Главная Сервисы для юристов ... База решений “Протокол” Ухвала КАС ВП від 21.05.2020 року у справі №810/3401/14 Ухвала КАС ВП від 21.05.2020 року у справі №810/34...
print
Друк
search Пошук

КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Ухвала КАС ВП від 21.05.2020 року у справі №810/3401/14

Державний герб України

ПОСТАНОВА

Іменем України

21 травня 2020 року

Київ

справа №810/3401/14

адміністративне провадження №К/9901/8370/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

Судді-доповідача - Васильєвої І.А.,

суддів - Пасічник С.С., Юрченко В.П.,

розглянувши в порядку письмового провадження

касаційну скаргу Броварської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Київській області

на постанову Київського окружного адміністративного суду від 23.07.2014 (Суддя Панова Г.В.)

та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 04.02.2015 (Головуючий суддя Старова Н.Е., судді: Чаку Є.В., Мєзєнцев Є.І.)

у справі № 810/3401/14

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Пух Клаб»

до Броварської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Київській області

про скасування податкового повідомлення-рішення, -

В С Т А Н О В И В:

У червні 2014 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Пух Клаб» (далі - позивач, ТОВ «Пух Клаб») звернулося до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Броварської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Київській області (далі - відповідач, Броварська ОДПІ ГУ Міндоходів у Київській області), в якому просило суд (з урахуванням заяви про зменшення розміру позовних вимог) скасувати податкове повідомлення-рішення від 25.03.2014 № 0003362201.

Постановою Київського окружного адміністративного суду від 23.07.2014, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 04.02.2015, адміністративний позов задоволено.

Не погоджуючись із прийнятим рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, відповідач звернувся до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій, з посиланням на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просив скасувати постанову Київського окружного адміністративного суду від 23.07.2014 та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 04.02.2015 та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.

Касаційну скаргу обґрунтовано тим, що позивачем подано податкову декларацію з плати за землю (орендної плати за землю) на 2011 рік, у якій зазначена сума орендної плати за землю без врахування нової нормативно-грошової оцінки землі. Також платником порушено терміни сплати самостійно визначеного грошового зобов`язання протягом строків, визначених пунктом 287.3 статті 287 Податкового кодексу України.

Позивач в письмових запереченнях проти доводів касаційної скарги заперечує, вважає оскаржуване судове рішення законним, обґрунтованим, а тому просив касаційну скаргу залишити без задоволення, а рішення судів попередніх інстанцій без змін.

Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 24.01.2018 касаційну скаргу разом з матеріалами справи було передано судді-доповідачу Васильєвій І.А. та визначено склад колегії суддів, до якої також входять судді: Пасічник С.С. та Юрченко В.П.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи касаційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що між позивачем і Рожнівською сільською радою Броварського району Київської області укладено договір оренди землі від 02.02.2005 № 430, за умовами якого сільська рада зобов`язалась надати в оренду, а позивач - прийняти у строкове, платне володіння і користування земельну ділянку загальною площею 4,0244 га, яка знаходиться на території Рожнівської сільської ради Броварського району Київської області за рахунок земель запасу (угіддя - пасовище).

Нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на час укладання договору становила 275780,06 грн. (пункт 4 договору).

Відповідно до пункту 7 договору термін дії цього договору 49 років.

Згідно з пунктом 8 договору орендар вносить плату за земельну ділянку 2757,80 грн. без врахування податку на додану вартість.

Відповідно до пункту 11 договору розмір орендної плати переглядається у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; внаслідок інфляції; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законом.

Крім того, позивачем і Рожнівською сільською радою Броварського району Київської області укладено договір оренди землі від 02.02.2005 № 431, за умовами якого сільська рада зобов`язалась надати в оренду, а позивач - прийняти у строкове, платне володіння і користування земельну ділянку загальною площею 1,7 га, яка знаходиться на території Рожнівської сільської ради Броварського району Київської області за рахунок земель запасу (угіддя - пасовище).

Нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на час укладання договору становила - фруктовий сад площею 1,400 га - 12571,50 грн., сіножаті площею 0,30 га - 1331,10 га (пункт 4 договору).

Відповідно до пункту 7 договору термін дії цього договору 49 років.

Згідно з пунктом 8 договору орендар вносить плату за земельну ділянку площею 1,400 га - 3,77 грн., за земельну ділянку площею 0.30 га - 1,33 грн. без врахування податку на додану вартість.

Відповідно до пункту 11 договору розмір орендної плати переглядається у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; внаслідок інфляції; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законом.

Також, між позивачем і Рожнівською сільською радою Броварського району Київської області укладено договір оренди землі від 29.05.2007 № 4070, за умовами якого сільська рада зобов`язалась надати в оренду, а позивач - прийняти у строкове, платне володіння і користування земельну ділянку загальною площею 1,4059 га, яка знаходиться на території Рожнівської сільської ради Броварського району Київської області за рахунок земель запасу (пасовище та заболочене пасовище).

Нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на час укладання договору становила 99703,34 грн. (пункт 4 договору).

Відповідно до пункту 7 договору термін дії цього договору 49 років.

Згідно з пунктом 8 договору орендар вносить плату за земельну ділянку 9970,33 грн. без врахування податку на додану вартість.

Відповідно до пункту 11 договору розмір орендної плати переглядається у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; внаслідок інфляції; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законом.

Дані договори посвідчені приватним нотаріусом Броварського районного нотаріального округу Київської області.

Рожнівською сільською радою Макарівського району Київської області прийнято рішення від 17.05.2010 № 1616 «Про внесення змін до договору орендної земельної ділянки від 02.02.2005 № 430 укладеного з ТОВ «Пух Клаб», від 17.05.2010 № 1617 «Про внесення змін до договору орендної земельної ділянки від 02.02.2005 № 431 укладеного з ТОВ «Пух Клаб» і від 17.10.2010 № 1618 «Про внесення змін до договору орендної земельної ділянки від 25.05.2007 № 4070 укладеного з ТОВ «Пух Клаб».

Відповідно до зазначених рішень Рожнівська сільська рада Броварського району Київської області, у зв`язку з введенням в дію з 30.11.2009 нової нормативної грошової оцінки земель села Рожни Броварського району Київської області, вирішила збільшити нормативну грошову оцінку земельних ділянок площею 4,0244 га, 1,700 га, 1,4059 га і встановила їх розмір 1 030 648,84 грн., 42 082,61 грн. і 685 657,43 грн. відповідно.

Відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, яка знаходиться в оренді від 29.09.2011 № 455 наданого Управлінням Держкомзему у Броварському районі Київської області, нормативна грошова оцінка земельної ділянки, загальною площею 1,4059 га, яку орендує ТОВ «Пух Клаб» становить 685 657,43 грн.

В подальшому до договору від 02.02.2005 № 430 внесено зміни на підставі договору про внесення змін від 14.11.2011 № 3711 в частині нормативної грошової оцінки у сумі 1 030 646,84 грн. і орендної плати у розмірі 10 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки у сумі 103 064,88 грн.

До договору від 02.02.2005 № 431 також внесено зміни на підставі договору про внесення змін від 14.11.2011 № 3714 в частині нормативної грошової оцінки у сумі 42082,61 грн. і орендної плати у розмірі 10 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки у сумі 9970,33 грн.

До договору від 29.05.2007 № 4070 внесено зміни на підставі договору про внесення змін від 14.11.2011 в частині нормативної грошової оцінки у сумі 685 657,43 грн. і орендної плати у розмірі 3 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки у сумі 20 569,72 грн.

Як встановлено судом, позивачем 04.03.2011 подано до податкового органу податкову декларацію з плати за землю (орендної плати за землю) № 9000776165 з додатком 1 «Відомості про наявні земельні ділянки» на 2011, в якій визначена сума податкового зобов`язання з орендної плати земельних ділянок у сумі 31302,75 грн.

Посадовою особою Броварської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Київській області проведено документальну позапланову невиїзну перевірку ТОВ «Пух Клаб» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2011 по 31.12.2012, за результатами якої складено Акт від 04.03.2014 № 159/22-01/32020190.

Як вбачається з Акта перевірки, податковим органом встановлено, що у поданій позивачем податковій декларації з плати за землю (орендної плати за землю) за 2011 визначена сума податкового зобов`язання з орендної плати без врахування нової нормативної грошової оцінки земель, затвердженої рішеннями Рожнівської сільської ради Броварського району Київської області від 17.05.2010 № 1616, від 17.05.2010 № 1617 і від 17.05.2010 № 1618.

У висновках Акта перевірки податковий орган зазначив, що перевіркою встановлено порушення позивачем підпункту 271.1.1 пункту 271. 1 статті 271, пункту 289.1 статті 289 Податкового кодексу України - занижено суми податкового зобов`язання, відображеного у податковій декларації плати на землю (орендної плати за землю) на 2011 у сумі 96540,11 грн.

Згідно з пунктом 14.1.136 статті 14 Податкового кодексу України орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов`язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Згідно з пунктом 288.1 статті 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.

Отже, відповідно до вимог Податкового кодексу України підставою нарахування орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності є договір оренди такої земельної ділянки.

Згідно зі статтею 289.1 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок. Центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок.

Підпунктом 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 цього Кодексу встановлено, що розмір орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється розділом ХIII ПК; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.

Тобто, законодавець визначив нижню граничну межу річної суми платежу по орендній платі за земельні ділянки, незалежно від того, чи збігається її розмір із визначеним у договорі.

Разом з тим, судами попередніх інстанцій не надано оцінки відповідності задекларованої позивачем суми грошового зобов`язання законодавчо встановленому мінімальному розміру орендної плати.

Дійсно до 01.01.2011 без внесення відповідних змін до договору оренди землі орендна плата сплачувалася у розмірі, встановленому сторонами у договорі, однак з набранням чинності Податкового кодексу України, тобто з 01 січня 2011 року, мінімальний розмір річної орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності та грошову оцінку яких встановлено, становить 3% від їх грошової оцінки. Посилання судів на правову позицію Верховного Суду України, яка викладена у постанові від 11 червня 2013 року у справі 21-443а12, суд вважає безпідставним, оскільки спірні правовідносини в цій справі мали місце до 01 січня 2011 року, тобто до набрання чинності Податковим кодексом України.

Разом з тим, суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази.

Враховуючи, що допущені порушення норм процесуального права не можуть бути усунуті судом касаційної інстанції, який процесуальним законом позбавлений можливості досліджувати докази і встановлювати нові обставини, судові рішення на підставі статті 353 Кодексу адміністративного судочинства України підлягають скасуванню, а справа - направленню на новий розгляд до суду першої інстанції.

Під час нового розгляду справи необхідно врахувати викладене, всебічно і повно з`ясувати всі фактичні обставини справи з перевіркою їх належними та допустимими доказами та прийняти обґрунтоване і законне судове рішення.

Керуючись статтями 243, 246, 250, 341, 345, 349, 350 , 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Касаційну скаргу Броварської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Київській області задовольнити частково.

Постанову Київського окружного адміністративного суду від 23.07.2014 та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 04.02.2015 у справі № 810/3401/14 скасувати.

Справу направити на новий розгляд до суду першої інстанції.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя І.А. ВасильєваСудді: С.С. Пасічник В.П. Юрченко

logo