Історія справи
Постанова КАС ВП від 25.11.2025 року у справі №380/23724/24
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 листопада 2025 року
м. Київ
справа № 380/23724/24
адміністративне провадження № К/990/32902/25
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Рибачука А.І.
суддів: Коваленко Н.В., Гриціва М.І.,
розглянувши у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами в суді касаційної інстанції адміністративну справу №380/23724/24
за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - ГУ ПФУ) про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії, провадження у якій відкрито
за касаційною скаргою ГУ ПФУ
на постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 03.07.2025, ухвалену судом у складі колегії суддів: головуючого судді - Кухтея Р.В., суддів: Носа С.П., Шевчук С.М.,
ВСТАНОВИВ:
І. РУХ СПРАВИ
1. У листопаді 2024 року ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом, в якому просив:
визнати протиправними дії ГУ ПФУ у Львівській області щодо відмови у проведенні перерахунку йому пенсії з 01.02.2022 у зв`язку зі зміною розміру грошового забезпечення з якого обраховується пенсія, згідно з довідкою Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Західного регіону від 17.02.2022 № 77;
зобов`язати ГУ ПФУ у Львівській області провести перерахунок та здійснювати виплату перерахованої згідно з довідкою Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Західного регіону від 17.02.2022 № 77 пенсії з 01.02.2022 без обмеження максимального розміру пенсії, з урахуванням раніше проведених виплат, які не змінюються та з урахуванням виплачених сум при проведенні подальших перерахунків пенсії за вислугу років.
В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначив, що він як особа звільнена з посади начальника секретаріату військової прокуратури Західного регіону військової прокуратури об`єднаних сил має право на перерахунок пенсії з 01.02.2022 на підставі довідки від 17.02.2022 № 77 про складові грошового забезпечення станом на 01.01.2022, виданої Спеціалізованою прокуратурою у військовій та оборонній сфері Західного регіону, без обмеження виплати перерахованої пенсії максимальним розміром.
2. Львівський окружний адміністративний суд рішенням від 12.05.2025 відмовив у задоволенні позовних вимог.
3. Восьмий апеляційний адміністративний суд постановою від 03.07.2025 скасував рішення суду першої інстанції та ухвалив нове судове рішення, яким позов задовольнив в повному обсязі.
4. 04.08.2025 до Верховного Суду надійшла касаційна скарга ГУ ПФУ, у якій, посилаючись на неправильне застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального права та порушення ним норм процесуального права, скаржник просить скасувати постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 03.07.2025 та залишити в силі рішення Львівського окружного адміністративного суду від 12.05.2025.
Крім того, скаржник заявив клопотання про зупинення дії оскаржуваної постанови суду апеляційної інстанції до закінчення її перегляду в касаційному порядку.
5. Верховний Суд ухвалою від 13.08.2025 відкрив касаційне провадження за вказаною касаційною скаргою та витребував матеріали справи із суду першої інстанції.
6. Ухвалою судді Верховного Суду від 18.08.2025 задоволено клопотання відповідача про зупинення дії оскаржуваного судового рішення, зупинено дію постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 03.07.2025 у справі № 380/23724/24 до закінчення її перегляду у касаційному порядку.
ІІ. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
7. У справі, яка розглядається суди встановили, що відповідно до витягу з наказу Міністра оборони України (по особовому складу) від 12.03.2007 №260 капітана юстиції ОСОБА_1 , юрисконсульта 70 центру інженерного забезпечення, увільнено від займаної посади із залишенням на військовій службі та за його згодою відряджено до Генеральної прокуратури України.
Згідно з витягом з наказу Міністра оборони України (по особовому складу) від 03.02.2020 №39 полковника юстиції ОСОБА_1 , який відряджений до Генеральної прокуратури України із залишенням на військовій службі, начальника секретаріату військової прокуратури Західного регіону військової прокуратури об`єднаних сил звільнено з військової служби у запас за станом здоров`я відповідно до підпункту «б» пункту 2 частини п`ятої статті 26 Закону України 25.03.1992 № 2232-XII «Про військовий обов`язок і військову службу» (далі - Закон № 2232-XII).
Наказом керівника Спеціалізованої прокуратури у військові та оборонній сфері Західного регіону від 30.09.2020 №726 ОСОБА_1 виключено із списків особового складу військової прокуратури Західного регіону України у зв`язку зі звільненням з військової служби у запас відповідно до підпункту «б» пункту 2 частини п`ятої статті 26 Закону № 2232-XII.
З 17.11.2020 ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-XII), призначення якої здійснювалось на підставі подання ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відповідно до протоколу від 17.11.2020 №1301022292 загальний розмір нарахованої позивачеві пенсії з урахуванням всіх доплат становив 31169,54 грн, однак до виплати з урахуванням максимального розміру пенсії призначено 17120,00 грн.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 31.03.2021 у справі №380/956/21, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 29.06.2021, задоволено позов ОСОБА_1 та зобов`язано ГУ ПФУ здійснити перерахунок та виплату позивачеві пенсії без обмеження її максимальним розміром з 01.12.2020, з урахуванням виплачених сум.
Спеціалізована прокуратура у військовій та оборонній сфері Західного регіону виготовила та надала ОСОБА_1 довідку від 17.02.2022 №77 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2022.
В травні 2024 року ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ із заявою, в якій просив здійснити перерахунок його пенсії на підставі довідки Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Західного регіону від 17.02.2022 №77, без обмеження максимальним розміром перерахованої пенсії відповідно до рішення Львівського окружного адміністративного суду від 31.03.2021 у справі №380/956/21.
Листом від 29.05.2024 №14195-14656/Р-52/8-1300/24 відповідач повідомив ОСОБА_1 про те, що рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 31.03.2021 у справі №380/956/21 на ГУ ПФУ не було покладено обов`язку здійснення перерахунку його пенсії на підставі довідки Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Західного регіону від 17.02.2022 №77 про складові грошового забезпечення станом на 01.01.2022, у зв`язку з чим відсутні правові підстави для здійснення перерахунку його пенсії на підставі зазначеної довідки.
Вважаючи протиправними дії ГУ ПФУ щодо відмови в перерахунку та виплаті пенсії на підставі довідки Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Західного регіону від 17.02.2022 №77 про складові грошового забезпечення станом на 01.01.2022, ОСОБА_1 звернувся до суду з цим позовом.
ІІІ. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
8. Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що позивач як військовослужбовець, який був відряджений до Генеральної прокуратури України із залишенням на військовій службі, в силу приписів пунктів 3 та 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок № 45), не має права на перерахунок пенсії на підставі довідки Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Західного регіону (органу до якого він був відряджений), оскільки органом уповноваженим видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій осіб, звільнених з військової служби є відповідний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки.
9. Скасовуючи рішення суду першої інстанції та ухвалюючи нове - про задоволення позовних вимог, суд апеляційної інстанції керувався тим, що позивач проходив службу в органах військової прокуратури і був звільнений з посади начальника секретаріату військової прокуратури Західного регіону військової прокуратури об`єднаних сил, у зв`язку з чим саме цей державний орган (прокуратура), керівник якого видав наказ про звільнення (його правонаступник), повинен видавати довідки для перерахунку розміру пенсії позивача.
Крім того, апеляційний суд, пославшись на рішення Конституційного Суду України від 12.10.2022 №7-р(II)/2022, вказав на відсутність правових підстав обмежувати максимальним розміром виплату пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-XII, у зв`язку з чим дійшов висновку про обґрунтованість позову і в цій частині вимог.
10. Касаційна скарга відповідача обґрунтована посиланням на те, що судом апеляційної інстанції неправильно застосовані норми статей 43, 63 Закону №2262-ХІІ та пунктів 1, 2, 3, 5 Порядку №45, оскільки суд не врахував ту обставину, що позивачеві пенсія призначена як військовослужбовцю, якого було відряджено до Генеральної прокуратури України із залишенням на військовій службі, у зв`язку з чим Спеціалізована прокуратура у військовій та оборонній сфері Західного регіону не є органом уповноваженим видавати довідки для перерахунку позивачеві пенсії, натомість перерахунок його пенсії може здійснюватись виключно на підставі довідки відповідного територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
V. ВИСНОВКИ ВЕРХОВНОГО СУДУ
11. Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та доводам касаційної скарги, а також виходячи із меж касаційного перегляду справи, визначених статтею 341 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), колегія суддів зазначає таке.
12. Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
13. Згідно із частиною п`ятою статті 17 Конституції України держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.
14. Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на військовій службі, визначає Закон №2262-ХІІ. Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
15. За змістом частини третьої статті 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
16. Таким чином, перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
17. Частинами першою, другою статті 63 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
18. За змістом частини четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
19. Ключовим у цій справі є питання визначення належного суб`єкта, уповноваженого на видачу довідки про розмір та складові грошового забезпечення для перерахунку пенсії за вислугу років, призначеної позивачеві відповідно до Закону № 2262-ХІІ.
20. Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 N 3-1 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок №3-1).
21. Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
22. Згідно з пунктом 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
23. Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, є збільшення рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ, що може бути реалізовано двома шляхами: 1) через централізований механізм повідомлень та інформувань територіального органу Пенсійного фонду України органами влади, у спосіб, визначений пунктами 1-3 Порядку № 45; 2) за заявою пенсіонера, яка подається ним самостійно разом із відповідною довідкою про розмір грошового забезпечення.
24. При цьому колегія суддів наголошує, що до моменту отримання (через централізований механізм інформувань або від пенсіонера особисто) належної довідки від державного органу, уповноваженого видавати такі довідки, в пенсійного органу не виникає обов`язку з перерахунку пенсії.
25. Крім того, механізм проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ, визначений Порядком №45, згідно із пунктом 1 якого пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
26. Абзацами 1 та 2 пункту 3 Порядку № 45 передбачено, що на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
27. Водночас, абзацами 13 та 14 пункту 3 Порядку №45 встановлено, що особам, що відряджалися для виконання службових обов`язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств та були звільнені із служби у зв`язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, перерахунок пенсій провадиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, виданих державними органами, згідно з наказами яких особи відряджалися для виконання службових обов`язків.
У разі ліквідації зазначених державних органів довідки видаються правонаступниками таких органів, а в разі їх відсутності - державними органами, визначеними відповідними актами Кабінету Міністрів України.
28. Аналогічне за змістом положення закріплене також в абзаці 6 пункту 5 Порядку № 45, відповідно до якого особам, що відряджалися для виконання службових обов`язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств та були звільнені із служби у зв`язку з виходом на пенсію безпосередньо із займаних посад у зазначених органах, установах, до яких вони були відряджені, грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за аналогічними або відповідними посадами в органі, з якого вони були відряджені. За бажанням особи грошове забезпечення враховується за посадою, яку особа займала до відрядження для виконання службових обов`язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств.
29. Таким чином, аналіз положень абзацу 13 пункту 3 та абзацу 6 пункту 5 Порядку № 45 дозволяє дійти висновку, що для осіб, які були відряджені для виконання службових обов`язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств, та були звільнені безпосередньо з посад у цих органах, довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії видає той орган, який своїм наказом відрядив таку особу для виконання службових обов`язків. При цьому розмір грошового забезпечення у такому разі встановлюється за аналогічною або відповідною посадою в органі, з якого вони були відряджені.
30. Аналогічний висновок викладено у постановах Верховного Суду від 13.12.2023 у справі №320/5213/19, від 22.11.2024 у справі №380/9113/23, від 22.01.2025 у справі №380/17603/23, від 19.02.2025 у справі №200/4272/24 та інших.
31. Згідно з пунктом 2.1 Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 31 грудня 2014 року № 937 (далі - Інструкція №937), робота із забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України здійснюється, зокрема, районними (міськими, районними у містах, об`єднаними районними, об`єднаними міськими) територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки (далі - ТЦКСП); обласними ТЦКСП.
32. За змістом пункту 2.6 Інструкції №937 на обласні ТЦКСП покладаються, зокрема, такі обов`язки: оформлення та подання до органів, що призначають пенсії, документів для призначення за Законом пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам сімей померлих військовослужбовців і осіб, звільнених з військової служби; складання та подання до органів, що призначають пенсії, довідок про розмір грошового забезпечення згідно з Порядком № 45.
33. Отже, саме обласні ТЦКСП є органами уповноваженими видавати довідки про складові грошового забезпечення для осіб, які звільнені з військової служби та отримують пенсію відповідно до Закону № 2262-ХІІ.
34. За встановлених судами попередніх інстанцій обставин, враховуючи наведені вище норми матеріального права, якими врегульовані спірні правовідносини, колегія суддів зазначає, що для перерахунку пенсії позивача як військовослужбовця, якого згідно з наказом Міністра оборони України (по особовому складу) від 12.03.2007 №260 було відряджено до Генеральної прокурори України із залишенням на військовій службі та якого надалі було звільнено з військової служби у запас за станом здоров`я (наказ Міністра оборони України (по особовому складу) від 03.02.2020 №39), саме обласний ТЦКСП є належним органом, уповноваженим видавати довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується під час перерахунку його пенсії.
35. З огляду на викладене, колегія суддів дійшла висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог щодо зобов`язання ГУ ПФУ здійснити з 01.02.2022 перерахунок пенсії позивача на підставі довідки Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Західного регіону від 17.02.2022 № 77, оскільки зазначена довідка видана неналежним органом. При цьому, не підлягає задоволенню і вимога про зобов`язання відповідача здійснити такий перерахунок без обмеження пенсії максимальним розміром, оскільки така вимога є похідною.
36. Враховуючи наведене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про відсутність підстав для задоволення позову, тоді як судом апеляційної інстанції під час апеляційного перегляду справи неправильно застосовано норми матеріального права, що призвело до скасування законного рішення суду першої інстанції.
37. Відповідно до статті 352 КАС України суд касаційної інстанції скасовує постанову суду апеляційної інстанції повністю або частково і залишає в силі судове рішення суду першої інстанції у відповідній частині, якщо встановить, що судом апеляційної інстанції скасовано судове рішення, яке відповідає закону.
38. За вказаних обставин, касаційну скаргу слід задовольнити, оскаржувану постанову суду апеляційної інстанції - скасувати та залишити в силі рішення суду першої інстанції.
39. За правилами частини третьої статті 375 КАС України суд касаційної інстанції у постанові за результатами перегляду оскаржуваного судового рішення вирішує питання про поновлення його виконання (дії).
40. Враховуючи, що за результатами розгляду цієї касаційної скарги оскаржувана постанова суду апеляційної інстанції скасована, то підстави для поновлення її дії відсутні.
Керуючись статтями 341 345 349 352 355 356 359 КАС України, Верховний Суд,
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області задовольнити.
Постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 03.07.2025 у справі №380/23724/24 скасувати.
Рішення Львівського окружного адміністративного суду від 12.05.2025 у справі №380/23724/24 залишити в силі.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач А.І. Рибачук
судді М.І. Гриців
Н.В. Коваленко