Главная Сервисы для юристов ... База решений “Протокол” Постанова ВГСУ від 15.03.2017 року у справі №914/2005/15 Постанова ВГСУ від 15.03.2017 року у справі №914/2...
print
Друк
search Пошук

КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Постанова ВГСУ від 15.03.2017 року у справі №914/2005/15
Постанова ВГСУ від 08.06.2016 року у справі №914/2005/15

Державний герб України

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 березня 2017 року Справа № 914/2005/15 Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

головуючогоГубенко Н.М.суддівБарицької Т.Л. Козир Т.П.розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Держаний ощадний банк України" в особі філії - Львівського обласного управління Публічного акціонерного товариства "Держаний ощадний банк України"на рішення від та на постанову відГосподарського суду Львівської області 15.08.2016 Львівського апеляційного господарського суду 10.11.2016у справі Господарського суду№ 914/2005/15 Львівської областіза позовомПублічного акціонерного товариства "Держаний ощадний банк України" в особі філії - Львівського обласного управління Публічного акціонерного товариства "Держаний ощадний банк України"доУправління Державної казначейської служби України у Кам'янка-Бузькому районі Львівської областітретя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача ДПІ у Кам'янка-Бузькому районі ГУ ДФС у Львівській областіпростягнення помилкового банківського переказу та пені

у судовому засіданні взяли участь представники:

- позивача Лащук А.С.;- відповідача - третьої особи повідомлений, але не з'явився; повідомлений, але не з'явився;ВСТАНОВИВ:

17.06.2015 Публічне акціонерне товариство "Держаний ощадний банк України" в особі філії - Львівського обласного управління Публічного акціонерного товариства "Держаний ощадний банк України" звернулось до Господарського суду Львівської області з позовом до Управління Державної казначейської служби України у Кам'янка-Бузькому районі Львівської області про стягнення помилкового банківського переказу у розмірі 32 870, 42 грн. та пені у розмірі 788, 89 грн.

Справа розглядалась судами неодноразово.

Рішенням Господарського суду Львівської області від 15.08.2016 у справі № 914/2005/15 (суддя Щигельська О.І.), залишеним без змін постановою Львівського апеляційного господарського суду від 10.11.2016 (колегія суддів у складі: Орищин Г.В. - головуючий суддя, судді Галушко Н.А., Данко Л.С.), у позові відмовлено.

Не погоджуючись з вказаними судовими рішеннями, позивач звернувся до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій просить скасувати рішення Господарського суду Львівської області від 15.08.2016 та постанову Львівського апеляційного господарського суду від 10.11.2016 у справі № 914/2005/15, та прийняти нове рішення, яким позов задовольнити.

Обґрунтовуючи підстави звернення з касаційною скаргою, скаржник посилається на порушення судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права.

Управління Державної казначейської служби України у Кам'янка-Бузькому районі Львівської області надало відзив на касаційну скаргу, в якому з нею не погоджується та просить касаційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Держаний ощадний банк України" в особі філії - Львівського обласного управління Публічного акціонерного товариства "Держаний ощадний банк України" залишити без задоволення, рішення Господарського суду Львівської області 15.08.2016 та постанову Львівського апеляційного господарського суду від 10.11.2016 у справі № 914/2005/15 залишити без змін.

Публічним акціонерним товариством "Держаний ощадний банк України" в особі філії - Львівського обласного управління Публічного акціонерного товариства "Держаний ощадний банк України" подано заперечення на відзив Управління Державної казначейської служби України у Кам'янка-Бузькому районі Львівської області.

Усіх учасників судового процесу відповідно до статті 1114 ГПК України належним чином повідомлено про час і місце розгляду касаційної скарги.

07.03.2017 від Управління Державної казначейської служби України у Кам'янка-Бузькому районі Львівської області надійшов, в якому останній просить розглянути касаційну скаргу позивача без представника відповідача.

Ознайомившись з матеріалами та обставинами справи на предмет надання їм судами попередніх судових інстанцій належної юридичної оцінки та повноти встановлення обставин справи, дотримання норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Вищого господарського суду України дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Причиною виникнення даного спору є питання щодо наявності підстав для стягнення з Управління Державної казначейської служби України у Кам'янка-Бузькому районі Львівської області помилкового банківського переказу та пені.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 23.02.2015 АТ "Ощадбанк" в особі ТВБВ № 10013/0226 філії - Львівське обласне управління АТ "Ощадбанк", виконало інкасове доручення ДПІ у Кам'янка-Бузькому районі ГУ ДФС у Львівській області № 25-23 від 17.02.2015, на суму 32 870,42 грн. та списало з рахунку (№ 26006300144499) Кам'янка-Бузьке МКП Управління житлово-комунального господарства як стягнення податкового боргу з податку на додану вартість згідно із постановою ЛОАС від 24.04.2014 у справі № 813/2443/14. Зазначені кошти перераховані на рахунок: № 31113029700227, одержувач: Управління державної казначейської служби України у Кам'янка-Бузькому районі Львівської області, банк-одержувача: ГУ ДКСУ у Львівській області, код МФО: 825014. Позивач вважає, що кошти в сумі 32870,42 грн. списані банком помилково, оскільки рахунок, з якого здійснено перерахування коштів, арештовано відповідно до постанови виконавчої служби, а не згідно із постановою ЛОАС від 24.04.2014 у справі № 813/2443/14 на виконання якої виставлено інкасове доручення, а тому зазначене інкасове доручення, в силу вимог п. 10.9 Інструкції, підлягало поверненню без виконання.

Згідно із частиною 2 пункту 1.24 статті 1 Закону України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні" помилковий переказ - це рух певної суми коштів, внаслідок якого з вини банку або іншого суб'єкта переказу відбувається її списання з рахунку неналежного платника та/або зарахування на рахунок неналежного отримувача.

Отримувач - особа, на рахунок якої зараховується сума переказу або яка отримує суму переказу у готівковій формі. Неналежний отримувач - особа, якій без законних підстав зарахована сума переказу на її рахунок або видана їй у готівковій формі (пункт 1.23 вказаного Закону).

Як встановлено судами попередніх інстанцій та вбачається із матеріалів справи, 17.02.2015 ДПІ у Кам'янка-Бузькому районі ГУДФС у Львівській області виставила інкасове доручення №25-23 про стягнення податкового боргу з податку на додану вартість згідно із постановою ЛОАС від 24.04.2014 у справі № 813/2443/14, отримувач УДКСУ у Кам'янка-Бузькому районі, стягувач ДПІ у Кам'янка-Бузькому районі ГУ ДФС у Львівській області.

23.02.2015 АТ "Ощадбанк" в особі ТВБВ № 10013/0226 філії Львівське обласне управління АТ "Ощадбанк" виконало зазначене інкасове доручення на суму 32870,42 грн. та здійснило перерахунок вказаних коштів з рахунку Кам'янка-Бузького МЖП УЖКГ № 26006300144499 на рахунок УДКС України у Кам'янка-Бузькому районі Львівської області № 31113029700227 (банк-одержувача ГУ ДКСУ у Львівській області, код МФО 825014), про що свідчать відповідні відмітки на звороті інкасового доручення.

04.03.2015 АТ "Ощадбанк" за рахунок власних коштів повернуло на рахунок Кам'янка-Бузького МЖП УЖКГ 32870,42 грн., що підтверджується меморіальним ордером № 91680994

Відповідно до меморіального ордеру № 91680994 від 04.03.2015 у призначенні платежу зазначено -"поверн. Сума неправомірно списана з арешт. рах. зг. ПД № 25-23 від 23.02.2015; 141; стягнен. под. борг. з ПДВ зг. пост. ЛОАС від 24.04.14 у справі № 813/2443/14".

Крім того, 15.05.2015 АТ "Ощадбанк" звернулося до відповідача з повідомленням про помилковий переказ № 15-09/3882, у якому просило повернути йому 32870,42 грн. перерахованих 23.02.2015 відповідно до інкасового доручення № 25-23 від 17.02.2015.

Листом № 01-03/256 від 20.05.2015 УДКС України у Кам'янка-Бузькому районі Львівської області повідомило банк, що повернення коштів з Державного бюджету України здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень до бюджету. Оскільки органом, що контролює справляння надходжень бюджету по коду бюджетної класифікації доходів, який відповідає рахунку № 31113029700227, визначено Державну фіскальну службу України, тому для повернення помилково перерахованих коштів позивачу необхідно звернутися до ДПІ у Кам'янка-Бузькому районі ГУ ДФС у Львівській області.

Наказом Міністерства фінансів України № 787 від 03.09.2013, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 25.09.2013 за № 1650/24182, затверджено порядок повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, який визначає процедуру їх повернення.

Відповідно до п. 5 Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, платежів та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а при поверненні судового збору (крім помилково зарахованого) - за ухвалою суду, яка набрала законної сили. Подання подається до органу Казначейства за формою, передбаченою нормативно-правовими актами з питань повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету коштів, або в довільній формі на офіційному бланку установи за підписом керівника установи (його заступника відповідно до компетенції), скріпленим гербовою печаткою (у разі наявності) або печаткою з найменуванням та ідентифікаційним кодом установи (у разі наявності), з обов'язковим зазначенням такої інформації: обґрунтування необхідності повернення коштів з бюджету, найменування платника (суб'єкта господарювання), код за ЄДРПОУ (для юридичної особи) або прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи, реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер) або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та мають відмітку у паспорті), сума платежу, що підлягає поверненню, дата та номер документа на переказ, який підтверджує перерахування коштів до відповідного бюджету.

Згідно із Положенням про Державну казначейську службу України, затвердженим Указом Президента України № 460/2011 від 13.04.2011, Казначейство України відповідно до покладених завдань, зокрема, здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету, за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету.

Положенням про управління (відділення) Державної казначейської служби України у районах, районах у містах, містах обласного, республіканського значення, затвердженим наказом Міністерства фінансів України № 1280 від 12.10.2011, передбачено, що Управління (відділення) Казначейства відповідно до покладених на них завдань та в установленому законодавством порядку, зокрема, здійснюють повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету, за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету.

Згідно із Класифікацією доходів бюджету, затвердженої наказом Міністерства фінансів України № 11 від 14.01.2011 та постановою Кабінету Міністрів України № 106 від 16.02.2011 "Деякі питання ведення обліку податків, зборів, платежів та інших доходів бюджету" контроль за справлянням податку на додану вартість покладено на Державну фіскальну службу України.

Відповідно до підпункту 1 пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України № 106 від 16.02.2011 органам, що контролюють справляння надходжень бюджету забезпечити відповідно до законодавства здійснення постійного контролю за правильністю та своєчасністю надходження до державного та місцевих бюджетів податків, зборів, платежів та інших доходів згідно з переліком, а також ведення обліку таких платежів у розрізі платників з метою забезпечення повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів.

Отже, оскільки спірні кошти перераховані як податковий борг з ПДВ, відповідно їх повернення як помилково перерахованих до державного бюджету відбувається згідно із Порядком повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженим наказом Міністерства фінансів України № 787 від 03.09.2013. Тобто, законодавчо визначена процедура такого повернення передбачає, що воно здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету.

Враховуючи наведене, суди попередніх інстанцій беручи до уваги те, що позивач просить стягнути з відповідача помилковий банківський переказ на підставі ст. 1212 ЦК України, п. 32.3.1 ст. 32 Закону України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні", в той час як спірні кошти перераховані як податковий борг з ПДВ, які повертаються за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету; з огляду на те, що подання уповноваженого органу, що контролює справляння надходжень бюджету про повернення коштів з державного бюджету в матеріалах справи відсутнє; навпаки, в матеріалах справи наявні листи ГУ ДФС у Львівській області № 1437/10/13-01-20-03-24 від 12.03.2015 та № 1895/10/13-01-20-03-24 від 03.04.2015, у яких позивача повідомлено про неможливість повернення йому з Державного бюджету України вказаних коштів, оскільки спірні кошти були зараховані в погашення податкового боргу Кам'янка-Бузького МКП УЖКГ; дійшли правомірного висновку про відсутність підстав для задоволення позову ПАТ "Держаний ощадний банк України" (як банку платника у спірному переказі) до УДКС у Кам'янка-Бузькому районі Львівської області (як отримувача коштів за спірним переказом) про стягнення спірного банківського переказу на підставі ст. 1212 ЦК України, п. 32.3.1 ст. 32 Закону України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні".

Доводи касаційної скарги не спростовують висновків, викладених у судових рішеннях, що оскаржуються. При цьому в частині встановлення фактичних обставин справи та переоцінки наявних доказів касаційна скарга не відповідає вимогам статті 1117 ГПК України стосовно меж перегляду справи в касаційній інстанції.

Відповідно до п. 1 ст. 1119 ГПК України касаційна інстанція за результатами розгляду касаційної скарги має право залишити рішення першої інстанції або постанову апеляційної інстанції без змін, а скаргу без задоволення.

Касаційна скарга залишається без задоволення, коли суд визнає, що рішення місцевого або постанова апеляційного господарських судів прийняті з дотриманням вимог матеріального та процесуального права.

Повноваження вищих судів щодо скасування чи зміни тих судових рішень, які вступили в законну силу та підлягають виконанню, мають використовуватися для виправлення фундаментальних порушень. Такі рішення можуть бути скасовані лише у виняткових обставинах, а не тільки з метою одержання іншого рішення у справі (вказана правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 13.04.2016 у справі № 908/4804/14).

Беручи до уваги межі перегляду справи в суді касаційної інстанції та повноваження останнього, колегія суддів суду касаційної інстанції приходить до висновку, що оскаржувані рішення суду першої інстанції та постанова апеляційного господарського суду відповідають вимогам матеріального та процесуального права і підстав для їх скасування не вбачається.

Керуючись ст. ст. 1115, 1117, 1119, 11111 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України

П О С Т А Н О В И В:

Касаційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Держаний ощадний банк України" в особі філії - Львівського обласного управління Публічного акціонерного товариства "Держаний ощадний банк України" залишити без задоволення, рішення Господарського суду Львівської області 15.08.2016 та постанову Львівського апеляційного господарського суду від 10.11.2016 у справі № 914/2005/15 залишити без змін.

Головуючий суддя Н.М. ГУБЕНКО

Судді Т.Л. БАРИЦЬКА

Т.П. КОЗИР

logo