Історія справи
Ухвала КАС ВП від 29.08.2018 року у справі №817/641/17
ПОСТАНОВА
Іменем України
28 серпня 2018 року
Київ
справа № 817/641/17
провадження № К/9901/45050/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Коваленко Н.В., суддів: Берназюка Я.О., Гриціва М.І., розглянувши у письмовому провадженні в касаційному порядку справу за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області, третя особа-фізична особа-підприємець ОСОБА_3, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинення певних дій, за касаційною скаргою Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області на постанову Рівненського окружного адміністративного суду у складі судді Недашківської К.М. від 18 травня 2017 року та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду у складі колегії суддів: Мацького Є.М., Капустинського М.М., Шидловського В.Б. від 21 червня 2017 року,
УСТАНОВИВ:
ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
1. ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області, третя особа - фізична особа-підприємець ОСОБА_3, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинення певних дій, в якому просив:
- визнати протиправними дії Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області щодо відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,00 га ОСОБА_2 у власність для ведення особистого селянського господарства з земель державної власності на території Обарівської сільської ради Рівненького району Рівненської області, викладені у листах від 29 березня 2017 року № Г-1106/0-2736/0/6-17 та від 14 квітня 2017 року № К-1486/0-3193/0/6-17;
- зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Рівненській області вчинити дії щодо розгляду питання про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,00 га ОСОБА_2 у власність для ведення особистого селянського господарства з земель державної власності на території Обарівської сільської ради Рівненького району Рівненської області у порядку та у спосіб, передбачений пунктом 9 статті 118 Земельного кодексу України.
Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
2. Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 18 травня 2017 року, залишеною без змін ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 21 червня 2017 року, позовні вимоги ОСОБА_2 було задоволено.
Визнано протиправними дії Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області щодо відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,00 га громадянину ОСОБА_2 безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства із земель державної власності на території Обарівської сільської ради Рівненського району Рівненської області, викладені в листах від 29 березня 2017 року №Г-1106/0-2736/0/6-17 та від 14 квітня 2017 року №К-1486/0-3193/0/0-17.
Зобов'язано Головне управління Держгеокадастру у Рівненській області розглянути подане ОСОБА_2 клопотання про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,00 га безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства із земель державної власності на території Обарівської сільської ради Рівненського району Рівненської області, у порядку і у спосіб, передбачені статтею 118 Земельного кодексу України.
3. Задовольняючи позовні вимоги, суди попередніх інстанцій виходили з того, що у Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області відсутні повноваження щодо перевірки проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, який вже є погодженим, та на підставі якого здійснена державна реєстрація земельної ділянки.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
4. Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права, Головне управління Держгеокадастру у Рівненській області звернулось із касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Рівненськьго окружного адміністративного суду від 18 травня 2017 року, та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 21 червня 2017 року, та постановити нову постанову, якою відмовити ОСОБА_2 у задоволенні позовних вимог.
СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
5. Судами попередніх інстанцій встановлено, що відповідно до наказу Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області від 29 квітня 2016 року № 17-1719/16-16-СГ ОСОБА_2 був наданий дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності, розташованої на території Обарівської сільської ради Рівненського району, орієнтовний розмір 2,0000 га.
На замовлення позивача та на підставі укладеного договору, фізичною особою-підприємцем ОСОБА_3 був розроблений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства ОСОБА_2
Експертом державної експертизи у висновку про розгляд проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки від 20 лютого 2017 року № 147/88-17 зазначено про відповідність проекту вимогам законодавства, встановленим стандартам, нормам і правилам; підсумкова оцінка проекту землеустрою: погоджується.
14 березня 2017 року ОСОБА_2 звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області із клопотанням про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,00 га у власність для ведення особистого селянського господарства з земель державної власності на території Обарівської сільської ради Рівненького району Рівненської області.
Головне управління Держгеокадастру у Рівненській області листом від 29 березня 2017 року № Г-1106/0-2736/0/6-17 відмовило позивачу у задоволенні клопотання, посилаючись на те, що поданий на затвердження проект землеустрою не в повній мірі відповідає вимогам чинного законодавства, а саме: відсутні відомості щодо врахування пропозиції до проекту землеустрою, зазначені у висновку про розгляд проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки; на кадастровому плані не зазначено кадастровий номер земельної ділянки; в акті прийомки-передачі межових знаків на зберігання не зазначено кадастровий номер земельної ділянки.
3 квітня 2017 року позивач повторно звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області з клопотанням про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
14 квітня 2017 року відповідач відмовив у задоволенні повторного клопотання, при цьому зазначив про неврахування позивачем попередніх зауважень, зазначених у листі Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області від 29 березня 2017 року № Г-1106/0-2736/0/6-17.
6. Не погоджуючись з таким рішенням відповідача, ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом.
ДОВОДИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
7. Касаційна скарга обґрунтована тим, що відповідно до частини 1 статті 186-1 Земельного кодексу України проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності (крім земельних ділянок зони відчуження та зони безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи) підлягає обов'язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
При цьому скаржник зазначає, що поданий позивачем проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства площею 2,0 га, розроблений ФОП ОСОБА_3, було перевірено експертом державної експертизи Олешко І.В. із наданням висновку від 20 лютого 2017 року № 147/88-17 про відповідність проекту вимогам законодавства, та погодженням такого проекту. Однак висновок від 20 лютого 2017 № 147/88-17 було надано разом із рекомендаціями щодо доповнення проекту землеустрою відомостями про обчислення площі земельної ділянки, доопрацювання матеріалів геодезичних вишукувань при виконанні топографо-геодезичних робіт, відповідно до Інструкції з топографічного знімання у масштабах 1:5000, 1:2000, 1:1000, 1:500, які затверджені наказом Укргеодезкартографії від 9 квітня 1998 року № 56, та вимог пунктів 2.5, 3.9. «Інструкції про встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та їх закріплення межовими знаками», затвердженої наказом Держкомзему України від 18 травня 2010 року № 376.
З огляду на те, що зауваження державного експерта позивачем у проекті землеустрою виправлено не було, скаржник вважає правомірною відмову у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,00 га ОСОБА_2 у власність для ведення особистого селянського господарства.
8. Відзив на касаційну скаргу позивачем подано не було.
ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ
Стаття 3. Регулювання земельних відносин
Частина 1. Земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Стаття 22. Визначення земель сільськогосподарського призначення та порядок їх використання
Частина 3. Пункт «а». Землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування громадянам - для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби, ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства.
Стаття 118. Порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами
Частина 6. Громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.
Частина 8. Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.
Часина 9. Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Стаття 122. Повноваження органів виконавчої влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування щодо передачі земельних ділянок у власність або у користування
Частина 4. Центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Стаття 186-1. Повноваження органів виконавчої влади в частині погодження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок
Частина 1. Абзац 1. Проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності (крім земельних ділянок зони відчуження та зони безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи) підлягає обов'язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Частина 5. Органи, зазначені в частинах першій - третій цієї статті, зобов'язані протягом десяти робочих днів з дня одержання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або копії такого проекту безоплатно надати або надіслати рекомендованим листом з повідомленням розробнику свої висновки про його погодження або про відмову в такому погодженні з обов'язковим посиланням на закони та прийняті відповідно до них нормативно-правові акти, що регулюють відносини у відповідній сфері.
Частини 6, 7. Підставою для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації.
У разі якщо проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки підлягає обов'язковій державній експертизі землевпорядної документації, погоджений проект подається замовником або розробником до центрального органу виконавчої влади, що здійснює реалізацію державної політики у сфері земельних відносин, або його територіального органу для здійснення такої експертизи.
Органам, зазначеним у частинах першій - третій цієї статті, при погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки забороняється вимагати:
додаткові матеріали та документи, не включені до проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки відповідно до статті 50 Закону України "Про землеустрій";
надання погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки будь-якими іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями;
проведення будь-яких обстежень, експертиз та робіт.
Кожен орган здійснює розгляд та погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки самостійно та незалежно від погодження проекту іншими органами, зазначеними у частинах першій - третій цієї статті, у визначений законом строк.
10. Закон України «Про землеустрій».
Стаття 25. Документація із землеустрою
Частина 1. Пункт «ґ». Документація із землеустрою розробляється у вигляді схеми, проекту, робочого проекту або технічної документації. Видом документації із землеустрою, зокрема, є проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок.
Стаття 50. Проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок
Абзаци 1, 2. Проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок складаються у разі зміни цільового призначення земельних ділянок або формування нових земельних ділянок. Проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок погоджуються та затверджуються в порядку, встановленому Земельним кодексом України.
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
Оцінка доводів учасників справи і висновків судів першої та апеляційної інстанції
11. Судами попередніх інстанцій вірно проведено оцінку доказів по справі, доводів сторін по справі та вказано про неправомірність дій Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області в частині відмови позивачу у задоволенні його клопотань про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання такої відмови у вигляді листів від 29 березня 2017 № Г-1106/0-2736/0/6-17 та від 14 квітня 2017 року № К-1486/0-3193/0/6-17, оскільки такі дії відповідача не узгоджуються з вимогами статті 186-1 Земельного кодексу України, якою передбачено, що відповідач протягом десяти робочих днів з дня одержання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або копії такого проекту безоплатно надати або надіслати рекомендованим листом з повідомленням розробнику свої висновки про його погодження або про відмову в такому погодженні з обов'язковим посиланням на закони та прийняті відповідно до них нормативно-правові акти, що регулюють відносини у відповідній сфері.
12. Враховуючи обставини справи, а також наявність висновку експерта державних експертиз про розгляд проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки від 20 лютого 2017 року № 147/88-17, в якому зазначено про відповідність проекту вимогам законодавства, встановленим стандартам, нормам і правилам; підсумкова оцінка проекту землеустрою: «погоджується», суд приходить до висновку, що Головне управління Держгеокадастру у Рівненській області, відмовивши у задоволенні клопотань ОСОБА_2 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, у порядку, встановленому статтею 186-1 Земельного кодексу України, діяв всупереч вимогам чинного законодавства.
Висновки за результатами розгляду касаційної скарги
13. Колегія суддів прийшла до висновку, що рішення суду апеляційної інстанції є законним і не підлягає скасуванню, оскільки суд, всебічно перевіривши обставини справи, вирішив спір у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин; у ньому повно відображені обставини, що мають значення для справи, висновки суду щодо встановлених обставин і правові наслідки є правильними, а доводи касаційної скарги їх не спростовують.
Керуючись статтями 341, 345, 350, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області - залишити без задоволення, а постанову Рівненського окружного адміністративного суду від 18 травня 2017 року та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 21 червня 2017 року - без змін.
Постанова суду касаційної інстанції є остаточною та оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач Н. В. Коваленко
Судді: Я. О. Берназюк
М. І. Гриців