Історія справи
Постанова ВАСУ від 02.04.2015 року у справі №2а/1522/5940/11
ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"02" квітня 2015 р. м. Київ К/9991/34180/12
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
Головуючого, суддіГорбатюка С.А. (доповідач)суддівМороз Л.Л. Шведа Е.Ю. провівши у порядку письмового провадження касаційний розгляд справи за позовом ОСОБА_4 до Комунального підприємства "Теплопостачання міста Одеси", Приморської районної державної адміністрації Одеської міської ради про зобов'язання вчинити дії за касаційною скаргою Комунального підприємства (далі - КП) "Теплопостачання міста Одеси" на постанову Приморського районного суду м. Одеси від 30 січня 2001 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 26 квітня 2012 року
в с т а н о в и л а :
У вересні 2011 року ОСОБА_4 у Приморському районному суді м. Одеси пред'явила позов до КП "Теплопостачання міста Одеси", Приморської районної адміністрації Одеської міської ради про зобов'язання вчинити дії.
В обґрунтування позову зазначила, що вона мешкає в квартирі АДРЕСА_1. Вказана квартира підключена до мережі центрального опалення та гарячого водопостачання, однак відповідачами постійно порушується температурний режим. Незважаючи на її неодноразові звернення до відповідачів постачання теплової енергії відбувається з перебоями, що змушує її постійно витрачати кошти на придбання опалювальних приладів та додаткову оплату використаної електроенергії.
В серпні 2010 року вона самостійно відключила батареї опалення, про що в вересні 2010 року працівниками ЖЕКу складено акт, в якому відображено, що в її квартирі відсутні засоби системи центрального опалення. Однак, для установки індивідуального опалення їй необхідно заказати технічну документацію, яка без дозволу Приморської районної державної адміністрації Одеської міської ради не видається.
Приморська районна адміністрація відмовляється надавати їй дозвіл на відключення від мереж централізованого опалення та водопостачання, а КП "Теплопостачання міста Одеси" зняти плату за опалення з вересня 2010 року.
З урахуванням уточнень до позовних вимог просила, зобов'язати Приморську районну державну адміністрацію Одеської міської ради видати їй дозвіл на відключення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання в квартирі АДРЕСА_1, а також зобов'язати КП "Теплопостачання міста Одеси" зняти оплату за опалення з вересня 2010 року.
Постановою Приморського районного суду м. Одеси від 30 січня 2001 року, яке залишено без зміни ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 26 квітня 2012 року, позовні вимоги задоволено.
Зобов'язано Приморську районну адміністрацію Одеської міської ради видати ОСОБА_4 дозвіл на відключення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання в квартирі АДРЕСА_1.
Зобов'язано КП "Теплопостачання міста Одеси" зняти ОСОБА_4 оплату за опалення квартири АДРЕСА_1 з вересня 2010 року.
Із судовими рішеннями судів у цій справі не погодилося КП "Теплопостачання міста Одеси" та подало касаційну скаргу.
Посилаючись на порушення судами норми матеріального права та не дотримання вимог процесуального права, просило їх рішення скасувати а позовну заяву залишити без розгляду.
Колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з таких підстав.
Як встановлено судами першої та апеляційної інстанцій, ОСОБА_4 є власником квартири АДРЕСА_1, яка підключена до мережі центрального опалення та гарячого водопостачання.
Вона зверталася до Приморської районної адміністрації Одеської міської ради про надання дозволу на відключення належної їй на праві приватної власності квартири від мережі центрального і гарячого водопостачання та надання дозволу на влаштування в даній квартирі індивідуальної системи опалення, але у цьому їй було відмовлено.
Задовольняючи позовні вимоги, суди першої інстанції, та залишаючи без зміни рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції, виходили із того, що чинним законодавством не заборонено відключати квартири в багатоквартирних будинках за наявності технічної можливості, а посилання на Порядок відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженого Наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22 листопада 2005 року № 4, є протиправним, оскільки вказаний порядок регламентує питання відключення всього будинку, а не окремих його частин.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України не погоджується з висновками судів першої та апеляційної інстанцій, виходячи з наступного.
Відповідно до пункту 6 статті 26 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" у разі зникнення потреби в отриманні послуги або відмови споживача від користування послугою виконавця/виробника споживач має право розірвати договір у порядку, встановленому законом, а у відповідності зі статтею 24 Закону України "Про теплопостачання" споживач теплової енергії має право на вибір одного або декількох джерел теплової енергії чи теплопостачальних організацій, якщо це можливо за існуючими технічними умовами.
Можливість споживача відмовитись від користування послугою, а саме процедура відключення регламентується Порядком відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженого Наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства від 22 листопада 2005 року № 4 та Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630.
Згідно з пунктом 26 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення в редакції чинній на момент виникнення спірних відносин, відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України "Про теплопостачання" схемою теплопостачання, за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки; державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення.
Відповідно до абзацу першого пункту 1.2. Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин, для реалізації права споживачів на відмову від отримання послуг центрального опалення і гарячого водопостачання орган місцевого самоврядування або місцевий орган виконавчої влади створює своїм рішенням постійно діючу міжвідомчу комісію для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання (далі - Комісія), призначає голову та затверджує її склад, затверджує положення про роботу комісії.
Згідно з пунктами 2.1, 2.2 цього Порядку для вирішення питання відключення житлового будинку (будинків) від мереж централізованого опалення його власник (власники) повинен (повинні) звернутися до Комісії з письмовою заявою про відключення від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання.
У заяві про відключення власник (власники) будинку зазначає причини відключення.
До заяви додається копія протоколу загальних зборів мешканців будинку щодо створення ініціативної групи з вирішення питання відключення від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання та прийняття рішення про влаштування у будинку системи індивідуального або автономного опалення. Рішення про відключення будинку від системи централізованого опалення з улаштуванням індивідуального опалення повинно бути підтримане всіма власниками (уповноваженими особами власників) приміщень у житловому будинку.
Комісія розглядає надані документи лише за наявності затвердженої органом місцевого самоврядування в установленому порядку оптимізованої схеми перспективного розвитку систем теплопостачання населеного пункту та у відповідності до неї.
Комісія, після вивчення наданих власником (власниками) документів, у місячний строк приймає рішення щодо відключення від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання, улаштування індивідуальної (автономної) системи теплопостачання та збір вихідних даних і технічних умов для виготовлення проектної документації.
При цьому обов'язково враховуються технічні можливості існуючих мереж газопостачання, водопостачання та електропостачання даного населеного пункту або окремого мікрорайону щодо забезпечення живлення запропонованої власником (власниками) системи теплопостачання. Комісією, у разі необхідності, можуть розглядатися питання збільшення потужностей та можуть розроблятися пропозиції щодо їх фінансування, а також заміни систем внутрішньоквартальних, а в деяких випадках і магістральних мереж газо-, водо-, теплопостачання.
Пунктом 2.2.3 Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання визначено, що якщо заявником є власник, наймач (орендар) окремого приміщення, Комісія має право не розглядати його заяву до прийняття рішення про відключення від мереж централізованого теплопостачання всього будинку.
Про відмову у розгляді заяви Комісія повідомляє заявника у десятиденний строк.
З огляду на наведене, колегія суддів приходить до висновку, що чинним на час виникнення спірних відносин законодавством не передбачалось можливості відключення окремих частин будинку при поданні заяви власником окремого приміщення, а визначено було лише можливість відключення всього будинку, у зв'язку з чим відповідні органи були наділені правом не надавати право на відключення власникам окремих квартир, до категорії яких відноситься і позивач, а відтак суди попередніх інстанцій дійшли помилкового висновку про наявність підстав для задоволення позову.
Відповідно до частини першої статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України судові рішення повинні бути законними і обґрунтованими.
Суди попередніх інстанцій не виконали вимог вказаного процесуального закону та ухвалили незаконні рішення, які підлягають скасуванню.
Обставини у справі встановлені повно та всебічно, але до спірних правовідносин судами не правильно застосували норми матеріального права, а тому, колегія суддів вважає можливим ухвалити у справі нове рішення про відмову у задоволенні позову.
На підставі викладеного, керуючись статтями 210, 220, 222, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,
п о с т а н о в и л а :
Касаційну скаргу Комунального підприємства "Теплопостачання міста Одеси" задовольнити частково.
Постанову Приморського районного суду м. Одеси від 30 січня 2001 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 26 квітня 2012 року в адміністративній справі за позовом ОСОБА_4 до Комунального підприємства "Теплопостачання міста Одеси", Приморської районної державної адміністрації Одеської міської ради про зобов'язання вчинити дії скасувати і ухвалити у цій справі нове рішення.
У задоволенні позову ОСОБА_4 відмовити.
Постанова є остаточною і оскарженню не підлягає.
Судді Горбатюк С.А.
Мороз Л.Л.
Швед Е.Ю.