Главная Сервисы для юристов ... База решений “Протокол” Ухвала КАС ВП від 03.02.2021 року у справі №817/60/17 Ухвала КАС ВП від 03.02.2021 року у справі №817/60...
print
Друк
search Пошук

КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Ухвала КАС ВП від 03.02.2021 року у справі №817/60/17



ПОСТАНОВА

Іменем України

19 лютого 2021 року

Київ

справа №817/60/17

адміністративне провадження №К/9901/15419/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

головуючого - Бучик А. Ю.,

суддів: Мороз Л. Л., Стрелець Т. Г.,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження касаційну скаргу Міністерства внутрішніх справ України на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від 16.03.2017 (колегія суддів: Сало А. Б., Жуковська Л. А., Гломб Ю. О.) та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 17.05.2017 (колегія суддів: Жизневська А. В., Котік Т. С., Охрімчук І. Г. ) у справі за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, треті особи - Пенсійний фонд України, Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -

УСТАНОВИЛ:

В січні 2017 року позивач звернулась до суду з адміністративним позовом, в якому просила

- визнати протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо не направлення інформації про зміни у грошовому утриманні до Пенсійного фонду України для здійснення перерахунку пенсії;

- зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України повідомити Пенсійний фонд України про зміни у грошовому утриманні для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1.

Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 16.03.2017, залишеною без змін ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від
17.05.2017, позов задоволено.

Не погоджуючись з судовими рішеннями судів попередніх інстанцій, МВС України подало касаційну скаргу.

У касаційній скарзі МВС України, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати вказане судове рішення та ухвалити нове про відмову в задоволенні позову. В обґрунтування зазначає, що листом від 03.02.2017 МВС України повідомило Пенсійний фонд України про наявність підстав для перерахунку пенсії особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, про що було зазначено в запереченнях на адміністративний позов, надісланих до суду першої інстанції. Однак вказані обставини судами не прийняті.

Заслухавши суддю - доповідача, колегія суддів прийшла до висновку, що касаційна скарга МВС України підлягає частковому задоволенню з таких підстав.

Судами встановлено, що ОСОБА_1 з 16.11.2010 є пенсіонером МВС України за вислугою років. Пенсія їй призначена відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від
09.04.1992 №2262-XII.

12.10.2016 позивач звернувся до МВС України з заявою про пояснення причин нездійснення перерахунку пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" від
11.11.2015 №988 та з проханням направлення до органів Пенсійного фонду України інформації про зміну грошового забезпечення.

Проте, листом від 21.10.2016 №22/6-Н-1427 МВС України повідомило позивача, що відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" проводиться в разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про підвищення грошового забезпечення відповідних категорій осіб, які мають право на пенсію за Законом.

Разом із тим, Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до вищеч. 4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою КМУ від 13.02.2008 №45, не передбачає перерахунок пенсій колишнім працівникам міліції, які одержують пенсію на умовах Закону, з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премій у розмірах, установлених законодавством для поліцейських, що унеможливлює на даний час реалізацію Закону України від 23.12.2015 "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей". Постанова Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" не може розглядатися як акт, яким було змінено розмір і види грошового забезпечення для поліцейських, оскільки цим нормативно-правовим актом види і розмір грошового забезпечення поліцейських було встановлено вперше. Рішення Уряду про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення або введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення для поліцейських не приймалося.

Також 12.10.2016 ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо проведення перерахунку пенсії з 01.01.2016.

Однак, листом від 28.10.2016 №Н-406/07-1-15 позивачу роз'яснено про відсутність підстав для перерахунку пенсії, у зв'язку із відсутністю повідомлення МВС України щодо проведення перерахунків пенсій співробітниками МВС з врахуванням грошового забезпечення поліцейських до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області.

Вважаючи своє право на перерахунок пенсії порушеним, ОСОБА_1 звернувся до суду.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції, з яким погодився апеляційний суд, виходив з протиправної бездіяльності Міністерства внутрішніх справ України щодо направлення інформації про наявність підстав для перерахунку пенсії позивачу до пенсійного органу, оскільки постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року N 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" внесено зміни та підвищено грошове забезпечення поліцейських, а тому ОСОБА_1 має підстави для перерахунку його пенсії.

Колегія суддів, дослідивши спірні правовідносини, зазначає таке.

Відповідно до частини 3 статті 63 Закону України від 9 квітня 1992 року №2262-XIII (далі-Закон №2262-XII) "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах частини 3 статті 63 Закону України від 9 квітня 1992 року №2262-XIII (далі-Закон №2262-XII) "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених для поліцейських.

~law8~ доповнено вказаною частиною згідно із Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" від 23.12.2015 №900-VIII, який набрав чинності з дня, наступного за днем його опублікування (з 29.12.2015).

Згідно з ~law10~ усі призначені за ~law11~ пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за ~law12~, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ~law13~.

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Відповідно до абзацу другого розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені Закону України "Про Національну поліцію" для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Кабінет Міністрів України постановою від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (далі - Постанова № 988) та постановою від 18 листопада 2015 року № 947 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268" встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.

Відтак, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичне складовим грошового забезпечення колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.

Аналогічна позиція викладена в постановах Верховного Суду, зокрема, від 26 червня 2018 року у справі № 817/2036/16, від 24 липня 2018 року у справі № 822/2560/16, від 26 липня 2018 у справі № 806/1283/16, від 26 липня 2018 року у справі № 806/1678/16.

Згідно п. 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок №45), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Таким чином, Порядком №45 передбачено, що Міністерство внутрішніх справ України повідомляє Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсій. В свою чергу, Пенсійний фонд України повідомляє головні управління в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління складають відповідні списки таких осіб та подають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії - органам, з яких особи були звільнені із служби.

Проте з матеріалів справи вбачається, що МВС України листом від 03.02.2017 за вих. № 1461/05/22-2017 повідомило Пенсійний фонд України про наявність підстав для перерахунку пенсії особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, а також про готовність уповноважених органів МВС подати до ГУПФ довідки для перерахунку пенсій у порядку та в терміни, визначені законодавством. Про вказане повідомлено суд першої інстанції в запереченні на позов, які надійшли до суду 01.03.2017.

Отже, станом на дату розгляду судом першої інстанції справи МВС України виконало вимоги Порядку № 45, а тому суди попередніх інстанцій безпідставно зобов'язали МВС України надіслати до Пенсійного фонду України інформацію про зміни у грошовому утриманні для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1.

Отже, судові рішення в частині зобов'язання відповідача повідомити Пенсійний фонд України про наявність підстав для перерахунку пенсії позивачу підлягають скасуванню з ухваленням в цій частині нового про відмову в задоволенні позову.

Відповідно до частин 1 , 3 статті 351 КАС України (в редакції до набрання чинності змінами, внесеними Законом України від 15.01.2020 № 460-IX) підставами для скасування судових рішень повністю або частково і ухвалення нового рішення або зміни рішення у відповідній частині є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Керуючись ст.ст. 349, 351, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Міністерства внутрішніх справ України задовольнити частково.

Постанову Рівненського окружного адміністративного суду від 16.03.2017 та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 17.05.2017 скасувати в частині зобов'язання Міністерства внутрішніх справ України повідомити Пенсійний фонд України про зміни у грошовому утриманні для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1.

Ухвалити в цій частині нову постанову, в задоволенні позову відмовити.

В решті судові рішення залишити без змін.

Постанова є остаточною та оскарженню не підлягає.

Головуючий А. Ю. Бучик

Судді Л. Л. Мороз

Т. Г. Стрелець
logo