Главная Сервисы для юристов ... База решений “Протокол” Ухвала КАС ВП від 14.11.2019 року у справі №320/259/19 Ухвала КАС ВП від 14.11.2019 року у справі №320/25...
print
Друк
search Пошук

КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Ухвала КАС ВП від 14.11.2019 року у справі №320/259/19

Державний герб України

ПОСТАНОВА

Іменем України

28 лютого 2020 року

Київ

справа №320/259/19

адміністративне провадження №К/9901/30907/19

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача Мельник-Томенко Ж.М.,

суддів - Мартинюк Н.М.,

Шишова О.О.,

розглянувши у попередньому судовому засіданні адміністративну справу

за касаційною скаргою Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області

на рішення Київського окружного адміністративного суду від 11.06.2019 (головуючий суддя - С.М. Лапій)

та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 08.10.2019 (головуючий суддя - Н.М. Єгорова, судді - Є.О. Сорочко, І.В. Федотов)

у справі № 320/259/19

за позовом ОСОБА_1

до Куликівського районного сектору Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області

про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,

встановив:

Короткий зміст позовних вимог та їх обґрунтування

1. ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Куликівського районного сектору Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області, в якому просив:

- визнати протиправними дії Куликівського районного сектору Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області щодо вилучення у нього паспорту громадянина України серія НОМЕР_1 , виданого Новоархангельським РВ УМВС України в Кіровоградській області 07.12.1996;

- зобов`язати Куликівський районний сектор Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області здійснити повернення йому паспорта громадянина України серія НОМЕР_1 , виданого Новоархангельським РВ УМВС України в Кіровоградській області 07.12.1996.

2. В обґрунтування позовних вимог позивач вказував, що у 1996 році йому було видано паспорт громадянина України, він 22 роки ним користувався, про існування рішення від 08.05.2001 про вилучення паспорта йому нічого відомо не було. Крім того зазначив, що зі змісту довідки від 03.07.2018 № 1 неможливо встановити, на якій підставі було здійснено вилучення, а тому вважає, що відповідачем протиправно було вилучено його паспорт громадянина України.

Короткий зміст рішень судів попередніх інстанцій

3. Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 11.06.2019, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 08.10.2019, позов задоволено частково. Визнано протиправними дії Куликівського районного сектору Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області щодо вилучення у ОСОБА_1 паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 , виданого Новоархангельським РВ УМВС України в Кіровоградській області 07.12.1996. У решті позовних вимог відмовлено.

4. При прийнятті рішень суди попередніх інстанцій прийшли до висновку про протиправність дій відповідача щодо вилучення у позивача паспорта громадянина України серія НОМЕР_1 , виданого Новоархангельським РВ УМВС України в Кіровоградській області 07.12.1996.

Короткий зміст та обґрунтування вимог касаційної скарги

5. У касаційній скарзі Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить рішення судів попередніх інстанцій скасувати, ухвалити нове рішення, яким в задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

6. В обґрунтування вимог касаційної скарги посилається на те, що враховуючи чинність рішення від 08.05.2001 про визнання паспорта таким, що оформлений з порушенням вимог законодавства, посадові особі відповідача зобов`язані були вилучити паспорт позивача та не могли проігнорувати інформацію з БД ЄІАС УМП.

Позиція інших учасників справи

7. У відзиві на касаційну скаргу позивач з доводами та вимогами касаційної скарги не погоджується, просить залишити касаційну скаргу без задоволення, судові рішення - без змін.

Рух касаційної скарги

8. Ухвалою Верховного Суду від 13.11.2019 відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області.

9. Ухвалою Верховного Суду від 27.02.2020 справу призначено до розгляду у попередньому судовому засіданні.

Встановлені судами попередніх інстанцій обставини справи

10. 03.07.2018 позивач звернувся до Куликівського районного сектору Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області з питання оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон та надав паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 , виданий 07.12.1996 Новоархангельським РВ УМВС України в Кіровоградській області.

11. Відповідачем було перевірено повноту поданих позивачем документів, відповідність їх оформлення вимогам законодавства, зокрема, за інформаційною підсистемою «Недійсні документи» ЄІАС УМП Державної міграційної служби України було знайдено документи:

- заява -анкета ОСОБА_1 від 16.06.2018 № 10820757;

- лист сектору централізованої обробки даних Головного управління в місті Києві Державної міграційної служби України від 22.06.2018 № 23/3975;

- лист Управління Державної міграційної служби України в Кіровоградській області від 26.06.2018 № 3501.3-3771/35;

- висновок про результати перевірки обґрунтованості видачі громадянину ОСОБА_1 паспорта громадянина України працівниками Новоархангельського РВ УМВС, затвердженого 08.05.2001 заступником начальника ВПР та МР УАСМ УМВС України в Кіровоградській області;

- рішення про відмову в оформленні та видачі паспорту громадянина України для виїзду за кордон ОСОБА_1 , затвердженого 27.06.2018 заступником начальника Головного управління Державної міграційної служби України в місті Києві.

12. За результатами розгляду зазначених документів відповідачем прийнято рішення про вилучення паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 , виданого 07.12.1996 Новоархангельським РВ УМВС України в Кіровоградській області. Складено акт про вилучення паспорта громадянина України від 03.07.2018 № 1.

13. Листом від 03.07.2018 вилучений у позивача паспорт серії НОМЕР_1 направлено до Управління Державної міграційної служби України в Кіровоградській області разом з актом про вилучення.

14. За даним бази «Недійсні документи» ЄІАС УМП Державної міграційної служби України паспорт серії НОМЕР_1 , виданий 07.12.1996 Новоархангельським РВ УМВС України в Кіровоградській області, значиться як знищений (акт від 01.09.2018 № 802).

ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ

Релевантні джерела права й акти їх застосування (чинні на час виникнення спірних правовідносин)

15. Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

16. Правові та організаційні засади створення та функціонування Єдиного державного демографічного реєстру та видачі документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи, а також права та обов`язки осіб, на ім`я яких видані такі документи регулюються Законом України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус».

17. Відповідно до статті 16 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» оформлення, видача, обмін документів, їх пересилання, вилучення, повернення державі та знищення відбуваються в порядку, встановленому законодавством, якщо інше не передбачено цим Законом.

18. Абзацом другим частини другої статті 21 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» передбачено, що оформлення, видача, обмін паспорта громадянина України, його пересилання, вилучення, повернення державі та знищення здійснюються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

19. Відповідно до пункту 24 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України для виїзду за кордон, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.05.2014 № 152 (далі - Порядок № 152) працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС, закордонної дипломатичної установи, уповноваженого суб`єкта під час приймання документів від заявника перевіряє повноту поданих заявником документів, зазначених у пунктах 35 і 52 цього Порядку, відповідність їх оформлення вимогам законодавства.

У разі виявлення факту подання документів не в повному обсязі або подання документів, оформлення яких не відповідає вимогам законодавства, територіальний орган/територіальний підрозділ ДМС, закордонна дипломатична установа, уповноважений суб`єкт інформують заявника про відмову в прийнятті документів із повідомленням підстав такої відмови. За бажанням заявника відмова надається в письмовому вигляді.

Заявник має право повторно звернутися до територіального органу/територіального підрозділу ДМС, закордонної дипломатичної установи, уповноваженого суб`єкта в разі зміни або усунення обставин, у зв`язку з якими йому було відмовлено в прийнятті документів.

Якщо під час прийому документів заявник надав документ, що посвідчує особу та підтверджує належність до громадянства України, який за даними відомчої інформаційної системи визнано недійсним відповідно до підпунктів 5-8 пункту 89 цього Порядку, працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС, закордонної дипломатичної установи, уповноваженого суб`єкта здійснює його вилучення відповідно до пункту 88 цього Порядку.

20. Відповідно до пункту 50 Порядку № 152 рішення щодо оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміну паспорта для виїзду за кордон приймається територіальним органом/територіальним підрозділом ДМС за результатами ідентифікації особи та перевірки факту належності до громадянства України.

21. Відповідно до пункту 24 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 № 302 (далі - Порядок № 302) працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб`єкта під час приймання документів від заявника перевіряє повноту поданих заявником документів, зазначених у пунктах 35, 46 і 69 цього Порядку, відповідність їх оформлення вимогам законодавства.

У разі виявлення факту подання не всіх необхідних документів або подання документів, оформлення яких не відповідає вимогам законодавства, територіальний орган ДМС/територіальний підрозділ ДМС, уповноважений суб`єкт інформує заявника про відмову в прийнятті документів із зазначенням підстав такої відмови. За бажанням заявника відмова надається в письмовому вигляді.

Заявник має право повторно звернутися до територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб`єкта в разі зміни або усунення обставин, у зв`язку з якими йому було відмовлено в прийнятті документів.

Якщо під час прийому документів заявник надав паспорт, який за даними відомчої інформаційної системи ДМС визнано недійсним відповідно до пункту 108 цього Порядку, працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб`єкта здійснює його вилучення в порядку, передбаченому пунктом 107 цього Порядку.

22. Відповідно до пункту 107 Порядку № 302 паспорт може бути вилучено (у тому числі тимчасово) працівником територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб`єкта, а за кордоном - закордонної дипломатичної установи в разі його використання з метою вчинення злочину на території України чи за кордоном, підроблення, проведення службової перевірки щодо оформлення з порушеннями вимог законодавства або в інших випадках, передбачених законодавством.

Під час вилучення (у тому числі тимчасово) складається акт вилучення, а особі видається довідка про вилучення паспорта. Форма акта і довідки встановлюється МВС.

Вилучений (у тому числі тимчасово) працівником уповноваженого суб`єкта паспорт разом з актом про вилучення передається не пізніше наступного робочого дня після вилучення згідно з актом приймання-передачі до територіального органу/територіального підрозділу ДМС, який знищує його згідно з пунктами 110-113 цього Порядку.

Вилучений (у тому числі тимчасово) паспорт зберігається у територіальному органі/територіальному підрозділі ДМС, закордонній дипломатичній установі до прийняття рішення про визнання його недійсним і подальшого анулювання і знищення згідно з пунктами 110-113 цього Порядку або повернення заявнику.

23. Відповідно до пункту 108 Порядку № 302 паспорт визнається недійсним, вилучається, анулюється та знищується в разі:

коли він підлягає обміну у зв`язку із зміною інформації, внесеної до паспорта (крім додаткової змінної інформації);

виявлення помилки в інформації, внесеній до паспорта;

непридатності паспорта для подальшого використання;

припинення громадянства України або скасування рішення про громадянство України;

коли він заявлений як втрачений або викрадений та прийнято рішення про оформлення нового паспорта;

смерті особи, якій було видано такий паспорт;

закінчення строку його дії або прийняття рішення про обмін такого паспорта до закінчення строку його дії;

оформлення паспорта/паспорта зразка 1994 року з порушенням вимог законодавства;

неотримання його заявником протягом року.

У разі подання особою у строки, встановлені законодавством, документів для обміну паспорта у зв`язку із зміною імені паспорт, що підлягає обміну, визнається недійсним з дня подання документів для його обміну.

У разі неподання особою протягом місяця з дати зміни інформації, внесеної до паспорта (крім додаткової змінної інформації), документів для його обміну за наявності у ДМС відомостей з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про зміну відповідної інформації паспорт, який підлягає обміну, визнається недійсним.

24. Згідно пункту 109 Порядку № 302, у разі коли рішення про оформлення паспорта прийнято працівником з порушенням вимог законодавства, керівник відповідного територіального органу або територіального підрозділу ДМС проводить службову перевірку. За результатами перевірки складається висновок у двох примірниках, який підписується працівником, що провів перевірку, та його безпосереднім керівником і погоджується керівником територіального органу ДМС. Висновки разом з матеріалами перевірки надсилаються до ДМС для затвердження. За результатами розгляду та в разі наявності підстав для визнання паспорта таким, що оформлений з порушенням вимог законодавства, висновки затверджуються керівником структурного підрозділу ДМС. Перший примірник затвердженого висновку зберігається в ДМС, а другий - надсилається до територіального органу ДМС. Висновки та матеріали перевірки зберігаються протягом 75 років.

У разі виявлення територіальним органом або територіальним підрозділом ДМС паспорта, оформленого територіальним органом/територіальним підрозділом ДМС, який припинив діяльність або тимчасово не здійснює свої повноваження, з порушенням вимог законодавства керівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС проводить службову перевірку. За результатами перевірки складається висновок у двох примірниках, які підписуються працівником, що провів перевірку, та його безпосереднім керівником і погоджуються керівником територіального органу ДМС. Висновки разом з матеріалами перевірки надсилаються до ДМС для затвердження. За результатами розгляду та в разі наявності підстав для визнання паспорта таким, що оформлений з порушенням вимог законодавства, висновки затверджуються керівником структурного підрозділу ДМС. Перший примірник затвердженого висновку зберігається в ДМС, а другий - надсилається територіальному органу ДМС. Висновки та матеріали перевірки зберігаються протягом 75 років.

У разі виявлення ДМС паспорта, оформленого територіальним органом/територіальним підрозділом ДМС, який припинив діяльність або тимчасово не здійснює свої повноваження, з порушенням вимог законодавства, керівник структурного підрозділу ДМС проводить службову перевірку. За результатами перевірки складається висновок, який затверджується керівником ДМС або його заступником. Висновок та матеріали перевірки зберігаються протягом 75 років.

Оцінка висновків судів, рішення яких переглядаються, та аргументів учасників справи

25. Суд касаційної інстанції наголошує на тому, що перегляд судових рішень здійснюється в межах доводів та вимог касаційної скарги, перевірка правильності застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права - на підставі встановлених фактичних обставин справи (частина перша статті 341 Кодексу адміністративного судочинства України).

26. Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази (частина друга статті 341 Кодексу адміністративного судочинства України).

27. Судами встановлено та підтверджено матеріалами справи, що згідно листа Куликівського районного сектору Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області від 29.09.2018 № 7421-А-5, наданого на адвокатський запит щодо надання інформації, на якій підставі було вилучено у ОСОБА_1 паспорт, підставою вилучення паспорту громадянина України зазначено висновок по результатам перевірки обґрунтованості видачі ОСОБА_1 паспорта громадянина України працівниками Новоархангельського РВ УМВС, начальника ПВ ВПР та МР УАСМ УМВС України в Кіровоградській області від 08.05.2001.

28. Згідно із вказаним висновком, порушивши вимоги статті 2 Закону України «Про громадянство України» та пункт 10 розділу ІІ наказу МВС України № 316-94, колишній начальник паспортного підрозділу Новоархангельського РВ УМВС Будник Н.М. прийняла документи на обмін паспорта, не провівши достатньої перевірки, чи дійсно ОСОБА_1 прописаний в смт. Новоархангельську та в с. Торговиці, підписала заяву й безпідставно видала паспорт.

29. У висновку зазначено, що з метою вилучення паспортів НОМЕР_1 та НОМЕР_3 , як виданих безпідставно, направити ініціатору запита повідомлення про результати перевірки відносно видачі паспортів ОСОБА_1 .

30. При цьому судами встановлено, що паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 жодним документом не визнавався недійсним або виданим з порушенням вимог законодавства, а вилучення паспорта громадянина України як такого, що виданий безпідставно, не передбачено вимогами чинного законодавства.

31. Враховуючи вищенаведене, колегія суддів суду касаційної інстанції погоджується з висновками судів попередніх інстанцій про протиправність дій відповідача щодо вилучення у позивача паспорта громадянина України серія НОМЕР_1 , виданого Новоархангельським РВ УМВС України в Кіровоградській області 07.12.1996.

Висновки за результатами розгляду касаційної скарги

32. Викладені в касаційній скарзі доводи щодо помилковості висновків судів першої та апеляційної інстанцій не підтвердилися під час перегляду справи касаційним судом.

33. Суди попередніх інстанцій правильно застосували норми матеріального та процесуального права.

34. За змістом пункту 1 частини першої статті 349 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції за наслідками розгляду касаційної скарги залишає судові рішення судів першої та (або) апеляційної інстанцій без змін, а скаргу без задоволення.

35. Відповідно до частини першої статті 350 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

Висновки щодо розподілу судових витрат

36. Відповідно до частини шостої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України якщо суд апеляційної чи касаційної інстанції, не повертаючи адміністративної справи на новий розгляд, змінить судове рішення або ухвалить нове, він відповідно змінює розподіл судових витрат.

37. Оскільки суд касаційної інстанції не змінює судове рішення та не ухвалює нове, розподіл судових витрат не здійснюється.

Керуючись статтями 139, 327, 341, 343, 349, 350, 355, 356 Кодексу адміністративного судочинства України, Суд

постановив:

1. Касаційну скаргу Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області залишити без задоволення.

2. Рішення Київського окружного адміністративного суду від 11.06.2019 та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 08.10.2019 у справі № 320/259/19 залишити без змін.

3. Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.

...........................

...........................

...........................

Ж.М. Мельник-Томенко

Н.М. Мартинюк

О.О. Шишов,

Судді Верховного Суду

logo