Історія справи
Постанова ВГСУ від 13.01.2016 року у справі №926/960/15
ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 січня 2016 року Справа № 926/960/15 Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
Алєєвої І.В.- головуючого, Данилової М.В. (доповідача), Данилової Т.Б.,за участю представників:позивача не з'явився (про час та місце судового засідання повідомлено належним чином)відповідачаМікадзе В.Є. (дов. від 08.01.2016 р.)розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргуСпільного підприємства мотоциклетний спортивний клуб "Буковина"на постановуЛьвівського апеляційного господарського суду від 12.11.2015 р.у справі № 926/960/15 господарського суду Чернівецької областіза позовомЧернівецької міської радидоСпільного підприємства мотоциклетний спортивний клуб "Буковина"провнесення змін до договору орендиВ С Т А Н О В И В :
Чернівецька міська рада звернулась з позовом до спільного підприємства мотоциклетний спортивний клуб "Буковина" про внесення змін до договору оренди землі від 06.12.2007 р. №4325, укладеного між сторонами, виклавши пункти 5 та 7 договору в наступній редакції:
- пункт 5 договору в такій редакції "Річна орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 564189,42 грн."
- пункт 7 договору в такій редакції: "Орендна плата вноситься орендарем на рахунок Чернівецької міської ради (код ЄДРПОУ 37978173, р/р 33210812700002 в управлінні Держказначейства у Чернівецькій області, МФО 856135, код 13050500 у строк до 30-го числа місяця, наступного за звітнім".
Позовні вимоги вмотивовано необхідністю внесення змін до укладеного між сторонами у 2007 році щодо розміру орендної плати, з огляду на зміну нормативної грошової оцінки, та обґрунтовано приписами статей 13, 21, 30 Закону України "Про оренду землі", а також нормами Земельного та Податкового кодексів.
Чернівецькою міською радою було уточнено позовні вимоги в частині внесення змін до п. 7 договору оренди, а саме: "Орендна плата вноситься орендарем рівними частинами на розрахунковий рахунок: Чернівецьке УД / м. Чернівці/, код ЄДРПОУ 37978173, р/р 33210812700002 в ГУДКСУ у Чернівецькій області, МФО 856135, код 13050500 у строк до 30-го числа місяця, наступного за звітнім".
Рішенням господарського суду Чернівецької області від 22.07.2015 р. у даній справі (суддя Ніколаєв М.І.), залишеним без змін постановою Львівського апеляційного господарського суду від 12.11.2015 р. (колегія суддів: головуючий Матущак О.І., судді Дубник О.П., Скрипчук О.С.), позов задоволено: внесено зміни до договору оренди землі №4325 від 06.12.2007 р. у редакції викладеній в позовній заяві.
Спільне підприємство мотоциклетний спортивний клуб "Буковина", не погодившись з вказаними судовими рішеннями, звернулось до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій просить постанову Львівського апеляційного господарського суду від 12.11.2015 р. та рішення господарського суду Чернівецької області від 22.07.2015 р. скасувати, та прийняти нове рішення, яким у позові відмовити, мотивуючи свої вимоги і доводи тим, що судами неповно з'ясовано обставини, які мають значення для справи, а також невірно застосовано норми матеріального та порушено норми процесуального права, що призвело до прийняття невірних рішень.
Ухвалою Вищого господарського суду України від 24.12.2015 р. касаційну скаргу прийнято до провадження та призначено до розгляду.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення присутнього у судовому засіданні 13.01.2016 р. представника відповідача, перевіривши наявні матеріали справи на предмет правильності застосування судом норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, на підставі рішення 17 сесії Чернівецької міської ради V скликання від 31.05.2007 р. сторони уклали договір оренди земельної ділянки від 06.12.2007 р., відповідно до умов якого Чернівецька міська рада (орендодавець) надає, а відповідач приймає в строкове платне користування земельну ділянку площею 6,8322 га, яка розташована в м. Чернівцях по вул. О.Пчілки - Комунальників.
На підставі акта приймання-передачі від 06.12.2007 р. вищевказана земельна ділянка передана в оренду відповідачу.
Пунктом 3 договору сторони визначили, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 4087022 грн.
Згідно пункту 4 договору земельна ділянка надається в оренду до 01.06.2017 р. для влаштування та обслуговування треку, спідвею та майданчику для мотоболу.
Пунктом 5 договору визначено, що річна орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі.
Пунктом 7 договору передбачено, що орендна плата вноситься орендарем рівними частинами на рахунок Чернівецької міської ради (код ЄДРПОУ 37978173) на р/р 33210812700002 в ГУДКУ у Чернівецькій області, МФО 856135, код 13050500 у строк до 30-го числа місяця, наступного за звітнім
Згідно пункту 9 договору розмір орендної плати переглядається у разі зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, зміни коефіцієнтів, визначених законодавством.
При цьому, зміна умов договору можлива за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договорів спір вирішується в судовому порядку (пункт 26 договору).
У відповідності до Положення про оренду земельних ділянок та порядок визначення розмірів плати за земельні ділянки у м. Чернівцях, затвердженого рішенням 19 сесії міської ради V скликання від 31.08.2007 р. №391, річна орендна плата становить 139776,15 грн.
Пунктом 6.2 Положення про оренду та порядок розрахунку орендної плати за земельні ділянки в м. Чернівцях, затвердженого рішенням Чернівецької міської ради від 23.10.2008 р. № 715 (зі змінами, внесеними рішенням Чернівецької міської ради від 28.07.2011 р. №221) визначено, що розмір орендної плати переглядається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки земель міста Чернівців та в інших випадках, передбачених законодавчими актами України, в тому числі рішеннями Чернівецької міської ради, що набрали чинності, у порядку визначеному законодавством, або умовами договору оренди землі.
Рішенням Чернівецької міської ради від 12.02.2008 р. № 510 "Про затвердження технічної документації з грошової оцінки земель міста Чернівців та визнання такими, що втратили чинність раніше прийняті рішення", затверджено технічну документацію з грошової оцінки земель міста Чернівці, розроблену Українським державним науково-дослідним інститутом проектування міст "Дніпромісто". Цим же рішенням грошова оцінка земель м. Чернівців введена в дію з 01.07.2008 р.
В подальшому, відповідно до п. п. 8, 8.9 рішення Чернівецької міської ради від 01.11.2014 р. №1421 відповідача зобов'язано привести договір у відповідність до вимог рішення Чернівецької міської ради від 12.02.2008 р. № 510, Положення про оренду та порядок розрахунку орендної плати за земельні ділянки в м. Чернівцях, затвердженого рішенням Чернівецької міської ради від 23.10.2008 р. № 715 (зі змінами, внесеними рішенням Чернівецької міської ради від 28.07.2011 р. № 221) в частині сплати річної орендної плати та укласти з Чернівецькою міською радою додатковий договір до договору оренди.
З огляду на матеріали справи, листом від 12.01.2015 р. Департамент містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради повідомив відповідача про необхідність приведення у відповідність до вимог рішення Чернівецької міської ради від 12.02.2008 р. № 510, Положення про оренду та порядок розрахунку орендної плати за земельні ділянки в м. Чернівцях, затвердженого рішенням Чернівецької міської ради від 23.10.2008 р. № 715 (зі змінами, внесеними рішенням Чернівецької міської ради від 28.07.2011 р. № 221) розміру річної орендної плати за орендовану земельну ділянку.
30.01.2015 р. Департамент містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради направив відповідачу два примірника проекту додаткового договору від 31.12.2014 р. №1/4325 щодо проведення перерахунків річної орендної плати.
Відповідно до пункту 1 проекту додаткового договору №1/4325 річна орендна плата, передбачена пунктом 5 договору оренди вноситься орендарем в грошовій формі в розмірі 564189,42 грн.
Пункт 7 договору позивач пропонує викласти в наступній редакції: "Орендна плата вноситься орендарем рівними частинами на розрахунковий рахунок: Чернівецьке УД / м. Чернівці/, код ЄДРПОУ 37978173, р/р 33210812700002 в ГУДКСУ у Чернівецькій області, МФО 856135, код 13050500 у строк до 30-го числа місяця, наступного за звітнім".
В зв'язку з відсутністю можливості укласти додаткову угоду з контрагентом за загальними правилами та вважаючи, що не укладення додаткової угоди порушує права та охоронювані законом інтереси територіальної громади, Чернівецька міська рада звернулась до господарського суду з даним позовом.
Суди попередніх інстанцій приймаючи рішення у даній справі дійшли висновку про доведеність та обґрунтованість позовних вимог Чернівецької міської ради.
Однак, колегія суддів касаційної інстанції вважає такі висновки судів попередніх інстанцій передчасними та зауважує про обставини, які не були враховані судами під час вирішення даного спору.
За приписами статті 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Згідно з частиною 1 статті 628 вказаного Кодексу зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Відповідно до статей 651, 652 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Зокрема, договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом; а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору.
Статтею 632 Цивільного кодексу України передбачено застосування у встановлених законом випадках цін (тарифів, ставок тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. При цьому зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
Орендна плата за землю визначена у частині 1 статті 21 Закону України "Про оренду землі" як платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Статтею 30 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін.
У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
За приписами статті 288 Податкового кодексу України, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою - 3 % нормативної грошової оцінки та не може перевищувати - 12% нормативної грошової оцінки.
Базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого розділом ХІІІ Податкового кодексу, а у разі якщо нормативну грошову оцінку не проведено - площа земельних ділянок (стаття 271 цього Кодексу).
Правові засади проведення оцінки земель в Україні визначено Законом України "Про оцінку земель", відповідно до абзацу п'ятого статті 5 якого нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Суб'єктами оціночної діяльності у сфері оцінки земель є органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які здійснюють управління у сфері оцінки земель, а також юридичні та фізичні особи, зацікавлені у проведенні оцінки земельних ділянок (стаття 6 Закону).
Відповідно до статей 15, 18 Закону України "Про оцінку земель", підставою для проведення оцінки земель є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення, проводиться не рідше ніж один раз у 5 - 7 років.
Статтею 20 Закону України "Про оцінку земель" передбачено, що за результатами бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
За приписами ст. 23 Закону України "Про оцінку земель" технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою. Технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок, розташованих за межами населених пунктів, затверджується районними радами. Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин. Рішення рад, зазначених у цій статті, щодо технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок набирають чинності у строки, встановлені відповідно до пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України.
З приписів наведеного законодавства вбачається, що затверджуючи відповідним рішенням технічну документацію про нормативну грошову оцінку земель, орган місцевого самоврядування, реалізуючи свої законні повноваження в сфері питань регулювання земельних відносин, фактично запроваджує нову основу для визначення розміру орендної плати. Само по собі розроблення технічної документації з нормативної оцінки землі без її затвердження відповідною радою не може бути підставою для перегляду розміру орендної плати за землі комунальної власності.
Виходячи з аналізу зазначених законодавчих приписів, орендна плата за користування земельними ділянками державної та комунальної власності є регульованою ціною яка розраховується від нормативної грошової оцінки земель, а її розмірі встановлюється у договорі.
З огляду на матеріали справи, пунктом 3 договору сторони визначили, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 4087022 грн.
Водночас, суди попередніх інстанцій не врахували, що Чернівецька міська рада звертаючись до суду з позовними вимогами, взагалі, не ставила вимоги щодо зміни нормативно-грошової оцінки земельної ділянки та внесення змін до п. 3 договору оренди земельної ділянки від 06.12.2007 р.
Разом з тим, колегія суддів касаційної інстанції зауважує, що без зміни п. 3 договору є неможливим визначення ціни орендної плати за землю для зміни умов щодо п. 5 договору.
Суд першої та апеляційної інстанцій, задовольняючи позовні вимоги щодо зміни орендної плати, посилались на те, що рішенням Чернівецької міської ради від 12.02.2008 р. №510 було затверджено технічну документацію з грошової оцінки м. Чернівці.
Однак, колегія суддів касаційної інстанції зауважує про те, що в матеріалах справи взагалі відсутній витяг з технічної документації з грошової оцінки м. Чернівці від 2008 року.
Крім того, колегія суддів касаційної інстанції вказує, що матеріали справи містять два витяги з технічної документації про нормативно-грошову оцінку від 03.11.2014 р. №1437/02-1/6/8-14 та від 22.06.2015 р. №8-28-0.2-1143/2-15 земельних ділянок за адресою: м. Чернівці, вул. О.Пчілки - Комунальників, але ні місцевий суд, ні суд апеляційної інстанції не звернули увагу, що рішення ради щодо їх затвердження відсутні.
Водночас, ні суд першої, ні суд апеляційної інстанцій вищевказаним обставинам оцінки не надали.
Також, колегія суддів касаційної інстанції зауважує, що без належного на те правового обґрунтування, суди попередніх інстанцій змінили умови договору оренди землі в частині розміру річної орендної плати, не надавши при цьому оцінки її розрахунку.
За таких обставин, у колегії суддів касаційної інстанції відсутні підстави визнати судові рішення попередніх інстанцій такими, що повністю відповідають вимогам законодавства.
Відповідно до пунктів 1, 2 постанови пленуму Вищого господарського суду України "Про судове рішення" № 6 від 23.03.2012 р. із змінами і доповненнями рішення з господарського спору повинно прийматись у цілковитій відповідності з нормами матеріального і процесуального права та фактичними обставинами справи, з достовірністю встановленими господарським судом, тобто з'ясованими шляхом дослідження та оцінки судом належних і допустимих доказів у конкретній справі.
Рішення господарського суду має ґрунтуватись на повному з'ясуванні такого: чи мали місце обставини, на які посилаються особи, що беруть участь у процесі, та якими доказами вони підтверджуються; чи не виявлено у процесі розгляду справи інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин; яка правова кваліфікація відносин сторін, виходячи з фактів, установлених у процесі розгляду справи, та яка правова норма підлягає застосуванню для вирішення спору.
Оскаржувані в касаційному порядку судові рішення наведеним вимогам не відповідають.
Відповідно до пункту 3 статті 1119 Господарського процесуального кодексу України, касаційна інстанція за результатами розгляду касаційної скарги має право скасувати рішення першої інстанції або постанову апеляційної інстанції і передати справу на новий розгляд.
Керуючись статтями 1115, 1117, 1119 - 11111 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України,-
П О С Т А Н О В И В :
Касаційну скаргу Спільного підприємства мотоциклетний спортивний клуб "Буковина" задовольнити частково.
Постанову Львівського апеляційного господарського суду від 12.11.2015 р. у справі №926/960/15 та рішення господарського суду Чернівецької області від 22.07.2015 р. скасувати, справу направити на новий розгляд до господарського суду Чернівецької області.
Головуючий суддя І. Алєєва
Судді: М. Данилова
Т. Данилова