Главная Сервисы для юристов ... База решений “Протокол” Постанова КАС ВП від 27.06.2023 року у справі №140/5562/22 Постанова КАС ВП від 27.06.2023 року у справі №140...
print
Друк
search Пошук

КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

Касаційний адміністративний суд Верховного Суду

касаційний адміністративний суд верховного суду ( КАС ВП )

Історія справи

Постанова КАС ВП від 27.06.2023 року у справі №140/5562/22
Постанова КАС ВП від 27.06.2023 року у справі №140/5562/22

Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 червня 2023 року

м. Київ

справа № 140/5562/22

адміністративне провадження № К/990/8271/23

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

головуючого судді Кравчука В.М., суддів Єзерова А.А., Стародуба О.П.

розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу

за касаційною скаргою ОСОБА_1

на постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 07.02.2023 (колегія у складі суддів Святецького В.В., Гудима Л.Я., Довгополова О.М.)

у справі № 140/5562/22

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області

про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії.

І. РУХ СПРАВИ

1. У серпні 2022 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області, в якому просив:

- визнати протиправною відмову щодо не проведення перерахунку та виплати разової грошової допомоги до 5 травня за 2022 рік, виходячи з вимог ст.13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії та соціального захисту»;

- зобов`язати провести перерахунок як особі з інвалідністю І групи внаслідок війни разової грошової допомоги до 5 травня за 2022 рік, відповідно до ст.13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії та соціального захисту», виходячи із розміру 10-ти мінімальних пенсій за віком, встановленої ст.28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, та здійснити виплату недоплаченої частини разової грошової допомоги в розмірі 14919 гривень.

IІ. ОБСТАВИНИ СПРАВИ

2. Судами встановлено, що позивач є особою з інвалідністю першої групи та має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 (дублікат).

3. Позивач перебуває на обліку в ГУ ПФ України у Волинській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

4. 10.06.2022 позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив здійснити перерахунок та виплату недоплаченої частини разової грошової допомоги до 5 травня за 2022 рік.

5. ГУ ПФ України у Волинській області листом від 20.06.2022 повідомило, що на виконання вимог Постанови №540 позивачу виплачена одноразова грошова допомога до 5 травня в сумі 4421 гривень. Для виплати управлінням разової грошової допомоги до 05 травня за 2022 рік у розмірі десяти мінімальних пенсій за віком згідно бюджетної програми, головним виконавцем якої і розпорядником бюджетних коштів є Мінсоцполітики, немає підстав.

6. Позивач не погодився із такою відмовою відповідача, звернувся до суду.

ІIІ. АРГУМЕНТИ СТОРІН

7. В обґрунтування позовних вимог позивач покликався на те, що після прийняття Конституційним Судом України рішення від 27.02.2020 №3-р/2020 набув право на отримання разової грошової допомоги до 5 травня в розмірі, передбаченому статтею 13 Закону №3551-ХІІ.

8. Відповідач заперечував проти задоволення позовних вимог. Покликався на те, що позивачу проведена виплата одноразової грошової допомоги до 05 травня за 2022 рік в розмірі та порядку, встановлених Постановою №540, яка є чинною та підлягала виконанню.

ІV. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ

9. Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 03.10.2022 позов задоволено.

10. Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що на час виплати позивачу у 2022 році щорічної разової грошової допомоги до 5 травня одночасно діяли Закон №3551-ХІІ та Постанова №540.

Виходячи із визначених у частині третій статті 7 КАС України загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, для визначення розміру разової грошової допомоги особам з інвалідністю внаслідок війни у 2022 році необхідно застосовувати не Постанову №540, а Закон №3551-ХІІ, який має вищу юридичну силу.

За висновком суду першої інстанції, разова грошова допомога до 5 травня у 2022 році повинна виплачуватися особі з інвалідністю внаслідок війни І групи у розмірі, встановленому частиною п`ятою статті 13 Закону №3551-ХІІ у редакції Закону №367-ХІV.

Також зазначив, що безпосередню виплату щорічної разової грошової допомоги особам, які перебувають на обліку в територіальних органах Пенсійного фонду України, здійснює відповідний територіальний орган Пенсійного фонду України, в даному випадку - ГУ ПФ України у Волинській області.

11. Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 07.02.2023, скасовано рішення Волинського окружного адміністративного суду від 03.10.2022 та прийнято нову постанову про відмову у задоволенні позовних вимог.

12. Скасовуючи рішення суду першої інстанції та відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд апеляційної інстанції, покликаючись на висновки Верховного Суду, викладені у постанові від 01.12.2022 у справі №580/2869/22 та враховуючи положення ч.2 ст. 20 Закону №389-VІІІ, ч.7 ст. 20 та абзацу третього підпункту 2 пункту 22 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України, дійшов висновку, що у 2022 році виплата щорічної разової грошової допомоги до 5-го травня має здійснюватися у розмірах, визначених в додатку до Порядку, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 07.05.2022 № 540.

V. ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ

13. Позивач подав касаційну скаргу, в якій просить скасувати оскаржуване судове рішення та залишити в силі рішення суду першої інстанції.

14. Як на підставу касаційного оскарження покликається на наявність підстав для відступу від правової позиції, сформульованої у постанові Верховного Суду від 01.12.2022 у справі №580/2869/22, відповідно до якого суд апеляційної інстанції вирішив спір.

15. Обґрунтовує підстави для відступу тим, що розмір грошових виплат ветеранам війни - інвалідам війни відповідно до ч. 5 ст. 17 Конституції України не можуть бути зменшені під час дії воєнного стану. Із введенням в дію воєнного стану реалізація Урядом України абз. 3 п. 2 п. 22 Розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України має такі ж наслідки, як і пп. 2 п. 22 Розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України, який Конституційний Суд України Рішенням від 27.02.2020 № 3-р/2020 визнав неконституційним.

16. Відповідач відзиву на касаційну скаргу не подав (ухвалу про відкриття касаційного провадження надіслано через підсистему «Електронний суд» в електронний кабінет Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області).

VІ. ВИСНОВКИ ВЕРХОВНОГО СУДУ

17. Верховний Суд перевірив правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права у межах доводів касаційної скарги та дійшов такого висновку.

18. Ключовим питанням у цій справі є питання визначення в умовах воєнного стану розміру виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня у 2022 році для осіб з інвалідністю, яка настала внаслідок війни.

19. Подібні правовідносини були предметом розгляду у Верховному Суді.

20. Верховний Суд у складі Судової палати для розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у постанові від 13.06.2023 у справі № 560/8064/22 відступив від висновку щодо застосування положень статті 13 Закону № 3551-XII, частини другої статті 20 Закону № 389-VІІІ, частини сьомої статті 20 та абзацу третього підпункту 2 пункту 22 розділу VI Прикінцевих та перехідних положень Бюджетного кодексу України та Порядку № 540 у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 01.12.2022 у справі №580/2869/22, відповідно до якого правомірним є нарахування та виплата щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2022 рік у розмірі, визначеному Порядком № 540, та сформулював наступний висновок:

« 1) держава не може в односторонньому порядку відмовитися від зобов`язання щодо соціального захисту осіб, які вже виконали свій обов`язок перед державою щодо захисту її суверенітету і територіальної цілісності без запровадження рівноцінних або більш сприятливих умов соціального захисту осіб, які захищали Батьківщину, її суверенітет і територіальну цілісність (ветеранів війни, учасників бойових дій, осіб з інвалідністю внаслідок війни, учасники війни), та членів їхніх сімей;

(2) Бюджетним кодексом України не можна доручати Кабінету Міністрів України встановлювати інше (додаткове) законодавче регулювання відносин, відмінне від того, що є предметом регулювання спеціального Закону № 3551-ХІІ;

(3) тимчасове обмеження окремих соціальних пільг особам, які захищають або захищали Батьківщину, її суверенітет і територіальну цілісність, та членів їхніх сімей, у разі запровадження режиму воєнного стану, за умови додержання вимог пункту 5 частини першої статті 6 Закону № 389-VIII, може відбуватись за умови внесення змін до спеціального Закону № 3551-ХІІ, який регулює відносини забезпечення соціального захисту ветеранів війни та членів їх сімей, членів сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, членів сімей загиблих (померлих) Захисників та Захисниць, а не шляхом внесення змін до бюджетного законодавства з подальшим ухваленням Кабінетом Міністрів України рішення щодо визначення розмірів соціальних гарантій;

(4) Уряд в додатку до Порядку № 540 установив, що у 2022 році виплата щорічної разової грошової допомоги до 5 травня, передбаченої Законом № 3551-XII, зокрема, інвалідам війни здійснюється у розмірах: I групи - 4421 гривня, II групи -3906 гривень, III групи - 3391 гривня, тобто визначив інші, ніж у вказаному Законі, розміри щорічної допомоги до 5 травня, що свідчить про невідповідність такого нормативного акта Кабінету Міністрів України положенням Закону № 3551-XII, який має вищу юридичну силу, а відтак положення цього Порядку щодо визначення розмірів такої щорічної разової грошової допомоги не можуть бути застосовані у відносинах її виплати у 2022 році;

(5) виплата інвалідам війни щорічної разового грошової допомоги до 5 травня у 2022 році має здійснюватися відповідно до статті 13 Закону № 3551-ХІІ у редакції Закону № 367-ХІV, у таких розмірах:

I групи - десять мінімальних пенсій за віком;

II групи - вісім мінімальних пенсій за віком;

III групи - сім мінімальних пенсій за віком.

Застосовуючи наведені вище правові висновки Верховного Суду до спірних відносин, які виникли у справі, яка переглядається, Судова палата виходить із того, що оскільки на час виплати позивачу у 2022 році щорічної разової грошової допомоги до 5 травня одночасно діяли положення статті 13 Закону № 3551-XII і Порядку № 540, які по-різному визначають розмір виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня, з огляду на положення частини третьої статті 7 КАС України, якою визначаються загальні засади пріоритетності законів над підзаконними актами, для визначення розміру разової грошової допомоги особам з інвалідністю внаслідок війни у 2022 році слід застосовувати не Порядок № 540, а Закон №3551-XII, який має вищу юридичну силу та є спеціальним законом у цій сфері відносин.»

21. Суд не вбачає підстав для відступу від цього висновку у справі, що розглядається.

22. Застосовуючи ці висновки до обставин справи, колегія суддів звертає увагу, на час виплати позивачу у 2022 році щорічної разової грошової допомоги до 5 травня одночасно діяли положення статті 13 Закону № 3551-XII і Порядку № 540, які по-різному визначають розмір виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня, тому для визначення розміру разової грошової допомоги особам з інвалідністю внаслідок війни у 2022 році слід застосовувати не Порядок № 540, а Закон №3551-XII, який має вищу юридичну силу та є спеціальним законом у цій сфері відносин.

23. Отже, враховуючи зазначене вище, суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що разова грошова допомога позивачу до 5 травня у 2022 році повинна виплачуватися особі з інвалідністю внаслідок війни І групи у розмірі, встановленому ч.5 ст.13 Закону № 3551-ХІІ у редакції Закону № 367-ХІV.

24. Відповідно до статті 352 КАС України суд касаційної інстанції скасовує постанову суду апеляційної інстанції повністю або частково і залишає в силі судове рішення суду першої інстанції у відповідній частині, якщо встановить, що судом апеляційної інстанції скасовано судове рішення, яке відповідає закону.

25. Отже, враховуючи викладене, колегія суддів дійшла висновку, що рішенням суду апеляційної інстанції скасоване рішення суду першої інстанції, яке відповідає закону, тому постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 07.02.2023 необхідно скасувати, а рішення Волинського окружного адміністративного суду від 03.10.2022 - залишити в силі.

26. Судові витрати у справі відсутні, оскільки позивач є особою з інвалідністю І групи внаслідок війни.

Керуючись статтями 341 345 349 352 356 359 КАС України, Верховний Суд-

П О С Т А Н О В И В:

Касаційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.

Постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 07 лютого 2023 року у справі №140/5562/22 скасувати.

Рішення Волинського окружного адміністративного суду від 03 жовтня 2022 року у справі №140/5562/22 залишити в силі.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття є остаточною і не оскаржується.

Суддя В.М. Кравчук

Суддя А.А. Єзеров

Суддя О.П. Стародуб

logo