Главная Сервисы для юристов ... База решений “Протокол” Постанова ВАСУ від 21.07.2015 року у справі №2а/2218/71/12 Постанова ВАСУ від 21.07.2015 року у справі №2а/22...
print
Друк
search Пошук

КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Постанова ВАСУ від 21.07.2015 року у справі №2а/2218/71/12
Постанова ВАСУ від 21.07.2015 року у справі №2а/2218/71/12
Постанова ВАСУ від 21.07.2015 року у справі №2а/2218/71/12

Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"21" липня 2015 р. м. Київ К/800/45176/13

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:

головуючого судді: Сіроша М.В.,

суддів: Голубєвої Г.К.,

Загороднього А.Ф.,

секретар: Антипенко В.В.

за участю

розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційні скарги Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (далі - ГУПФУ) та Хмельницького обласного військового комісаріату (далі - Комісаріат) на постанову Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 19 квітня 2012 року, ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 15 серпня 2013 року та ухвалу Хмельницького міськрайонного суду від 20 вересня 2012 року у справі № 2а/2218/71/12 за адміністративним позовом ОСОБА_2 до ГУПФУ, Комісаріату, Міністерства оборони України,

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И Л А :

У листопаді 2011 року ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом про визнання протиправними дій ГУПФУ та Комісаріату щодо відмови у здійсненні перерахунку і виплати пенсії відповідно до вимог ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб»; зобов'язання ГУПФУ перерахувати йому пенсію з урахуванням підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців; зобов'язання Комісаріату видати йому довідку про грошове забезпечення для нарахування пенсії з урахуванням премії, у розмірі 55% від посадового окладу з 1.12.2010 року, а також у розмірі 90% від посадового окладу з 1.07.2011 року.

1 грудня 2011 року ухвалою Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області позовні вимоги в частині визнання дій ГУПФУ протиправними та зобов'язання вчинити дії щодо перерахунку пенсії за період з 1.12.2010 року до 31.05.2011 року залишені без розгляду у зв'язку з пропуском строку звернення до суду.

19 квітня 2012 року постановою Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області, залишеною без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 15 серпня 2013 року, позов задоволено частково.

Бездіяльність ГУПФУ та Комісаріату щодо невиконання заходів, спрямованих на вирішення заяви щодо перерахунку пенсії ОСОБА_2., визнана протиправною; зобов'язано ГУПФУ направити Комісаріату список осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, що містять ім'я ОСОБА_2, для складання довідки про розмір його грошового забезпечення за відповідною посадою з 1.06.2011 року і здійснення перерахунку пенсії; зобов'язано Комісаріат підготувати та надати ГУПФУ довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 за відповідною посадою з 1.06.2011 року; зобов'язано ГУПФУ здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2 відповідно до вимог ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» з урахуванням виплачених сум.

В іншій частині позову відмовлено.

13 вересня 2012 року ОСОБА_2 звернувся до суду із заявою щодо винесення додаткової постанови щодо визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії.

20 вересня 2012 року ухвалою Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області заява ОСОБА_2 задоволена.

Зобов'язано ГУПФУ здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_2 пенсії відповідно до вимог ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» з урахуванням виплачених сум.

16 жовтня 2013 року постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду ухвала Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 20 вересня 2012 року скасована, у задоволенні заяви відмовлено.

ГУПФУ та Комісаріат звернулися з касаційними скаргами про скасування постанови Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 19 квітня 2012 року, ухвали Вінницького апеляційного адміністративного суду від 15 серпня 2013 року та ухвали Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 20 вересня 2012 року і ухвалення нової постанови про відмову у задоволенні позову, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.

Перевіривши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, обговоривши доводи касаційних скарг, колегія суддів вважає, що касаційні скарги підлягають задоволенню з таких підстав.

Як встановлено судами першої та апеляційної інстанцій, ОСОБА_2 перебуває на обліку в ГУПФУ та отримує пенсію за вислугу років, відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

11 листопада 2011 року ОСОБА_2 звернувся до ГУПФУ та Комісаріату із заявою щодо перерахунку його пенсії відповідно до наказів Міністерства оборони України № 576 від 5.11.2010, № 355 від 25.06.2011 року.

ГУПФУ та Комісаріат відмовили ОСОБА_2 у перерахунку пенсії, зазначивши, що перерахунок пенсії був йому здійснений на підставі постанов Кабінету Міністрів України № 1294 від 7.11.2007 року «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» № 45 від 13.02.2008 року «Про порядок проведення перерахунку пенсій», оскільки постанов КМУ щодо зміни грошового забезпечення не приймалося.

Підстав для перерахунку пенсії, з урахуванням наказів Міністерства оборони України № 576 від 5.11.2010 року, № 50 від 28.01.2011 року та № 355 від 25.06.2011 року, немає.

Відповідно до частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у строки, встановлені частиною другою статті 51 цього Закону.

Згідно із зазначеною нормою права, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Відповідно до пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13 лютого 2008 року, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Пунктом 5 постанови Кабінету Міністрів України № 1294 від 7 листопада 2007 року «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» (далі - Постанова № 1294) передбачено, що керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, надано право установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою, у відповідних випадках.

Постановою № 1294 Міністру оборони України також дозволено здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менше 10 % посадових окладів, та економії фонду грошового забезпечення (підпункт 2 пункту 5).

На виконання зазначеної постанови Міністр оборони України наказами №№ 380, 50 встановив розміри премії військовослужбовцям у межах видатків, передбачених для їх грошового забезпечення у 2010, 2011 роках.

Аналіз наведених норм дає колегії суддів підстави дійти висновку, що встановлені наказами №№ 380, 50 премії мають тимчасовий характер, їх виплата дозволена за наявності певних умов тільки в межах видатків, передбачених у кошторисі Міністерства оборони України для грошового забезпечення військовослужбовців у 2010 та 2011 роках відповідно.

Встановлення таких премій не є підставою для перерахунку пенсії відповідно до частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

Касаційне провадження, відкрите ухвалою Вищого адміністративного суду України 31 жовтня 2014 року в частині оскарження ухвали Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 20 вересня 2012 року про прийняття додаткової постанови підлягає закриттю, оскільки постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 16 жовтня 2013 року зазначена ухвала скасована.

Згідно з ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції має право скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове рішення, якщо обставини справи встановлені повно і правильно, але суди першої та апеляційної інстанцій порушили норми матеріального чи процесуального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення.

Колегія суддів дійшла висновку, що судами попередніх інстанцій обставини у адміністративній справі встановлені правильно, але судові рішення підлягають скасуванню як такі, що ухвалені з порушенням норм матеріального та процесуального права.

Керуючись ст., ст. 220, 221, 223, 229, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України,

П О С Т А Н О В И Л А :

Касаційні скарги Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та Хмельницького обласного військового комісаріату задовольнити.

Постанову Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 19 квітня 2012 року та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 15 серпня 2013 року скасувати.

Ухвалити рішення, яким у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, Хмельницького обласного військового комісаріату, Міністерства оборони України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії відмовити.

Касаційне провадження за касаційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на ухвалу Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 20 вересня 2012 року у справі № 2а/2218/71/12 за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, Хмельницького обласного військового комісаріату, Міністерства оборони України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії закрити.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення і оскарженню не підлягає, але може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, визначених статтею 237 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судді: (підпис) Сірош М.В.

Голубєва Г.К.

Загородній А.Ф.

logo