Главная Сервисы для юристов ... База решений “Протокол” Постанова ВАСУ від 16.02.2016 року у справі №2а-0770/1176/12 Постанова ВАСУ від 16.02.2016 року у справі №2а-07...
print
Друк
search Пошук

КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Постанова ВАСУ від 16.02.2016 року у справі №2а-0770/1176/12

Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"16" лютого 2016 р. м. Київ К/800/26156/15

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:

головуючого - судді суддівТракало В.В., Іваненко Я.Л., Мойсюка М.І., розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу управління Державної автомобільної інспекції управління Міністерства внутрішніх справ України в Закарпатській області на постанову Закарпатського окружного адміністративного суду від 29 травня 2012 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 5 травня 2015 року у справі за позовом ОСОБА_4 до управління Державної автомобільної інспекції управління Міністерства внутрішніх справ України в Закарпатській області, відділу реєстраційно-екзаменаційної роботи Державної автомобільної інспекції з обслуговування м. Хуст та Хустського району управління Державної автомобільної інспекції управління Міністерства внутрішніх справ України в Закарпатській області про визнання дій та рішень незаконними,

в с т а н о в и л а :

У квітні 2012 року ОСОБА_4 звернувся до суду із позовом до управління Державної автомобільної інспекції управління Міністерства внутрішніх справ України в Закарпатській області, відділу реєстраційно-екзаменаційної роботи Державної автомобільної інспекції з обслуговування м. Хуст та Хустського району управління Державної автомобільної інспекції управління Міністерства внутрішніх справ України в Закарпатській області про визнання незаконним та скасування висновку начальника відділення реєстраційно-екзаменаційної роботи Державної автомобільної інспекції з обслуговування м. Хуст та Хустського району управління Державної автомобільної інспекції управління Міністерства внутрішніх справ України в Закарпатській області в частині скасування державної реєстрації належного ОСОБА_4 автомобіля марки ВMW 7228, кузов НОМЕР_1, державний номер НОМЕР_2, 1998 року випуску та зобов'язання поновити реєстрацію належного позивачу автомобіля без стягнення платежів та зборів, передбачених Порядком державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів, всіх типів марок та моделей причепів, напівпричепів та мотоколясок, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 7 вересня 1998 року № 1388 (далі - Порядок).

Постановою Закарпатського окружного адміністративного суду від 29 травня 2012 року, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 5 травня 2015 року, позов задоволено.

У касаційній скарзі ставиться питання про скасування судових рішень судів першої та апеляційної інстанцій з підстав порушення норм матеріального та процесуального права та ухвалення нового судового рішення про відмову у задоволенні позову.

Перевіривши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі у межах доводів касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.

Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що у травні 2010 року позивач на підставі договору купівлі-продажу придбав автомобіль марки ВMW 7228, кузов НОМЕР_1, державний номер НОМЕР_2, 1998 року випуску. 2 червня 2010 року Хустським відділом реєстраційно-екзаменаційної роботи Державної автомобільної інспекції з обслуговування м. Хуст та Хустського району управління Державної автомобільної інспекції управління Міністерства внутрішніх справ України в Закарпатській області проведено реєстрацію вказаного транспортного засобу та видано свідоцтво серії НОМЕР_3.

У березні 2012 року до управління Державної автомобільної інспекції управління Міністерства внутрішніх справ України в Закарпатській області надійшла службова телеграма із управління Державної автомобільної інспекції управління Міністерства внутрішніх справ України про прийняття рішення щодо скасування реєстрації 183 транспортних засобів, у тому числі й автомобіля ОСОБА_4 У телеграмі зазначалося, що 17 грудня 2010 року Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області виніс постанову про звільнення від кримінальної відповідальності колишніх посадових осіб Нікопольского МРЕВ при управлінні Державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Дніпропетровській області ОСОБА_5 та ОСОБА_6 у зв'язку із закінченням строків давності. Під час досудового слідства встановлено, що протягом 2003 року зазначені особи на підставі завідомо недостовірних відомостей зареєстрували в Нікопольському МРЕВ при управлінні Державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ в Дніпропетровській області 183 транспортних засобів, у тому числі й зазначений автомобіль.

15 березня 2012 року управлінням Державної автомобільної інспекції управління Міністерства внутрішніх справ України в Закарпатській області на підставі вказаної телеграми прийнято рішення про скасування реєстрації вказаних у телеграмі транспортних засобів, у тому числі і автомобіля позивача, згідно п. 40 Порядку.

Відповідно до інформації, отриманої від Департаменту митних інформаційних технологій та статистики Державної митної служби України, відомостей про митне оформлення в режимі вільного використання на території України транспортного засобу ВMW 7228, кузов НОМЕР_1, 1998 року випуску в Єдиній автоматизованій інформаційній системі Державної митної служби України станом на 3 лютого 2012 року не виявлено.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції, з висновками якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що відповідач, скасовуючи державну реєстрацію автомобіля позивача, діяв незаконно, оскільки Порядком не передбачено такої підстави для скасування державної реєстрації транспортного засобу як відсутність в базах даних Державної митної служби України відомостей щодо проходження автомобілем митного оформлення.

Проте погодитися з висновками судів не можна з таких підстав.

Згідно ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Всупереч вимог ст. 159 КАС України висновки судів попередніх інстанцій не ґрунтуються на законі.

Відповідно до ч. 4 ст. 34 Закону України «Про дорожній рух» (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) державна реєстрація та облік автомобілів, автобусів, мотоциклів та мопедів усіх типів, марок і моделей, самохідних машин, причепів та напівпричепів до них, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів здійснюються підрозділами Державної автомобільної інспекції Міністерства внутрішніх справ. Для автоматизованого обліку зареєстрованих транспортних засобів та відомостей про їх власників ведеться Єдиний державний реєстр, держателем якого є Державна автомобільна інспекція Міністерства внутрішніх справ.

Відповідно до пункту 1 Порядку (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) на території України встановлено єдину процедуру державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів (далі - ТЗ) та мопедів, оформлення та видачі реєстраційних документів і номерних знаків.

Згідно п. 8 Порядку державна реєстрація транспортних засобів проводиться на підставі заяв власників, поданих особисто, і документів, що посвідчують їх особу, підтверджують правомірність придбання, отримання, ввезення, митного оформлення (далі - правомірність придбання) транспортного засобу, відповідність конструкції транспортного засобу установленим вимогам безпеки дорожнього руху, а також вимогам, які є підставою для внесення змін до реєстраційних документів.

Державна реєстрація транспортних засобів проводиться за умови сплати їх власниками передбачених законодавством податків і зборів (обов'язкових платежів), а також внесення в установленому порядку платежів за проведення огляду транспортного засобу, державну реєстрацію (перереєстрацію), зняття з обліку, відшкодування вартості бланків реєстраційних документів та номерних знаків.

Пунктом 28 Порядку передбачено, що ввезені в Україну транспортні засоби підлягають державній реєстрації на підставі заяв власників і вантажних митних декларацій або виданих митними органами посвідчень про їх реєстрацію в підрозділах Державної автомобільної інспекції.

Відповідно до п. 40 Порядку зняття з обліку ТЗ проводиться після їх огляду в підрозділах Державної автомобільної інспекції на підставі заяви власника, документа, що посвідчує особу, виконавчого напису нотаріуса, постанови державного виконавця або рішення суду.

У разі встановлення факту знищення, фальсифікації або підроблення ідентифікаційних номерів складових частин транспортних засобів, виявлення транспортних засобів, зареєстрованих (перереєстрованих), знятих з обліку в підрозділах Державної автомобільної інспекції, у тому числі тимчасово, за фіктивними чи підробленими документами або таких, що розшукуються правоохоронними органами України у зв'язку з незаконним заволодінням, працівники підрозділів Державної автомобільної інспекції оформляють в установленому порядку необхідні документи, скасовують державну реєстрацію (перереєстрацію), зняття з обліку транспортного засобу і передають усі відповідні документи та за наявності транспортний засіб до органів внутрішніх справ для подальшого проведення перевірки. Якщо виявлено факт підроблення митних документів, їх ксерокопії з необхідним поясненням надсилаються до митних органів, у зоні діяльності яких проживають особи, за якими зареєстровані відповідні транспортні засоби.

Отже, усі транспортні засоби, що ввозяться на територію України, підлягають митному оформленню в порядку, встановленому чинним законодавством.

Здійснюючи державну реєстрацію транспортних засобів, увезених із-за кордону, органи Державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України наділені повноваженнями щодо перевірки сплати мита та інших податків (зборів), передбачених законодавством при імпорті автомобілів.

При цьому наявність документів про внесення зазначених платежів є обов'язковою умовою реєстрації таких транспортних засобів в органах Державної автомобільної інспекції.

У разі відсутності відомостей про сплату мита та інших податків (зборів), передбачених законодавством при імпорті автомобілів, або встановлення факту, що документи, які підтверджують їх сплату, є фіктивними чи підробленими, органи Державної автомобільної інспекції відмовляють у реєстрації транспортного засобу, а якщо такий факт встановлено в період експлуатації автомобіля після його реєстрації, відповідно до абзацу третього пункту 40 Порядку скасовують реєстрацію незалежно від того, хто є власником автомобіля - особа, що придбала за кордоном та ввезла в Україну цей транспортний засіб, чи інша особа, яка набула право власності на нього в подальшому.

Якщо транспортний засіб знімається з обліку і при цьому виявляється, що він був зареєстрований в підрозділі Державної автомобільної інспекції за фіктивними чи підробленими документами, зокрема про сплату мита, працівники підрозділу Державної автомобільної інспекції відповідно до абз. 3 п. 40 Порядку оформляють у встановленому порядку необхідні документи, скасовують державну реєстрацію (перереєстрацію), зняття з обліку транспортного засобу і передають усі відповідні документи та за наявності транспортного засобу до органів внутрішніх справ для подальшого проведення перевірки, а ксерокопії підроблених митних документів з необхідним поясненням надсилаються до митних органів, у зоні діяльності яких проживають особи, за якими зареєстровані відповідні транспортні засоби.

Таким чином, дії органів Державної автомобільної інспекції щодо відмови в реєстрації транспортних засобів, увезених із-за кордону для постійного користування, чи скасування такої реєстрації у разі встановлення факту несплати митних платежів чи підробки документів про їх сплату, незалежно від того, на кому лежить обов'язок сплатити зазначені платежі, є правомірними.

Зазначений висновок узгоджується з правовою позицією Верховного Суду України, викладеною в постановах від 22 жовтня 2013 року (справа № 21-104а13), від 17 грудня 2013 року (справа № 21-422а13).

За таких обставин, суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, дійшов помилкового висновку про задоволення позовних вимог ОСОБА_4, оскільки відповідач, приймаючи рішення про зняття з реєстрації транспортного засобу марки ВMW 7228, кузов НОМЕР_1, державний номер НОМЕР_2, 1998 року випуску та анулюючи реєстрацію вказаного автомобіля, діяв в межах повноважень та у спосіб, що встановлений законодавством.

Відповідно до ч. 1 ст. 220 КАС України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.

Статтею 229 цього Кодексу встановлено, що суд касаційної інстанції має право скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове рішення, якщо обставини справи встановлені повно і правильно, але суди першої та апеляційної інстанцій порушили норми матеріального чи процесуального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення.

За таких обставин, коли суди повно і правильно встановили обставини справи, але неправильно застосували норми матеріального права, судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій підлягають скасуванню з ухваленням нової постанови про відмову у задоволенні позовних вимог ОСОБА_4

Керуючись статтями 220, 222, 223, 229, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів

п о с т а н о в и л а :

Касаційну скаргу управління Державної автомобільної інспекції управління Міністерства внутрішніх справ України в Закарпатській області задовольнити.

Постанову Закарпатського окружного адміністративного суду від 29 травня 2012 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 5 травня 2015 року скасувати, ухвалити нове рішення.

Відмовити у задоволенні позову ОСОБА_4 до управління Державної автомобільної інспекції управління Міністерства внутрішніх справ України в Закарпатській області, відділу реєстраційно-екзаменаційної роботи Державної автомобільної інспекції з обслуговування м. Хуст та Хустського району управління Державної автомобільної інспекції управління Міністерства внутрішніх справ України в Закарпатській області про визнання незаконним та скасування рішення управління Державної автомобільної інспекції управління Міністерства внутрішніх справ України в Закарпатській області від 15 березня 2012 року про скасування державної реєстрації належного ОСОБА_4 автомобіля марки ВMW 7228, кузов НОМЕР_1, державний номер НОМЕР_2, 1998 року випуску та зобов'язання поновити реєстрацію належного позивачу автомобіля.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, оскарженню не підлягає.

Головуючий: В.В. Тракало

Судді: Я.Л. Іваненко

М.І. Мойсюк

logo