касаційну скаргу не надходили.

Учасників процесу відповідно до статті 1114 ГПК України належним чином повідомлено про час і місце розгляду касаційної скарги.

Перевіривши правильність застосування попередніми судовими інстанціями норм матеріального і процесуального права, заслухавши присутніх представників ТОВ "Індастріал-Сервіс" та ПАТ "Укртрансгаз", Вищий господарський суд України дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення касаційної скарги з урахуванням такого.

Відповідно до статті 1 ГПК України підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності, мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.

Статтею 2 ГПК України передбачено, що господарський суд порушує справи за позовними заявами, зокрема підприємств та організацій, які звертаються до господарського суду за захистом своїх прав та охоронюваних законом інтересів.

За змістом пункту 3 частини першої статті 12 ГПК України господарським судам підвідомчі справи за заявами органів Антимонопольного комітету України з питань, віднесених законодавчими актами до їх компетенції.

Згідно зі статтею 1 Закону України "Про Антимонопольний комітет України" Антимонопольний комітет України є державним органом із спеціальним статусом, метою діяльності якого є забезпечення державного захисту конкуренції у підприємницькій діяльності та у сфері державних закупівель.

Положеннями частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) КАС України передбачено, що до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Разом із цим частиною другою статті 4 КАС України визначено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.

Отже, виходячи із положень наведеної норми, законом може бути передбачено вирішення певних категорій публічно-правових спорів у порядку іншого судочинства.

Так, Законом України "Про захист економічної конкуренції", який визначає правові засади підтримки та захисту економічної конкуренції, обмеження монополізму в господарській діяльності і спрямований на забезпечення ефективного функціонування економіки України на основі розвитку конкурентних відносин, саме і встановлено інший порядок судового вирішення спорів за участю органів АМК.

Зокрема, положеннями частини першої статті 60 цього Закону передбачено право заявника, відповідача, третьої особи оскаржити рішення органів АМК повністю або частково до господарського суду у двомісячний строк з дня одержання рішення.

З огляду на зміст цієї норми та зважаючи на положення статті 12 ГПК України, частини другої статті 4 КАС України, справи зі спорів про оскарження рішень органів АМК підвідомчі господарським судам і підлягають розгляду за правилами ГПК України, за винятком, відповідно до положень статті 19 КАС України, вирішення справ щодо оскарження рішень органів АМК з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері державних закупівель.

Таку ж правову позицію викладено й у постановах Верховного Суду України від 17.06.2015 зі справи № 910/1331/14 (3-256гс15) та від 14.06.2016 зі справи № 21-5648а15 (817/2806/13-а).

З огляду на наведене попередні судові інстанції, встановивши, що позовну заяву ТОВ "Індастріал-Сервіс" мотивовано, зокрема, тим, що постійно діюча адміністративна колегія Антимонопольного комітета України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері державних закупівель 19.10.2016 за результатом розгляду скарги товариства з обмеженою відповідальністю "Технофорс" зобов'язала ПАТ "Укртрансгаз" відмінити процедуру закупівлі - "Інструмент електромеханічний для роботи однією рукою; інструмент ручний портативний із силовим урухомлювачем/приводом, інший [Ручні інструменти пневматичні чи моторизовані (Гайковерт гідравлічний)]"; оголошення № 091810, оприлюднене на веб-порталі уповноваженого органу, бюлетень від 31.03.2016 № 62(31.03.2016), - дійшли обґрунтованих висновків про те, що оспорюване Рішення АМК за сферою застосування не підпадає під визначення рішення, передбаченого статтею 60 Закону № 2210, а тому даний спір підлягає вирішенню в порядку адміністративного судочинства, а справа - непідвідомча господарським судам України, і за таких обставин правомірно відмовили в прийнятті згаданої позовної заяви ТОВ "Індастріал-Сервіс".

Доводи касаційної скарги не спростовують наведеного в оскаржуваних судових рішеннях, а, отже, й передбачені законом підстави для їх скасування відсутні.

Керуючись статтями 1115, 1119 - 11111, 11113 ГПК України, Вищий господарський суд України

ПОСТАНОВИВ:

Ухвалу господарського суду міста Києва від 15.12.2016 та постанову Київського апеляційного господарського суду від 26.01.2017 зі справи № 910/22822/16 залишити без змін, а касаційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Індастріал-Сервіс" - без задоволення.

Суддя Б.Львов

Суддя В.Палій

Суддя В.Селіваненко

logo

Юридические оговорки

Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

Полный текст