Історія справи
Постанова ВГСУ від 12.03.2015 року у справі №910/11550/14
ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 березня 2015 року Справа № 910/11550/14 Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
головуючого судді Кота О.В.суддівКочерової Н.О. Саранюка В.І. - доповідача у справірозглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Укртрансгаз"на рішення від та на постанову відгосподарського суду міста Києва 08.09.2014 Київського апеляційного господарського суду 11.12.2014у справі господарського суду№ 910/11550/14 міста Києваза позовомпрокурора Солом'янського району міста Києва в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в місті КиєвідоПублічного акціонерного товариства "Укртрансгаз"простягнення 136 807, 53 грн.за участю представників сторін:
від позивача - не з'явилися
від відповідача - Ганченко М.О.
від прокуратури - Савицька О.В.
В С Т А Н О В И В :
Рішенням господарського суду міста Києва від 08.09.2014 у справі № 910/11550/14, залишеним без змін постановою Київського апеляційного господарського суду від 11.12.2014, задоволено позовні вимоги прокурора Солом'янського району міста Києва в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в місті Києві (Позивач). Присуджено до стягнення з Публічного акціонерного товариства "Укртрансгаз" (Відповідач) в дохід Державного бюджету України збитки у розмірі 136 807,53 грн. та судові витрати.
Не погоджуючись із вказаними судовими актами, Відповідач звернувся з касаційною скаргою, в якій просить Вищий господарський суд України скасувати рішення господарського суду міста Києва від 08.09.2014, постанову Київського апеляційного господарського суду від 11.12.2014 у даній справі та направити справу на новий розгляд до суду першої інстанції.
В касаційній скарзі заявник вказує на порушення судами попередніх інстанцій норм матеріального і процесуального права, зокрема статті 1192 Цивільного кодексу України, статей 32, 33, 43 Господарського процесуального кодексу України.
Заслухавши пояснення представника Відповідача та прокурора, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Вищого господарського суду України дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Як встановлено судами попередніх інстанцій та підтверджується матеріалами справи, Державною екологічною інспекцією України у місті Києві в присутності начальника управління використання паливно-енергетичних ресурсів, енергозбереження та екології департаменту виробництва ПАТ "Укртрансгаз" Прищепи О.О., заступника начальника управління використання паливно-енергетичних ресурсів, енергозбереження та екології департаменту виробництва ПАТ "Укртрансгаз" Прищепи І.О., начальника відділу екології управління використання паливно-енергетичних ресурсів енергозбереження та екології департаменту виробництва ПАТ "Укртрансгаз" Семенова О.А., заступника начальника відділу екології управління використання паливно-енергетичних ресурсів енергозбереження та екології департаменту виробництва ПАТ "Укртрансгаз" Коротченко В.С., начальника відділу шкідливих викидів, екології та промислової санітарії філії НВЦ "Техдіагаз" Білоусова О.С., начальника відділу екології, природних ресурсів та енергозбереження філії "Управління магістральних газопроводів "Київтрансгаз" Козаковської О.О. та директора філії "Агрогаз" Ярошенко О.Л., проведено перевірку ПАТ "Укртрансгаз", філії "НВЦ "Техдіагаз", філії "Агрогаз" дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами та встановлено, що на момент перевірки суб'єкт господарювання ПАТ "Укртрансгаз" за адресою: м. Київ, вул. Кловський узвіз, 9/1, здійснює викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами без дозволу спеціально уповноваженого органу виконавчої влади, а саме: стаціонарне джерело (дизель генератор); філія "НВЦ "Техдіагаз" ПАТ "Укртрансгаз" здійснює викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, за адресою: м. Київ, вул. Волинська, 56, без дозволу спеціально уповноваженого органу виконавчої влади, а саме: стаціонарне джерело (газовий котел Viessmann-200-SX2); філія "Управління магістральних газопроводів "Київтрансгаз" ПАТ "Укртрансгаз", за адресою: м. Київ, пр.-т. Космонавта Комарова, 44, здійснювала викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами без дозволу спеціально уповноваженого органу виконавчої влади в період з 10.08.2012 по 29.04.2013, а саме: стаціонарне джерело (дизель генератор), який не врахований в дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами № 8038900000-150, що підтверджується матеріалами перевірки, про що складено акт № 05/1718а перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами.
У протоколі про адміністративне правопорушення від 18.11.2013 зазначено, що під час перевірки встановлено, що суб'єкт господарювання ПАТ "Укртрансгаз", філія "Управління магістральних газопроводів "Київтрансгаз" здійснювало викид забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарним джерелом без дозволу спеціально уповноваженого органу виконавчої влади, під час перевірки було встановлено, що на території філії "Управління магістральних газопроводів "Київтрансгаз" розташоване джерело (дизель генератор), яке не враховано в дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарних джерел № 8038900000-150 від 30.04.2013.
Постановою про накладення адміністративного стягнення від 18.11.2013 накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 136,00 грн. на начальника відділу екології, природних ресурсів та енергозбереження ПАТ "Укртрансгаз", філії "Управління магістральних газопроводів "Київтрансгаз".
Розрахунок розміру відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речових в атмосферне повітря стаціонарними джерелами на ПАТ "Укртрансгаз" філії "Управління магістральних газопроводів "Київтрансгаз", здійснено відповідно до Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затвердженої Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10.12.2008 № 639. Розмір збитків заподіяних державі складає 136 807,53 грн.
Претензія № 7 від 20.01.2014 Державної екологічної інспекції у м. Києві Відповідачем залишена без відповіді.
Прокурор Солом'янського району міста Києва в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в м. Києві звернувся до суду з позовом про стягнення з ПАТ "Укртрансгаз" 136 807,53 грн. збитків, завданих державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря.
Судами попередніх інстанцій, з позицією яких погоджується колегія суддів Вищого господарського суду України, задоволено позовні вимоги Позивача.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 10 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані, зокрема, здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо.
Згідно з частинами 5, 6, 7 статті 11 вказаного Закону викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, виданого суб'єкту господарювання, об'єкт якого належить до другої або третьої групи, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення. Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися на підставі дозволу, виданого суб'єкту господарювання, об'єкт якого належить до першої групи, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення. До першої групи належать об'єкти, які взяті на державний облік і мають виробництва або технологічне устаткування, на яких повинні впроваджуватися екологічно безпечні технології та методи керування. До другої групи належать об'єкти, які взяті на державний облік і не мають виробництв або технологічного устаткування, на яких повинні впроваджуватися екологічно безпечні технології та методи керування. До третьої групи належать об'єкти, які не належать до першої і другої груп.
Порядок визначення розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами суб'єктів господарювання (юридичних і фізичних осіб), визначений відповідно до Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10.12.2008 № 639.
Відповідно до пункту 2.1.2. Методики наднормативними викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря вважаються викиди забруднюючих речовин, на які відсутній дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, уключаючи окремі забруднюючі речовини, викиди яких підлягають регулюванню відповідно до законодавства.
Статтею 34 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" шкода, завдана порушенням законодавства про охорону атмосферного повітря, підлягає відшкодуванню у порядку та розмірах, встановлених законом.
Факт здійснення Відповідачем викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря без належних дозволів підтверджується актом перевірки дотримання вимог природного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами № 05/1718а. Зазначений акт № 05/1718а підписаний Відповідачем та є джерелом доказової інформації та станом на час розгляду судами попередніх інстанцій даної справи ніким не оскаржений та не скасований.
Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 33 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" особи, винні, зокрема, у викидах забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу спеціально уповноважених на те органів виконавчої влади відповідно до закону - несуть відповідальність згідно з законом.
Колегія суддів Вищого господарського суду України погоджується з висновками судів попередніх інстанцій про те, що Позивачем не доведено відсутність його вини в порушеннях, виявлених в ході перевірки та зафіксованих в акті № 05/1718а перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами.
Посилання Відповідача на наказ від 27.06.2014 № 213 "Про введення в експлуатацію закінченого капітальним ремонтом об'єкта" не може буди доказом того, що генератор не працював на момент проведення перевірки та не спростовує факт, що вказаний генератор не врахований в дозвіл.
Виходячи із встановлених судами попередніх інстанцій обставин справи, з урахуванням того, що господарські суди у порядку статті 43 Господарського процесуального кодексу України всебічно і повно дослідили подані сторонами докази, усім доводам надали обґрунтовану та належну правову оцінку, проаналізували відносини сторін та правильно застосували до спірних правовідносин норми матеріального і процесуального права, відсутні підстави для зміни або скасування рішень судів попередніх інстанцій.
Доводи касаційної скарги не спростовують правильного висновку судів попередніх інстанцій, зводяться передусім до переоцінки доказів у справі, що виходить за межі повноважень суду касаційної інстанції, передбачених статтями 111-5, 111-7 Господарського процесуального кодексу України.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 1115 - 1117, 1119, 11111 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Укртрансгаз" залишити без задоволення.
Рішення господарського суду міста Києва від 08.09.2014, постанову Київського апеляційного господарського суду від 11.12.2014 у справі № 910/11550/14 залишити без змін.
Головуючий суддя О. Кот
Судді Н. Кочерова
В. Саранюк