Історія справи
Постанова КАС ВП від 26.09.2023 року у справі №380/3931/22Постанова КАС ВП від 26.09.2023 року у справі №380/3931/22

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 вересня 2023 року
м. Київ
справа №380/3931/22
адміністративне провадження № К/990/25720/22
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Рибачука А.І.,
суддів: Бучик А.Ю., Тацій Л.В.
розглянувши у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами в суді касаційної інстанції адміністративну справу №380/3931/22
за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - ГУ ПФУ) про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії, провадження у якій відкрито
за касаційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області
на постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 17.08.2022, ухвалену судом у складі колегії суддів: головуючого судді - Гудима Л.Я., суддів: Довгополова О.М., Святецького В.В.
ВСТАНОВИВ:
І. РУХ СПРАВИ
1. В лютому 2022 року ОСОБА_1 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із позовною заявою, у якій просив суд:
визнати протиправними дії ГУ ПФУ щодо відмови у перерахунку та виплаті пенсії з 05.03.2019, виходячи зі 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 та у перерахунку та виплаті пенсії з 01.01.2021 відповідно до довідки ГУ ДФС у Львівській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 16.12.2021 №542;
зобов`язати ГУ ПФУ здійснити з 05.03.2019 перерахунок і виплату пенсії у розмірі 100% суми підвищення розміру пенсії, визначеного станом на 01.03.2018;
зобов`язати ГУ ПФУ здійснити з 01.01.2021 перерахунок і виплату пенсії з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, які визначені у виданій Головним управлінням ДФС у Львівській області довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 16.12.2021 №542.
В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 посилався на те, що у зв`язку із набранням законної сили 05.03.2019 судовим рішенням у справі № 826/3858/18, яким було, зокрема, визнано протиправним та нечинним пункт 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - постанова № 103), він має право на виплату 100% суми підвищення до пенсії, відтак дії відповідача щодо зменшення розміру його пенсії за рахунок виплати 75 % суми підвищення з 05.03.2019, визначеного станом на 01.03.2018, є протиправними та такими, що порушують його право на належне пенсійне забезпечення.
Крім того, на думку позивача, відповідач також протиправно відмовив йому у перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, визначеного станом на 01.12.2020, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, наведених в цій довідці, оскільки після визнання протиправними та нечинними пунктів 1, 2 постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок №45) розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії не обмежується трьома складовими (окладом за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсотковою надбавкою за вислугу років).
2. Львівський окружний адміністративний суд рішенням від 14.04.2022 позов задовольнив частково:
визнав протиправними дії ГУ ПФУ щодо відмови у перерахунку та виплаті ОСОБА_1 пенсії з 05.03.2019 по 03.09.2019, виходячи з 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018;
зобов`язав ГУ ПФУ провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 за період з 05.03.2019 по 03.09.2019 (включно) з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, та здійснити її виплату з урахуванням раніше виплачених сум;
в задоволенні решти позовних вимог відмовив.
3. Восьмий апеляційний адміністративний суд постановою від 17.08.2022 скасував рішення суду першої інстанції та ухвалив нове судове рішення, яким позов задовольнив частково:
визнав протиправними дії ГУ ПФУ щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку та виплаті пенсії з 01.01.2021 на підставі довідки Головного управління ДФС у Львівській області про розмір грошового забезпечення від 16.12.2021 №542;
зобов`язав ГУ ПФУ здійснити з 01.01.2021 перерахунок і виплату пенсії ОСОБА_1 у розмірі 100% з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, які визначені у виданій Головним управлінням ДФС у Львівській області довідці про розмір грошового забезпечення від 16.12.2021 №542;
в задоволенні решти позовних вимог відмовив.
4. 19.09.2022 ГУ ПФУ звернулось до Верховного Суду із касаційною скаргою, у якій, посилаючись на неправильне застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального права та порушення ним норм процесуального права, просить скасувати постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 17.08.2022 та ухвалити нове судове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.
5. Крім того, скаржник заявив клопотання про зупинення виконання оскаржуваної постанови суду апеляційної інстанції до закінчення її перегляду в касаційному порядку.
6. Верховний Суд ухвалою від 17.11.2022 відкрив касаційне провадження за вказаною касаційною скаргою та витребував матеріали справи із суду першої інстанції, а іншою ухвалою від 17.11.2022 - задовольнив клопотання відповідача і зупинив виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 17.08.2022 до закінчення її перегляду в касаційному порядку.
7. 05.12.2022 від позивача до суду касаційної інстанції надійшов відзив на зазначену вище касаційну скаргу, у якому ОСОБА_1 просить залишити останню без задоволення, а оскаржувану ГУ ПФУ постанову - без змін.
ІІ. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
8. У справі, яка розглядається суди встановили, що ОСОБА_1 з 23.05.2006 перебуває на обліку в ГУ ПФУ та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ), яка обрахована йому в основному розмірі 67% грошового забезпечення.
30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - постанова № 704), яка набрала чинності 01.03.2018 та якою було затверджено, зокрема: схему тарифних розрядів за посадами осіб начальницького складу податкової міліції апарату Державної фіскальної служби згідно з додатком 9; схему тарифних розрядів за посадами осіб начальницького складу податкової міліції головних управлінь в областях, м. Києві та органу з обслуговування великих платників податків Державної фіскальної служби згідно з додатком 10; схему тарифних розрядів за посадами осіб начальницького складу податкової міліції державних податкових інспекцій Державної фіскальної служби згідно з додатком 11.
24.02.2018 набрала чинності постанова № 103, пунктом 1 якої було визначено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом № 2262-ХІІ до 01.03.2018, з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови №704.
ГУ ПФУ здійснило позивачу перерахунок пенсії з 01.01.2018 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, виданої 03.04.2018 за №165/13-16-05-00 Головним управлінням ДФС у Львівській області, на підставі пункту 1 постанови № 103 та постанови № 704, виходячи із таких сум грошового забезпечення: посадового окладу - 7190,00 грн; окладу за військовим званням - 1480,00 грн; надбавки за вислугу років 40 % - 3440,00 грн, при цьому було визначено виплачувати перераховану пенсію: з 01.01.2018 по 31.12.2018 - 50% суми підвищеної пенсії, з 01.01.2019 по 31.12.2019 - 75% суми підвищеної пенсії, з 01.01.2020 - 100% суми підвищеної пенсії.
Також суди встановили, що Головним управлінням ДФС у Львівській області видано ОСОБА_1 довідку від 16.12.2021 №542 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, за нормами, чинними на 01.12.2020 (день з якого змінено розмір грошового забезпечення особам, що проходять службу) за посадою начальник Городоцького відділу податкової міліції управління податкової міліції ДПА у Львівській області.
16.12.2021 ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ із заявою, у якій просив здійснити перерахунок його пенсії з 05.03.2019 виходячи зі 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 та з 01.01.2021 на підставі довідки від 16.12.2021 №542 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, за нормами, чинними станом на 01.12.2020.
ГУ ПФУ листом від 14.01.2022 № 739-20107/Р-52/8-1300/21 повідомило позивачеві про відсутність підстав для перерахунку його пенсії виходячи зі 100% суми підвищення пенсії, а також відмовило в здійсненні перерахунку пенсії на підставі вказаної вище довідки, мотивуючи свою відмову відсутністю підстав для проведення перерахунку пенсії, оскільки після 05.03.2019 - дати набрання законної сили судовим рішенням у справі №826/3858/18, яким було визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45, інших рішень Уряду про умови та порядок проведення перерахунку пенсій не приймалося.
ОСОБА_1 , вважаючи протиправними дії ГУ ПФУ щодо відмови в проведенні перерахунку його пенсії, звернувся до суду з цим позовом.
ІІІ. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
9. Відмовляючи в задоволенні частини позовних вимог щодо перерахунку позивачу пенсії з 01.01.2021 на підставі довідки ГУ ДФС у Львівській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 16.12.2021 №542, суд першої інстанції виходив з того, що рішення керівників державних органів про зміну розмірів надбавки за особливості проходження служби та премії є внутрішніми документами, які носять тимчасовий характер, не містять нормативно-правових приписів та не породжують будь-яких правових підстав для проведення перерахунку пенсії.
При цьому суд першої інстанції дійшов висновку щодо протиправності дій ГУ ПФУ щодо виплати позивачу з 05.03.2019 75% суми підвищення пенсії, оскільки після набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18 у відповідача, починаючи з 05.03.2019, виник обов`язок здійснювати виплату позивачу пенсії щомісячно з урахуванням 100% суми підвищення. Проте, з набранням чинності постановою Кабінету Міністрів України від 14.08.2019 №804 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» (далі - постанова №804), тобто з 04.09.2019, позивачу підлягала виплаті пенсія в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018, оскільки вказана постанова була чинною на момент існування спірних правовідносин, а тому відповідач не мав правових підстав для її незастосування чи неврахування.
10. Суд апеляційної інстанції, скасовуючи рішення суду першої інстанції та ухвалюючи нове судове рішення про часткове задоволення позовних вимог, дійшов висновку, що у зв`язку із зміною розміру надбавки за особливості проходження служби та премії, збільшився розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивача, а тому ГУ ПФУ після отримання оновленої довідки про розмір грошового забезпечення від 16.12.2021 №542 зобов`язане було здійснити перерахунок раніше призначеної позивачу пенсії з 01.01.2021.
При цьому, відмовляючи в задоволенні вимог позивача щодо здійснення перерахунку пенсії з 05.03.2019 виходячи зі 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, суд апеляційної інстанції виходив з того, що в ГУ ПФУ відсутні підстави для здійснення перерахунку позивачеві пенсії з 05.03.2019 на підставі довідки від 16.12.2021 №542 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, за нормами, чинними станом на 01.12.2020.
11. Касаційна скарга відповідача мотивована, зокрема тим, що судом апеляційної інстанції неправильно застосовані норми матеріального права, оскільки станом на 01.12.2020 Уряд не приймав рішень про зміну розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ, а відтак відсутні підстави для перерахунку пенсії позивача з 01.01.2021 на підставі довідки ГУ ДФС у Львівській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 16.12.2021 №542.
12. У відзиві на касаційну скаргу позивач вказує на її необґрунтованість у зв`язку з чим просить залишити касаційну скаргу ГУ ПФУ без задоволення, а постанову суду апеляційної інстанції без змін.
V. ВИСНОВКИ ВЕРХОВНОГО СУДУ
13. Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та доводам касаційної скарги, а також виходячи із меж касаційного перегляду справи, визначених статтею 341 КАС України, колегія суддів виходить із такого.
14. Відповідач оскаржує постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 17.08.2022, просить скасувати її та ухвалити в цій справі нове судове рішення, яким відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.
Позивачем у цій справі заявлялись вимоги, які стосувались перерахунку пенсії за вислугу років, зокрема щодо:
(а) відмови в перерахунку та виплаті пенсії з 01.01.2021 відповідно до довідки ГУ ДФС у Львівській області від 16.12.2021 №542;
(б) відмови у перерахунку та виплаті пенсії з 05.03.2019, виходячи зі 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 на підставі довідки ГУ ДФС у Львівській області від 03.04.2018 №165/13-16-05-00.
(а) Оцінюючи доводи учасників справи, висновки судів попередніх інстанцій щодо відмови в перерахунку та виплаті позивачеві пенсії з 01.01.2021 на підставі довідки ГУ ДФС у Львівській області від 16.12.2021 №542, колегія суддів вважає необхідним вказати на таке.
15. Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на службі в податковій міліції, визначає Закон №2262-ХІІ. Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
16. Правовою основою для реалізації гарантії перерахунку призначених пенсій у зв`язку зі збільшенням рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців є положення частини третьої статті 43 та статті 63 Закону № 2262-XII.
17. Так, частиною третьою статті 43 Закону № 2262-XII передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
18. Процитована норма статті 43 цього Закону міститься в розділі V "Обчислення пенсії", тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.
19. У разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку (частина вісімнадцята статті 43 Закону № 2262-ХІІ).
20. Порядок перерахунку пенсій врегульований розділом VIII "Порядок перерахунку пенсій" Закону № 2262-XII, згідно із частинами першою та другою статті 63 Закону № 2262-ХІІ якого перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
21. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій (частина четверта статті 63 Закону № 2262-ХІІ).
22. Отже, Кабінету Міністрів України надано право встановлювати умови та порядок перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.
23. Кабінет Міністрів України постановою від 13.02.2008 № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393" затвердив Порядок №45, який визначає алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема територіальний орган Пенсійного фонду України та державний орган, з якого осіб, яким призначено пенсію відповідно до Закону № 2262-ХІІ було звільнено із служби, для реалізації перерахунку раніше призначених пенсій.
24. Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
25. Згідно із пунктом 2 Порядку № 45 Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони (далі - державні органи).
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
26. На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено Порядком № 45 (пункт 3 Порядку № 45).
27. При цьому колегія суддів зазначає, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 N 3-1 "Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок №3-1).
28. Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
29. Згідно з пунктом 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
30. Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, є збільшення рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ, що може бути реалізовано двома шляхами:
(1) через централізований механізм повідомлень та інформувань територіального органу Пенсійного фонду України органами влади, у спосіб, визначений пунктами 1-3 Порядку № 45;
(2) за відповідною заявою пенсіонера та доданими до неї документами.
31. Отже, Верховний Суд наголошує на тому, що заява пенсіонера та додані до неї документи, які дають право на подальше підвищення пенсії (довідка про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій), є підставою для перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ, проте за умови, якщо її видача державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено Порядком № 45, обумовлена зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
32. Строки перерахунку призначених пенсій регламентуються положеннями статті 51 Закону № 2262-ХІІ, частинами другою та третьою якої визначено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
33. Разом з цим, Верховний Суд наголошує на тому, що до моменту отримання належної довідки від уповноваженого органу у пенсійного органу не виникає обов`язку з перерахунку пенсії позивача.
34. У свою чергу колегія суддів зазначає, що звертаючись до суду з цим позовом ОСОБА_1 обґрунтовував його тим, що у грудні 2020 року збільшився розмір грошового забезпечення відповідної категорії осіб у зв`язку із встановленням надбавки за особливості проходження служби (100 %) та премії (204 %), у зв`язку із чим він має право на перерахунок його пенсії відповідно до статей 43, 51, 63 Закону № 2262-ХІІ на підставі довідки від 16.12.2021 №542, виданої Головним управлінням ДФС у Львівської області, про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за нормами, чинними на 01.12.2020 (день, з якого змінено розмір грошового забезпечення особам, що проходять службу).
35. Так, постановою №704 було затверджено, зокрема: схему тарифних розрядів за посадами осіб начальницького складу податкової міліції апарату Державної фіскальної служби згідно з додатком 9; схему тарифних розрядів за посадами осіб начальницького складу податкової міліції головних управлінь в областях, м. Києві та органу з обслуговування великих платників податків Державної фіскальної служби згідно з додатком 10; схему тарифних розрядів за посадами осіб начальницького складу податкової міліції державних податкових інспекцій Державної фіскальної служби згідно з додатком 11.
36. Зокрема, цією постановою встановлено такі додаткові види грошового забезпечення:
надбавка за особливості проходження служби військовослужбовцям в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов`язків за посадою (абзац четвертий підпункту 1 пункту 5 постанови №704);
надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу (підпункт 6 пункту 6 постанови № 704).
37. Підпунктом 2 пункту 5 постанови № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
38. Пунктом 3 постанови № 704 визначено виплату грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу здійснювати в порядку, що затверджується Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством фінансів, Міністерством інфраструктури, Міністерством юстиції, Службою безпеки, Управлінням державної охорони, розвідувальними органами, Адміністрацією Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації (далі - державні органи).
39. Відповідно до вимог Податкового кодексу України, Дисциплінарного статуту органів внутрішніх справ України, затвердженого Законом України від 22.02.2006 № 3460-IV, постанови Кабінету Міністрів УРСР від 29.07.1991 № 114 "Про затвердження Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ", пункту 3 постанови № 704 Міністерство фінансів України наказом від 17.07.2018 № 616 "Про затвердження Порядку виплати грошового забезпечення особам рядового та начальницького складу податкової міліції" затвердило Порядок виплати грошового забезпечення особам рядового та начальницького складу податкової міліції (далі - Порядок № 616), який визначає механізм нарахування та виплати грошового забезпечення особам рядового та начальницького складу податкової міліції, а також визначає форму та порядок видачі грошових атестатів.
40. Пунктом 3 Порядку № 616 визначено, що грошове забезпечення осіб начальницького складу податкової міліції (крім курсантів навчального закладу ДФС) складається з:
1) посадового окладу;
2) окладу за спеціальним званням;
3) щомісячних додаткових видів грошового забезпечення:
надбавок за вислугу років, за особливості проходження служби, за спортивне звання, за почесне звання, за виконання функцій державного експерта з питань таємниць, за службу в умовах режимних обмежень;
доплати за науковий ступінь доктора філософії (кандидата наук) або доктора наук;
доплати за вчене звання;
премій;
4) одноразових додаткових видів грошового забезпечення:
матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань;
допомоги для оздоровлення.
41. Так, надбавка за особливості проходження служби, порядок та умови її виплати регламентовані положеннями глави 2 розділу IV "Щомісячні додаткові види грошового забезпечення" Порядку №616, пунктом 2 якого визначено, що Керівник ДФС та керівники її територіальних органів у межах асигнувань, що виділяються на утримання відповідних органів, мають право встановлювати надбавку за особливості проходження служби у розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов`язків за посадою.
42. Виплата надбавки за службу в умовах режимних обмежень передбачена положеннями глави 6 розділу IV "Щомісячні додаткові види грошового забезпечення" Порядку № 616, пунктом 1 та 2 якої визначено, що надбавка за службу в умовах режимних обмежень виплачується особам начальницького складу податкової міліції (крім курсантів навчального закладу ДФС) у розмірах та порядку, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 15.06.1994 № 414 "Про види, розміри і порядок надання компенсації громадянам у зв`язку з роботою, яка передбачає доступ до державної таємниці", з дня її встановлення згідно з наказом.
Виплата надбавки припиняється з дати видання наказу про зняття надбавки.
43. Преміювання осіб начальницького складу податкової міліції (крім курсантів навчального закладу ДФС) здійснюється відповідно до їх особистого внеску в загальні результати служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення, відповідно до положення про преміювання, затвердженого наказом ДФС (глава 9 розділу IV "Щомісячні додаткові види грошового забезпечення" Порядку № 616).
44. Отже, надбавка за особливості проходження служби та преміювання, встановлення та зміна розміру яких обумовлює, на думку позивача, виникнення у нього права на перерахунок пенсії, є щомісячними додатковими видами грошового забезпечення, які є складовими грошового забезпечення, з якого обраховується та (або) перераховується пенсія, призначена за Законом № 2262-ХІІ.
45. Разом з цим, розмір преміювання для конкретної особи рядового та начальницького складу податкової міліції заздалегідь не є фіксованим, а здебільшого залежить від особистого внеску в загальні результати служби у межах фонду преміювання.
46. Аналіз наведених норм права свідчить про те, що збільшення відсоткового розміру окремих видів грошового забезпечення військовослужбовців за посадою аналогічною тій, яку займав позивач на час звільнення зі служби, зокрема, надбавки за особливості проходження служби та премії, на підставі розпорядчих документів ДФС, не є тотожним підвищенню грошового забезпечення на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України, а тому таку зміну розміру грошового забезпечення за окремою посадою не можна розглядати як підвищення грошового забезпечення в цілому.
47. При цьому, Верховний Суд звертає увагу на відсутність права у територіальних органів Пенсійного фонду України самостійно визначати розміри грошового забезпечення особам, пенсія яким призначена за нормами Закону № 2262-ХІІ, при здійсненні їм перерахунку пенсії на підставі отриманих довідок про грошове забезпечення, до яких не увійшли додаткові види грошового забезпечення, та водночас - на наявність у територіального органу Пенсійного фонду України права перевірити зміст такої довідки щодо її складових, та пересвідчитись чи визначені вони органом, уповноваженим на складання відповідної довідки, на підставі вимог законодавства.
48. Таким чином, Верховний Суд, не заперечуючи право позивача на перерахунок його пенсії, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, у тому числі із урахуванням у його складі надбавки за особливості проходження служби та премії, вважає, що їх розмір має бути обчислений за нормами, чинними станом на момент виникнення підстав для перерахунку пенсії, тобто станом на момент підвищення грошового забезпечення на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
49. З урахуванням наведеного, колегія суддів зазначає, що станом на 01.12.2020 за рішенням Уряду не відбулись зміни розміру грошового забезпечення за відповідною посадою, як обов`язкової передумови для виникнення у відповідача обов`язку для перерахунку пенсії позивача, у зв`язку з чим відсутні правові підстави для здійснення позивачу з 01.01.2021 перерахунку його пенсії на підставі довідки від 16.12.2021 №542 про розмір грошового забезпечення, безпідставно визначеного станом на 01.12.2020, а відтак позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.
(б) Надаючи оцінку доводам учасників справи та висновкам судів попередніх інстанцій щодо відмови в перерахунку та виплаті позивачеві пенсії з 05.03.2019 на підставі довідки ГУ ДФС у Львівській області від 03.04.2018 №165/13-16-05-00, виходячи із 100% суми підвищення пенсії, колегія суддів вважає необхідним зазначити наступне.
50. Як вже було зазначено вище частиною четвертою статті 63 Закону № 2262-ХІІ визначено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
51. Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ 21.02.2018 Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову № 103.
52. Так, згідно із пунктом 2 постанови № 103 виплата перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводиться з 01.01.2018 у таких розмірах: з 01.01.2018 - 50 відсотків; з 01.01.2019 по 31.12.2019 - 75 відсотків; з 01.01.2020 - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.
53. У справі, яка розглядається судами попередніх інстанцій встановлено, що відповідач з 01.01.2018 здійснював виплату позивачу пенсії з врахуванням 50% від суми підвищення, у 2019 році здійснював виплату перерахованої пенсії з врахуванням 75% від суми підвищення, а в 2020 - 100% від суми підвищення пенсії.
54. Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови № 103.
55. У зв`язку із визнанням протиправним та нечинним пункту 2 постанови № 103 обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії скасовано.
56. 04.09.2019 набрала чинності постанова № 804 згідно з якою виплата пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із зазначеним Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським) та перерахованих з 01.03.2018 з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, заклади вищої освіти), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови № 704, здійснюється у 2019 році в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018.
57. Водночас, рішенням Окружного адміністративного суду від 23.01.2020 у справі №640/19133/19, залишим без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 31.03.2020, визнано протиправною і нечинною постанову №804.
58. Судами попередніх інстанцій встановлено, що з 01.01.2020 позивачу виплачувалося 100% суми підвищення пенсії. Однією з підстав звернення позивача до суду з цим позовом були дії відповідача щодо виплати 75 % суми підвищення пенсії, починаючи з 05.03.2019.
59. Суд першої інстанції при розгляді цієї справи дійшов висновку, що оскільки постанова №804 набрала чинності 04.09.2019, то відповідач здійснюючи виплату позивачу 75% суми підвищення пенсії у період з 04.09.2019 до 31.12.2019 діяв правомірно.
60. При цьому Верховний Суд звертає увагу на правовий висновок, викладений у постанові Великої Палати Верховного Суду від 09.06.2022 у справі № 520/2098/19, згідно із яким, з урахуванням вимог статті 7 КАС України, а також того, що Верховний Суд постановою від 12.11.2019 у справі № 826/3858/18 встановив, що пункти 1, 2 постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатка 2 Порядку № 45 є протиправними й такими, що не відповідають правовим актам вищої юридичної сили, суди у період чинності цих норм постанови Кабінету Міністрів України повинні застосовувати Закон № 2262-ХІІ (безвідносно до того, чи скасовані ці норми судом), хоч ці норми й не були скасовані на момент спірних правовідносин.
61. Таким чином, колегія суддів Верховного Суду не погоджується з висновками суду першої інстанції в частині задоволених позовних вимог, оскільки, з урахування зазначеного висновку Великої Палати Верховного Суду застосуванню підлягають норми Закону №2262-ХІІ, безвідносно до того, чи були скасовані норми постанови №103 та постанови №804 станом на час виникнення спірних правовідносин.
62. Застосовуючи наведені вище висновки Великої Палати Верховного Суду до обставин цієї справи, колегія суддів зазначає, що позивач має право отримувати пенсію, перерахунок якої здійснено з 01.01.2018 на підставі Закону № 2262-ХІІ, з урахуванням 100% виплати підвищення пенсії саме з 01.01.2018, а не з 05.03.2019 (моменту набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18).
63. Помилковим також є висновок суду апеляційної інстанції стосовно того, що в ГУ ПФУ відсутні підстави для здійснення перерахунку позивачеві пенсії з 05.03.2019 на підставі довідки від 16.12.2021 №542 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, за нормами, чинними станом на 01.12.2020, оскільки позивач просив здійснити такий перерахунок не на підставі зазначеної довідки, а виходячи із 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.
64. Згідно із частиною другою статті 9 КАС України суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
65. Статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
66. З огляду на наведене, з метою ефективного захисту прав позивача колегія суддів вважає необхідним вийти за межі позовних вимог та визнати протиправною бездіяльність ГУ ПФУ щодо виплати перерахованої позивачеві пенсії з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, починаючи з 01.01.2018 та зобов`язати відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачеві пенсії з 01.01.2018 по 31.12.2019 з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, з урахуванням раніше виплачених сум.
67. Відповідно до частин першої та третьої статті 351 КАС підставами для скасування судових рішень повністю або частково і ухвалення нового рішення або зміни рішення у відповідній частині є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права. Неправильним застосуванням норм матеріального права вважається: неправильне тлумачення закону або застосування закону, який не підлягає застосуванню, або незастосування закону, який підлягав застосуванню.
68. Оскільки суди попередніх інстанцій повно встановили обставини справи, проте застосували нормативно-правові акти, які не підлягали застосуванню, їх рішення підлягають скасуванню з ухваленням нового із виходом за межі позовних вимог та їх часткового задоволення шляхом визнання протиправними дій суб`єкта владних повноважень та зобов`язати вчинити певні дії.
69. Враховуючи, що постанова суду апеляційної інстанції, виконання якої було зупинено ухвалою Верховного Суду до закінчення її перегляду в касаційному порядку, підлягає скасуванню, то підстави для поновлення її виконання відсутні.
70. Вирішуючи питання про розподіл судових витрат колегія суддів виходить із того, що відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
71. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору (частина третя статті 139 КАС України).
72. Частиною шостою статті 139 КАС України визначено, що якщо суд апеляційної чи касаційної інстанції, не повертаючи адміністративної справи на новий розгляд, змінить судове рішення або ухвалить нове, він відповідно змінює розподіл судових витрат.
73. Враховуючи результат розгляду справи (позов задоволено частково), за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ПФУ на користь позивача слід відшкодувати судові витрати пропорційно задоволеним вимогам.
74. Позивачем було сплачено судовий збір за подання позовної заяви 992,40 грн, апеляційної скарги 1488,60 грн, всього 2481,00 грн. Отже, відшкодуванню на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ПФУ підлягає - 1240,50 грн.
Керуючись статтями 341 345 351 355 356 КАС України, Верховний Суд,
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області задовольнити частково.
Рішення Львівського окружного адміністративного суду від 14.04.2022 та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 17.08.2022 у справі №380/3931/22 скасувати.
Ухвалити нове судове рішення:
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо виплати ОСОБА_1 перерахованої пенсії з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, починаючи з 01.01.2018.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 за період з 01.01.2018 по 31.12.2019 з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, з урахуванням раніше виплачених сум.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ 13814885) понесені ним витрати по сплаті судового збору на загальну суму 1240 (одна тисяча двісті сорок) гривень 50 копійок.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає.
...........................
...........................
...........................
А.І. Рибачук
А.Ю. Бучик
Л.В. Тацій,
Судді Верховного Суду