Історія справи
Ухвала КАС ВП від 04.02.2018 року у справі №806/1167/16
ПОСТАНОВА
Іменем України
20 березня 2019 року
м. Київ
справа №806/1167/16
адміністративне провадження №К/9901/12819/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Стародуба О.П.,
суддів: Анцупової Т.О., Кравчука В.М.
розглянувши в порядку спрощеного провадження без повідомлення сторін касаційну скаргу Міністерства внутрішніх справ України на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 13.09.2016р. (суддя - Шимонович Р.М.) та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 14.11.2016р. (судді - Мацький Є.М., Євпак В,В., Шидловський В.Б.) у справі за позовом ОСОБА_3 до Міністерства внутрішніх справ України, третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії,
в с т а н о в и в:
У липні 2016р. ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом, в якому просив:
- визнати протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо не надіслання інформації про зміни у грошовому утриманні до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області для здійснення йому перерахунку пенсії;
- зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України надіслати інформацію про зміни у грошовому утриманні до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області для здійснення йому перерахунку пенсії.
В обґрунтування позовних вимог посилався на те, що є пенсіонером органів внутрішніх справ, якому пенсія призначена відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а законодавством йому гарантовано право на перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом. Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015р. №988 встановлено грошове забезпечення поліцейських, що надає йому право на перерахунок пенсії. Вважає відмову відповідача щодо повідомлення органи Пенсійного Фонду України про наявність підстав для перерахунку пенсії, протиправною у зв'язку з чим звернувся до суду з даним позовом.
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 13.09.2016р., залишеною без змін ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 14.11.2016р., позов задоволено.
Визнано протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо не надіслання інформації про зміни у грошовому утриманні до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_3
Зобов'язано Міністерство внутрішніх справ України надіслати інформацію про зміни у грошовому утриманні до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_3
З рішеннями судів попередніх інстанцій не погодився відповідач, звернувся з касаційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просив їх скасувати та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.
В обґрунтування касаційної скарги посилається на те, що постанова Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11.11.2015р. №988 не породжує правових підстав для проведення перерахунку пенсії особам з числа колишніх працівників міліції, оскільки вона прийнята та набрала чинності до прийняття і набуття чинності Законом №900-VІІІ. Крім того, нею вперше встановлено грошове забезпечення для працівників Національної поліції України, жодних змін у грошовому забезпеченні поліцейських та прийняття відповідних нормативно-правових актів про такі зміни Кабінетом Міністрів України не приймалось, а тому відсутні правові підстави правових підстав для перерахунку пенсії пенсіонерам органів внутрішніх справ.
Крім того, у своїй касаційній скарзі Міністерство внутрішніх справ, посилаючись на положення пункту 4 частини 1 статті 18 КАС України вважає, що дана справа предметно підсудна місцевому загальному суду, як адміністративному суду. Крім того, посилається на те, що судами не залучено до участі у справі Пенсійний фонд України, незважаючи на те, що рішення судів впливають на його права та обов'язки.
Також, відповідач посилається на те, що в порушення п. 1, 2 Порядку №45 на нього покладено обов'язок щодо повідомлення про виникнення підстав для перерахунку пенсії позивача не до Пенсійного фонду України, а до його територіального органу - Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирської області.
Заперечуючи проти касаційної скарги, позивач просив залишити касаційну скаргу без задоволення, а оскаржувані судові рішення без змін.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права суд приходить до висновку, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних мотивів та передбачених законом підстав.
Так, відповідно до частини 3 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992р. №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною 2 статті 51 цього Закону.
Відповідно до пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-XII, затв. постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008р. №45, перерахунок раніше призначених згідно із Законом №2262-XII пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015р. №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», яка набрала законної сили 02.12.2015р., встановлено грошове забезпечення поліцейських.
Згідно абзацу 2 пункту 15 Розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про Національну поліцію» (згідно із Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23.12.2015р. №900-VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Відповідно до статті 102 Закону України «Про Національну поліцію» пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється також в порядку та на умовах, визначених Законом №2262-XII.
Законом №900-VIII статтю 63 Закону №2262-XII доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».
Згідно пункту 2 Порядку №45 на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
В ході розгляду справи судами встановлено, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Житомирській області та отримує пенсію за вислугу років згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992р. №2262-XII (далі - Закон №2262-XII).
У червні 2016р. позивач звернувся до Міністерства внутрішніх справ України із заявою про направлення до органів ПФ України інформації про зміну грошового забезпечення, зумовлену постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015р.
Листом від 11.07.2016р. № 15/2-Г-867 відповідач відмовив позивачу в направленні такої інформації, яку обгрунтовував тим, що постанова Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015р. набрала чинності 02.12.2015р., тобто до прийняття і набрання чинності Законом України від 23.12.2015р. №900-VIII, а тому вказана постанова не породжує підстав для проведення перерахунку пенсій особам з числа колишніх працівників міліції.
Вважаючи таку відмову протиправною позивач звернувся з даним позовом до суду.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції, з висновками якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке, за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції, якому пенсія призначена відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015р. №988, а тому відповідач допустив протиправну бездіяльність, яка полягає у ненаправленні Пенсійному фонду України інформації про зміни у грошовому утриманні осіб, пенсія яким призначена відповідно до вимог зазначеного Закону, та яка б слугувала підставою для здійснення перерахунку пенсії позивачу.
З такими висновками судів першої та апеляційної інстанцій колегія суддів погоджується і вважає, що вони відповідають нормам матеріального та процесуального права і фактичним обставинам справи.
Мотиви та доводи наведені у касаційній скарзі, висновки судів не спростовують і є безпідставними, оскільки в ході розгляду справи встановлено, що позивач отримує пенсію за Законом України статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби», та деяких інших осіб», відповідно до постанови КМУ від 11.11.2015р. №988 відбулось збільшення грошового забезпечення осіб, які мають право на пенсію за Законом №2262-ХІІ, що за правилами статті 63 цього Закону є підставою для перерахунку пенсії, а тому суди обґрунтовано прийняли рішення про задоволення позову.
Крім того, за правилами ч. 3 ст. 353 КАС України, порушення правил підсудності, на що також посилається відповідач в обґрунтування касаційної скарги, може бути підставою для скасування судових рішень лише якщо учасник справи заявляв про це під час розгляду справи у суді першої інстанції.
Також безпідставними є посилання на незалучення до участі у справі Пенсійного фонду України, оскільки в межах даної справи питання щодо його прав та інтересів не вирішується, а законодавчо встановлений обов'язок відповідних суб'єктів щодо повідомлення у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям, не може свідчити про порушення його прав.
Водночас, Порядок №45 чітко визначив механізм проведення перерахунку пенсій колишнім співробітникам органів внутрішніх справ, а саме, Міністерство внутрішніх справ України повідомляє Пенсійний фонд України про підстави такого перерахунку, в свою чергу, Пенсійний фонд України повідомляє головні управління в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, головні управління складають відповідні списки таких осіб та подають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії органам, з яких особи були звільнені із служби.
Разом з тим, судом першої інстанції, з висновками якого погодився суд апеляційної інстанції, зобов'язано Міністерство внутрішніх справ України надіслати інформацію про зміни у грошовому утриманні до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, а не до Пенсійного фонду України.
Згідно ч. 1 ст. 350 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Відповідно до ч. 1, 4 ст. 351 КАС України підставами для скасування судових рішень повністю або частково і ухвалення нового рішення або зміни рішення у відповідній частині є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права. Зміна судового рішення може полягати в доповненні або зміні його мотивувальної та (або) резолютивної частин.
З огляду на викладене, рішення судів попередніх інстанцій необхідно змінити шляхом зазначення в другому та третьому абзацах резолютивної частини постанови суду першої інстанції замість словосполучення «Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирської області» словосполучення «Пенсійного фонду України».
Керуючись статтями 349, 351, 356, 359 КАС України, суд,
п о с т а н о в и в:
Касаційну скаргу Міністерства внутрішніх справ України задовольнити частково.
Постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 13.09.2016р. та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 14.11.2016р. - змінити.
У абзацах другому та третьому резолютивної частини постанови Житомирського окружного адміністративного суду від 13.09.2016р. словосполучення «Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирської області» замінити на словосполучення «Пенсійного фонду України».
В іншій частині постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 13.09.2016р. та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 14.11.2016р. залишити без змін.
Постанова суду касаційної інстанції є остаточною та оскарженню не підлягає.
Судді:
О.П. Стародуб
Т.О. Анцупова
В.М. Кравчук