Історія справи
Постанова ВАСУ від 11.12.2014 року у справі №727/7142/13-а
ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"11" грудня 2014 р. м. Київ К/800/63640/13
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі
суддів: Мороз Л.Л.,
Горбатюка С.А.,
Шведа Е.А.,
розглянувши у порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Шевченківського районного суду м. Чернівці від 18.10.2013 року та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 27.11.2013 року у справі за позовом ОСОБА_3 до Чернівецької міської ради про визнання незаконним та скасування рішення,
ВСТАНОВИЛА:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Чернівецької міської ради, в якому просив визнати незаконним та скасування рішення Чернівецької міської ради № 937 від 25.07.2013 року в частині відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та зобов'язання розглянути заяву на сесії.
Відповідно до постанови Шевченківського районного суду м. Чернівці від 18.10.2013 року, залишеної без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 27.11.2013 року, у задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись з судовими рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій у справі, позивач подав до Вищого адміністративного суду України касаційну скаргу у якій, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанції та прийняти нове рішення, яким позов задовольнити.
Розгляд касаційної скарги здійснено у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами відповідно до пункту 2 частини 1 статті 222 Кодексу адміністративного судочинства України у зв'язку з неприбуттям сторін у судове засідання.
Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України стосовно обставин, необхідних для прийняття рішення судом касаційної інстанції, перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги, проаналізувавши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що позивач 17.06.2013 року звернувся до виконкому Чернівецької міської ради з заявою про надання йому дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд площею 0,10 га в масиві забудови по АДРЕСА_1.
25.07.2013 року Чернівецька міська рада прийняла рішення № 937, яким відмовила позивачу у наданні дозволу на складання проекту відведення земельної ділянки, орієнтованою площею 0,060 га у власність на АДРЕСА_1 для будівництва житлового будинку, господарських будівель і споруд у зв'язку з відсутністю підстав надання переваги позивачу поряд з іншими мешканцями м. Чернівці, що перебувають на обліку громадян для отримання земельних ділянок для будівництва індивідуальних житлових будинків в м. Чернівці.
Рішенням 20 сесії VІ скликання Чернівецької міської ради № 438 від 23.02.2012 року було затверджено Правила обліку громадян для отримання земельних ділянок для будівництва індивідуальних житлових будинків в м. Чернівцях. Згідно п.п. 1.3, 2.1, 2.2, 2.2.1 вказаних Правил, вони регламентують взаємовідносини в сфері надання громадянам України, які зареєстровані в м. Чернівцях та потребують поліпшення житлових умов, земельних ділянок для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, в межах, визначених чинним законодавством України, та в порядку, передбаченому цими Правилами.
Разом з тим, для забезпечення рівного права на отримання земельних ділянок для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд мешканцями м. Чернівці, які потребують поліпшення житлових умов, запроваджується облік індивідуальних замовників, який визначає порядок надання земельних ділянок. Громадяни беруться на облік індивідуальних забудовників на підставі поданих на ім'я Чернівецького міського голови, особи, яка виконує його обов'язки або директора департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин міської ради письмової заяви та доданих до неї у повному обсязі документів, які визначені Правилами, в тому числі копії документів, які підтверджують право громадянина на пільги на отримання земельної ділянки для будівництва індивідуального житлового будинку або житла.
Приймаючи рішення у цій справі, суди виходили з того, що позивач не звертався з письмовою заявою про взяття його на облік як такого, що потребує земельної ділянки для будівництва індивідуального житлового будинку, таким чином, він не перебував на обліку. Крім того, ним не було надано до заяви, яка була адресована виконавчому комітету документів, які би підтверджували наявність у нього пільг перед другими мешканцями м. Чернівці на отримання земельної ділянки для будівництва індивідуального житлового будинку.
Колегія суддів вважає висновок судів попередніх інстанцій помилковим, оскільки він суперечить нормам матеріального права.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до приписів ч. 7 ст. 118 ЗК України, підставою відмови у наданні дозволу на безоплатну приватизацію землі може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних утворень, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Підстави, з яких позивачу було відмовлено у наданні дозволу на складання проекту відведення земельної ділянки не передбачені законом, зокрема ч. 6 ст. 118 ЗК України, де міститься вичерпний перелік таких підстав.
У зв'язку з наведеним, рішення Чернівецької міської ради № 937 від 25.07.2013 року в частині відмови у наданні позивачу дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки є неправомірним.
Колегія суддів дійшла висновку про наявність підстав для задоволення позову.
Відповідно до ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції має право скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове рішення, якщо обставини справи встановлені повно і правильно, але суди першої та апеляційної інстанцій порушили норми матеріального чи процесуального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення.
При розгляді справи судами допущено неправильне застосування норм матеріального права, внаслідок чого ухвалено незаконні судові рішення, що є підставою для ухвалення нового рішення у справі.
Керуючись ст. ст. 220, 222, 223, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
ПОСТАНОВИЛА:
Касаційну скаргу ОСОБА_3 задовольнити.
Постанову Шевченківського районного суду м. Чернівці від 18 жовтня 2013 року та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 27 листопада 2013 року у цій справі скасувати.
Прийняти нову постанову, якою позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Чернівецької міської ради від 25.07.2013 року в частині відмови у наданні ОСОБА_3 дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, орієнтовною площею 0,10 га.
Зобов'язати Чернівецьку міську раду розглянути на черговому пленарному засіданні сесії подану 17.06.2013 року ОСОБА_3 заяву про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, орієнтовною площею 0,10 га.
Постанова є остаточною і оскарженню не підлягає.
Судді: