Історія справи
Постанова КАС ВП від 24.09.2025 року у справі №560/706/25
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 вересня 2025 року
м. Київ
справа №560/706/25
адміністративне провадження № К/990/23785/25
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Кравчука В.М., суддів Стародуба О.П., Стеценка С.Г.
розглянув у письмовому провадженні
касаційну скаргу ОСОБА_1
на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 17 лютого 2025 року (суддя Шевчук О.П.) та постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 06 травня 2025 року (колегія у складі суддів Боровицького О.А., Ватаманюка Р.В., Курка О.П.)
у справі № 560/706/25
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України у місті Києві, Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області
про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,
І. ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ
1. ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач, скаржник) звернулася до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (далі - ГУ ПФ України в м. Києві, відповідач-1) та Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (далі - ГУ ПФ України в Івано-Франківській області, відповідач-2), в якому просила:
- визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ПФ України в Івано-Франківській області від 01.01.2025 № 222550015407 про відмову ОСОБА_1 у переведенні на пенсію державного службовця за віком за нормами Закону України «Про державну службу»;
- зобов`язати ГУ ПФ України в м. Києві зарахувати до стажу державної служби ОСОБА_1 період роботи з 15.02.1993 по 07.04.1997 та з 14.04.1997 по 22.05.2015 в органах державної податкової служби;
- зобов`язати ГУ ПФ України в м. Києві призначити і здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 з 26.12.2024 пенсію державного службовця відповідно до ст. 37 Закону № 3723-ХІІ у розмірі 60 відсотків від заробітку, зазначених у довідках, виданих Головним управлінням ДПС у Хмельницькій області: 1) про складові заробітної плати для державного службовця, який до 01.01.2024 працював та звільнився з державних органів, що провели класифікацію посад державної служби, або який працював у державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, посаду якого не було класифіковано, або який працював у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 09.12.2024 № 356/Д/22-01-10-02-06; 2) про інші складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як-20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, та яка на дату виходу на пенсію не займала посаду в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, яку було класифіковано, або працювала у державних органах, які не провели класифікацію посад державної служби від 09.12.2024 № 355/Д/22-01-10-02-06.
II. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
2. Судами попередніх інстанцій встановлено, що позивачка з жовтня 2023 року перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві (Святошинський район), з 13.10.2023 отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
3. 26.12.2024 позивачка звернулась до Головного управління Пенсійного фонду у м. Києві (Святошинський район) з заявою про переведення її з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", на пенсію за віком державного службовця згідно із Законом України "Про державну службу" № 3723-ХІІ.
4. До заяви було додано довідки, форми яких встановлено Порядком призначення пенсій деяким категоріям осіб, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 (із змінами та доповненнями), виданих Головним управлінням ДПС у Хмельницькій області, а саме: 1) довідку про складові заробітної плати для державного службовця, який до 01.01.2024 працював та звільнився з державних органів, що провели класифікацію посад державної служби, або який працював у державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, посаду якого не було класифіковано, або який працював у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 09.12.2024 № 356/Д/22-01-10-02-06; 2) довідку про інші складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи, на посадах, віднесених до категорій посад державних, службовців, та яка на дату виходу на пенсію не займала посаду в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, яку було класифіковано, або працювала у державних органах, які не провели класифікацію посад державної служби від 09.12.2024 № 355/Д/22-01-10-02-06.
5. Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 01.01.2025 (о/р 222550015407) позивачу відмовлено у переході з пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком згідно Закону України "Про державну службу".
Зазначено, що на момент набрання чинності Законом № 889-VIII, тобто на 01.05.2016, ОСОБА_1 не обіймала посади державної служби. Станом на 01.01.2016 заявниця не має 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, а тому й не має права на перехід на пенсію по віку відповідно до Закону № № 889-VIII. Крім того, періоди роботи з 15.02.1993 по 22.05.2015 в органах податкової служби не зараховано до трудового стажу.
6. Не погоджуючись з рішенням, позивачка звернулась до суду.
ІІІ. АРГУМЕНТИ СТОРІН
7. Позивачка покликалася на те, що посадові особи державної податкової служби, яким присвоєні спеціальні звання, є державними службовцями зі спеціальним статусом, тому період проходження такої служби в податкових органах має зараховуватися до стажу державної служби, який дає право на пенсію.
Також позивачка покликалася на те, що досягла встановленого чинним законодавством пенсійного віку, на день набрання чинності Законом України від 10.12.2015 № 889-VІІІ «Про державну службу» мала стаж на посаді державної служби більше 22 років, то має право на призначення пенсії згідно ст. 37 Закону № 3723-ХІІ, тому відмова у переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону № 3723-ХІІ є протиправною.
8. Відповідач заперечував проти задоволення позовних вимог. Вважає, що на час набрання чинності Законом № 889-VIII (тобто на 01.05.2016) ОСОБА_1 не обіймала посади державної служби та не мала 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби. З цих підстав ОСОБА_1 відмовлено у переході із пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" на пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу" згідно заяви від 26.12.2024.
ІV. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
9. Хмельницький окружний адміністративний суд рішенням від 17.02.2025, залишеним без змін постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 06.05.2025, позов задовольнив частково:
- визнав протиправним та скасував рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 01.01.2025 про відмову у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 о/р НОМЕР_1 ;
- зобов`язав Головне управління Пенсійного фонду України у місті Києві зарахувати ОСОБА_1 до страхового стажу періоди роботи з 15.02.1993 по 07.04.1997 та з 14.04.1997 по 22.05.2015 в органах державної податкової служби;
- зобов`язав Головне управління Пенсійного фонду України у місті Києві, перевести з 26.12.2024 ОСОБА_1 на пенсію державного службовця за віком відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 №3723-ХІІ "Про державну службу", без урахування довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця за від 09.12.2024 № 356/Д/22-01-10-02-06, від 09.12.2024 № 355/Д/22-01-10-02-06, виданих заступником начальника управління - начальником відділу оплати праці управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Головного управління ДПС в Хмельницькій області;
- в задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
10. Суд першої інстанції, з позицією якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що за наявності в особи станом на 01.05.2016 певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01.05.2016 на державній службі), за останньою зберігається право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-XII.
Також, покликаючись на п. 2 Порядку №283 та ст. 344 ПК України, суди дійшли висновку, що посадові особи Державної податкової служби, яким присвоєні спеціальні звання, є державними службовцями зі спеціальним статусом, а тому період проходження служби в податкових органах повинен зараховуватись до стажу державної служби, який дає право на пенсію.
Крім того, зі змісту довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 09.12.2024 № 356/Д/22-01-10-02-06, від 09.12.2024 № 355/Д/22-01-10-02-06, останні видані заступником начальника управління - начальником відділу оплати праці управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Головного управління ДПС в Хмельницькій області станом на грудень 2024 року та станом на листопад 2024 року.
У довідках зазначено, що на всі види оплати праці, включені в довідку, нараховано єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.
Між тим, позивачка у цій справі звільнена з посади державного службовця ще у 2015 році, тому застосування при розрахунку пенсії державного службовця складових заробітної плати, з яких остання не сплачувала страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, суперечитиме нормам ч. 1 ст. 37 Закону № 3723-XII.
З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку про те, що позивачка має право на отримання пенсії відповідно до Закону № 3723-XII, однак без урахування довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 09.12.2024 № 356/Д/22-01-10-02-06, від 09.12.2024 №355/Д/22-01-10-02-06, виданих заступником начальника управління - начальником відділу оплати праці управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Головного управління ДПС в Хмельницькій області.
11. Позивачка у касаційній скарзі просить скасувати рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 17.02.2025 та постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 06.05.2025 в частині відмови у задоволенні позовних вимог, ухвалити у цій частині нове рішення про задоволення позову.
12. Підставою касаційного оскарження судового рішення позивачка вважає неправильне застосування судом апеляційної інстанції норм ч. 1 ст. 37 Закону України від 16.12.1993 №3723-ХІІ «Про державну службу», п. 4 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб (далі - Порядок № 622), затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622, без урахування висновку щодо їх правозастосування у подібних правовідносинах, викладеного у постановах Верховного Суду від 27.01.2023 у справі № 340/4184/21 та від 05.03.2025 у справі № 560/5916/24 (а саме щодо того, що: «позивач на час звернення за призначенням пенсії не займала посаду державної служби, тому з урахуванням положень ст. 37 Закону № 3723-ХІІ розмір пенсії позивача підлягає обчисленню із заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»).
Крім того, позивачка вважає, що суди попередніх інстанцій застосували до спірних правовідносин п. 5 і 6 Порядку № 622 у неналежній редакції, а також, що застосована судами правова позиція Великої Палати Верховного Суду, наведена у постанові від 13.02.2019 у зразковій справі №822/524/18, нерелевантна до спірних відносин.
13. Ухвалою Верховного Суду від 24.07.2025 відкрито касаційне провадження з підстав, передбачених п. 1 ч. 4 ст. 328 КАС України.
14. Відповідач-2 заперечував проти задоволення касаційної скарги, просив залишити оскаржувані судові рішення без змін.
VІ. ВИСНОВКИ ВЕРХОВНОГО СУДУ
15. Верховний Суд перевірив правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права у межах доводів касаційної скарги та дійшов такого висновку.
16. Згідно ст. 341 КАС України суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанцій норм матеріального і процесуального права.
17. Рішення судів попередніх інстанцій оскаржуються в частині незадоволення позовних вимог, а саме, в частині відмови у врахуванні довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 09.12.2024 № 356/Д/22-01-10-02-06, від 09.12.2024 №355/Д/22-01-10-02-06, виданих заступником начальника управління - начальником відділу оплати праці управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Головного управління ДПС в Хмельницькій області станом на грудень 2024 року та станом на листопад 2024 року.
18. Суди, відмовляючи у задоволенні позовних вимог у цій частині, виходили з того, що позивачка звільнена з посади державного службовця ще у 2015 році, тому застосування при розрахунку пенсії державного службовця складових заробітної плати, з яких остання не сплачувала страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, суперечитиме ч. 1 ст. 37 Закону № 3723-XII
19. Принцип, правові та організаційні засади забезпечення державної служби, зокрема порядок реалізації права на пенсійне забезпечення державних службовців визначається Законом України від 10.12.2015 № 889-VІІІ «Про державну службу» (далі - Закон № 889-VІІІ).
20. Відповідно до пункту 2 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VІІІ з 01.05.2016 втратив чинність Закон № 3723-XII, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.
21. Зокрема, пунктами 10, 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VІІІ передбачено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону № 3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону № 3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
22. Тобто за наявності в особи станом на 01.05.2016 певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01.05.2016 на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-XII, але за такої умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
23. Частиною першою статті 37 Закону № 3723-XII встановлено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону № 1058-IV, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом 1 частини першої статті 28 згаданого Закону, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
24. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
25. Відповідно до статті 90 Закону № 889-VІІІ пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
26. Вказане положення Закону кореспондується з пунктом 1 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622, (далі - Порядок № 622, у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), згідно з яким пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
27. Згідно з пунктом 3-1 Порядку № 622 державні службовці, які на день набрання чинності Законом № 889-VIII займали посади державної служби та які пенсію, призначену відповідно до Закону, не отримували з дати призначення до дня набрання чинності Законом № 889-VIII, мають право на обчислення пенсії на умовах цього Порядку після звільнення з посади державної служби.
28. Пунктом 4 Порядку № 622 передбачено, що пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування. При цьому:
- посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);
- розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв, починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;
- у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 р., середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 р. на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 р., а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 р. на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 р. як за повний місяць;
- матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.
За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п`ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 р., за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.
29. Відповідно до пункту 5 Порядку № 622 форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики.
30. Згідно з пунктом 1.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (далі - Порядок № 22-1, у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію або не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.
31. Згідно з частиною першою статті 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII та пунктом 4 Порядку №622:
- для осіб, які на момент звернення перебувають на державній службі - пенсія обчислюється у розмірі 60% від фактичної заробітної плати, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (а до 01.01.2011 - страхові внески на державне пенсійне страхування);
- для осіб, які на момент звернення не є державними службовцями - пенсія призначається у розмірі 60% заробітної плати діючого державного службовця відповідної (прирівняної) посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої сплачено єдиний внесок.
32. При цьому, посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються у розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії; інші виплати (премії, надбавки, матеріальна допомога тощо) визначаються за вибором особи за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд, починаючи з 1 травня 2016 року. У разі відсутності такого періоду - з розрахунку виплат за травень 2016 року як повного місяця.
33. Позивачку звільнено з державної служби у 2015 році, після цього вона не працювала на посадах державної служби. Таким чином, у неї відсутні 60 календарних місяців роботи на державній службі починаючи з 1 травня 2016 року, а отже інші виплати, крім посадового окладу, надбавки за ранг та вислугу років, можуть бути визначені виключно з розрахунку на травень 2016 року. Відповідно, довідки, видані у 2024 році, можуть враховуватися лише в частині посадового окладу, надбавки за ранг та вислуги років, але не у частині інших складових заробітної плати.
34. Як убачається з матеріалів справи, довідка від 09.12.2024 № 356/Д/22-01-10-02-06 включає в себе посадовий оклад, надбавку за ранг та вислугу років, а тому позивачка має право на обчислення пенсії за віком відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ з урахуванням цієї довідки.
35. Разом з тим, колегія суддів відхиляє посилання позивачки на постанову Верховного Суду від 27.01.2023 у справі № 340/4184/21. У зазначеній справі спір стосувався переходу з пенсії по інвалідності ІІ групи, призначеної відповідно до Закону № 1058-IV, на пенсію за статтею 37 Закону № 3723-XII, при тому що пенсія державного службовця за цією нормою була призначена особі ще до переведення на інший вид пенсії. Натомість у справі, що розглядається, спір стосується переходу з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону № 1058-IV, на пенсію за віком згідно зі статтею 37 Закону № 3723-XII, яка раніше позивачці не призначалася. Тобто фактичні обставини та правова природа спірних правовідносин у цих справах відрізняються, що унеможливлює застосування висновків Верховного Суду у справі № 340/4184/21 у справі, що розглядається.
36. Згідно з частинами першою, третьою статті 351 КАС України суд скасовує судове рішення повністю або частково і ухвалює нове рішення у відповідній частині або змінює його, якщо таке судове рішення, переглянуте в передбачених статтею 341 цього Кодексу межах, ухвалено з неправильним застосуванням норм матеріального права або порушенням норм процесуального права. Неправильним застосуванням норм матеріального права вважається: неправильне тлумачення закону або застосування закону, який не підлягає застосуванню, або незастосування закону, який підлягав застосуванню.
37. За таких обставин колегія суддів дійшла висновку про те, що касаційну скаргу слід задовольнити: рішення суду першої та апеляційної інстанцій скасувати в частині відмови у задоволенні позовних вимог щодо врахування довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 09.12.2024 № 356/Д/22-01-10-02-06, а в іншій частині - залишити без змін.
38. Відповідно до ч. 6 ст. 139 КАС України якщо суд касаційної інстанції, не повертаючи адміністративної справи на новий розгляд, змінить судове рішення або ухвалить нове, він відповідно змінює розподіл судових витрат.
39. Відповідно до квитанції від 02.06.2025 позивачка за подання касаційної скарги сплатила судовий збір у розмірі 2422,40 грн, який у зв`язку із задоволенням касаційної скарги підлягає стягненню з відповідача.
Керуючись статтями 341 345 349 350 355 356 359 КАС України, Верховний Суд-
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.
Рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 17 лютого 2025 року та постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 06 травня 2025 року у справі №560/706/25 скасувати в частині відмови у задоволенні позовних вимог щодо врахування довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 09 грудня 2024 року № 356/Д/22-01-10-02-06.
Прийняти у цій частині нову постанову.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у місті Києві перевести з 26 грудня 2024 року ОСОБА_1 на пенсію державного службовця за віком відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року №3723-ХІІ "Про державну службу", з урахуванням довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця за від 09 грудня 2024 року № 356/Д/22-01-10-02-06, виданої заступником начальника управління - начальником відділу оплати праці управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Головного управління ДПС в Хмельницькій області.
В іншій частині рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 17 лютого 2025 року та постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 06 травня 2025 року у справі №560/706/25 залишити без змін.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у місті Києві (код ЄДРПОУ 42098368) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) судовий збір за подання касаційної скарги у розмірі суми 2422 (дві тисячі чотириста двадцять дві) грн 40 коп.
Постанова суду касаційної інстанції є остаточною та її не може бути оскаржено.
Суддя В.М. Кравчук
Суддя О.П. Стародуб
Суддя С.Г. Стеценко