Главная Сервисы для юристов ... База решений “Протокол” Ухвала КАС ВП від 26.07.2020 року у справі №803/133/17 Ухвала КАС ВП від 26.07.2020 року у справі №803/13...
print
Друк
search Пошук

КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Ухвала КАС ВП від 26.07.2020 року у справі №803/133/17



ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 липня 2020 року

м. Київ

справа № 803/133/17

адміністративне провадження № К/9901/41665/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача Олендера І. Я.,

суддів: Гончарової І. А., Ханової Р. Ф.,

розглянув у попередньому судовому засіданні як суд касаційної інстанції справу за позовом Державного підприємства "Камінь-Каширське лісове господарство" до Головного управління Державної фіскальної служби у Волинській області про визнання нечинним та скасування податкового повідомлення-рішення, провадження у якій відкрито за касаційною скаргою Головного управління Державної фіскальної служби у Волинській області на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 22 лютого 2017 року (суддя Плахтій Н. Б. ) та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 11 травня 2017 року (судді: Глушко І. В. (головуючий), Большакова О. О., Макарик В. Я.) у справі № 803/133/17,

УСТАНОВИЛ:

І. Суть спору

Короткий зміст позовних вимог

1. Державне підприємство "Камінь-Каширське лісове господарство" (далі - позивач, ДП "Камінь-Каширське лісове господарство") звернулось до суду з позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у Волинській області (далі - відповідач, контролюючий орган, ГУ ДФС у Волинській області) про визнання нечинним та скасування податкового повідомлення-рішення від 04.11.2016 №0002431400.

2. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 04.11.2016 № 0002431400 було прийнято контролюючим органом всупереч та не у відповідності до вимог чинного податкового законодавства, оскільки було прийнято відповідачем на підставі акту перевірки, в якому контролюючий орган дійшов безпідставних висновків, які ґрунтуються на припущеннях відповідача, щодо недотримання позивачем вимог податкового законодавства по господарським взаємовідносинам позивача з Компанією "ZORTEX BUSINESS LLP". Позивач зазначає, що у ДП "Камінь-Каширське лісове господарство" відсутня прострочена дебіторська заборгованість по розрахунках із фірмою-нерезидентом "ZORTEX BUSINESS LLP" (Великобританія) по контракту від
03.07.2013 № ZB-KK-1, а тому нарахована відповідачем штрафна санкція за неподання Декларації про валютні цінності, доходи та майно, що належать резиденту України і знаходяться за її межами, у розмірі 170,00 грн є такою, що суперечить вимогам чинного законодавства.

Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій

3. Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 22 лютого 2017 року, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 11 травня 2017 року, адміністративний позов задоволено повністю. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Головного управління Державної фіскальної служби у Волинській області від 4 листопада 2016 року №
0002431400.

4. Суд першої інстанції, з рішенням якого погодився суд апеляційної інстанції, дійшов висновку, що контролюючий орган приймаючи оскаржуване податкове повідомлення-рішення, діяв всупереч та не у відповідності до вимог чинного податкового законодавства, оскільки контролюючим органом не доведено та не надано належних та достатніх доказів на підтвердження наявності у ДП "Камінь-Каширське лісове господарство" простроченої дебіторської заборгованості по розрахунках з фірмою-нерезидентом "ZORTEX BUSINESS LLP" (Великобританія) по контракту від 03.07.2013 № ZB-KK-1.

Короткий зміст вимог касаційної скарги

5. Не погодившись із рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, ГУ ДФС у Волинській області подало касаційну скаргу, де посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову Волинського окружного адміністративного суду від 22 лютого 2017 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 11 травня 2017 року, та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог ДП "Камінь-Каширське лісове господарство" у повному обсязі.

СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ

6. Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що згідно наказу ГУ ДФС у Волинській області від 26.09.2016 №1174, на виконання ухвали слідчого судді Луцького міськрайонного суду Волинської області в період з 26.09.2016 по
17.10.2016, посадовими особами ГУ ДФС у Волинській області за участю прокурора проведено позапланову виїзну документальну перевірку ДП "Камінь-Каширське лісове господарство" з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з
01.01.2016 по 15.08.2016 (фактично період з 01.07.2016 по 15.08.2016, так як період з 01.01.2016 по 30.06.2016 охоплений виїзною плановою документальною перевіркою). Перевіркою встановлені порушення позивачем вимог пункту 1 статті 9 Декрету Кабінету Міністрів України від 19.02.1993 № 15-93 "Про систему валютного регулювання і валютного контролю", частини третьої статті 1 Указу Президента України від 18.06.1994 № 319/94 "Про невідкладні заходи щодо повернення в Україну валютних цінностей, що незаконно знаходяться за її межами", наказу Міністерства фінансів України від 25.12.1995 № 207 "Про затвердження форми декларації про валютні цінності, доходи та майно, що належать резиденту України і знаходяться за її межами", про що складено акт від 24.10.2016 №503/03-20-14-03/00991568.

Під час проведення перевірки контролюючим органом, зокрема, встановлено, що станом на 01.01.2016 у ДП "Камінь-Каширське лісове господарство" наявна прострочена дебіторська заборгованість у сумі 91 944,60 дол. США по розрахунках із фірмою-нерезидентом "ZORTEX BUSINESS LLP" (Великобританія) по контракту від
03.07.2013 № ZB-KK-1 (дані актів попередніх перевірок). У період з 01.01.2016 по
15.08.2016 оплата по зазначеному контракту на надходила. В порушення вимог пункту 1 статті 9 Декрету Кабінету Міністрів України "Про систему валютного регулювання і валютного контролю" ДП "Камінь-Каширське лісове господарство" не подано Декларації про валютні цінності, доходи та майно, що належать резиденту України і знаходяться за її межами станом на 01.04.2016 та станом на 01.07.2016.

7 листопада 2016 року позивачем було подано заперечення на акт перевірки від
24.10.2016 № 503/03-20-14-03/00991568, однак листом від 17.11.2016 № 5842/10/03-20-14-03-13 ГУ ДФС у Волинській області залишило його без розгляду, оскільки заперечення на акт подане позивачем без дотримання вимог, встановлених статтею 86 Податкового кодексу України.

На підставі вказаного акта перевірки 04.11.2016 ГУ ДФС у Волинській області прийнято податкове повідомлення-рішення № 0002431400, яким до позивача застосовано штрафну санкцію за порушення термінів розрахунку у сфері зовнішньоекономічної діяльності та за порушення вимог валютного законодавства у розмірі 170,00 грн. Не погодившись із вказаним податковим повідомленням-рішенням, позивач оскаржив його в адміністративному порядку до ДФС України, рішенням якого від 16.01.2017 № 749/6/99-99-11-01-02-25 скаргу ДП "Камінь-Каширське лісове господарство" від 21.11.2016 залишено без задоволення, а оскаржуване податкове повідомлення-рішення без змін.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що 03.07.2013 між ДП "Камінь-Каширське лісове господарство" як продавцем та фірмою "ZORTEX BUSINESS LLP" (Великобританія) як покупцем, укладено зовнішньоекономічний контракт № ZB-KK-1, предметом якого є поставка на умовах CPT, Одеса (згідно правил Інкторемс 2010) пиловника соснового в кількості 300 куб. м (в подальшому доповненнями до цього контракту було збільшено кількість поставки лісоматеріалів). Платежі за поставлену партію товару (100% передоплата) здійснюються в доларах США шляхом банківського переказу на валютний рахунок продавця. Поставка товару здійснюється залізничним транспортом. Зміни і доповнення до даного контракту дійсні тільки у тому випадку, якщо зафіксовані в письмовій формі і підписані сторонами. Після підписання контракту всі попередні переговори і переписка втрачають силу.

Контракт та всі доповнення, які передані засобами факсимільного зв'язку, дійсні при наявності однієї оригінальної печатки. Строк дії контракту до 31.12.2013 (відповідно до доповнень до контракту строк дії контракту продовжувався до
31.03.2014, до 31.12.2014 та до 28.02.2015). До вказаного контракту вносились зміни і доповнення відповідно до умов додаткових угод від 17.10.2013 № 1, від
06.11.2013 № 2, від 11.11.2013 № 3, від 30.12.2013 № 4, від 15.01.2014 № 5, від
28.02.2014 № 6, від 28.02.2014 № 7, від 31.03.2014 № 8, від 09.04.2014 № 9, від
15.04.2014 № 10, від 06.05.2014 № 11, від 07.05.2014 № 12, від 02.06.2014 № 13, від 02.06.2014 № 14, від 15.07.2014 № 15, від 23.07.2014 № 16, від 14.10.2014 № 17, від 28.10.2014 № 18, від 14.01.2015 № 19.

Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що правомірність здійснення господарських операцій позивача із фірмою-нерезидентом "ZORTEX BUSINESS LLP" (Великобританія) по контракту від 03.07.2013 № ZB-KK-1 встановлено постановою Волинського окружного адміністративного суду від 07.12.2016 у справі № 803/1638/16 (рішення суду набрало законної сили) за позовом ДП "Камінь-Каширське лісове господарство" до ГУ ДФС у Волинській області про визнання нечинними та скасування податкових повідомлень-рішень. Під час розгляду вказаної адміністративної справи за № 803/1638/16 судом було встановлено, що на виконання умов контракту від 03.07.2013 № ZB-KK-1 позивачем протягом 2014-2015 років здійснювались поставки деревини, що підтверджується вантажними митними деклараціями (ВМД), рахунками-фактурами. Оплата за придбану деревину проведена шляхом перерахування на рахунки позивача у банках іноземної валюти у сумі 91 944,60 дол. США, про що свідчать платіжні доручення в іноземній валюті. Таким чином, досліджені судом первинні документи повністю підтверджують факт здійснення господарських операцій між ДП "Камінь-Каширське лісове господарство" та фірмою "ZORTEX BUSINESS LLP" щодо поставки деревини протягом 2014-2015 років згідно з умовами укладеного контракту від 03.07.2013 № ZB-KK-1. Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 27 квітня 2017 року постанову Волинського окружного адміністративного суду від 7 грудня 2016 року у справі № 803/1638/16 за позовом ДП "Камінь-Каширське лісове господарство" до Головного управління ДФС у Волинській області про визнання нечинними та скасування податкових повідомлень-рішень залишено без змін.

ДОВОДИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ

7. В доводах касаційної скарги контролюючий орган цитує норми матеріального та процесуального права, вказує на порушення допущені позивачем при оформленні первинних документів, законодавства, що регулює порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті, а також на неврахування судами першої та апеляційної інстанції того, що Компанія "ZORTEX BUSINESS LLP" ліквідована 15.07.2014, а тому позивачем були отримані кошти від невідомого нерезидента, що у своїй сукупності призвело до неправильного застосування судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального права та порушень норм процесуального права при прийнятті рішення.

8. Позивач надіслав заперечення на касаційну скаргу, в якому вказує на правильність застосування судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права та просить залишити скаргу без задоволення, а рішення судів першої та апеляційної інстанції без змін.

9. Касаційний розгляд справи проведено у попередньому судовому засіданні, відповідно до статті 343 Кодексу адміністративного судочинства України (у редакції Закону від 3 жовтня 2017 року № 2147-VІІІ, що діє з 15 грудня 2017 року).

ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ

10. Указ Президента України "Про невідкладні заходи щодо повернення в Україну валютних цінностей, що незаконно знаходяться за її межами" від 18.06.1994 № 319/94 (у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин):

10.1. Стаття 1.

Суб'єктам підприємницької діяльності України, незалежно від форм власності, у десятиденний строк: продекларувати у Національному банку України наявність (або відсутність) з визначенням сум усіх належних їм валютних цінностей, які знаходяться за межами України, в тому числі одержаних у результаті здійснення підприємницької діяльності за межами України; подати Головній державній податковій інспекції України декларацію щодо сум на їх рахунках у банках та інших іноземних фінансових установах, а також щодо сум надходжень валютних цінностей у вигляді доходів (дивідендів), одержаних у результаті здійснення підприємницької діяльності за межами України.

Надалі декларування суб'єктами підприємницької діяльності, незалежно від форм власності, наявності належних їм валютних цінностей, які знаходяться за межами України, здійснюється щоквартально.

11. Декрет Кабінету Міністрів України від 19.02.1993 № 15-93 "Про систему валютного регулювання і валютного контролю" (у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин):

11.1. Пункт 1 статті 9.

Валютні цінності та інше майно резидентів, яке перебуває за межами України, підлягає обов'язковому декларуванню у Національному банку України.

Порядок і терміни декларування встановлюються Національним банком України.

11.2. Пункт 2 статті 10.

Несвоєчасне подання, приховування або перекручення звітності про валютні операції тягне за собою відповідальність, передбачену статтею 16 цього Декрету.

11.3. Пункт 2 статті 16.

До резидентів, нерезидентів, винних у порушенні правил валютного регулювання і валютного контролю, застосовуються такі міри відповідальності (фінансові санкції): за невиконання резидентами вимог щодо декларування валютних цінностей та іншого майна, передбачених статтею 9 цього Декрету, - штраф у сумі, що встановлюється Національним банком України.

12. Положення про валютний контроль, затверджене постановою Правління НБУ від
08.02.2000 №49:

12.1. Пункт 2.7.

Невиконання резидентами вимог щодо порядку та строків декларування валютних цінностей та іншого майна тягне за собою таку відповідальність: порушення строків декларування - накладення штрафу в розмірі 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожний звітний період; порушення порядку декларування - накладення штрафу в розмірі 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Порушенням порядку декларування є подання недостовірної інформації або перекручення даних, що відображаються у відповідній декларації, якщо такі дії свідчать про приховування резидентами валютних цінностей та майна, що знаходяться за межами України.

Неподання або несвоєчасне подання резидентами України декларації (за відсутності валютних цінностей та майна за межами України) не тягне за собою застосування фінансових санкцій.

ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ

Оцінка доводів учасників справи і висновків судів першої та апеляційної інстанції

13. Суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права (частина 1 статті 341 Кодексу адміністративного судочинства України, в редакції Закону, що діяла до набрання чинності Закону України від 15.01.2020 № 460-IX "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України Цивільного процесуального кодексу України Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ").

14. Доводи касаційної скарги не містять інших обґрунтувань ніж ті, які були зазначені у запереченні на адміністративний позов, апеляційній скарзі та з урахуванням яких суди першої та апеляційної інстанції вже надавали оцінку встановленим обставинам справи. У ході розгляду справи судами першої та апеляційної інстанції було надано належну оцінку доказам, наданих позивачем та зібраних судами на підставі статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України (у редакції на час прийняття рішення судом першої інстанції).

15. Виходячи із системного аналізу вищевказаних норм права, колегія суддів погоджується з висновками судів першої та апеляційної інстанції, що контролюючий орган приймаючи оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 04.11.2016 № 0002431400, діяв всупереч та не у відповідності до вимог чинного податкового законодавства.

Колегія суддів зазначає, що судами першої та апеляційної інстанції було обґрунтовано відхилено доводи відповідача щодо відсутності реальності господарських операцій позивача з відповідним контрагентом, оскільки такі висновки контролюючого органу ґрунтувались на підставі листа Міністерства закордонних справ України від 24.02.2015 № 630/17-200-490 "Щодо перевірки компанії "ZORTEX BUSINESS LLP" згідно якого Компанія ліквідована "ZORTEX BUSINESS LLP" 15.07.2014, тоді як посилання відповідача на вказаний лист Міністерства закордонних справ України, як на доведення безтоварності укладених, договорів між позивачем та його контрагентом, не є безумовною підставою ставити під сумнів здійснення господарських операцій.

У справі, що розглядається, судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що правомірність здійснення господарських операцій позивача із фірмою-нерезидентом "ZORTEX BUSINESS LLP" (Великобританія) по контракту від
03.07.2013 № ZB-KK-1 встановлено постановою Волинського окружного адміністративного суду від 7 грудня 2016 року у справі № 803/1638/16 (рішення суду набрало законної сили) за позовом ДП "Камінь-Каширське лісове господарство" до ГУ ДФС у Волинській області про визнання нечинними та скасування податкових повідомлень-рішень. Під час розгляду вказаної адміністративної справи за № 803/1638/16 судом було встановлено, що на виконання умов контракту від
03.07.2013 № ZB-KK-1 позивачем протягом 2014-2015 років здійснювались поставки деревини, що підтверджується вантажними митними деклараціями (ВМД), рахунками-фактурами. Оплата за придбану деревину проведена шляхом перерахування на рахунки позивача у банках іноземної валюти у сумі 91 944,60 дол. США, про що свідчать платіжні доручення в іноземній валюті. Первинні документи повністю підтверджують факт здійснення господарських операцій між ДП "Камінь-Каширське лісове господарство" та фірмою "ZORTEX BUSINESS LLP" щодо поставки деревини протягом 2014-2015 років згідно з умовами укладеного контракту від 03.07.2013 № ZB-KK-1. Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 27 квітня 2017 року постанову Волинського окружного адміністративного суду від 7 грудня 2016 року у справі № 803/1638/16 за позовом ДП "Камінь-Каширське лісове господарство" до Головного управління ДФС у Волинській області про визнання нечинними та скасування податкових повідомлень-рішень залишено без змін. Таким чином, вказаними судовими рішеннями встановлено реальність господарських операцій між позивачем та його контрагентом, що крім укладених договорів, підтверджується відповідними первинними документами, оформленими відповідно до вимог податкового законодавства, які містять усі необхідні реквізити та відомості, а також у повній мірі відображають зміст господарських операцій, тоді як відповідачем не було доведено та не було надано жодних належних та достатніх доказів на підтвердження відсутності господарських операцій між позивачем та фірмою "ZORTEX BUSINESS LLP", а також наявності порушень допущених позивачем при оформленні первинних документів, законодавства, що регулює порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті. Будь-яких інших доводів та доказів, у справі, що розглядається, контролюючим органом на підтвердження наявності у ДП "Камінь-Каширське лісове господарство" простроченої дебіторської заборгованості по розрахунках з фірмою-нерезидентом "ZORTEX BUSINESS LLP" (Великобританія) по контракту від 03.07.2013 № ZB-KK-1 судам першої та апеляційної інстанції надано не було.

16. Судами першої та апеляційної інстанцій в повній мірі встановлено фактичні обставини справи та надано об'єктивний та обґрунтований їх аналіз з урахуванням доводів наведених відповідачем у запереченні на адміністративний позов та в апеляційній скарзі, у зв'язку з чим, відсутні підстави вважати, що обставини справи встановлено не повно чи неправильно, а, отже, і наведені контролюючим органом доводи в касаційній скарзі не спростовують правильних по суті висновків судів першої та апеляційної інстанцій.

Висновки за результатами розгляду касаційної скарги

17. Переглянувши судові рішення в межах касаційної скарги, перевіривши повноту встановлення судами фактичних обставин справи та правильність застосування ними норм матеріального та процесуального права, Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду, дійшов висновку, що при ухваленні оскаржуваних судових рішень, суди першої та апеляційної інстанції не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права, які могли б бути підставою для скасування судових рішень, а тому касаційну скаргу Головного управління Державної фіскальної служби у Волинській області на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 22 лютого 2017 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 11 травня 2017 року слід залишити без задоволення.

18. Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 349 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції за наслідками розгляду касаційної скарги має право залишити судові рішення судів першої та (або) апеляційної інстанцій без змін, а скаргу без задоволення.

19. Суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій (частина 1 статті 350 Кодексу адміністративного судочинства України, в редакції Закону, що діяла до набрання чинності Закону України від 15.01.2020 № 460-IX "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України Цивільного процесуального кодексу України Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ").

Керуючись статтями 341,343,349,350,355,356,359, пунктом 4 частини першої Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Головного управління Державної фіскальної служби у Волинській області залишити без задоволення, а постанову Волинського окружного адміністративного суду від 22 лютого 2017 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 11 травня 2017 року у справі № 803/133/17 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.

СуддіІ. Я. Олендер І. А. Гончарова Р. Ф. Ханова
logo