Главная Сервисы для юристов ... База решений “Протокол” Ухвала КАС ВП від 27.03.2018 року у справі №607/3635/17 Ухвала КАС ВП від 27.03.2018 року у справі №607/36...
print
Друк
search Пошук

КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Ухвала КАС ВП від 27.03.2018 року у справі №607/3635/17

Державний герб України

ПОСТАНОВА

Іменем України

27 березня 2018 року

Київ

справа № 607/3635/17

касаційне провадження № К/9901/3087/17

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Коваленко Н.В., суддів: Берназюка Я.О., судді Гриціва М.І., розглянувши у письмовому провадженні в касаційному порядку справу за позовом ОСОБА_2 до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії, за касаційною скаргою Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області на постанову Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області у складі судді Сливки Л.М. від 25 вересня 2017 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду у складі колегії суддів: Шинкар Т.І., Ільчишин Н.В., Пліша М.А. від 13 листопада 2017 року,

УСТАНОВИВ:

ІСТОРІЯ СПРАВИ

Короткий зміст позовних вимог

1. ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії, в якому просила:

- визнати неправомірними дії Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області щодо відмови у врахуванні у складі заробітної плати при призначенні пенсії державного службовця нарахованої та виплаченої суми матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, компенсації за невикористану відпустку та винагороди за вислугу років в розмірі 40 відсотків відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 12 вересня 1997 року №1013;

- зобов'язати Тернопільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області та здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 як державному службовцю в розмірі 84 відсотків з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, компенсації за невикористану відпустку та винагороди за вислугу років в розмірі 40 відсотків відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 12 вересня 1997 року №1013 відповідно до довідок Головного управління ДФС у Тернопільській області від 06 січня 2017 року за № 5/19-00-05/33/1 а також довідки Тернопільської ОДПІ від 09 грудня 2016 року № 40792/10/19-18-05-05 із збереженням базового місяця для обчислення індексації пенсії до проведення такого перерахунку.

Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій

2. Постановою Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 25 вересня 2017 року залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 13 листопада 2017 року, позовні вимоги ОСОБА_3 було задоволено частково.

Визнано неправомірними дії Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області щодо відмови у врахуванні ОСОБА_2 у складі заробітної плати при призначенні пенсії державного службовця нарахованої та виплаченої суми матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, компенсації за невикористану відпустку.

Зобов'язано Тернопільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 як державному службовцю з 1 січня 2017 року в розмірі 84 відсотків з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, компенсації за невикористану відпустку відповідно до довідки № 5/19-00-05/33/1 про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» виданої 6 січня 2017 року Головним управлінням ДФС у Тернопільській області та відповідно до довідки Тернопільської ОДПІ від 9 грудня 2016 року № 40792/10/19-18-05-35, із збереженням базового місяця для обчислення індексації пенсії до проведення такого перерахунку.

У задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.

3. Задовольняючи позовні вимоги, суди попередніх інстанцій виходили з того, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Короткий зміст вимог касаційної скарги

4. Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права, Тернопільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області звернулось із касаційною скаргою, в якій просить постанову Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 25 вересня 2017 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 13 листопада 2017 року.

СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ

5. Судами попередніх інстанцій встановлено, що 26 листопада 2009 року ОСОБА_2 призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» в розмірі 84 відсотків суми заробітної плати.

11 січня 2017 року ОСОБА_2 звернувся до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області із заявою про перерахунок пенсії із врахуванням в середній заробіток складових його заробітної плати, а саме: винагороди за вислугу років, яка виплачувалась на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 12 вересня 1997 року за №1013, матеріальної допомога на оздоровлення та соціально-побутові потреби, індексації заробітної плати, компенсації за невикористану відпустку, з яких були сплачені пенсійні внески згідно вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення» та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Тернопільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області листом від 20 січня 2017 року № 17/Б-11 повідомив ОСОБА_2 про відмову у проведенні перерахунку пенсії державного службовця з посиланням на те, що відповідно до пункт 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 2 березня 2015 року № 213-VІІІ скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначалися відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ. Статтею 50 Закону України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VIII заробітна плата державного службовця складається з: посадового окладу; надбавки за вислугу років; надбавки за ранг державного службовця; виплати за додаткове навантаження у зв'язку з виконанням обов'язків тимчасово відсутнього державного службовця у розмірі 50 відсотків посадового окладу тимчасово відсутнього державного службовця; виплати за додаткове навантаження у зв'язку з виконанням обов'язків за вакантною посадою державної служби за рахунок економії фонду посадового окладу за відповідною посадою; премії (у разі встановлення). Інші грошові винагороди, допомога на оздоровлення, матеріальна допомога та суми індексації даною статтею не передбачені, а тому відсутні підстави для проведення перерахунку пенсії.

6. Не погоджуючись з таким рішенням відповідача, ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом.

ДОВОДИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ

7. Касаційна скарга обґрунтована тим, що з 1 травня 2016 року набрав чинності Закон України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VIII, нормами якого не передбачено проведення перерахунків пенсій. Згідно із пунктом 2 Прикінцевих та перехідних положень Закон України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VIII втратив чинність Закон України» Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

Пунктами 10 та 12 Прикінцевих та перехідних положень Закон України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VIII передбачено право державних службовців лише на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ. Перерахунок раніше призначених пенсій державним службовцям було передбачено статтею 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ, яка втратила чинність на підставі Закону України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VIII.

Позивач звернувся до суду із пропущенням шестимісячного строку звернення до суду за захистом порушених прав свобод та інтересів, що має наслідком, відповідно до статті 100 Кодексу адміністративного судочинства України залишення позовної заяви без розгляду.

8. Відзиву на касаційну скаргу Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області на постанову Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 25 вересня 2017 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 13 листопада 2017 року ОСОБА_2 не подано.

ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ

9. Закон України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-XII

Стаття 37. Пенсійне забезпечення і грошова допомога державним службовцям

Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

Стаття 33. Оплата праці

Заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.

10. Закон України «Про оплату праці» від 24 березня 1995 року № 108/95-ВР

Стаття 1. Заробітна плата

Заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Розмір заробітної плати залежить від складності та умов виконуваної роботи, професійно-ділових якостей працівника, результатів його праці та господарської діяльності підприємства.

Стаття 2. Структура заробітної плати

Основна заробітна плата. Це - винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців.

Додаткова заробітна плата. Це - винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.

Інші заохочувальні та компенсаційні виплати. До них належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

11. Закон України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року № 1788-XII.

Стаття 66. Види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій

До заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41. Виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії

До заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються:

1) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно із цим Законом були фактично обчислені та сплачені страхові внески до Пенсійного фонду в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески;

2) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір).

12. Закон України «Про відпустки» від 15 листопада 1996 року № 504/96-ВР

Стаття 2. Право на відпустки

Право на відпустки мають громадяни України, які перебувають у трудових відносинах з підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, виду діяльності та галузевої належності, а також працюють за трудовим договором у фізичної особи (далі - підприємство).

Іноземці та особи без громадянства, які працюють в Україні, мають право на відпустки нарівні з громадянами України.

Право на відпустки забезпечується:

гарантованим наданням відпустки визначеної тривалості із збереженням на її період місця роботи (посади), заробітної плати (допомоги) у випадках, передбачених цим Законом;

забороною заміни відпустки грошовою компенсацією, крім випадків, передбачених статтею 24 цього Закону.

Стаття 24. Грошова компенсація за невикористані щорічні відпустки

У разі звільнення працівника йому виплачується грошова компенсація за всі не використані ним дні щорічної відпустки, а також додаткової відпустки працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину - особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи.

За бажанням працівника частина щорічної відпустки замінюється грошовою компенсацією. При цьому тривалість наданої працівникові щорічної та додаткових відпусток не повинна бути менше ніж 24 календарних дні.

13. Верховний Суд України у постанові від 16 вересня 2014 року (справа 21-314а14) висловив свою позицію стосовно того, що суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, зокрема, матеріальна допомога на оздоровлення та допомога на вирішення соціально-побутових питань, сума індексації заробітної плати, включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру його пенсії.

14. Верховний Суд у постанові від 1 березня 2018 року у справі № К/9901/1486/17 зазначив, що грошова компенсація за невикористану відпустку при звільненні не входить до системи оплати праці державних службовців, з якої обраховується пенсія.

ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ

Оцінка доводів учасників справи і висновків судів першої та апеляційної інстанції

15. Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати входила до системи оплати праці державного службовця.

16. За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

17. Оскільки підставою для перерахунку пенсії, призначеної позивачу у 2009 році, є не підвищення розміру заробітної плати, а неврахування всіх складових заробітної плати для призначення пенсії, посилання відповідача на Закон України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VIII, нормами якого не передбачено проведення перерахунків пенсій не підлягає застосуванню до даних правовідносин.

18. Посилання відповідача на пропуск позивачем строку звернення до суду є безпідставним, оскільки про відмову у здійсненні перерахунку пенсії із врахуванням в середній заробіток складових заробітної плати, а саме: винагороди за вислугу років, матеріальної допомога на оздоровлення та соціально-побутові потреби, індексації заробітної плати, компенсації за невикористану відпустку ОСОБА_2 дізнався з листа Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області від 20 січня 2017 року № 17/Б-11, а з позовом до суду ОСОБА_2 звернувся 20 березня 2017 року, тобто у строк визначений процесуальним законом для звернення до суду за захистом порушеного права.

19. Стаття 33 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-XII не містить положень про включення до заробітної плати державного службовця такої виплати, як компенсація за невикористані дні відпустки при звільненні. Правові підстави для її виплати встановлені статтею 24 Закону України «Про відпустки» № 504/96-ВР, які пов'язані зі звільненням особи зі служби.

20. Отже, грошова компенсація за невикористані дні відпустки є одноразовою виплатою, яка, хоча і включається до фонду заробітної плати (додаткового), проте є виплатою за невідпрацьований час (пункт 2.2.12 Інструкції зі статистики заробітної плати), тобто має іншу правову природу - відноситься до разових платежів; не пов'язана з виконанням позивачем своїх службових обов'язків і має компенсаційний характер, пов'язаний, як правило, із фактом звільнення працівника.

Висновки за результатами розгляду касаційної скарги

21. Суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, зокрема, матеріальна допомога на оздоровлення, допомога на вирішення соціально-побутових питань, сума індексації заробітної плати включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру його пенсії.

22. Грошова компенсація за невикористану відпустку при звільненні не входить до системи оплати праці державних службовців згідно Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-XII, з якої обраховується пенсія, а має інше правове призначення.

23. Відповідно до частини першої статті 351 Кодексу адміністративного судочинства України підставами для скасування судових рішень повністю або частково і ухвалення нового рішення або зміни рішення у відповідній частині є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

24. З огляду на викладене, колегія суддів приходить до висновку про те, що постанова Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 25 вересня 2017 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 13 листопада 2017 року підлягає скасуванню в частині.

25. З огляду на відсутність документально підтверджених судових витрат, понесених учасниками справи у зв'язку з переглядом справи в суді касаційної інстанції, судові витрати розподілу не підлягають.

Керуючись статтями 341, 345, 349, 351, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України,

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області задовольнити частково.

Постанову Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 25 вересня 2017 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 13 листопада 2017 року - скасувати в частині задоволених позовних вимог про:

- визнання неправомірними дій Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області щодо відмови у врахуванні ОСОБА_2 у складі заробітної плати при призначенні пенсії державного службовця компенсації за невикористану відпустку;

- зобов'язання Тернопільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 як державному службовцю з 1 січня 2017 року в розмірі 84 відсотків з урахуванням компенсації за невикористану відпустку відповідно до довідки № 5/19-00-05/33/1 про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» виданої 6 січня 2017 року Головним управлінням ДФС у Тернопільській області та відповідно до довідки Тернопільської ОДПІ від 9 грудня 2016 року № 40792/10/19-18-05-35, із збереженням базового місяця для обчислення індексації пенсії до проведення такого перерахунку

та прийняти нову постанову, якою в зазначеній частині позовних вимог ОСОБА_2 - відмовити.

В іншій частині постанову Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 25 вересня 2017 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 13 листопада 2017 року - залишити без змін.

Постанова суду касаційної інстанції є остаточною та оскарженню не підлягає.

Суддя-доповідач Н. В. Коваленко

Судді: Я. О. Берназюк

М. І. Гриців

logo