Главная Сервисы для юристов ... База решений “Протокол” Ухвала КАС ВП від 21.05.2018 року у справі №804/10053/15 Ухвала КАС ВП від 21.05.2018 року у справі №804/10...
print
Друк
search Пошук

КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Ухвала КАС ВП від 21.05.2018 року у справі №804/10053/15

Державний герб України

ПОСТАНОВА

Іменем України

22 травня 2018 року

Київ

справа №804/10053/15

адміністративне провадження №К/9901/12866/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді - доповідача - Олендера І.Я.,

суддів:Гончарової І.А., Ханової Р.Ф.,

розглянувши у порядку письмового провадження заяву Державної податкової інспекції у Новокодацькому районі м. Дніпра Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про перегляд Верховним Судом України ухвали Вищого адміністративного суду України від 22 березня 2017 року у справі № 804/10053/15 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Інвестмаш" до Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та скасування податкових повідомлень-рішень,

У С Т А Н О В И В :

Товариство з обмеженою відповідальністю «Інвестмаш» (далі - позивач, Товариство) звернулось до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області (далі - відповідач, заявник, контролюючий орган) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень від 27.07.2015 № 0001812201, № 0001822201, № 0001802201 та від 13.07.2015 № 0010331703.

Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28 вересня 2015 року, залишеною без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 18 лютого 2016 року, позов задоволено, оскаржувані податкові повідомлення - рішення визнано протиправними та скасовано.

Не погоджуючись з рішеннями судів попередніх інстанцій у справі № 804/10053/15, Державна податкова інспекція у Новокодацькому районі м. Дніпра Головного управління ДФС у Дніпропетровській області подала касаційну скаргу до Вищого адміністративного суду України, який ухвалою від 22 березня 2017 року касаційну скаргу контролюючого органу повернув з підстав не виконання скаржником ухвали про залишення касаційної скарги без руху (несплата судового збору).

Не погодившись з ухвалою Вищого адміністративного суду України 22 березня 2017 року Державна податкова інспекція у Новокодацькому районі м. Дніпра Головного управління ДФС у Дніпропетровській області подала до Верховного Суду України заяву про її перегляд з підстав, встановлених п. 1 та п. 2 частини першої статті 237 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) в редакції Закону України від 13 липня 2017 року № 2136-VIII.

24 липня 2017 року ухвалою Верховного Суду України відкрито провадження у справі за заявою контролюючого органу про перегляд ухвали Вищого адміністративного суду України від 22 березня 2017 року.

Згідно з підпунктом 1 пункту 1 Перехідних положень КАС (у редакції цього Кодексу, викладеній згідно із Законом України від 3 жовтня 2017 року № 2147-VIII) заяви про перегляд судових рішень Верховним Судом України в адміністративних справах, які подані та розгляд яких не закінчено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, передаються до Касаційного адміністративного суду та розглядаються спочатку колегією у складі трьох або більшої непарної кількості суддів за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. Такі заяви розглядаються без повідомлення та виклику учасників справи, за винятком випадку, коли суд з огляду на обставини справи ухвалить рішення про інше.

Відповідно до підпункту 7 пункту 1 Перехідних положень КАС (у редакції цього Кодексу, викладеній згідно із Законом України від 3 жовтня 2017 року № 2147-VIII) заяви і скарги, зазначені в підпунктах 1, 3 - 6 цього пункту, передаються відповідно до Касаційного адміністративного суду, Великої Палати Верховного Суду за розпорядженням керівника апарату суду, до якого подані такі заяви і скарги, протягом тридцяти днів з дня набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Заява зареєстрована у Касаційному адміністративному суді у складі Верховного Суду 31 січня 2018 року.

Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 31 січня 2018 року у справі визначено склад колегії суддів Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду: Олендер І.Я. (суддя-доповідач), Гончарова І.А., Ханова Р.Ф.

Ухвалою Верховного Суду від 17 травня 2018 року заяву Державної податкової інспекції у Святошинському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві про перегляд Верховним Судом України ухвали Вищого адміністративного суду України від 22 березня 2017 року призначено до розгляду в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами на 22 травня 2018 року

Розгляд заяви контролюючого органу здійснюється Верховним Судом за правилами глави третьої Розділу 4 Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України від 13 липня 2017 року №2136-VIII, без повідомлення та виклику учасників справи.

За правилами пункту 1 частини першої статті 237 КАС України мотивом перегляду Верховним Судом України судових рішень в адміністративних справах є зокрема, неоднакове застосування судом касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права, що спричинило ухвалення різних за змістом судових рішень у подібних правовідносинах, а п. 2 частини першої вказаної статті передбачено, що таким мотивом є також неоднакове застосування судом касаційної інстанції одних і тих самих норм процесуального права - при оскарженні судового рішення, яке перешкоджає подальшому провадженню у справі або яке прийнято з порушенням правил підсудності справ або встановленої законом юрисдикції адміністративних судів.

У заяві контролюючий просить ухвалу Вищого адміністративного суду України від 22 березня 2017 року про повернення касаційної скарги скасувати та передати справу на новий розгляд до Вищого адміністративного суду України посилаючись на наявність підстав, встановлених пунктами 1 та 2 частини першої статті 237 КАС України, а саме порушення норм процесуального права - статей 103 та 108 Кодексу адміністративного судочинства України.

На обґрунтування заяви додано копії постанови Верховного Суду України від 8 червня 2016 року (№ 21-860а16), ухвали Вищого адміністративного суду України від 26 травня 2016 року (№ К/800/38408/15), від 6 червня 2016 року (№ К/9991/69658/12) які, на думку контролюючого органу, підтверджують неоднакове застосування судом касаційної інстанції вищезазначених норм процесуального права.

Перевіривши наведені заявником доводи, колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України вважає, що заява підлягає задоволенню з огляду на таке.

Як вбачається з матеріалів справи ухвалою Вищого адміністративного суду України від 17 лютого 2017 року касаційну скаргу контролюючого органу залишено без руху з підстав не сплати судового збору та надано строк для усунення недоліків до 17.03.2017.

Вищий адміністративний суд України ухвалою від 22 березня 2017 року повернув скаргу контролюючого органу разом із доданими матеріалами з огляду не те, що скаржник не усунув у встановлений строк недоліки касаційної скарги.

Вимоги до касаційної скарги встановлено статтею 213 України (у редакції на час прийняття оскаржуваного рішення), зокрема, відповідно до частини п'ятої вказаної статті до касаційної скарги додаються документи про сплату судового збору.

До касаційної скарги, яка не оформлена відповідно до вимог, встановлених статтею 213 КАС України, застосовуються правила статті 108 цього Кодексу (частина третя статті 214 КАС).

Якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до адміністративного суду. Позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху (частина друга статті 108 КАС).

Разом з цим перебіг процесуального строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок (частина перша статті 103 КАС України), та строк не вважається пропущеним, якщо до його закінчення позовна заява, скарга, інші документи чи матеріали або грошові кошти здано на пошту чи передані іншими відповідними засобами зв'язку (частина дев'ята статті 103 КАС України).

Як вбачається з заяви про перегляд рішення та доданих до неї матеріалів, скаржником, з метою виконання ухвали Вищого адміністративного суду України від 17 лютого 2017 року про залишення касаційної скарги без руху, на адресу Вищого адміністративного суду України 16 березня 2017 року, в межах строку наданого для усунення недоліків, було направлено поштою платіжне доручення про сплату судового збору за подання касаційної скарги, що підтверджується фіскальним чеком Українського державного підприємства поштового зв'язку «Укрпошта».

За таких обставин, на думку колегії суддів, скаржник усунув недоліки касаційної скарги вчасно, тому ухвала Вищого адміністративного суду України від 22 березня 2016 року не ґрунтується на правильному застосуванні норм процесуального права та перешкоджає подальшому провадженню у справі, що є підставою для його скасування з направленням справи до Верховного Суду для подальшого провадження за касаційною скаргою відповідача.

Поряд з цим колегія суддів звертає увагу на те, що касаційна скарга на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28 вересня 2015 року та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 18 лютого 2016 року була подана контролюючим органом у межах річного строку, що необхідно врахувати при вирішенні питання щодо подальшого провадження за касаційною скаргою відповідача у справі, з огляду на наявність ухвали Вищого адміністративного суду України від 18 квітня 2017 року про відмову у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Державної податкової інспекції у Новокодацькому районі м. Дніпра Головного управління ДФС у Дніпропетровській області з підстав пропущення річного строку з моменту набрання оскаржуваним судовим рішенням законної сили (абз. 3 частини четвертої ст. 214 КАС України).

Враховуючи вищезазначене, керуючись статтями 241 - 244 244-1 Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України від 13 липня 2017 року №2136-VIII, пунктом 1 частини першої Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України від 03.10.2017 № 2147-VIII, Суд

П О С Т А Н О В И В :

Заяву Державної податкової інспекції у Новокодацькому районі м. Дніпра Головного управління ДФС у Дніпропетровській області задовольнити частково.

Ухвалу Вищого адміністративного суду України від 22 березня 2017 року у справі №804/10053/15 скасувати, справу направити до Верховного Суду для вирішення питання для подальшого провадження за касаційною скаргою відповідача.

Постанова є остаточною і оскарженню не підлягає.

Судді І.Я. Олендер

І.А. Гончарова

Р.Ф. Ханова

logo