Історія справи
Ухвала КАС ВП від 06.06.2018 року у справі №818/1762/17
ПОСТАНОВА
Іменем України
25 березня 2020 року
Київ
справа №818/1762/17
провадження №К/9901/51668/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Смоковича М. І.,
суддів: Губської О. А., Данилевич Н. А.
розглянув у попередньому судовому засіданні в касаційній інстанції справу
за позовом ОСОБА_1 до Головного територіального управління юстиції у Сумській області про визнання протиправним та скасування наказу, провадження по якій відкрито
за касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 18 квітня 2018 року, прийняту у складі колегії суддів: Спаскіна О. А. (головуючий), Сіренко О. І., Жигилія С. П.
І. Суть спору
1. У листопаді 2017 року ОСОБА_1 (надалі також позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовом до Головного територіального управління юстиції у Сумській області (надалі також відповідач, ГТУЮ у Сумській області), в якому просив визнати протиправним та скасувати наказ від 15 травня 2017 року № 119/06 «Про тимчасове зупинення приватної нотаріальної діяльності ОСОБА_1 ».
2. Свої вимоги позивач обґрунтовував протиправністю тимчасового зупинення нотаріальної діяльності позивача - приватного нотаріуса по Сумському міському нотаріальному округу, стверджуючи, що за результатом проведеної відповідачем перевірки останній не здобув жодних доказів фактам неодноразового порушення з боку позивача правил нотаріального діловодства при вчиненні ним нотаріальних дій.
3. Відповідач позов не визнав. Заперечуючи проти задоволення заявлених позовних вимог, відповідач наполягав на правомірності та обґрунтованості спірного наказу.
ІІ. Встановлені судами фактичні обставини справи
4. 21 квітня 2017 року ТОВ «Олімп» звернулось до Міністерства юстиції України зі скаргою на неправомірні дії приватного нотаріуса Сумського міського нотаріального округу ОСОБА_1
5. 27 квітня 2017 року наказом № 172/06 начальник ГТУЮ у Сумській області Свистун І. П. створив комісію та призначив проведення перевірки приватного нотаріуса Сумського міського нотаріального округу ОСОБА_1
6. З метою проведення перевірки за фактами, викладеними у зверненні ТОВ «Олімп» проведено перевірку приватного нотаріуса Сумського міського нотаріального округу ОСОБА_1, за результатами перевірки встановлено, що в наданих позивачем копіях документів та Реєстру для реєстрації нотаріальних дій (реєстровий № 569 від 5 квітня 2017 року, надалі - Реєстр), дата та номер витягу про перевірку спеціального бланка нотаріального документа зазначені всупереч вимогам пункту 7.41 Правил ведення нотаріального діловодства зазначена у графі 3 Реєстру, а не у графі 5; аналогічні порушення були виявлені під час планових комплексних перевірок, які були проведені 4 червня 2014 року та 3 червня 2016 року, про що комісіями з перевірки було зазначено в довідках та неодноразово звернута увага ОСОБА_1 на недопущення в подальшому даних порушень.
7. Також із наданих позивачем пояснень відносно зазначеного звернення встановлено, що ОСОБА_1 не дотримано вимоги до бланків приватного нотаріуса, передбачених розділом V Правил ведення нотаріального діловодства, а саме: не дотримано вимог до берегів бланків приватного нотаріуса, на бланку відсутня вірна назва установи вищого рівня та не зазначена адреса електронної пошти.
8. 15 травня 2017 року за результатами здійснення перевірки приватного нотаріуса ОСОБА_1 комісією ГТУЮ у Сумській області складено довідку про проведення перевірки приватного нотаріуса Сумського міського нотаріального округу ОСОБА_1, в якій констатовано наявність неодноразових порушень пункту 7.41 і вимог пункту 5.2 Правил ведення нотаріального діловодства та наявність порушень Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень». Також комісія рекомендувала неухильно дотримуватися вимог Правил ведення нотаріального діловодства та Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», а також рекомендувала ОСОБА_1 протягом строку зупинення пройти підвищення кваліфікації на базі Інституту права та післядипломної освіти Міністерства юстиції України.
9. У зв`язку із наведеним цього ж дня начальник ГТУЮ у Сумській області видав наказ № 119/06 «Про тимчасове зупинення приватної нотаріальної діяльності ОСОБА_1 », яким тимчасово зупинено нотаріальну діяльність ОСОБА_1 як приватного нотаріуса по Сумському міському нотаріальному округу, з 18 травня по 1 червня 2017 року включно.
10. Вважаючи вказаний наказ протиправним, позивач звернувся до суду.
ІІІ. Рішення судів першої й апеляційної інстанцій і мотиви їх ухвалення
11. Сумський окружний адміністративний суд рішенням від 26 грудня 2017 року позов задовольнив частково:
11.1. визнав протиправним наказ начальника ГТУЮ у Сумській області від 15 травня 2017 року № 119/06 «Про тимчасове зупинення приватної нотаріальної діяльності ОСОБА_1 »;
11.2. відмовив у задоволенні позовних вимог про скасування наказу начальника ГТУЮ у Сумській області від 15 травня 2017 року № 119/06 «Про тимчасове зупинення приватної нотаріальної діяльності ОСОБА_1 ».
12. За висновком суду першої інстанції відповідач допустив порушення Порядку розгляду скарг у сфері державної реєстрації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2015 року № 1128 (надалі - Порядок № 1128).
13. Харківський апеляційний адміністративний суд від 18 квітня 2018 року скасував постанову Сумського окружного адміністративного суду від 26 грудня 2017 року в частині задоволення позовних вимог і прийняв у цій частині нову постанову, якою в задоволенні позову ОСОБА_1 відмовив у повному обсязі.
14. Таке своє рішення суд апеляційної інстанції мотивував обґрунтованістю висновків ГТУЮ у Сумській області щодо допущення позивачем порушень і, відповідно, правомірністю зупинення нотаріальної діяльності останнього. Також за висновком апеляційного суду спірні правовідносини не регулюються Порядком № 1128, яким керувався місцевий суд.
ІV. Провадження в суді касаційної інстанції
15. Позивач подав касаційну скаргу, в якій посилається на неправильне застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального права та порушення ним норм процесуального права.
16. У касаційній скарзі автор просить скасувати оскаржуване рішення апеляційного суду та залишити в силі рішення суду першої інстанції.
17. Відповідач подав відзив на касаційну скаргу, в якому, наполягаючи на безпідставності останньої, просить залишити її без задоволення, а оскаржуване судове рішення - без змін.
V. Нормативне регулювання та оцінка Верховного Суду
18. Відповідно до частини третьої статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі також КАС України) провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
19. Водночас 8 лютого 2020 року набрали чинності зміни до КАС України, внесені Законом України від 15 січня 2020 року № 460-IX «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України Цивільного процесуального кодексу України Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ».
20. За правилом пункту 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» зазначеного Закону касаційні скарги на судові рішення, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цим Законом, розглядаються в порядку, що діяв до набрання чинності цим Законом.
21. За наведених підстав касаційний розгляд здійснюється за правилами, що діяли до набрання чинності цим Законом, а саме за правилами КАС України в редакції зі змінами, внесеними Законом України від 19 грудня 2019 року № 394-IX.
22. Згідно з частинами першою-четвертою статті 341 КАС України в зазначеній редакції суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.
Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази.
Суд не обмежений доводами та вимогами касаційної скарги, якщо під час розгляду справи буде виявлено порушення норм процесуального права, які є обов`язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.
У суді касаційної інстанції не приймаються і не розглядаються вимоги, що не були предметом розгляду в суді першої інстанції. Зміна предмета та підстав позову у суді касаційної інстанції не допускається.
23. Надаючи оцінку встановленим судами фактичним обставинам справи та покладеним в основу ухвалених у цій справі судових рішень мотивів крізь призму аргументів касаційної скарги, Верховний Суд виходить із такого.
24. Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
25. Порядок правового регулювання діяльності нотаріату в Україні встановлено Законом України від 2 вересня 1993 року № 3425-XII «Про нотаріат» (в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин; надалі - Закон № 3425-ХІІ), частинами першою та другою статті 1 якого обумовлено, що нотаріат в Україні - це система органів і посадових осіб, на які покладено обов`язок посвідчувати права, а також факти, що мають юридичне значення, та вчиняти інші нотаріальні дії, передбачені цим Законом, з метою надання їм юридичної вірогідності.
Вчинення нотаріальних дій в Україні покладається на нотаріусів, які працюють в державних нотаріальних конторах, державних нотаріальних архівах (державні нотаріуси) або займаються приватною нотаріальною діяльністю (приватні нотаріуси).
26. Відповідно до частини першої статті 3 Закону № 3425-ХІІ нотаріус - це уповноважена державою фізична особа, яка здійснює нотаріальну діяльність у державній нотаріальній конторі, державному нотаріальному архіві або незалежну професійну нотаріальну діяльність, зокрема посвідчує права, а також факти, що мають юридичне значення, та вчиняє інші нотаріальні дії, передбачені законом, з метою надання їм юридичної вірогідності.
27. Згідно зі статтею 2-1 Закону № 3425-ХІІ державне регулювання нотаріальної діяльності полягає у встановленні умов допуску громадян до здійснення нотаріальної діяльності, порядку зупинення і припинення приватної нотаріальної діяльності, анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю; здійсненні контролю за організацією нотаріату, проведенням перевірок організації нотаріальної діяльності нотаріусів, дотримання ними порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства; визначенні органів та осіб, які вчиняють нотаріальні дії, здійснюють контроль за організацією нотаріату, проводять перевірки організації нотаріальної діяльності нотаріусів, дотримання ними порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства; визначенні ставок державного мита, яке справляється державними нотаріусами; встановленні переліку додаткових послуг правового і технічного характеру, які не пов`язані із вчинюваними нотаріальними діями, та встановленні розмірів плати за їх надання державними нотаріусами; встановленні правил професійної етики нотаріусів.
Контроль за організацією нотаріату, перевірка організації нотаріальної діяльності нотаріусів, дотримання ними порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства здійснюються Міністерством юстиції України, Головним управлінням юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головними управліннями юстиції в областях, містах Києві та Севастополі.
28. Відповідно до частини першої статті 33 Закону № 3425-ХІІ Міністерство юстиції України, Головне управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головні управління юстиції в областях, містах Києві та Севастополі проводять перевірку організації нотаріальної діяльності приватного нотаріуса, дотримання ним порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства за певний період. Проведення повторної перевірки з тих питань, які вже були предметом перевірки, не допускається, крім перевірки звернень громадян чи юридичних осіб у межах предмета звернення та повноважень Міністерства юстиції України, Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі.
29. Частиною шостою цієї ж статті обумовлено, що порядок проведення перевірки організації нотаріальної діяльності приватних нотаріусів, дотримання ними порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства затверджується Міністерством юстиції України.
30. Механізм здійснення Міністерством юстиції України, Головним управлінням юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головними управліннями юстиції в областях, містах Києві та Севастополі (далі - головне управління юстиції) перевірки організації роботи державних нотаріальних контор, державних нотаріальних архівів, організації нотаріальної діяльності приватних нотаріусів, дотримання державними і приватними нотаріусами порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства визначає Порядок проведення перевірки організації роботи державних нотаріальних контор, державних нотаріальних архівів, організації нотаріальної діяльності приватних нотаріусів, дотримання державними і приватними нотаріусами порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства, затверджений наказом Міністерства юстиції України від 17 лютого 2014 року № 357/5 (надалі - Порядок № 357/5.
31. За змістом пункту 2 Порядку № 357/5 позапланова перевірка - не запланована Міністерством юстиції, головним управлінням юстиції комплексна, цільова або контрольна перевірка організації роботи державної нотаріальної контори, державного нотаріального архіву, організації нотаріальної діяльності приватного нотаріуса, дотримання державними і приватними нотаріусами порядку вчинення нотаріальних дій та виконання ними правил нотаріального діловодства, а також перевірка за зверненнями фізичних і юридичних осіб.
32. Проведення перевірки організації роботи державної нотаріальної контори, державного нотаріального архіву, організації нотаріальної діяльності приватного нотаріуса, дотримання державними і приватними нотаріусами порядку вчинення нотаріальних дій та виконання ними правил нотаріального діловодства здійснюється уповноваженими представниками Міністерства юстиції, головного управління юстиції, діяльність яких безпосередньо пов`язана з контролем за організацією нотаріату і нотаріальної діяльності в Україні (пункт 6 Порядку № 357/5).
33. Відповідно до пункту 13 Порядку № 357/5 позапланова комплексна, цільова або контрольна перевірка державної нотаріальної контори, державного нотаріального архіву, приватного нотаріуса проводиться за результатами попередньої перевірки або за дорученням Міністерства юстиції чи головного управління юстиції. За наслідками такої перевірки комісія складає довідку про результати проведеної перевірки з висновками.
34. Згідно з пунктом 14 Порядку № 357/5 перевірка за зверненнями фізичних та юридичних осіб проводиться у межах предмета звернення та повноважень Міністерства юстиції, головного управління юстиції шляхом витребування від державної нотаріальної контори, державного нотаріального архіву, приватного нотаріуса (особи, яка заміщує тимчасово відсутнього нотаріуса) необхідних документів та відомостей, що стосуються фактів, викладених у такій інформації, та письмових пояснень нотаріуса або з виїздом за місцезнаходженням державної нотаріальної контори, державного нотаріального архіву, робочого місця приватного нотаріуса.
35. Перевіркою встановлюється, чи дотримуються державні і приватні нотаріуси загальних положень чинного законодавства, яке регулює порядок вчинення нотаріальних дій та проведення під час їх вчинення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (пункт 31 Порядку № 357/5).
36. Відповідно до пункту 29 Порядку № 357/5 при перевірці організації роботи державної нотаріальної контори, державного нотаріального архіву, організації нотаріальної діяльності приватного нотаріуса перевіряються:
правові підстави для зайняття приміщення, у якому розміщується державна нотаріальна контора, державний нотаріальний архів або яке займає приватний нотаріус, кількість кімнат та їх площа;
правові підстави для здійснення приватним нотаріусом нотаріальної діяльності;
наявність акта про сертифікацію робочого місця;
відповідність робочого місця вимогам, установленим чинним законодавством;
пристосованість приміщення, де знаходиться робоче місце (контора) приватного нотаріуса, для роботи з технічним персоналом та забезпечення нотаріальної таємниці;
наявність приміщення для очікування прийому громадянами;
забезпечення доступу населення до приміщення, у якому знаходиться державна нотаріальна контора, державний нотаріальний архів, розміщено робоче місце приватного нотаріуса;
захищеність від несанкціонованого проникнення в приміщення (наявність засобів захисту на вхідних дверях, дверях робочого кабінету нотаріуса, вікнах тощо);
наявність засобів охоронної та пожежної сигналізації;
наявність окремого входу з вулиці у приміщення;
наявність осіб, що працюють на умовах цивільно-правових чи трудових договорів, та дотримання вимог щодо оформлення з ними трудових відносин;
наявність вакантних посад у державній нотаріальній конторі та додатково залучених працівників;
забезпечення виконання приватним нотаріусом вимог чинного законодавства щодо страхування цивільно-правової відповідальності (наявність договору(ів) страхування його цивільно-правової відповідальності за весь період, що підлягає перевірці, відповідність страхової суми встановленому Законом України «Про нотаріат» мінімальному розміру страхової суми);
умови зберігання архіву нотаріуса;
умови зберігання спеціальних бланків нотаріальних документів, документів нотаріального діловодства, печаток, штампів;
наявність технічного обладнання (комп`ютерна та інша оргтехніка);
наявність довідково-інформаційних матеріалів для відвідувачів;
наявність інформаційної вивіски та графіка прийому громадян при вході до приміщення, дотримання встановленого режиму роботи;
підвищення професійного рівня нотаріусів шляхом проходження курсів підвищення кваліфікації, взяття участі у конференціях, семінарах, дотримання правил професійної етики тощо;
дотримання приватним нотаріусом вимог законодавства щодо заміщення нотаріуса;
своєчасність розгляду звернень фізичних та юридичних осіб.
37. За правилами пункту 30 Порядку № 357/5 при перевірці виконання державними і приватними нотаріусами правил нотаріального діловодства перевіряються:
наявність номенклатури справ, затвердженої та погодженої у встановленому порядку (номенклатури справ за попередні роки мають бути належним чином закриті підсумковими записами; для перевірки надаються всі справи (наряди), передбачені номенклатурою);
наявність статистичних звітів за період, який підлягає перевірці;
впорядкування та забезпечення зберігання документів нотаріального діловодства та нотаріального архіву;
наявність складених та погоджених в установленому порядку описів справ (нарядів), актів про вилучення для знищення документів, не внесених до Національного архівного фонду та які не підлягають зберіганню;
дотримання форм та правильність ведення реєстрів, алфавітних, інших книг, журналів тощо;
правильність реєстрації, формування та оформлення спадкових справ;
правильність застосування нотаріусами посвідчувальних написів та видачі свідоцтв за формами, установленими правилами ведення нотаріального діловодства;
наявність документів, а у випадках, передбачених чинним законодавством, копій з них, які на вимогу законодавства долучаються до примірника правочину, свідоцтва тощо, який залишається у справах нотаріуса, відповідність таких документів чинному законодавству, а також наявність проставлених нотаріусом необхідних відміток;
дотримання державними і приватними нотаріусами нотаріальної таємниці, принципу неупередженості та запобігання судовим спорам, а також обмежень у праві вчинення нотаріальних дій;
виконання державними та приватними нотаріусами вимог чинного законодавства щодо порядку витрачання, обігу та звітності спеціальних бланків нотаріальних документів та дотримання порядку їх передавання іншому нотаріусу;
виконання державними і приватними нотаріусами вимог чинного законодавства про Єдині та державні реєстри інформаційної системи Міністерства юстиції.
38. Відповідно до частини першої статті 29-1 Закону № 3425-ХІІ нотаріальна діяльність приватного нотаріуса тимчасово зупиняється на час дії таких обставин:
1) якщо приватний нотаріус не має приміщення для розміщення робочого місця або це приміщення не відповідає встановленим цим Законом умовам, - до усунення цих недоліків, але не більше 60 днів з дня виявлення цього порушення;
2) якщо приватний нотаріус не уклав договір про страхування цивільно-правової відповідальності приватного нотаріуса або розмір страхової суми не відповідає вимогам цього Закону, - до усунення цих недоліків, але не більше 30 днів з дня виявлення цього порушення;
3) якщо приватний нотаріус при вчиненні нотаріальних дій неодноразово порушував правила нотаріального діловодства, - до закінчення строку проходження підвищення кваліфікації (не більше двох тижнів);
4) у разі необґрунтованої відмови приватного нотаріуса від надання Міністерству юстиції України, Головному управлінню юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головним управлінням юстиції в областях, містах Києві та Севастополі в порядку, передбаченому цим Законом, документів для перевірки організації нотаріальної діяльності та виконання правил нотаріального діловодства - до усунення цієї обставини;
5) у разі заміщення приватного нотаріуса в порядку, передбаченому цим Законом, - на строк такого заміщення;
6) у разі ненадання інформації приватним нотаріусом органам та особам, зазначеним у частинах п`ятій - восьмій, десятій статті 8 цього Закону, - до усунення цієї обставини;
7) у разі обрання нотаріуса на посаду, зайняття якої несумісне зі здійсненням нотаріальної діяльності;
8) Головне управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головні управління юстиції в областях, містах Києві та Севастополі надіслали до Міністерства юстиції України подання про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю - до вирішення питання по суті, але не більш як на шість місяців.
39. За змістом частин першої, третьої статті 29-2 Закону № 3425-ХІІ рішення про тимчасове зупинення нотаріальної діяльності приватного нотаріуса у випадках, передбачених частиною першою статті 29-1 цього Закону, приймає керівник Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі.
Наказ про зупинення нотаріальної діяльності приватного нотаріуса може бути оскаржений ним до Міністерства юстиції України або до суду.
40. З наведеного правового регулювання висновується, що предметом позапланової перевірки приватного нотаріуса можуть бути:
1) організація нотаріальної діяльності приватного нотаріуса;
2) дотримання приватним нотаріусом порядку вчинення нотаріальних дій та проведення під час їх вчинення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень;
3) виконання приватним нотаріусом правил нотаріального діловодства.
41. Підставою ж для зупинення нотаріальної діяльності на підставі пункту 3 частини першої статті 29-1 Закону № 3425-ХІІ є неодноразове порушення правил нотаріального діловодства під час вчинення нотаріальних дій, тобто порушення нотаріусом Правил ведення нотаріального діловодства, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 22 грудня 2010 року № 3253/5.
42. Як уже зазначено, відповідач під час проведення позапланової перевірки позивача встановив неодноразове порушення правил нотаріального діловодства під час вчинення нотаріальних дій. Ці обставини позивачем не спростовувались.
43. Відтак, зупинення нотаріальної діяльності на підставі пункту 3 частини першої статті 29-1 Закону № 3425-ХІІ згідно зі спірним наказом є правомірним, а позиція суду апеляційної інстанції щодо відсутності підстав для задоволення позову - правильною.
44. До того ж, суд касаційної інстанції погоджується з висновками апеляційного суду про те, що спірні у цій справі правовідносини не врегульовані Порядком № 1128, так само як і Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», адже відповідні перевірки є різними за своєю правовою природою, тоді як перевірка, за наслідком проведення якої видано оспорюваний наказ відповідача від 15 травня 2017 року № 119/06, проведено саме на підставі Порядку № 357/5.
VІ. Висновки по суті вимог касаційної скарги
45. За наведених обставин Верховний Суд констатує, що оскаржуване судове рішення ґрунтується на правильно встановлених фактичних обставинах справи, яким надана належна юридична оцінка із правильним застосуванням норм матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, а суд під час розгляду справи не допустив порушень процесуального закону, які призвели або могли призвести до неправильного вирішення справи.
46. Таким чином, зважаючи на приписи статті 350 КАС України, касаційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а оскаржуване судове рішення - без змін.
VІI. Судові витрати
47. З огляду на результат касаційного розгляду та відсутність документально підтверджених судових витрат, понесених учасниками справи у зв`язку з переглядом справи в суді касаційної інстанції, судові витрати в порядку статті 139 КАС України не розподіляються.
Керуючись пунктом 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 15 січня 2020 року № 460-IX, статтями 341, 343, 349, 350, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України в редакції зі змінами, внесеними Законом України від 19 грудня 2019 року № 394-IX, Верховний Суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Касаційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
2. Постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 18 квітня 2018 року у справі № 818/1762/17 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та не може бути оскаржена.
Головуючий М. І. Смокович
Судді О. А. Губська
Н. А. Данилевич