Главная Сервисы для юристов ... База решений “Протокол” Ухвала КАС ВП від 18.03.2018 року у справі №815/5507/17 Ухвала КАС ВП від 18.03.2018 року у справі №815/55...
print
Друк
search Пошук

КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Ухвала КАС ВП від 18.03.2018 року у справі №815/5507/17

Державний герб України

ПОСТАНОВА

Іменем України

15 травня 2018 року

Київ

справа № 815/5507/17

провадження № К/9901/36904/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Коваленко Н.В., суддів: Берназюка Я.О., Гриціва М.І., розглянувши у письмовому провадженні в касаційному порядку справу за позовом Головного управління ДФС в Івано-Франківській області до виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, юридичного департаменту Одеської міської ради, третя особа - Товариство з обмеженою відповідальністю «Лайт і пауер інстал», про скасування запису про державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи, за касаційною скаргою Головного управління ДФС в Івано-Франківській області на ухвалу Одеського окружного адміністративного суду у складі судді Тарасишиної О.М. від 25 жовтня 2017 року та постанову Одеського апеляційного адміністративного суду у складі колегії суддів: Коваля М.П. Домусчі С.Д., Кравець О.О. від 8 лютого 2018 року,

УСТАНОВИВ:

ІСТОРІЯ СПРАВИ

Короткий зміст позовних вимог

1. Головне управління ДФС в Івано-Франківській області звернулось до суду з позовом до виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, юридичного департаменту Одеської міської ради, третя особа - Товариство з обмеженою відповідальністю «Лайт і пауер інстал», про скасування запису про державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи, в якому просило:

- скасувати запис про державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи - ТОВ «Лайт і пауер інстал» від 23 червня 2017 року, які стосуються зміни місцезнаходження підприємства.

Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій

2. Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 25 жовтня 2017 року, залишеною без змін постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 8 лютого 2018 року, позов Головного управління ДФС в Івано-Франківській області до виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, юридичного департаменту Одеської міської ради, третя особа -ТОВ «Лайт і пауер інстал», про скасування запису про державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи було повернуто позивачу та роз'яснено, що з вказаним позовом він може звернутися до місцевого загального суду як адміністративного суду.

3. Повертаючи позов суд першої інстанції, з висновком якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради та юридичний департамент Одеської міської ради є органами місцевого самоврядування, а тому в силу пункту 1 частини 1 статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України даний спір підсудний місцевому загальному суду як адміністративному.

Короткий зміст вимог касаційної скарги

4. Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, посилаючись на порушення норм процесуального права, Головне управління ДФС в Івано-Франківській області звернулось із касаційною скаргою, в якій просить скасувати ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 25 жовтня 2017 року та постанову Одеського апеляційного адміністративного суду. від 8 лютого 2018 року, а справу направити до суду першої інстанції для продовження розгляду.

СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ

5. Судами попередніх інстанцій встановлено, що Головне управління ДФС в Івано-Франківській області звернулось до суду з позовом до виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, юридичного департаменту Одеської міської ради, третя особа - Товариство з обмеженою відповідальністю «Лайт і пауер інстал», про скасування запису про державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи, в якому просило скасувати запис про державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи - ТОВ «Лайт і пауер інстал» від 23 червня 2017 року, які стосуються зміни місцезнаходження підприємства.

ДОВОДИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ

6. Касаційна скарга обґрунтована тим, що Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» визначено, що питання пов'язані з реєстрацією є безпосереднім виконанням державних функцій, які делеговані державному реєстратору, як уповноваженій особі. Та обставина, що державна реєстрація проводиться у виконавчому комітеті міської ради не є підставою для розгляду справи за предметною підсудністю у загальному місцевому суді, як адміністративному, оскільки питання державної реєстрації є делегованими державними функціями, а відтак розгляд даної справи належить до компетенції окружного адміністративного суду. Виходячи з повноважень державного реєстратора, спори з приводу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, змін до установчих документів юридичних осіб та зміни імені або місця проживання фізичних осіб-підприємців, зміни мети, тощо підлягають розгляду саме окружними адміністративними судами.

7. Відзиву на касаційну скаргу Головного управління ДФС в Івано-Франківській області на ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 25 жовтня 2017 року та постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 8 лютого 2018 року виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради, юридичним департаментом Одеської міської ради, ТОВ «Лайт і пауер інстал» не подано.

ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ

8. Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України, в редакції чинній до 15 грудня 2017 року, місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам.

9. Згідно із пунктами 1, 2 частини 1 статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України, в редакції чинній до 15 грудня 2017 року, окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи:

1) однією зі сторін в яких є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, обласна рада, Київська, Севастопольська міська рада, їх посадова чи службова особа, крім випадків, передбачених цим Кодексом, та крім справ щодо їх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам;

2) про застосування у випадках, передбачених законом, заходів реагування щодо державного нагляду (контролю), дозвільної системи у сфері господарської діяльності, якщо вони можуть бути застосовані виключно за судовим рішенням.

10. Пунктом 6 частини 3 статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України, в редакції чинній до 15 грудня 2017 року, передбачено, що позовна заява повертається позивачеві, якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду.

11. Відповідно до статті 5 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» система місцевого самоврядування включає: територіальну громаду; сільську, селищну, міську раду; сільського, селищного, міського голову; виконавчі органи сільської, селищної, міської ради; старосту; районні та обласні ради, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст; органи самоорганізації населення.

ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ

Оцінка доводів учасників справи і висновків судів першої та апеляційної інстанції

12. Аналіз норм Кодексу адміністративного судочинства України свідчить про те, що якщо однією зі сторін у справі є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам, така справа підсудна місцевому загальному суду як адміністративному суду.

13. Враховуючи, що відповідачами у справі є виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради та юридичний департамент Одеської міської ради, тобто органи місцевого самоврядування, суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, дійшов вірного висновку про те, що зазначений спір не підсудний окружному адміністративному суду, а має розглядатися місцевим судом як адміністративним.

Висновки за результатами розгляду касаційної скарги

14. За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку про те, що рішення судів першої та апеляційної інстанцій є законними і не підлягають скасуванню, оскільки суди, всебічно перевіривши обставини справи, вирішили спір у відповідності з нормами процесуального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин; в них повно відображені обставини, що мають значення для справи, висновок суду щодо встановлених обставин і правові наслідки є правильними, а доводи касаційної скарги його не спростовують.

Керуючись статтями 341, 345, 349, 350, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України,

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Головного управління ДФС в Івано-Франківській області залишити без задоволення, а ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 25 жовтня 2017 року та постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 8 лютого 2018 року - без змін.

Постанова суду касаційної інстанції є остаточною та оскарженню не підлягає.

Суддя-доповідач Н. В. Коваленко

Судді: Я. О. Берназюк

М. І. Гриців

logo