Главная Сервисы для юристов ... База решений “Протокол” Ухвала КАС ВП від 12.12.2019 року у справі №809/1136/16 Ухвала КАС ВП від 12.12.2019 року у справі №809/11...
print
Друк
search Пошук

КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Ухвала КАС ВП від 12.12.2019 року у справі №809/1136/16



ПОСТАНОВА

Іменем України

19 грудня 2019 року

м. Київ

справа № 809/1136/16

адміністративне провадження № К/9901/16047/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача Саприкіної І. В.,

суддів Єзерова А. А., Чиркіна С. М.,

розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Головного управління Національної поліції України в Івано-Франківській області на постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду (у складі головуючого судді Кишинського М. І.) від 28 вересня 2016 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду (колегія у складі головуючого судді Яворського І. О., суддів Кухтея Р. В., Носа С. П. ) від 16 лютого 2017 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції України в Івано-Франківській області, треті особи: ліквідаційна комісія Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області, Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, управління Державної автомобільної інспекції в Івано-Франківській області, про зобов'язання вчинити дії,

УСТАНОВИЛ:

У вересні 2016 року ОСОБА_1 звернувся до Івано-Франківського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Національної поліції України в Івано-Франківській області (далі - ГУ НП в Івано-Франківській області), треті особи: ліквідаційна комісія Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області (далі - ЛК МВС в Івано-Франківській області), Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (далі - ГУ ПФУ в Івано-Франківській області), управління Державної автомобільної інспекції в Івано-Франківській області (далі - УДАІ в Івано-Франківській області), у якому просив:

- зобов'язати ГУ НП в Івано-Франківській області виготовити та надати ОСОБА_1 нову довідку про розмір грошового забезпечення пенсіонера з повною реальною інформацією згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (далі - Постанова КМУ № 988) із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення.

На обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він є пенсіонером, якому пенсія призначена відповідно до Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - ~law13~). На думку позивача, у зв'язку з прийняттям Постанови КМУ № 988 він набув право на перерахунок пенсії, та, відповідно, у відповідача виник обов'язок надіслати до пенсійного органу довідку про зміну грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії.

Івано-Франківський окружний адміністративний суд постановою від 28 вересня 2016 року, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 16 лютого 2017 року, позов задовольнив. Зобов'язав ГУ НП в Івано-Франківській області виготовити та надати ОСОБА_1 нову довідку про розмір грошового забезпечення пенсіонера з повною інформацією згідно постанови КМУ № 988 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення.

Ухвалюючи такі судові рішення, суди першої та апеляційної інстанцій виходили з того, що нарахування та виплату пенсії позивачу необхідно здійснювати, виходячи з розмірів, визначених ст. 63 Закону України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" (далі - ~law15~), згідно з якою перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах ~law16~, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. За таких обставин суди попередніх інстанцій дійшли висновку про обґрунтованість та підставність позовних вимог.

Не погодившись із зазначеними судовими рішеннями першої та апеляційної інстанцій, у березні 2017 року ГУ НП в Івано-Франківській області подало до Вищого адміністративного суду України касаційну скаргу, у якій просило скасувати постанову в Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 28 вересня 2016 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 16 лютого 2017 року і ухвалити нову постанову про відмову в задоволенні позову.

На обґрунтування своєї касаційної скарги відповідач зазначив, що судові рішення першої та апеляційної інстанції прийняті з порушенням вимог чинного законодавства України. При цьому, на думку скаржника, судами не в повному обсязі з'ясовано обставини, які мають значення для правильного вирішення адміністративного спору, що призвело до невідповідності висновків суду обставинам справи.

Вищий адміністративний суд України ухвалою від 26 квітня 2017 року відкрив провадження у цій справі за вказаною касаційною скаргою.

15 грудня 2017 року розпочав роботу Верховний Суд і набрав чинності Закон України від 03 жовтня 2017 року № 2147-VIII "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України Цивільного процесуального кодексу України Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів" (далі - ~law18~), яким Кодекс адміністративного судочинства України (далі - КАС України) викладено в новій редакції.

Відповідно до підп. 4 п. 1 розд. "Перехідні положення" КАС України касаційні скарги (подання) на судові рішення в адміністративних справах, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, передаються до Касаційного адміністративного суду та розглядаються спочатку за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Верховний Суд у складі судді Касаційного адміністративного суду ухвалою від 18 грудня 2019 року прийняв цю справу до провадження та призначив її до розгляду.

Відповідно до ч. 1 ст. 341 КАС України (у редакції ~law19~) суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанцій норм матеріального і процесуального права.

Дослідивши наведені в касаційній скарзі доводи та перевіривши матеріали справи, колегія суддів встановила таке.

Як убачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 працював в органах МВС України та був звільнений у запас 02 листопада 2015 року при званні капітана міліції. Вислуга років в органах МВС становить 14 років, 08 місяців та 08 днів, що підтверджується витягом з наказу УМВС в Івано-Франківській області від 02 листопада 2015 року № 580 о/с про звільнення позивача.

Маючи намір отримати нову довідку про грошове забезпечення, з урахуванням видів грошового забезпечення, установлених Постановою КМУ № 988,22 липня 2016 року ОСОБА_1 звернувся до ГУ НП в Івано-Франківській області із заявою про надання йому нової довідки про грошове забезпечення з метою здійснення подальшого перерахунку пенсії.

17 серпня 2016 року ГУ НП в Івано-Франківській області листом № Р-120/108/05/29-2016 відмовило позивачу у видачі нової довідки, мотивуючи таке рішення тим, що обов'язок щодо направлення до ПФУ документів, на підставі яких здійснюється перерахунок пенсії відповідним категоріям осіб, що мають право на пенсію за ~law20~, покладено на МВС України, а не на територіальні підрозділи.

Вважаючи таку відмову протиправною, ОСОБА_1 звернувся до суду з цим позовом за захистом порушених, на його думку, прав та інтересів.

Судові рішення, ухвалені за результатом розгляду цього позову, є предметом касаційного перегляду в даній справі.

Дослідивши наведені в касаційній скарзі доводи, перевіривши матеріали справи і заслухавши суддю-доповідача про обставини, необхідні для ухвалення судового рішення, Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду дійшов таких висновків.

Задовольняючи позов, суди першої та апеляційної інстанцій виходили з того, що ОСОБА_1 має право на отримання довідки про грошове забезпечення працівника поліції за посадою, яку він обіймав при виході на пенсію, а тому необхідно зобов'язати ГУ НП в Івано-Франківській області виготовити і надати позивачу нову довідку про розмір грошового забезпечення.

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду не погоджується з такими висновками Івано-Франківського окружного адміністративного суду та Львівського апеляційного адміністративного суду з огляду на такі мотиви та передбачені законом підстави.

Відповідно до ~law21~ перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах ~law22~, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених для поліцейських.

~law23~ доповнено вказаною частиною згідно із ~law24~, який набрав чинності з дня, наступного за днем його опублікування (з 29 грудня 2015 року).

За ~law25~ усі призначені за ~law26~ пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за ~law27~, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ~law28~.

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Відповідно до ст. 102 Закону України від 02 липня 2015 року № 580-VIII "Про Національну поліцію" (далі - ~law30~) пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється також в порядку та на умовах, визначених ~law31~.

Відповідно до абз. 2 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" ~law32~ за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені ~law33~ для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Постановою Уряду № 988 встановлено розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.

Відтак, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичне складовим грошового забезпечення колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника органів внутрішніх справ.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 24 липня 2018 року у справі № 822/2560/16, від 18 жовтня 2018 року у справі № 552/5474/16-а, від 12 червня 2019 року у справі № 243/7339/17.

Відповідно до абз. 1 п. 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління ПФУ від 30 січня 2007 року № 3-1 (далі - Порядок № 3-1), про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі ~law35~ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.

За приписами п. 2,3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок № 45), на підставі зазначеного в п. 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

ПФУ повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).

Головні управління ПФУ складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою, згідно із додатком 1, та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Таким чином, Порядком № 45 передбачено, що МВС України повідомляє ПФУ про підстави перерахунку пенсій. У свою чергу, ПФУ повідомляє головні управління в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління складають відповідні списки таких осіб та подають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії - органам, з яких особи були звільнені із служби, останні ж готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ.

Судами попередніх інстанцій установлено, що позивача ОСОБА_1 звільнено з органів МВС України та виключено із списків особового складу і всіх видів забезпечення з 02 листопада 2015 року.

При цьому, 02 липня 2015 року був прийнятий ~law37~, згідно з яким Національна поліція України - це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку.

Систему поліції складають: 1) центральний орган управління поліцією; 2) територіальні органи поліції (~law38~).

Відповідно до п. 7 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" ~law39~ Кабінету Міністрів України доручено забезпечити створення центрального органу виконавчої влади поліції України та його територіальних органів.

На виконання цієї норми в межах повноважень, визначених ч. 1 ст. 5 Закону України "Про центральні органи виконавчої влади", постановою Кабінету Міністрів України від 02 вересня 2015 року № 641 утворено Національну поліцію України як центральний орган виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ.

Постановою Кабінету Міністрів України від 16 вересня 2015 року № 730 "Про утворення територіальних органів Національної поліції та ліквідацію територіальних органів Міністерства внутрішніх справ" утворено юридичну особу публічного права ГУ НП в Івано-Франківській області (додаток № 1), і ліквідовано УМВС України в Івано-Франківській області (додаток № 2).

З огляду на наведене, Національна поліція України не має повноважень щодо видачі довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії колишнім працівникам органів внутрішніх справ, оскільки такими повноваженнями наділений орган внутрішніх справ України, з якого позивача звільнено зі служби.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом, зокрема, у постановах від 11 грудня 2018 року у справі № 283/686/17, від 27 лютого 2019 року у справі №753/23503/16, від 23 квітня 2019 року у справі № 669/961/16-а, від 24 квітня 2019 року у справі № 214/5980/16-а, від 17 жовтня 2019 року у справі № 711/3759/16.

Ураховуючи зазначене вище, Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду дійшов висновку, що позовні вимоги щодо видачі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії пред'явлені до неналежного відповідача, а тому підстави для задоволення позову ОСОБА_1 відсутні.

У зв'язку з тим, що суд першої інстанції під час розгляду цієї справи не здійснив заміну неналежного відповідача на належного, а Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду відповідно до положень КАС України не наділений такими повноваженнями, єдиним правовим наслідком у межах ст. 349 КАС України, є скасування оскаржуваних судових рішень та прийняття нової постанови про відмову в задоволенні адміністративного позову.

Відповідно до ч. 1 ст. 351 КАС України, підставами для скасування судових рішень повністю або частково і ухвалення нового рішення або зміни рішення у відповідній частині є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

За приписами ч. 3 ст. 351 КАС України неправильним застосуванням норм матеріального права вважається: неправильне тлумачення закону або застосування закону, який не підлягає застосуванню, або незастосування закону, який підлягав застосуванню.

Оскільки при вирішенні даного спору суди першої та апеляційної інстанцій дійшли помилкового висновку про наявність підстав для зобов'язання ГУ НП в Івано-Франківській області виготовити та надати ОСОБА_1 нову довідку про розмір грошового забезпечення пенсіонера з повною інформацією згідно постанови КМУ № 988 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення, колегія суддів дійшла висновку, що постанова Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 28 вересня 2016 року та ухвала Львівського апеляційного адміністративного суду від 16 лютого 2017 року підлягають скасуванню з прийняттям нового судового рішення про відмову в задоволенні позову.

Ураховуючи викладене та керуючись ст. 341, 345, 349, 351, 355, 356, 359 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Головного управління Національної поліції України в Івано-Франківській області задовольнити.

Постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 28 вересня 2016 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 16 лютого 2017 року скасувати.

Ухвалити нову постанову, якою відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції України в Івано-Франківській області, треті особи: ліквідаційна комісія Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області, Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, управління Державної автомобільної інспекції в Івано-Франківській області, про зобов'язання вчинити дії.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає.

Суддя-доповідач І. В. Саприкіна

Судді

А. А. Єзеров

С. М. Чиркін
logo