Главная Сервисы для юристов ... База решений “Протокол” Постанова ВГСУ від 20.04.2017 року у справі №926/15/16 Постанова ВГСУ від 20.04.2017 року у справі №926/1...
print
Друк
search Пошук
comment
КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

Державний герб України

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 квітня 2017 року Справа № 926/15/16 Колегія суддів Вищого господарського суду України у складі :

головуючого суддіХодаківської І.П.,суддівДанилової М.В., Яценко О.В.,розглянувши касаційну скаргуПублічного акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Чернівціобленерго"на постанову від 02.02.2017 Львівського апеляційного господарського суду у справі№926/15/16 господарського суду Чернівецької областіза позовомПублічного акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Чернівціобленерго"доЧернівецької міської радипровизнання договору оренди землі № 909ю, укладеним в редакції типового договору, затвердженого постановою КМУ "Про затвердження типового договору оренди землі № 220 від 03.03.2004 р.

За участю представників сторін:

Від позивача - Прокопець Б.М.

Від відповідача - Юзьків М.І.

Слухання справи відбулось у режимі відеоконференції.

У зв'язку з перебуванням судді Бакуліної С.В. у відпустці, справа слухається колегією суддів у складі: головуючий - Ходаківська І.П., судді -Данилова М.В., Яценко О.В. (протокол автоматичної зміни складу колегії суддів від 18.04.2017).

ВСТАНОВИЛА:

Публічне акціонерне товариство "Енергопостачальна компанія "Чернівціобленерго" звернулось до господарського суду Чернівецької області з позовом до Чернівецької міської ради про визнання укладеним договору оренди землі № 909ю в редакції типового договору, затвердженого постановою КМУ "Про затвердження типового договору оренди землі" від 03.03.2004 №220.

Рішенням господарського суду Чернівецької області від 02.11.2016 (суддя І.В. Скрипничук) позов задоволено частково. Визнано укладеним договір оренди землі №909ю у відповідній редакції, зокрема, п.38 викладено у такій редакції: "Орендар сплачує одноразовий внесок за фактичне користування земельною ділянкою на розрахунковий рахунок: Чернівецьке УК м.Чернівці (цільові фонди, утворені органами місцевого самоврядування), код ЄДРПОУ 37978173, р/р 31513931700002 в ГУДКСУ у Чернівецькій області, МФО 0856135, код платника: 50110000, 01-ДМБК та ЗВ на рахунок соціально-культурної інфраструктури міста від об'єктів господарювання. Одноразовий внесок нараховується за три попередні роки, що передують дню набрання рішення у даній справі законної сили та розраховується за формулою: розмір орендної плати за один день помножити на кількість днів фактичного користування за мінусом (у разі наявності) суми сплаченої орендної плати за землю (земельний податок, орендна плата) за відповідний період. Орендар сплачує одноразовий внесок до 31.12.2017". Рішення суду мотивоване тим, що вимога про визнання спірного договору укладеним в редакції типового договору відповідає положенням частини 1 статті 187 ГК України щодо обов'язковості укладення такого договору, а також способам захисту цивільних прав і інтересів, визначених у статті 16 ЦК України і прав на земельну ділянку, передбачених статтею 152 ЗК України.

Постановою від 02.02.2017 колегії суддів Львівського апеляційного господарського суду у складі головуючого Матущака О.І., суддів Дубник О.П., Зварич О.В. рішення господарського суду Чернівецької області змінено, викладено абзац 2 пункту 38 договору оренди землі № 909ю в наступній редакції: "Одноразовий внесок нараховується з дати прийняття рішення сесії про надання дозволу на складання проекту відведення земельної ділянки в оренду до дати укладення договору оренди землі". В решті частині рішення залишено без змін.

ПАТ "Енергопостачальна компанія "Чернівціобленерго" у касаційній скарзі просить судові рішення судів попередніх інстанцій скасувати, прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі, а саме: визнати договір оренди землі № 909ю укладеним в редакції типового договору, затвердженого постановою КМУ "Про затвердження типового договору оренди землі" від 03.03.2004 №220, викладеного в позовних вимогах при подачі позовної заяви. Скарга мотивована неправильним застосуванням та порушенням судами норм чинного законодавства, зокрема, ст.ст.93, 188 Земельного кодексу України, ст.ст.627, 648 Цивільного кодексу України.

Чернівецька міська рада у відзиві просить рішення та постанову попередніх судових інстанцій залишити без змін.

Розглянувши матеріали справи та касаційної скарги, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, колегія суддів зазначає наступне.

Господарськими судами попередніх інстанцій встановлено, що позивач з 30.10.2009 є власником нерухомого майна (трансформаторних станцій), у тому числі яке знаходиться на земельній ділянці по вул. Героїв Майдану, 38 - вул. Шкіля Василя, 3-5 щодо якої виник переддоговірний спір. Рішенням від 03.02.2015 № 639 Чернівецької міської ради затверджено ПАТ "Енергопостачальна компанія "Чернівціобленерго" проект відведення земельної ділянки по вул. Героїв Майдану, 38 - вул. Шкіля Василя, 3-5, площею 0,0044 га терміном на 5 років для обслуговування трансформаторної станції.

Пунктами 2, 2.1, 2.2, 2.4 вказаного рішення, ПАТ "Енергопостачальна компанія "Чернівціобленерго" зобов'язано впродовж 90 календарних днів з дня прийняття цього рішення укласти з Чернівецькою міською радою договори оренди землі та сплатити плату за фактичне користування земельними ділянками за минулий період в еквіваленті орендної плати за земельні ділянки, що надаються в оренду, яку власник землі (територіальна громада міста Чернівців) міг отримати при своєчасному та належному оформленні правовстановлюючих документів на земельні ділянки відповідно до чинного законодавства України.

Умовами договорів оренди землі передбачити нарахування плати за фактичне користування земельними ділянками за минулий період з дати прийняття рішень Чернівецької міської ради про надання Публічному акціонерному "Енергопостачальна компанія "Чернівціобленерго" дозволів на складання проектів відведення земельних ділянок в оренду до дати реєстрації договорів оренди землі в Чернівецькій міській раді, з врахуванням сплаченого земельного податку.

Термін сплати плати за фактичне користування земельними ділянками за минулий період до 31.01.2016.

У разі не укладення договорів оренди землі між Чернівецькою міською радою та ПАТ "Енергопостачальна компанія "Чернівціобленерго" в зазначений термін (впродовж 90 календарних днів з дня оренди землі та сплати податку за фактичне користування земельними ділянками за минулий період) рішення вважається нечинним.

Постановою від 24.06.2015 Шевченківського районного суду м.Чернівці у справі №727/1981/15-а, провадження № 2-а/727/83/15, яка набрала законної сили згідно ухвали Вінницького апеляційного адміністративного суду від 30.08.2016, визнано нечинними пункт 2 в частині зобов'язання публічного акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Чернівціобленерго" впродовж 90 календарних днів з дня прийняття рішення укласти з Чернівецькою міською радою договори оренди землі та сплатити плату за фактичне користування земельними ділянками за минулий період, пункти 2.1, 2.2, 2.3, 2.4 рішення 60 сесії Чернівецької міської ради VI скликання від 03.02.2015 № 1501 "Про затвердження проекту відведення та надання Публічному акціонерному товариству "Енергопостачальна компанія "Чернівціобленерго" земельних ділянок в оренду" та скасовано ці пункти.

На виконання зазначеного вище рішення позивачем надіслано до Департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради для підписання договір оренди землі № 909ю від 10.11.2015 в трьох примірниках в редакції типового договору оренди землі, затвердженій постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2004 № 220.

Посилаючись на те, що відповідач у встановлений ст. 181 ГК України строк не повернув оформленого договору товариству, не надіслав протоколу розбіжностей та не повідомив про причини непідписання договору оренди землі № 909ю від 10.11.2015, ПАТ "Енергопостачальна компанія "Чернівціобленерго" звернулось до суду з даним позовом.

Колегія суддів зазначає, що відповідно до ст.ст. 11, 627 Цивільного кодексу України, підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору, з врахуванням вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Відповідно до ч.1 ст. 187 Господарського кодексу України, спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом. Інші переддоговірні спори можуть бути предметом розгляду суду у разі якщо це передбачено угодою сторін або якщо сторони зобов'язані укласти певний господарський договір на підставі укладеного між ними попереднього договору.

Згідно ч.1 ст. 124 Земельного кодексу України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.

Відповідно до ст.ст. 6, 13, 14, 16 Закону України "Про оренду землі", орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.

Договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально. Типова форма договору оренди землі затверджується Кабінетом Міністрів України..

Укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України, або за результатами аукціону.

Відповідно до статті 638 ЦК України, договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди. Договір укладається шляхом пропозиції однієї сторони укласти договір (оферти) і прийняття пропозиції (акцепту) другою стороною.

Згідно частин 1, 2 статті 15 Закону України "Про оренду землі", істотними умовами договору оренди землі є: об'єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату. За згодою сторін у договорі оренди землі можуть зазначатися інші умови.

Згідно з частиною третьою статті 631 Цивільного кодексу України сторони можуть встановити, що умови договору застосовуються до відносин між ними, які виникли до його укладення.

Відповідно до частини першої статті 649 Цивільного кодексу України розбіжності, що виникли між сторонами при укладенні договору на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування та в інших випадках, встановлених законом, вирішуються судом.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що підставою укладення спірного договору оренди є рішення 60 сесії Чернівецької міської ради VI скликання від 03.02.2015 за №1501, пунктом 1 затверджено ПАТ "Енергопостачальна компанія "Чернівціобленерго" проекти відведення земельних ділянок та надано в оренду земельні ділянки згідно з додатком.

При цьому, пункт 2 вищеназваного рішення в частині зобов'язання ПАТа "Енергопостачальна компанія "Чернівціобленерго" впродовж 90 календарних днів з дня прийняття рішення укласти з Чернівецькою міською радою договори оренди землі та сплатити плату за фактичне користування земельними ділянками за минулий період, а також пункти 2.1, 2.2, 2.3, 2.4 рішення Чернівецької міської ради 03.02.2015 визнано нечинними та скасовано у судовому порядку.

Відповідно до ч.3 ст.35 ГПК України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній та адміністративній справі, що набрало законної сили, крім встановлених рішенням третейського суду, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Як встановлено судами, рішенням Чернівецької міської ради № 715 від 23.10.2008 затверджено Положення про порядок розрахунку орендної плати за земельні ділянки у м.Чернівцях, пунктами 4.9-4.11 якого передбачено сплату орендарем одноразового внеску за фактичне користування земельною ділянкою.

Згідно п. 4.9 Положення орендар сплачує одноразовий внесок на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста за фактичне користування земельною ділянкою з дати прийняття рішення сесії про надання йому дозволу на складання проекту відведення земельної ділянки в оренду за рахунок земель запасу міста до дати укладення договору оренди землі.

Пунктом 4.10 Положення визначено, що при переході права власності на будівлю або споруду одноразовий внесок справляється з дня виникнення права власності на будівлю або споруду до дати укладання договору оренди землі.

Відповідно до пункту 4.11 Положення нарахування суми одноразового внеску здійснюється відповідно до порядку розрахунку річної орендної плати за земельні ділянки. Розрахунок одноразового внеску на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста оформляється додатком № 2 до договору оренди землі, затвердженого рішенням 33 сесії міської ради V скликання від 23.10.2008 № 715.

Вказані пункти Положення про порядок розрахунку орендної плати за земельні ділянки у м.Чернівцях не скасовані та не визнані недійсними у встановленому законом порядку, а тому є обов'язковими до виконання в межах м. Чернівці.

Враховуючи наведене, суди дійшли обгрунтованого висновку про наявність правових підстав для визнання договору укладеним та включення до спірної редакції договору оренди землі умови про сплату одноразового внеску за фактичне користування земельною ділянкою.

З огляду на встановлені у справі обставини та враховуючи чинність Положення про порядок розрахунку орендної плати за земельні ділянки у м.Чернівцях, а саме пункт 4.9, яким встановлена обов'язковість сплати одноразового внеску за фактичне користування земельною ділянкою до укладення договору оренди землі, суд апеляційної інстанції правомірно виклав абзац 2 п. 38 договору оренди землі № 909ю в редакції названого пункту Положення, а саме: "Одноразовий внесок нараховується з дати прийняття рішення сесії про надання дозволу на складання проекту відведення земельної ділянки в оренду до дати укладення договору оренди землі".

Отже, враховуючи чинність рішення органу місцевого самоврядування про надання земельної ділянки в оренду, наявність прямої вказівки акту нормативного характеру щодо обов'язковості укладання договору оренди землі, недосягнення сторонами згоди щодо умов договору оренди землі, колегія погоджується із висновками судів першої та апеляційної інстанцій про часткове задоволення позову, визнавши договір оренди укладеним з викладенням спірного пункту договору у редакції суду апеляційної інстанції, яка відповідає вимогам чинного законодавства.

Твердження касатора про те, що суди фактично вийшли за межі позовних вимог (п.38договору) не приймається до уваги, оскільки чинним актом органу місцевого самоврядування передбачено умови сплати одноразового внеску за фактичне користування земельною ділянкою.

Щодо посилання касатора на те, що законодавством не передбачено право органу місцевого самоврядування своїми актами врегульовувати питання плати за використання земельної ділянки, то діючим та обов'язковим для виконання усіма суб'єктами м. Чернівці Положенням передбачено сплату внеску за фактичне користування земельною ділянкою, що не суперечить вимогам чинного законодавства.

Відповідно до приписів статті 1117 Господарського процесуального кодексу України, касаційна інстанція не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові господарського суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати нові докази або додатково перевіряти їх. Переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, касаційна інстанція на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.

Колегія суддів вважає, що судом апеляційної інстанції вірно застосовані норми матеріального та процесуального права.

Інші доводи, викладені у касаційній скарзі не спростовують зазначених вище висновків та пов'язані з вирішенням питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, що виходить за межі повноважень суду касаційної інстанції.

З огляду на викладене, постанова апеляційної інстанції відповідає нормам чинного законодавства і має бути залишена без змін.

Керуючись, ст.ст. 111-5, 111-7, 111-9, 111-11 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів Вищого господарського суду України

ПОСТАНОВИЛА:

Касаційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Чернівціобленерго" залишити без задоволення.

Постанову від 02.02.2017 Львівського апеляційного господарського суду у справі №926/15/16 господарського суду Чернівецької області залишити без змін.

Головуючий суддя І. Ходаківська

Судді М. Данилова

О. Яценко

logo

Юридические оговорки

Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

Полный текст