Історія справи
Ухвала КАС ВП від 25.12.2019 року у справі №826/6249/16

ПОСТАНОВАІменем України24 грудня 2019 рокуКиївсправа №826/6249/16касаційне провадження №К/9901/14172/18Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:головуючого - Чиркіна С. М.,суддів: Єзерова А. А., Саприкіної І. В.
розглянувши у порядку письмового провадження касаційну скаргу Державної служби геології та надр України на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 17.06.2016 (головуючий суддя: Вовк П. В., судді: Данилишин В. М., Келеберда В. І.) та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 28.07.2016 (головуючий суддя: Костюк Л. О., судді: Бужак Н. П., Твердохліб В. А.) у справі №826/6249/16 за адміністративним позовом Дочірнього підприємства Національної акціонерної компанії "Надра України" "Західукргеологія" до Державної служби геології та надр України про визнання протиправним і скасування припису,ВСТАНОВИВ:У квітні 2016 року Дочірнє підприємство Національної акціонерної компанії "Надра України" "Західукргеологія" (далі - ДП НАК "Надра України" "Західукргеологія" або позивач) звернулося до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Державної служби геології та надр України (далі - Держгеонадра або відповідач), в якому просило визнати протиправним і скасувати припис № 214-14/02 від 07.10.2015 щодо порушення вимог законодавства, виявлених під час державного геологічного контролю стосовно позивача.В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що припис є незаконним, оскільки виявлені порушення є необґрунтованими та такими, що не відповідають дійсності.Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 17.06.2016, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 28.07.2016, адміністративний позов задоволено частково: визнано протиправним та скасовано пункт 6 припису Західного міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Держаної служби геології та надр України №214-14/02 від07.10.2015.
В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.Ухвалюючи таке рішення, суд першої інстанції, з висновками якого погодився суд апеляційної інстанції, виходили з того, що перереєстрація форми 3-гр законодавчо вимагається лише у випадку, коли після державної реєстрації робіт і досліджень, пов'язаних із геологічним вивченням надр (РДГВН), відбулися зміни, передбачені пунктами 1.9,1.3 Порядку державної реєстрації робіт і досліджень, пов'язаних із геологічним вивченням надр, затвердженого наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 14.06.2013 № 263 (далі - Порядок №263), а саме: найменування РДГВН, цільового завдання, площі або району робіт, строку проведення робіт, виконавця робіт (переоформлення спеціального дозволу).Оскільки з наявної в матеріалах справи Угоди про умови користування надрами від24.07.2013 не вбачається, що відбулись зміни, з якими законодавець пов'язує необхідність перереєстрації форми 3-гр, та після укладення цієї угоди сторонами не було підписано Програму робіт з геологічного вивчення, яка є додатком 2 до такої угоди, в якій безпосередньо зазначаються види і строки проведення робіт на Тинівському родовищі, суди попередніх інстанцій дійшли висновку про те, що у позивача не виникло обов'язку щодо перереєстрації форми 3-гр.Не погоджуючись з зазначеними судовими рішеннями в частині задоволення позовних вимог, відповідач подав касаційну скаргу, у якій просить Верховний Суд скасувати судові рішення в цій частині та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог ДП НАК "Надра України" "Західукргеологія" у повному обсязі.
Касаційну скаргу відповідач обґрунтовує порушенням судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права. Зокрема, зазначає, що згідно із пунктом
5 Особливих умов Спеціального дозволу, позивач мав на протязі одного місяця перереєструвати форму 3-гр у ДНВП "Геоінформ України" у зв'язку з тим, що 24.07.2013 складена нова угода про умови користування надрами № 1906 (попередня угода була складена 18.10.2011). Скаржник стверджує, що дана умова також передбачена статтею
31 Закону України від 12.07.2001 №2665-III "Про нафту і газ" (далі - ~law19~), статтею
39 Кодексу України про надра та пунктом1.7 Порядку №263. В іншій частині судові рішення не оскаржуються.Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 16.08.2016 відкрито касаційне провадження у справі.15.12.2017 розпочав роботу Верховний Суд і набрав чинності Закон України від03.10.2017 №2147-VIII "Про внесення змін до
Господарського процесуального кодексу України,
Цивільного процесуального кодексу України,
Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів", яким
КАС України викладено в новій редакції.Підпунктом 4 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення"
КАС України в редакції зга~law20~ передбачено, що касаційні скарги (подання) на судові рішення в адміністративних справах, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, передаються до Касаційного адміністративного суду та розглядаються спочатку за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
У січні 2018 року цю справу передано на розгляд Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду.В порядку статті
31 КАС України, пункту 15 Перехідних положень
КАС України за результатами повторного автоматизованого розподілу від 20.06.2019 визначений новий склад суду.Ухвалою Верховного Суду від 23.12.2019 справу прийнято до провадження та призначено її до розгляду в порядку письмового провадження відповідно до вимог статті
345 КАС України.Верховний Суд переглянув оскаржувані судові рішення у межах доводів касаційної скарги, з урахуванням вимог статті
341 КАС України з'ясував повноту фактичних обставин справи, встановлених судами, перевірив правильність застосування норм матеріального і процесуального права, та встановив таке.Відповідно до частин
1 ,
2 статті
242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що на підставі наказів Державної служби геології та надр України від 22.07.2015 №210 "Щодо проведення позапланової перевірки ПАТ "НК "Надра України", від 27.07.2015 №217 "Щодо внесення змін до наказу Держгеонадр України від 22.07.2015 №210" та від03.08.2015 №225 "Щодо внесення змін до наказу Держгеонадр України від 22.07.2015 №210", у зв'язку з надходженням листа ПАТ НК "Надра України" від 09.07.2015 №1051/2/01/14, у період з 03.08.2015 по 01.10.2015 Західним міжрегіональним відділом Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України, який є структурним підрозділом відповідача, проведено перевірку дотримання вимог законодавства у сфері геологічного вивчення надр, у т. ч., дослідно-промислової розробки на ДП HAK "Надра України" "Західукргеологія".Результати перевірки оформлені актом №02-01/06/2015-22/у-46 від 01.10.2015 (далі - акт № 02).У висновках акту № 02 зазначені, у тому числі, (..) порушення, встановленні під час перевірки позивача, зокрема щодо предмету спору в пункті 6 зазначено, що Форма 3-гр на Тинівське родовище з Програмою робіт до Угоди про користування надрами від 24 липня 2014 року не перереєстрована в ДНВП "Геоінформ України".07.10.2015 на підставі інформації зазначеної в акті №02 перевірки, Західним міжрегіональним відділом Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України було складено припис № 214-14/02, в якому вказано на необхідності усунення порушень вимог законодавства у сфері надрокористування, виявлених в ході проведення перевірки та встановлених актом №02-01/06/2015-22/у-46, та повідомленні про їх усунення у строк до 09.11.2015.
Не погоджуючись з прийнятим відповідачем приписом № 214-14/02 від 07.10.2015 та вважаючи його протиправним, позивач звернувся з даним позовом до суду.Суди попередніх інстанцій дійшли висновку, що відповідач діяв з порушенням законодавчих норм, зазначаючи у пункті 6 припису, що форма 3-гр на Тинівське родовище з Програмою робіт до Угоди про користування надрами не перереєстрована в ДНВП "Геоінформ України", оскільки після укладення нової редакції угоди про умови користування надрами №1906 від 24.07.2013 у позивача не виникло обов'язку щодо перереєстрації форми 3-гр.Водночас протиправність дій відповідача щодо фіксації інших порушень вимог законодавства про надра, зазначених у акті та приписі, судами попередніх інстанцій не встановлена та рішення судів в цій частині не є предметом касаційного оскарження.Судами попередніх інстанцій встановлено, що Державною службою геології та надр України 14.05.2002 позивачу було надано спеціальний дозвіл на користування надрами №1906 для геологічного вивчення, у т. ч., дослідно-промислової розробки з метою пошуків та розвідки покладів газу у сарматських, баденських і карпатсько-юрських відкладах, у т. ч. дослідно-промислову розробку, геолого-економічну оцінку запасів родовища ДКЗ України з метою передачі його у промислову розробку.Термін дії дозволу був подовжений наказом № 66 від 08.09.2011 до 14.05.2016.
У пункті 5 особливих умов спеціального дозволу зазначено про необхідність протягом одного місяця перереєструвати форму 3-гр у ДНВП "Геоінформ України".В якості додатку до спеціального дозволу укладено угоду про умови користування надрами № 1906 від 18.10.2011.Отже, з моменту отримання спеціального дозволу на користування надрами у позивача виникли обов'язки, передбачені
Кодексом України про надра та Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженим постановою Уряду від 30.05.2011 № 615 (далі - Порядок №615), зокрема, щодо ефективності проведення робіт, використання надр відповідно до цілей, для яких їх було надано, забезпечення повноти геологічного вивчення, раціонального, комплексного використання та охорони надр. Крім того, з вказаного моменту позивач зобов'язується виконувати програму робіт, яка оформляється як додаток до угоди про умови користування надрами.24.07.2013 між Державною службою геології та надр України та ДП НАК "Надра України" "Західукргеологія" укладено нову редакцію Угоди про умови користування надрами з метою геологічного вивчення, в тому числі дослідно-промислової розробки родовищ корисних копалин №1906, яка є невід'ємною частиною спеціального дозволу на користування надрами, наданого з метою геологічного вивчення, в т. ч., дослідно-промислової розробки родовищ корисних копалин Тинівського родовища №1906 від 14.05.2002.Відповідно до положень пунктів 3.1,3.2,3.5 вказаної Угоди, умови користування надрами, види та строки виконання Надрокористувачем робіт з метою геологічного вивчення, в тому числі дослідно-промислової розробки родовищ корисних копалин газ природний протягом строку дії Дозволу визначається в Програмі робіт з геологічного вивчення, в тому числі дослідно-промислової розробки родовищ корисних копалин, яка підписується сторонами і є Додатком 2 та невід'ємною частиною цієї Угоди (далі - Програма робіт).
Програма робіт у цілому або окремі її показники, у разі потреби можуть уточнюватись або змінюватися за взаємною згодою сторін у межах дії Дозволу та цієї Угоди відповідно до позитивного висновку спеціалізованого державного геологічного підприємства, установи та організації, яке проводить моніторинг та наукове супроводження виконання особливих умов користування надрами.Строк виконання робіт з метою геологічного вивчення, в т. ч., дослідно-промислової розробки родовищ корисних копалин може бути продовжений за умови продовження строку дії Дозволу та цієї Угоди, із внесенням відповідних змін до Програми робіт.Відповідно до пунктів 11.1,11.3,11.4 ця угода набирає чинності з дня реєстрації Дозволу і припиняє свою дію з моменту припинення права користування надрами шляхом анулювання Дозволу або закінчення строку дії Дозволу. У разі продовження строку дії Дозволу сторони вносять зміни до Програми робіт та до цієї Угоди. Внесення змін до цієї Угоди здійснюється за взаємною згодою Сторін шляхом укладення додаткових угод до цієї Угоди, які підписуються уповноваженими особами сторін і засвідчуються печатками.Судами попередніх інстанцій встановлено та визнано сторонами, що після укладання24.07.2013 нової редакції угоди про умови користування надрами №1906, позивачем та відповідачем, в тому числі, станом на час розгляду даної адміністративної справи, не було підписано Програму робіт з геологічного вивчення, яка є додатком 2 до такої угоди, і в якій безпосередньо зазначаються види і строки проведення робіт на Тинівському родовищі.
Суди першої та апеляційної інстанцій на підставі зазначених угод та умов користування надрами № 1906 від 24.07.2013 дійшли висновку, що не вбачаються, зміни, з якими наведені законодавчі положення пов'язують необхідність перереєстрації форми 3-гр. Так само й інші наявні в матеріалах справи докази не свідчать про наявність таких змін після укладання угоди від 24.07.2013. За таких обставин суди першої та апеляційної інстанцій вважали, що після укладання нової редакції угоди про умови користування надрами №1906 від 24.07.2013 у позивача не виник обов'язок щодо перереєстрації форми 3-гр, а тому контролюючим органом було безпідставно зазначено у пункту 6 оскаржуваного припису про порушення ДП НАК "Надра України" "Західукргеологія" порядку здійснення такої перереєстрації.Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, Верховний Суд виходить з такого.Згідно з положенням частини
3 статті
211 КАС України (в редакції, чинній до 15 грудня 2017 року) та частини
4 статті
328 КАС України (в редакції, чинній після 15 грудня 2017 року) підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.Відповідно до частин
1 ,
2 та
3 статті
159 КАС України (в редакції, чинній до 15 грудня 2017 року) та частин
1 ,
2 та
3 статті
242 КАС України (в редакції, чинній після 15 грудня 2017 року) судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Крім того, стаття
2 та частина
4 статті
242 КАС України (в редакції, чинній після 15 грудня 2017 року) встановлюють, що судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, а саме бути справедливим та неупередженим, своєчасно вирішувати спір у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.Відповідно до статті
19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та способом, передбаченими Конституцією та законами України.Норми матеріального права, в цій справі, суд застосовує в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин.Державна служба геології та надр України є центральним органом виконавчої влади, який наділений функціями для забезпечення реалізації державної політики у сфері надрокористування та який діє відповідно до Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2015 № 1174.Згідно з підпунктом 12 пункту 4 вказаного Положення, Держгеонадра України відповідно до покладених завдань здійснює державний контроль за геологічним вивченням надр (державний геологічний контроль) та раціональним і ефективним їх використанням.
Відповідно до пунктів 4,5 Порядку здійснення державного геологічного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.12.2011 №1294 (далі - Порядок №1294) органи державного геологічного контролю відповідно до покладених на них завдань здійснюють державний геологічний контроль за виконанням вимог щодо охорони надр під час проведення робіт з їх вивчення, дотриманням нормативів, стандартів та інших вимог щодо геологічного вивчення і використання надр, умов спеціальних дозволів на користування надрами та угод про умови користування надрами, повнотою вивчення геологічної будови надр, гірничо-технічних, інженерно-геологічних, геолого-екологічних та інших умов вивчення родовищ корисних копалин, відповідністю геологорозвідувальних робіт і наукових досліджень державним контрактам і замовленням, а також проектам проведення таких робіт.Державний геологічний контроль здійснюється шляхом проведення органами державного геологічного контролю планових і позапланових перевірок надрокористувачів.Питання надання спеціальних дозволів на користування надрами (далі - дозволи) у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, а також визначення процедури продовження строку дії, переоформлення, видачі дубліката, зупинення дії чи анулювання дозволу та внесення до нього змін регулюються Порядком № 615.Відповідно до пункту 10 Порядку № 615, невід'ємною частиною дозволу є угода про умови користування надрами, що укладається між органом з питань надання дозволу і надрокористувачем і містить програму робіт, яка оформляється як додаток, та особливі умови надрокористування, що передбачають:- вимоги до ефективності робіт;
- сучасні технології видобування та переробки корисних копалин;- порядок видобування корисних копалин, зокрема з метою запобігання негативним екологічним наслідкам і забезпечення безпеки забудованих територій;- види, обсяги і строки виконання робіт на ділянці надр;- підстави для припинення діяльності, пов'язаної з використанням ділянки надр.Крім того, положеннями ~law21~ передбачено, що угода про умови користування нафтогазоносними надрами є невід'ємним додатком до спеціального дозволу на користування нафтогазоносними надрами, який регулює і конкретизує передбачені законодавством України та спеціальним дозволом технічні, технологічні, організаційні фінансові, економічні, соціальні, екологічні аспекти користування нафтогазоносними надрами на відповідній ділянці нафтогазоносних надр.
Істотними умовами угоди про умови користування нафтогазоносними надрами є:- Програма робіт, що повинна бути виконана власникомспеціального дозволу на користування нафтогазоносними надрами, порядок її уточнення чи зміни;- Джерела фінансування робіт;- Строки виконання робіт;
- Зобов'язання щодо охорони довкілля;- Умови продовження, зупинення або анулювання дії спеціального дозволу на користування нафтогазоносними надрами, в тому числі при виникненні форс-мажорних обставин;- Порядок здійснення контролю за виконанням умов спеціального дозволу на користування нафтогазоносними надрами;- Право власності на інформацію, отриману в результаті користування нафтогазоносними надрами;- Порядок проведення і фінансування ліквідаційних робіт;
- Відповідальність сторін;- Порядок розгляду спорів.Відповідно до частини другої статті
24 Кодексу України про надра, користувачі надр зобов'язані, у т. ч., (..) виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції.Положеннями частини третьої наведеної норми передбачено, що права та обов'язки користувача надр виникають з моменту отримання спеціального дозволу на користування надрами, а в разі надання права користування надрами на умовах угод про розподіл продукції - з моменту набрання чинності такою угодою, якщо інше не передбачено цією угодою.Відповідно до пункту 16 Порядку №1294 у разі виявлення порушення вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр на підставі акта перевірки протягом п'яти робочих днів з дати її завершення складається припис або розпорядження за формою, затвердженою Держгеонадрами.
Частинами
7 ,
8 статті
7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" передбачено, що у разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб'єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.Припис - обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб'єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.Здійснюючи перегляд рішень судів першої та апеляційної інстанцій у касаційному порядку, Верховний Суд виходить з того, що предметом оскарження є саме неправомірність дій відповідача щодо встановленого порушення позивачем законодавчої вимоги про перереєстрацію форми 3-гр, зазначеного у пункті 6 припису від 07.10.2015 №214-14/02. З цього приводу колегія суддів зазначає таке.~law23~ визначені основні правові, економічні та організаційні засади діяльності нафтогазової галузі України та врегульовані відносини, пов'язані з особливостями користування нафтогазоносними надрами, видобутком, транспортуванням, зберіганням та використанням нафти, газу та продуктів їх переробки з метою забезпечення енергетичної безпеки України, розвитку конкурентних відносин у нафтогазовій галузі, захисту прав усіх суб'єктів відносин, що виникають у зв'язку з геологічним вивченням нафтогазоносності надр, розробкою родовищ нафти і газу, переробкою нафти і газу, зберіганням, транспортуванням та реалізацією нафти, газу та продуктів їх переробки, споживачів нафти і газу та працівників галузі.~law24~ передбачено, що роботи, пов'язані з геологічним вивченням нафтогазоносності надр підлягають обов'язковій державній реєстрації та обліку, що провадяться в установленому законодавством порядку відповідним центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр.
Згідно з положеннями статті
39 Кодексу України про надра роботи і дослідження, пов'язані з геологічним вивченням надр, підлягають обов'язковій державній реєстрації та обліку з метою узагальнення і максимального використання результатів вивчення надр, а також запобіганню дублюванню зазначених робіт.Державну реєстрацію та облік робіт і досліджень, пов'язаних з геологічним вивченням надр, здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр.Водночас згідно із ~law25~ спеціальний дозвіл на користування нафтогазоносними надрами це документ, що видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, і засвідчує право юридичної чи фізичної особи, якій цей документ виданий, на користування нафтогазоносними надрами протягом часу, в межах ділянки надр, на умовах, передбачених у цьому документі.Отже спеціальний дозвіл передбачає право використання надрами, у т. ч., на умовах визначених у ньому.Згідно із пунктом 1.1 Порядку №263, цей нормативний документ установлює єдину процедуру державної реєстрації робіт і досліджень, пов'язаних із геологічним вивченням надр (далі - РДГВН), з метою запобігання їх дублюванню при подальшому вивченні геологічної будови надр, виявленні та оцінці запасів і якості корисних копалин, дослідженні екологічного стану геологічного середовища, з'ясуванні гірничотехнічних, гідрогеологічних та інших умов розробки родовищ корисних копалин і використання надр для цілей, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин встановлена Порядком № 263.
Пунктом 1.2. Порядку № 263 передбачено, що його дія регулює відносини, що виникають під час здійснення господарської діяльності з геологічного вивчення, у тому числі на стадії дослідно-промислової розробки, яка провадиться на ділянках надр, і поширюється на суб'єктів господарювання незалежно від форми власності, які мають намір проводити роботи і дослідження з геологічного вивчення надр у межах території України та її континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони.У пункті 6 припису № 214-14/02 від 07.10.2015 зазначено, що підприємство згідно із пунктом 5 Особливих умов Спеціального дозволу, мало на протязі одного місяця перереєструвати форму 3-гр. у ДНВП "Геоінформ України" у зв'язку з тим, що24.07.2013 складена нова угода про умови користування надрами №1906 (попередня угода була складена 18.10.2011).Пунктом 1.1 Порядку № 263 визначено, що державна реєстрація РДГВН - офіційне свідчення про доцільність здійснення певних видів і обсягів робіт, які спрямовані на збільшення повноти геологічної, гідрогеологічної, інженерно-геологічної, геофізичної, еколого-геологічної та геохімічної вивченості надр.Згідно з пунктом 1.3 Порядку № 263 державну реєстрацію РДГВН здійснює Державна служба геології та надр України відповідно до вимог цього Порядку шляхом проставлення відтиску штампа на переліку об'єктів робіт та досліджень з геологічного вивчення надр за формою № 3-гр (далі - Перелік РДГВН) згідно з додатком до цього Порядку та внесення запису в журнал державної реєстрації робіт і досліджень, пов'язаних із геологічним вивченням надр.Відповідно до пункту 1.4 Порядку № 263, державній реєстрації підлягають РДГВН, що проводяться на основі:
діючого спеціального дозволу на користування надрами;затвердженого в установленому порядку пооб'єктного плану виконавця РДГВН;висновку щодо доцільності розподілу раніше затверджених запасів корисних копалин родовища (ділянки) на окремі об'єкти надрокористування, затвердженого в установленому порядку.Пунктом 1.5 Порядку № 263 визначені види РДГВН, які підлягають реєстрації, серед яких, зокрема, зазначена дослідно-промислова розробка родовищ корисних копалин.Саме зазначений вид робіт передбачений у дозволі № 1906.
Згідно із пунктом 1.9. Порядку № 263 РДГВН підлягають перереєстрації, якщо після державної реєстрації відбулися зміни, у тому числі (..) строку проведення робіт;Частиною 2 пункту 1.9. Порядку № 263 передбачено, що виконавець РДГВН у місячний строк подає документи на перереєстрацію відповідно до пункту 1.7 цього розділу.Перереєстрована робота отримує новий реєстраційний номер, а попередній анулюється. Остання перереєстрація РГВН може проводитись не пізніше ніж за три місяці до завершення робіт.Тотожний строк перереєстрації передбачений і пунктом 5 дозволу №1906.За такого правового регулювання випливає, що перереєстрація форми 3-гр вимагається у визначених нормативними актами та умовами дозволу випадках.
Отже продовження строку дії дозволу свідчить про наявність передбаченої пунктом1.9 Порядку № 263 підстави для перереєстрації форми 3-гр. у ДНВП "Геоінформ України".Водночас зазначена підстава для перереєстрації кореспондується із пунктом 5 спеціальних умов дозволу №1906, який є обов'язковим для виконання Позивачем.Таким чином, за встановлених судами першої та апеляційної інстанцій обставин та наведеного правового регулювання у позивача був наявний обов'язок провести перереєстрацію форми 3-гр. у ДНВП "Геоінформ України". Тому відповідач мав передбачені законом підстав вимагати у приписі перереєстрації форми 3-гр. у ДНВП "Геоінформ України".Згідно із статтею
351 КАС України підставами для скасування судових рішень повністю або частково і ухвалення нового рішення або зміни рішення у відповідній частині є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права. Неправильним застосуванням норм матеріального права вважається: неправильне тлумачення закону або застосування закону, який не підлягає застосуванню, або незастосування закону, який підлягав застосуванню.
Не застосування судами першої та апеляційної інстанцій вимог ~law26~, пункту 1.9 Порядку № 263, пункту 5 Особливих умов спеціального дозволу є підставою для задоволення касаційної скарги шляхом скасування рішень судів попередніх інстанцій в частині задоволених позовних вимог та постановлення у цій частині нового судового рішення про відмову у задоволені позову.Керуючись статтями
341,
345,
349,
350,
355,
356,
359 КАС України, судПОСТАНОВИВ:Касаційну скаргу Державної служби геології та надр України задовольнити.Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 17.06.2016 та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 28.07.016 у справі №826/6249/16 скасувати в частині задоволених позовних вимог та у цій частині прийняти нову постанову про відмову у задоволенні позову.
В решті постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 17.06.2016 та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 28.07.016 у справі №826/6249/16 залишити без змін.Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.Судді Верховного Суду: С. М. ЧиркінА. А. ЄзеровІ. В. Саприкіна