Главная Сервисы для юристов ... База решений “Протокол” Постанова КЦС ВП від 10.01.2024 року у справі №501/4788/21 Постанова КЦС ВП від 10.01.2024 року у справі №501...
print
Друк
search Пошук

КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

касаційний цивільний суд верховного суду ( КЦС ВП )

Історія справи

Постанова КЦС ВП від 10.01.2024 року у справі №501/4788/21

Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 січня 2024 року

м. Київ

справа № 501/4788/21

провадження № 61-9100св23

Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду:

головуючого - Синельникова Є. В.,

суддів: Білоконь О. В., Осіяна О. М., Сакари Н. Ю. (суддя-доповідач), Шиповича В. В.,

учасники справи:

позивач - ОСОБА_1 ,

відповідач - товариство з обмеженою відповідальністю «Транс-Сервіс»,

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, - державне підприємство «Морський торгівельний порт «Чорноморськ»,

розглянув у порядку спрощеного позовного провадження касаційну скаргу представника ОСОБА_1 - ОСОБА_2 на рішення Іллічівського міського суду Одеської області від 31 жовтня 2022 року у складі судді Петрюченко М. І. та постанову Одеського апеляційного суду від 11 квітня 2023 року у складі колегії суддів: Лозко Ю. П., Кострицького В. В., Назарової М. В.,

Короткий зміст позовних вимог

1. У грудні 2021 року ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «Транс-Сервіс» (далі - ТОВ «Транс-Сервіс»), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, - державне підприємство «Морський торгівельний порт «Чорноморськ» (далі - ДП «МТП «Чорноморськ»), про стягнення заробітної плати та зобов`язання вчинити дії.

2. Позовна заява мотивована тим, що він з 09 липня 2001 року згідно з наказом Іллічівського морського торговельного порту від 05 липня 2001 року № 125Л працював в Іллічівському морському торговельному порту на посаді робітника 2 розряду з ремонту та обслуговування обладнання БВМ, з 10 серпня 2004 року на посаді докера-механізатора 4 класу 3 терміналу (з відрядною оплатою праці), а з 29 вересня 2014 року на посаді докера-механізатора 4 класу 3 терміналу (з відрядною оплатою праці) у ТОВ «Транс-Сервіс».

3. Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач посилається на колективний договір ДП «МТП «Чорноморськ» (2001-2014) щодо застосування у порту форм оплати праці, посадових окладів та тарифних ставок працівників порту тощо.

4. Зазначав, що 22 серпня 2014 року між ДП «Іллічівський морський торговельний порт» (правонаступником якого є ДП «МТП «Чорноморськ»), ТОВ «Транс-Сервіс», Профспілкою робітників морського транспорту Іллічівського морського торговельного порту, Спілкою професіоналів докерів - механізаторів Іллічівського морського торговельного порту, Незалежною профспілкою працівників Іллічівського морського торговельного порту укладено Угоду про співробітництво, що випливає з окремих положень договору оренди державного нерухомого майна, за яким ТОВ «ТРАНС-СЕРВІС» є орендарем державного нерухомого майна, що знаходиться на балансі ДП «МТП «Чорноморськ».

5. До ДП «Іллічівський морський торговельний порт» 24 вересня 2014 року звернулося TOB «ТРАНС-СЕРВІС» із листом-клопотанням від № 184/09, у тексті якого зазначено, що у відповідності з договором оренди нерухомого майна, що належить до державної власності, від 18 вересня 2014 року (Договором), та Угодою про співробітництво, що випливає з окремих положень Договору оренди державного нерухомого майна від 22 серпня 2014 року (Угодою), ТОВ «ТРАНС-СЕРВІС» просило надати згоду на звільнення за переведенням за пунктом 5 статті 36 КЗпП України у термін не пізніше 15 жовтня 2014 року, у зв`язку з прийняттям на роботу до ТОВ «ТРАНС- СЕРВІС» працівників ДП «ІМТП» за їх згодою, які перелічені у додатку до цього листа.

6. Додатком до листа-клопотання ТОВ «ТРАНС-СЕРВІС» від 24 вересня 2014 року за № 184/09 зазначено Перелік робітників ДП «ІМТП» для переводу в ТОВ «ТРАНС-СЕРВІС», серед яких, передбачено переведення з ДП «Іллічівський морський торговельний порт» до ТОВ «ТРАНС-СЕРВІС» докера-механізатора ОСОБА_1 .

7. Згідно із наказом ДП «Іллічівський морський торговельний порт» від 30 вересня 2014 року № 489/0-74 ОСОБА_1 звільнено 30 вересня 2014 року з 3 терміналу (310) ДП «Іллічівський морський торговельний порт» з посади докера-механізатора 3 класу у зв`язку з переведенням до TOB «ТРАНС- СЕРВІС» згідно з пунктом 5 статті 36 КЗпП України на підставі його заяви від 29 вересня 2014 року та листа - клопотання відповідача TOB «ТРАНС-СЕРВІС» від 24 вересня 2014 року № 184/09.

8. Наказом ТОВ «ТРАНС-СЕРВІС» від 01 жовтня 2014 року №148-Л ОСОБА_1 прийнято на роботу до ТОВ «ТРАНС-СЕРВІС» на посаду докера-механізатора 3 класу з 01 жовтня 2014 року.

9. Зазначав, що станом на день його звільнення, а саме 30 вересня 2014 року, мінімальний розмір місячної тарифної ставки (окладу) некваліфікованого працівника підприємства складав 1 218 грн (середньорічна годинна тарифна ставка - 7,30 грн), що відповідало встановленому у 2014 році розміру мінімальної заробітної плати: у місячному розмірі - 1 218 грн; у погодинному розмірі - 7,3 грн, що передбачено Законом України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» та пунктом 3.3.2 Колективного договору.

10. Виходячи зі змісту пункту 3.3.2 Колективного договору та Додатку 1 до Колективного договору тарифна ставка ОСОБА_1 , як докера-механізатора (відрядника), визначається за формулою: коефіцієнт докера-механізатора (відрядника) (3,1) мінімальний розмір тарифної ставки (окладу) некваліфікованого працівника, що складає розмір мінімальної заробітної плати у відповідному році.

11. Вказував, що він не отримував заробітну плату у належному розмірі, а саме виходячи з розміру тарифної ставки (посадового окладу) з коефіцієнтом 3,1 починаючи з дня прийняття його на роботу до ТОВ «ТРАНС-СЕРВІС» та по день звільнення.

12. Вважав, що в порушення умов вказаної вище Угоди з 01 жовтня 2014 року відбулось безпідставне та незаконне зменшення розміру його заробітної плати внаслідок зменшення за посадою докера-механізатора (відрядника) коефіцієнту місячної тарифної ставки (посадового окладу).

13. Наказом TOB «ТРАНС-СЕРВІС» від 03 червня 2021 року № 104-Л/У9-148 ОСОБА_1 звільнено з посади докера-механізатора 3 класу у ТОВ «ТРАНС-СЕРВІС» .

14. Враховуючи наведене з урахуванням зміни предмета позову просив суд стягнути з відповідача ТОВ «ТРАНС-СЕРВІС» на його користь заборгованість із заробітної плати за період з 01 лютого 2017 року по 03 червня 2021 року у розмірі 131 147,96 грн.

Короткий зміст судових рішень судів першої та апеляційної інстанцій

15. Рішенням Іллічівського міського суду Одеської області від 31 жовтня 2022 року, залишеним без змін постановою Одеського апеляційного суду від 11 квітня 2023 року, у задоволенні позовних вимог відмовлено.

16. Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суди виходили із того, що на дату звільнення ОСОБА_1 та на дату звернення із вказаним позовом останнім не доведено порушення його прав.

Надходження касаційної скарги до суду касаційної інстанції

17. У червні 2023 року до Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду надійшла касаційна скарга представника ОСОБА_1 - ОСОБА_2 .

18. Ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного цивільного суду від 27 червня 2023 року відкрито касаційне провадження у справі, витребувано цивільну справу і надано строк для подання відзиву на касаційну скаргу.

19. Ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 04 січня 2024 року справу призначено до розгляду у складі колегії з п`яти суддів у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у ній матеріалами.

Короткий зміст вимог касаційної скарги

20. У касаційній скарзі представника ОСОБА_1 - ОСОБА_2 , посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права і порушення норм процесуального права, просить скасувати оскаржувані судові рішення та направити справу на новий розгляд до місцевого суду.

21. Як на підставу касаційного оскарження заявник також посилається на відсутність висновку Верховного Суду щодо питання застосування норм права у подібних правовідносинах (пункт 3 частини другої статті 389 ЦПК України).

22. Крім того, заявник вказує на порушення судами норм процесуального права, що унеможливило встановлення фактичних обставин, які мають значення для правильного вирішення справи, оскільки суд встановив обставини, що мають суттєве значення, на підставі недопустимих доказів, необґрунтовано відхилив клопотання про витребування доказів (пункт 4 частини другої статті 389 ЦПК України).

23. Касаційна скарга мотивована тим, що судами не надано оцінки невиконання відповідачем трудових та соціальних гарантій, які визначені Угодою від 22 серпня 2014 року (далі - Угода).

24. Вказує, що Угодою передбачено, що на трудові правовідносини між працівниками та відповідачем поширюється дія Колективного договору безпосередньо у редакції на момент підписання Угоди, з гарантією збереження та виконання його положень саме у цій редакції.

25. Посилається на те, що протокол Комісії з контролю за виконанням колективного договору від 16 березня 2017 року № 141 не можна вважати змінами до колективного договору в розумінні законодавства, тому посилання на нього в оскаржуваних судових рішенням є помилковим, отже суди встановили обставини, що мають суттєве значення, на підставі недопустимого доказу.

26. Суди помилково посилались у судових рішеннях на пункт 5 розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06 грудня 2016 року № 1774-VІІІ.

Доводи особи, яка подала відзив на касаційну скаргу

27. У липні 2023 року до Верховного Суду надійшов відзив на касаційну скаргу представника ОСОБА_1 - ОСОБА_2 від ТОВ «ТРАНС-СЕРВІС», у якому вказано, що судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій ухвалено з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи касаційної скарги висновків судів не спростовують.

Фактичні обставини справи, встановлені судами

28. ОСОБА_1 з 09 липня 2001 року працював в Іллічівському морському торговельному порту на посаді робітника 2 розряду з ремонту та обслуговування обладнання БВМ. З 10 серпня 2004 року ОСОБА_1 працював на посаді докера-механізатора 4 класу 3 терміналу (з відрядною оплатою праці), а з 29 вересня 2014 року на посаді докера-механізатора 4 класу 3 терміналу (з відрядною оплатою праці).

29. Згідно з пунктом 3.3.2 Колективного договору Адміністрація зобов`язується, що розмір мінімальної тарифної ставки працівника, який виконує роботу, що не передбачає кваліфікації, за повністю виконану норму праці (обсяг робіт) на підприємствах не може бути менше мінімального розміру заробітної плати, законодавчо встановленої в Україні. Рівні посадових окладів та тарифних ставок за основними професіонально-кваліфікаційними групами працівників порту визначені Додатком № 1.

30. Додатком № 1 до Колективного договору встановлено рівні посадових окладів та тарифних ставок за основними професійно-кваліфікаційними групами працівників порту, згідно з пунктом 4.1 яких докерам-механізаторам (відрядникам) встановлено коефіцієнт у розмірі не нижче 3,1.

31. Відповідно до пункту 3.3.27 Колективного договору Адміністрація зобов`язується за час простою не з вини працівника, працівникам структурних підрозділів (крім докерів-механізаторів), яких відпустили додому з їх письмового дозволу, зберігається оплата в розмірі 2/3 годинної ставки без доплати за роботу в нічний та вечірній час. Оплату докерам - механізаторам, що відпущені додому у зв`язку з простоєм проводити за окремим нарядом-завданням із розрахунку годинної тарифної ставки за час простою з метео причин без доплати за роботу у нічний та вечірній час.

32. Між ДП «Іллічівський морський торговельний порт» (правонаступником якого є Державне підприємство «Морський торговельний порт «Чорноморськ»), ТОВ «ТРАНС-СЕРВІС», Профспілкою робітників морського транспорту Іллічівського морського торговельного порту (Профспілка-1), Спілкою професіоналів докерів - механізаторів Іллічівського морського торговельного порту ( Профспілка-2), Незалежною профспілкою працівників Іллічівського морського торговельного порту ( Профспілка-3) 22 серпня 2014 року укладено Угоду про співробітництво, що випливає з окремих положень Договору оренди державного нерухомого майна, за яким ТОВ «ТРАНС-СЕРВІС» є орендарем державного нерухомого майна, що знаходиться на балансі Державного підприємства «Іллічівський морський торговельний порт» (далі - Угода) (а. с.45-49, т. 1).

33. Згідно з пункту 1 Угоди Порт та Підприємство гарантують працівникам у кількості від 187 до 200 осіб (за списком посад, що додається), які працюють на третьому терміналі Порту та інших структурних підрозділах Порту, що забезпечують діяльність третього терміналу, прийму за переведенням з Порту на роботу до Підприємства на умовах безстрокового трудового договору з урахуванням професії, фаху, посади працівника, яку він займав у Порту на момент переведення до Підприємства у зв`язку із підписанням Договору оренди державного нерухомого майна, що знаходиться на балансі Державного підприємства «Іллічівський морський торговий порт» (надалі за текстом - «Договір»). Підприємство зобов`язується подати лист-клопотання про звільнення за переведення з Порту до Підприємства працівників Порту в зазначеній кількості осіб (за списком посад, що додається) з моменту укладання, але не пізніше трьох робочих днів з дня укладання Договору. Підприємство гарантує всім працівникам Порту, які вказані у пункті 1 цієї Угоди, переведення на роботу з Порту до Підприємства впродовж 30 календарних днів з моменту отримання Портом листа-клопотання від Підприємства. Підприємство визнає всі положення чинного колективного договору Порту, який діяв на момент підписання цієї Угоди, та гарантує їх збереження та виконання до моменту підписання колективного договору Підприємства.

34. Відповідно до пункту 2 Угоди Підприємство гарантує всім працівникам, що будуть переведені з Порту до Підприємства на виконання Договору, забезпечення рівня оплати праці не нижчого, ніж передбачений чинним колективним договором Порту на момент підписання цієї Угоди, із збереженням кожному працівнику класності, розряду, категорії, яку він мав на момент переведення, у відповідності з додатками до колдоговору: положенням про рівень посадових окладів та тарифних ставок; преміювання; доплат та надбавок; виплат за вислугу років та винагороди по результатах роботи за рік; тощо. Підприємство враховує безперервний стаж роботи в Порту для нарахування відповідних доплат працівникам Порту, які будуть переведені на роботу до Підприємства згідно з умовами Угоди. Посадові оклади та тарифні ставки працівників Підприємства впродовж дії Договору підлягають пропорційному підвищенню у разі збільшення рівня мінімальної заробітної плати, законодавчо встановленої в Україні відповідно до додатка 1 до колективного договору Порту. Підприємство застосовуватиме власну систему оплати праці, яка направлена на стимулювання результатів господарської діяльності та ефективне мотивування трудового колективну. Ця система оплати праці буде погоджена Підприємством та Профспілками, які є підписантами цієї Угоди, і відображена у колективному договорі Підприємства.

35. Згідно з пункту 5 Угоди Підприємство та Профспілки гарантують всім працівникам Порту, які після підписання Договору перейдуть на роботу до Підприємства, збереження рівня соціальних гарантій та пільг, який був передбачений чинним колективним договором Порту на момент підписання цієї Угоди.

36. Згідно з пунктом 11 Угоди Сторони підтверджують, що положення цієї Угоди є обов`язковими для виконання кожною із Сторін і є прийнятими на себе Сторонами юридичними зобов`язаннями, у разі невиконання яких кожна із Сторін має право застосувати всі обумовлені діючим законодавством.

37. До ДП «Іллічівський морський торговельний порт» 24 вересня 2014 року звернулося TOB «ТРАНС-СЕРВІС» із листом-клопотанням від № 184/09 про те, що у відповідності з договором оренди нерухомого майна, що належить до державної власності, від 18 вересня 2014 року (Договором) та Угоди про співробітництво, що випливає з окремих положень Договору оренди державного нерухомого майна, від 22 серпня 2014 року (Угодою), ТОВ «ТРАНС-СЕРВІС» щодо надання згоди на звільнення за переведенням за пунктом 5 статті 36 КЗпП України у термін не пізніше 15 жовтня 2014 року, у зв`язку з прийняттям на роботу до ТОВ «ТРАНС- СЕРВІС» працівників ДП «ІМТП» за їх згодою, які перелічені у додатку до цього листа (а. с. 50, т. 1).

38. Додатком до вказаного вище листа-клопотання ТОВ «ТРАНС-СЕРВІС» від 24 вересня 2014 року визначено Перелік робітників ДП «ІМТП» для переводу в ТОВ «ТРАНС-СЕРВІС», серед яких передбачено переведення з ДП «Іллічівський морський торговельний порт» до ТОВ «ТРАНС-СЕРВІС» докера-механізатора позивача ОСОБА_1 (а. с. 51-53, т. 1).

39. Згідно із наказом ДП «Іллічівський морський торговельний порт» від 30 вересня 2014 року № 489/0-74 ОСОБА_1 звільнений 30 вересня 2014 року з 3 терміналу (310) ДП «Іллічівський морський торговельний порт» з посади докера-механізатора 3 класу у зв`язку з переведенням до TOB «ТРАНС- СЕРВІС» згідно з пункту 5 статті 36 КЗпП України на підставі його заяви від 29 вересня 2014 року та зазначеного листа - клопотання TOB «ТРАНС-СЕРВІС» № 184/09 (а. с. 56, т. 1).

40. Згідно з наказом ТОВ «ТРАНС-СЕРВІС» від 01 жовтня 2014 року №148-Л ОСОБА_1 прийнятий на роботу до ТОВ «ТРАНС-СЕРВІС» на посаду докера-механізатора 3 класу з 01 жовтня 2014 року (а. с. 18, 169, т. 1).

41. Наказом ТОВ «ТРАНС-СЕРВІС» від 26 червня 2015 року № 92 «Про встановлення розмірів посадових окладів та годинних тарифних годинних ставок працівникам» (а. с. 75, т. 1) застосовано з 01 липня 2015 року коефіцієнт 1,15 до встановлених розмірів посадових окладів, годинних тарифних ставок та доплат працівникам (а. с. 75, т. 1).

42. Відповідно до протоколу № 141 засідання Комісії з контролю за виконанням колективного договору від 16 березня 2017 року внесено зміни до пункту 3.3.2 розділу III Колективного договору «Нормування і оплата праці» та викладено вказаний пункт у новій редакції: «Розмір мінімального посадового окладу (тарифної ставки) працівника за виконану місячну (годинну) норму праці не може бути меншим прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законодавством України. Мінімальний посадовий оклад (тарифна ставка) встановлюється у штатному розписі одночасно у місячному та погодинному розмірі (середньорічна годинна тарифна ставка). Рівні посадових окладів (тарифних ставок) за основними професійно-кваліфікаційними групами працівників порту визначені Додатком 1» (а. с. 171-176, т. 1).

43. Вказаним протоколом № 141 засідання Комісії з контролю за виконанням колективного договору від 16 березня 2017 року викладено Додаток № 1 Колективного договору «Рівні посадових окладів і тарифних ставок за основними професійно-кваліфікаційними групами працівників порту» у наступній редакції: /примітки/: 1. 1,0 - мінімальний розмір місячної тарифної ставки (окладу) працівника у розмірі не менше прожиткового мінімуму для працездатних осіб згідно з законодавством України. 2. Для визначення розміру місячної тарифної ставки (окладу) по тій або іншій посаді, необхідно встановлений для відповідної професійно-кваліфікаційної групи коефіцієнт помножити на визначений у Колдоговорі мінімальний розмір місячної тарифної ставки (окладу) працівника.

44. Довідкою, виданою відповідачем від 23 червня 2022 року про дохід позивача ОСОБА_1 за період його роботи у товаристві відповідача, а саме - з 01 жовтня 2014 року по 03 червня 2021 року, підтверджена інформація про його дохід отриманий у ТОВ «ТРАНС - СЕРВІС» за вказаний період у розрізі місяців, із дотриманням вказаного вище коефіцієнту, встановленого Колективним договором (а. с. 177-179, т. 1).

45. ОСОБА_1 під час перебування з відповідачем у трудових відносинах перебував у відпустках (щорічних, додаткових та без збереження заробітної плати), на лікарняному, також мав місце простій без збереження заробітної плати, а також тимчасове відсторонення від роботи, що підтверджується копіями табелів обліку використання робочого часу позивача ОСОБА_1 за лютий 2017 року (перебування в основній щорічній відпустці з 01 лютого 2017 року по 13 лютого 2017 року); лютий 2020 року (перебування в основній щорічній відпустці з 01 лютого 2020 року по 14 лютого 2020 року, у додатковій щорічній відпустці з 15 лютого 2020 року по 18 лютого 2020 року, та перебування у стані тимчасовій непрацездатності з 19 лютого 2020 року по 28 лютого 2020 року); березень 2020 року (перебування у відпустці без збереження заробітної плати з 14 березня 2020 року по 16 березня 2020 року, період простою, спричиненого СОVID-2019 з 21 березня 2020 року по 31 березня 2020 року); квітень 2020 року (простій у період з 01 квітня 2020 року по 03 квітня 2020 року, відсторонення від роботи у період з 04 квітня 2020 року по 10 квітня 2020 року), серпень 2020 року (простій з 09 серпня 2020 року по 12 серпня 2020 року та з 26 серпня 2020 року по 28 серпня 2020 року та у відпустці без збереження заробітної плати 25 серпня 2020 року); лютий 2021 року (перебування в основній щорічній відпустці з 01 лютого 2021 року по 20 серпня 2021 року, у додатковій щорічній відпустці з 21 серпня 2021 року по 24 серпня 2021 року); травень 2021 року (перебування у стані простою з 01 травня 2021 року по 31 травня 2021 року) (а. с.180-186, т. 1).

46. Оплата роботи позивача в період простою в розмірі 2/3 годинної ставки без доплати за роботу в нічний та вечірній час передбачена підпунктом 3.3.27 Колективного договору, що останнім не заперечується.

47. У березні 2017 року під час обчислення, нарахування та виплати позивачу заробітної плати відповідач припустився помилки шляхом заниження суми заробітної плати на 2 308 гривень, в подальшому цю суму донараховано та виплачено ОСОБА_1 (з урахуванням відповідних сум податків, зборів та обов`язкових платежів) у квітні та травні 2017 року при здійсненні остаточного розрахунку за вказані місяці, про що свідчить Наказ ТОВ «ТРАНС - СЕРВІС» від 12 квітня 2017 року (т. 1, а. с. 187).

48. Відповідно до наказу TOB «ТРАНС-СЕРВІС» від 03 червня 2021 року № 104-Л/У9-148 ОСОБА_1 звільнений з ТОВ «ТРАНС-СЕРВІС» з посади докера-механізатора 3 класу 03 червня 2021 року.

Позиція Верховного Суду

49. Згідно з частиною третьою статті 3 ЦПК України провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.

50. Так, частиною другою статті 389 ЦПК України передбачено, що підставами касаційного оскарження судових рішень, зазначених у пункті 1 частини першої цієї статті, є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права виключно у таких випадках: якщо суд апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні застосував норму права без урахування висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду, крім випадку наявності постанови Верховного Суду про відступлення від такого висновку; якщо скаржник вмотивовано обґрунтував необхідність відступлення від висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду та застосованого судом апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні; якщо відсутній висновок Верховного Суду щодо питання застосування норми права у подібних правовідносинах; якщо судове рішення оскаржується з підстав, передбачених частинами першою, третьою статті 411 цього Кодексу.

51. Судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим (частина перша статті 263 ЦПК України).

52. Відповідно до частини першої статті 400 ЦПК України, переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, суд касаційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, перевіряє правильність застосування судом першої або апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права і не може встановлювати або (та) вважати доведеними обставини, що не були встановленні в рішенні чи відкинуті ним, вирішувати питання про достовірність або недостовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими.

53. Вивчивши матеріали справи, перевіривши доводи касаційної скарги, Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду дійшов висновку, що касаційна скарга підлягає залишенню без задоволення.

Мотиви, з яких виходив Верховний Суд, та застосовані норми права

54. Згідно зі статтею 5 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором. У випадку, якщо закон або договір не визначають ефективного способу захисту порушеного, невизнаного або оспореного права, свободи чи інтересу особи, яка звернулася до суду, суд відповідно до викладеної в позові вимоги такої особи може визначити у своєму рішенні такий спосіб захисту, який не суперечить закону.

55. Статтею 43 Конституції України визначено, що кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом.

56. Відповідно до частини першої статті 94 КЗпП України, статті 1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

57. Згідно зі статтею 97 КЗпП України оплата праці працівників здійснюється за погодинною, відрядною або іншими системами оплати праці. Оплата може провадитися за результатами індивідуальних і колективних робіт.

58. Форми і системи оплати праці, норми праці, розцінки, тарифні сітки, ставки, схеми посадових окладів, умови запровадження та розміри надбавок, доплат, премій, винагород та інших заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат встановлюються підприємствами, установами, організаціями самостійно у колективному договорі з дотриманням норм і гарантій, передбачених законодавством, генеральною та галузевими (регіональними) угодами. Якщо колективний договір на підприємстві, в установі, організації не укладено, роботодавець зобов`язаний погодити ці питання з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником), що представляє інтереси більшості працівників, а у разі його відсутності - з іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом.

59. Конкретні розміри тарифних ставок (окладів), відрядних розцінок, посадових окладів працівникам, а також надбавок, доплат, премій і винагород встановлюються роботодавцем з урахуванням вимог, передбачених частиною другою цієї статті.

60. Власник або уповноважений ним орган чи фізична особа не має права в односторонньому порядку приймати рішення з питань оплати праці, що погіршують умови, встановлені законодавством, угодами, колективними договорами.

61. Судами встановлено, що ОСОБА_1 з 09 липня 2001 року працював в Іллічівському морському торговельному порту на посаді робітника 2 розряду з ремонту та обслуговування обладнання БВМ. З 10 серпня 2004 року ОСОБА_1 працював на посаді докера-механізатора 4 класу 3 терміналу (з відрядною оплатою праці), а з 29 вересня 2014 року на посаді докера-механізатора 4 класу 3 терміналу (з відрядною оплатою праці).

62. Згідно із наказом ДП «Іллічівський морський торговельний порт» від 30 вересня 2014 року № 489/0-74 ОСОБА_1 звільнений 30 вересня 2014 року з 3 терміналу (310) ДП «Іллічівський морський торговельний порт» з посади докера-механізатора 3 класу у зв`язку з переведенням до TOB «ТРАНС- СЕРВІС» згідно з пункту 5 статті 36 КЗпП України на підставі його заяви від 29 вересня 2014 року та зазначеного листа - клопотання TOB «ТРАНС-СЕРВІС» № 184/09 (а. с. 56, т. 1).

63. Згідно з наказом ТОВ «ТРАНС-СЕРВІС» від 01 жовтня 2014 року №148 ОСОБА_1 прийнятий на роботу до ТОВ «ТРАНС-СЕРВІС» на посаду докера-механізатора 3 класу з 01 жовтня 2014 року (а. с. 18, 169, т. 1).

64. Відповідно до пункту 1 Угоди про співробітництво від 22 серпня 2014 року, укладеної між ДП «Іллічівський морський торговельний порт» та ТОВ «ТРАНС-СЕРВІС», останній гарантував усім переведеним працівникам, в тому числі і ОСОБА_1 , забезпечення рівня оплати праці не нижчого, ніж передбачений чинним на момент переведення колективним договором порту (а. с. 45-49, т. 1).

65. Пунктом 2 угоди передбачено, що відповідач гарантує всім працівникам, що будуть переведені на виконання договору, забезпечення рівня оплати праці не нижчого, ніж передбачений чинним колективним договором ДП «Іллічівський морський торговельний порт» на момент підписання цієї угоди із збереженням кожному працівнику класності, розряду, категорії, яку він мав на момент переведення, у відповідності з додатками до колективного договору.

66. Обґрунтовуючи позовні вимоги, ОСОБА_1 вказував на неправильне обчисленням відповідачем розміру місячної тарифної ставки, яке полягає у застосуванні ним неналежної бази для розрахунку та незаконному зменшенні коефіцієнту, що суперечить положенням пункту 2 Угоди та пункту 3.3.2 Колективного договору.

67. Згідно з пунктом 3.3.2 Колективного договору ДП «Іллічівський морський торговельний порт» (в редакції, чинній на момент переведення позивача 01 жовтня 2014 року) розмір мінімальної тарифної ставки працівника, який виконує роботу, що не потребує кваліфікації, за повністю виконану норму праці (обсяг робіт) на підприємствах не може бути менше мінімального розміру заробітної плати, законодавчо встановленої в Україні (а. с. 22-30, т. 1).

68. Пунктом 4.1 додатку № 1 «Рівні посадових окладів та тарифних ставок за основними професійно-кваліфікаційними групами працівників порту» до колективного договору ДП «Іллічівський морський торговельний порт» встановлено для докерів-механізаторів коефіцієнт у розмірі 3,1 та передбачено, що для визначення розміру місячної тарифної ставки (окладу) за тією чи іншою посадою необхідно встановлений для відповідної професійно-кваліфікаційної групи коефіцієнт помножити на визначений в колективному договорі мінімальний розмір місячної тарифної ставки (окладу) некваліфікованого працівника (а. с. 31, т. 1).

69. Наведені положення Колективного договору узгоджувалися з приписами статті 6 Закону України «Про оплату праці» (в редакції, чинній на момент переведення позивача), згідно якої основою організації оплати праці є тарифна система, яка включає: тарифні сітки, тарифні ставки, схеми посадових окладів і тарифно-кваліфікаційні характеристики (довідники). Тарифна система оплати праці використовується для розподілу робіт залежно від їх складності, а працівників - залежно від їх кваліфікації та за розрядами тарифної сітки. Вона є основою формування та диференціації розмірів заробітної плати.

70. Разом з тим, з 01 січня 2017 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» №1774-VІІІ від 06 грудня 2016 року, яким стаття 6 Закону України «Про оплату праці» була викладена в новій редакції, де тарифна сітка (схема посадових окладів) формується на основі тарифної ставки робітника першого розряду та міжкваліфікаційних (міжпосадових) співвідношень розмірів тарифних ставок (посадових окладів). Схема посадових окладів (тарифних ставок) працівників установ, закладів та організацій, що фінансуються з бюджету, формується на основі: 1) мінімального розміру посадового окладу (тарифної ставки), встановленого Кабінетом Міністрів України; 2) міжпосадових (міжкваліфікаційних) співвідношень розмірів посадових окладів ( тарифних ставок) і тарифних коефіцієнтів. Мінімальний посадовий оклад (тарифна ставка) встановлюється у розмірі, не меншому за прожитковий мінімум, встановлений для працездатних осіб на 01 січня календарного року.

71. Пунктом 3 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 1774-VIII встановлено, що мінімальна заробітна плата після набрання чинності цим Законом не застосовується як розрахункова величина для визначення посадових окладів і заробітної плати працівників та інших виплат. До внесення змін до законів України щодо незастосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини вона застосовується у розмірі 1600 гривень.

72. Пунктом 5 Розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 1774-VІІІ від 06 грудня 2016 року встановлено, що мінімальна заробітна плата після набрання чинності цим законом не застосовується, як розрахункова величина у колективних договорах та угодах усіх рівнів. Сторонам, які уклали колективні договори і угоди, у тримісячний строк привести їх норми у відповідність із цим Законом згідно із законодавством. До внесення змін до колективних договорів і угод усіх рівнів щодо незастосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини вона застосовується у розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

73. Отже, починаючи з 01 січня 2017 року на виконання вимог Закону № 1774-VІІІ від 06 грудня 2016 року ТОВ «ТРАНС-СЕРВІС» було зобов`язано при обчисленні місячної тарифної ставки застосовувати в якості розрахункової величини встановлений законом прожитковий мінімум для працездатних осіб.

74. З квітня 2017 року позивач отримував заробітну плату з урахуванням змін, визначених вищевказаним Законом, що підтверджується матеріалами справи (а. с. 177-179).

75. Таким чином, колегія суддів погоджується з висновками попередніх інстанцій про те, що з набранням чинності Закону України № 1774-VIII від 06 грудня 2016 року обчислення місячної тарифної ставки позивача із застосуванням в якості розрахункової величини мінімальної заробітної плати стало недопустимим в силу імперативного припису закону, а тому незважаючи на положення пункту 2 Угоди про співробітництво та пункту 3.2.2 колективного договору, відповідач правомірно здійснював обчислення заробітної плати ОСОБА_1 з використанням базового показника - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом у відповідний період.

76. Колегія суддів відхиляє посилання заявника на те, що у спірних правовідносинах норми пункту 5 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» №1774-VIII від 06 грудня 2016 року не застосовуються, оскільки вказані норми не спростовують визначеного Угодою про співробітництво та пунктом 3.3.2 Колективного договору обов`язку ТОВ «ТРАНС-СЕРВІС» застосовувати базове поняття для проведення розрахунку оплати праці виходячи з мінімального розміру заробітної плати, а не прожиткового мінімуму для працездатних осіб, оскільки з прийняттям Закону № 1774-VIII в Україні було змінено підхід щодо застосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини не лише при визначенні посадових окладів, а й щодо розрахунку всіх виплат, де раніше застосовувалася як розрахункова величина мінімальна заробітна плата.

77. Отже, з набранням чинності Закону України № 1774-VIII від 06 грудня 2016 року обчислення місячної тарифної ставки позивача з застосуванням в якості розрахункової величини мінімальної заробітної плати стало недопустимим в силу імперативного припису закону.

78. Посилання заявника на те, що протокол Комісії з контролю за виконанням колективного договору від 16 березня 2017 року № 141 не можна вважати змінами до колективного договору в розумінні законодавства, тому посилання на нього в оскаржуваних судових рішенням є помилковим, отже суди встановили обставини, що мають суттєве значення на підставі недопустимого доказу, відхиляються колегією суддів, оскільки суди попередніх інстанцій, оцінивши докази, надані сторонами, встановивши фактичні обставини, дійшли правомірного висновку, що позивач отримував заробітну плату з урахуванням імперативних вимог Закону України № 1774-VIII від 06 грудня 2016 року.

79. При цьому упостанові Великої Палати Верховного Суду від 16 січня 2019 року у справі № 373/2054/16-ц (провадження № 14-446цс18) викладено правовий висновок про те, що встановлення обставин справи, дослідження та оцінка доказів є прерогативою судів першої та апеляційної інстанцій. Якщо порушень порядку надання та отримання доказів у суді першої інстанції апеляційним судом не встановлено, а оцінка доказів зроблена як судом першої, так і судом апеляційної інстанцій, то суд касаційної інстанції не наділений повноваженнями втручатися в оцінку доказів.

80. Таким чином, суд першої інстанції, з висновком якого погодився й суд апеляційної інстанції, відмовляючи у задоволенні позовних вимог, правильно визначився з характером спірних правовідносин та нормами матеріального права, які підлягають застосуванню, повно та всебічно дослідив наявні у справі докази і надав їм належну оцінку, правильно встановив обставини справи, внаслідок чого ухвалив законне й обґрунтоване судове рішення, яке відповідає вимогам матеріального та процесуального права.

81. Вказані, а також інші доводи, наведені в обґрунтування касаційної скарги, не можуть бути підставами для скасування судових рішень судів першої та апеляційної інстанцій, оскільки вони не підтверджуються матеріалами справи, ґрунтуються на неправильному тлумаченні заявником норм матеріального і процесуального права й зводяться до переоцінки судом доказів, що у силу вимог статті 400 ЦПК України не входить до компетенції суду касаційної інстанції.

82. Відповідно до частини першої статті 410 ЦПК України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що рішення ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права.

83. Враховуючи наведене, колегія суддів вважає за необхідне залишити касаційну скаргу без задоволення, а оскаржувані судові рішення без змін, оскільки доводи касаційної скарги висновків судів не спростовують, на законність та обґрунтованість судових рішень не впливають.

Керуючись статтями 400 410 416 ЦПК України, Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду

ПОСТАНОВИВ:

1. Касаційну скаргу представника ОСОБА_1 - ОСОБА_2 залишити без задоволення.

2. Рішення Іллічівського міського суду Одеської області від 31 жовтня 2022 року та постанову Одеського апеляційного суду від 11 квітня 2023 року залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту її прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає.

Головуючий Є. В. Синельников

Судді: О. В. Білоконь

О. М. Осіян

Н. Ю. Сакара

В. В. Шипович

logo