Історія справи
Постанова КАС ВП від 14.03.2023 року у справі №280/3644/22Постанова КАС ВП від 14.03.2023 року у справі №280/3644/22
Постанова КАС ВП від 14.03.2023 року у справі №280/3644/22

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 березня 2023 року
м. Київ
справа № 280/3644/22
адміністративне провадження № К/990/29417/22
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Рибачука А.І.,
суддів: Мороз Л.Л., Тацій Л.В.,
розглянувши у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами в суді касаційної інстанції адміністративну справу № 280/3644/22
за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - ГУ ПФУ в Запорізькій області) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії, провадження в якій відкрито
за касаційною скаргою ГУ ПФУ в Запорізькій області
на постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 06.10.2022, ухвалену у складі колегії суддів: головуючого судді Сафронової С.В., суддів Чепурнова Д.В., Ясенової Т.І.,
ВСТАНОВИВ:
І. РУХ СПРАВИ
1. 13.06.2022 ОСОБА_1 звернувся до суду з позов, у якому просив:
визнати протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Запорізькій області щодо проведення йому перерахунку та поновлення виплати пенсії за вислугу років, починаючи з 07.10.2009;
зобов`язати ГУ ПФУ в Запорізькій області витребувати його архівну пенсійну справу з відділу пенсійного обслуговування центру фінансового забезпечення Міністерства внутрішніх справ по республіці Крим, за адресою: АДРЕСА_1 ; витребувати з Державної установи «Територіальне медичне об`єднання МВС України по Запорізькій області» довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку його пенсії за відповідні періоди часу, починаючи з 07.10.2009, відновити виплату його пенсії за вислугу років, з одночасним перерахунком та індексацією пенсії на загальних підставах як непрацюючому пенсіонеру відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ), з урахуванням довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку його пенсії за відповідні періоди часу, з компенсацією втрати доходів за затримку виплати пенсії, починаючи з 07.10.2009;
встановити спосіб виконання судового рішення шляхом зобов`язання ГУ ПФУ в Запорізькій області виплачувати пенсію на вказаний ним банківський рахунок, згідно із заявою про виплату пенсії на банківський рахунок, поданою його представником за довіреністю.
В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 вказав на те, що відмова відповідача у поновленні та перерахунку його пенсії за вислугу років є протиправною, оскільки, проживаючи за кордоном, він має такі самі конституційні права як і інші громадяни України на отримання пенсії, з огляду на те, що Конституція України, міжнародне право та пенсійне законодавство не допускають обмеження такого права за ознакою місця проживання. Окрім того, позивач вказував, що він має право звернутись за призначенням пенсії до будь-якого органу Пенсійного фонду України незалежно від території обслуговування такого органу, оскільки до виїзду за кордон він перебував на обліку в територіальному органі Пенсійного фонду України, який перебуває на тимчасово окупованій території та зараз не здійснює своїх повноважень.
2. Запорізький окружний адміністративний суд рішенням від 26.07.2022 відмовив у задоволенні позовних вимог.
3. Третій апеляційний адміністративний суд постановою від 06.10.2022 скасував рішення суду першої інстанції, ухвалив нове, яким частково задовольнив позовні вимоги:
визнав протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Запорізькій області щодо непоновлення ОСОБА_1 виплати пенсії за вислугу років, починаючи з 07.10.2009;
зобов`язав ГУ ПФУ в Запорізькій області поновити з 07.10.2009 ОСОБА_1 виплату раніше призначеної пенсії відповідно до Закону №2262-ХІІ з урахуванням індексації, починаючи з 07.10.2009;
в іншій частині позовних вимог - відмовив.
4. 26.10.2022 ГУ ПФУ в Запорізькій області звернулось до Верховного Суду із касаційною скаргою на вказану вище постанову суду апеляційної інстанції у справі №280/3644/22 за вищевказаним позовом, з підстави, визначеної пунктом 1 частини четвертої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), посилаючись на неправильне застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального права.
5. Верховний Суд ухвалою від 29.11.2022 відкрив касаційне провадження за вказаною касаційною скаргою та витребував матеріали справи.
ІІ. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
6. У справі, яка розглядається суди встановили, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який виїхав з України на постійне місце проживання до Ізраїлю, 23.02.2022 через уповноваженого представника звернувся до ГУ ПФУ в Запорізькій області з заявою про поновлення виплати пенсії за вислугу років з 07.10.2009.
До виїзду за кордон на постійне місце проживання позивач проживав за адресою: АДРЕСА_2 , на пенсійному обліку перебував в ГУ МВС України в АР Крим.
ГУ ПФУ в Запорізькій області листом від 18.04.2022 №0800-0203-8/18421 подані документи повернуті представнику позивача без реалізації. Відмова відповідача обґрунтована посиланням на те, що ОСОБА_1 як отримувач пенсії в ГУ ПФУ в Запорізькій області ніколи не перебував, у зв`язку з чим позивачу запропоновано з усіх питань стосовно пенсійного забезпечення звертатися до органу в якому зберігається його пенсійна справа.
ОСОБА_1 , вважаючи протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Запорізькій області щодо непоновлення виплати його пенсії, звернувся до суду з цим позовом.
ІІІ. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
7. Суд першої інстанції відмовляючи у задоволенні позовних вимог виходив із того, що представник позивача звернувся за поновленням пенсії до територіального органу Пенсійного фонду України з порушенням пункту 4 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України 30.01.2007 №3-1 (далі - Порядок №3-1), тобто не до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії, оскільки позивач не перебував на обліку саме в ГУ ПФУ в Запорізькій області. При цьому, суд першої інстанції вказав на те, що станом на дату звернення позивача за поновленням виплати пенсії за вислугу років (23.02.2022), уповноваженим органом Пенсійного фонду України на розгляд зазначеного питання було Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області.
8. Суд апеляційної інстанції, скасовуючи рішення суду першої інстанції та частково задовольняючи позовні вимоги, врахувавши правовий висновок Великої Палати Верховного Суду, вкладений у постанові від 20.05.2020 у справі №815/1226/18, виходив із того, що позивач, отримуючи пенсію як громадянин України, пожиттєво, має право на її поновлення з 07.10.2009.
Також суд апеляційної інстанції вказав на те, що ОСОБА_1 має право на індексацію сум пенсії незалежно від часу перерахунку пенсії, оскільки індексація пенсії проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка.
При цьому, суд апеляційної інстанції вказав на те, що позовні вимоги відносно перерахунку пенсії як непрацюючому пенсіонеру відповідно до Закону №2262-ХІІ, з урахуванням довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача за відповідні періоди часу, з компенсацією втрати доходів за затримку виплати пенсії, є передчасними, оскільки судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому.
9. Касаційна скарга відповідача обґрунтована посиланням на те, що суд апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні застосував положення Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (далі - Порядок № 22-1) в частині необхідності звернення за поновленням пенсії до органу, що призначає пенсію за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії, без урахування висновків щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладених у постанові Верховного Суду від 19.08.2021 у справі №208/4623/17.
10. У відзиві на касаційну скаргу позивача ГУ ПФУ просить залишити останню без задоволення, а оскаржувану ОСОБА_1 постанову суду апеляційної інстанції - без змін.
V. ВИСНОВКИ ВЕРХОВНОГО СУДУ
11. Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та доводам касаційної скарги, а також виходячи з меж касаційного перегляду справи, визначених статтею 341 КАС України, колегія суддів зазначає наступне.
12. Право позивача на пенсію за вислугу років відповідно до Закону № 2262-ХІІ та її поновлення не є спірним у цій справі.
13. У цьому випадку спір виник у зв`язку із зверненням представника позивача за поновленням його пенсії до органу, що призначає пенсію не за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії до виїзду до Ізраїлю.
14. Право на соціальний захист належить до основоположних прав і свобод, які гарантуються державною і, за жодних умов не можуть бути скасовані, а їх обмеження не допускається, крім випадків, передбачених Конституцією України (статті 22 та 64).
15. У статті 46 Конституції України закріплено право громадян на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Тобто, право на отримання пенсії в Україні є конституційним правом громадянина України.
16. Колегія суддів зазначає, що кожен громадянин України, включаючи пенсіонерів, має право на вибір свого місця проживання зі збереженням усіх конституційних прав. Позивачі як громадяни України незалежно від країни свого проживання вправі користуватися всіма своїми конституційними правами, зокрема, і на пенсійне забезпечення.
17. Згідно із статтею 1-1 Закону №2262-ХІІ законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.
Якщо міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інші норми щодо пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, то застосовуються норми міжнародного договору.
Зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
18. Згідно із статтею 48 Закону № 2262-ХІІ заява про призначення пенсії згідно з цим Законом подається до територіального органу Пенсійного фонду України або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, іншими заінтересованими центральними органами виконавчої влади та Службою зовнішньої розвідки. При цьому днем звернення за призначенням пенсії є день подання до відповідного органу Пенсійного фонду України письмової заяви про призначення пенсії з усіма необхідними для вирішення цього питання документами, а в разі пересилання заяви і документів поштою - дата їх відправлення.
У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, заявнику роз`яснюється, які документи він повинен надати додатково. При наданні ним цих документів до закінчення тримісячного терміну з дня отримання роз`яснення днем звернення за призначенням пенсії вважається день подання заяви або дата відправлення документів поштою, зазначені в частині першій цієї статті.
Особа, яка звернулася за призначенням пенсії, пред`являє паспорт або інший документ, що засвідчує особу.
19. Постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 затверджено Порядок №3-1, який регулює питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» , крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, та постанови Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 №1522 «Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян».
20. Відповідно до пункту 4 Порядку №3-1 заява про припинення виплати пенсії у зв`язку з виїздом за кордон, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, про виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім`ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні тощо, подається пенсіонером, або його законним представником особисто до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання.
Заява про запит пенсійної справи за новим місцем проживання подається пенсіонером до органу, що призначає пенсію, за новим місцем проживання.
21. При цьому, згідно із частиною другої статті 62 Закону № 2262-ХІІ пенсії, призначені зазначеним особам в Україні до виїзду на постійне місце проживання за кордон, виплачуються в порядку, встановленому Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
22. Так, згідно із частиною першою статті 44 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.
Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
23. Частиною п`ятою статті 45 Закону № 1058-IV визначено, що документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган ПФУ та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
24. На виконання зазначених норм Закону №1058-IV Правлінням Пенсійного фонду затверджено Порядок №22-1.
25. Відповідно до пункту 1.1 Порядку №22-1 заява про призначення, перерахунок пенсії, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1); заява про припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім`ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв`язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання (Заява про виплату пенсії - додаток 2); заява про працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов`язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (додаток 3); заява про виплату недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю пенсіонера (додаток 4) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію) через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб (далі - сервісний центр).
Заява про призначення, перерахунок пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім`ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов`язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, виплату недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю пенсіонера може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал) з використанням кваліфікованого електронного підпису або електронної системи BankID відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.07.2015 № 13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18.08.2015 за № 991/27436.
26. Заява про призначення пенсії громадянам України, які зареєстровані на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримують пенсії від уповноважених органів Російської Федерації, подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, або законного представника, або надсилається поштою, до органів, що призначають пенсію, визначених постановою правління Пенсійного фонду України від 07.07.2014 № 13-4 «Про органи, що здійснюють виплату пенсії та надання соціальних послуг громадянам України, які проживають на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя», зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 14.07.2014 за № 804/25581 (пункт 1.6 Порядку № 22-1).
27. Пунктом 2.8 Порядку № 22-1 передбачено, що поновлення виплати пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюються за документами, що є в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло на дату призначення пенсії.
У випадку поновлення виплати пенсії особі, якій не було проведено перерахунок відповідно до статті 43 Закону, заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається відповідно до статті 40 Закону із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсій, призначених до 2004 року.
При поновленні виплати пенсії та переведенні з одного виду пенсії на інший до наявних документів особа може додати:
1) документи про страховий стаж за період роботи до 01 січня 2004 року, який не врахований у пенсійній справі, у тому числі після призначення пенсії. За період роботи, починаючи з 01 січня 2004 року, відділ персоніфікованого обліку подає довідку із бази даних реєстру застрахованих осіб за формою згідно з додатком 4 до Положення, а у разі необхідності за формою згідно з додатком 3 до Положення;
2) довідку про заробітну плату відповідно до абзаців другого і третього підпункту 3 пункту 2.1 цього розділу;
3) документи про обставини, що впливають на розмір пенсії (наприклад, зміна кількості членів сім`ї, які перебували на утриманні пенсіонера чи померлого годувальника, виникнення (втрата) права на надбавку на непрацездатних членів сім`ї і надбавку на догляд за ними, визнання заявника одиноким і таким, що потребує сторонньої допомоги, визнання заявника особою з інвалідністю або учасником війни тощо).
28. Зміст наведених норм права свідчить про те, що вказаними положення Порядку № 22-1 та Порядку № 3-1 передбачена можливість подачі заяви про призначення (поновлення) пенсії як особисто пенсіонером, так і його уповноваженим представником. При цьому, така заява подається за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії, у цьому випадку, до виїзду за кордон.
29. Такий висновок узгоджується із правовою позицією, викладеною у постанові Верховного Суду від 19.08.2021 у справі № 208/4623/17(2-а/208/272/17), яка застосована до відносин, які виникли у справі, яка розглядається.
30. У справі, яка розглядається суди встановили, що позивач до виїзду до Ізраїлю мав зареєстроване місце проживання в АР Крим. При цьому ОСОБА_1 ніколи не мав зареєстрованого місця проживання на території Запорізької області та не перебував на обліку як одержувач пенсії у ГУ ПФУ в Запорізькій області.
31. Верховний Суд наголошує на тому, що обов`язковою умовою для поновлення виплати пенсії є наявність у пенсійного органу пенсійної справи особи.
32. Разом з цим, у справі, що розглядається, у відповідача відсутня пенсійна справа позивача.
33. За таких обставин, представник позивача звернувся за поновленням пенсії до територіального органу Пенсійного фонду України з порушенням вимог пункту 4 Порядку №3-1 та Порядку № 22-1, тобто не до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії, оскільки позивач не перебував на обліку саме в ГУ ПФУ в Запорізькій області.
34. При цьому, колегія суддів звертає увагу на те, що постановою Кабінету Міністрів України від 02.07.2014 №234 затверджено Порядок виплати пенсії та надання соціальних послуг громадянам України, які проживають на території Автономної Республіки Крим та м.Севастополя, який визначає механізм виплати пенсії та надання соціальних послуг громадянам України, які проживають на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримують пенсії та соціальні послуги від Пенсійного Фонду Російської Федерації або інших міністерств та відомств, що здійснюють пенсійне забезпечення у Російській Федерації (далі - Порядок №234).
35. Відповідно до пункту 2 Порядку №234 пенсійне забезпечення осіб, які отримують пенсію відповідно до Закону № 2262-ХІІ (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей) або згідно з міжнародними договорами України з пенсійного забезпечення, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, та надання таким особам соціальних послуг здійснюються визначеними Пенсійним фондом України головними управліннями Пенсійного фонду України, а осіб, які отримують пенсію відповідно до інших законодавчих актів, - управліннями Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також у містах та районах (далі - територіальні органи).
36. Згідно з пунктом 4 Порядку №234 Територіальний орган на підставі поданих документів надсилає запит щодо витребування пенсійної справи до органів Російської Федерації, зазначених у пункті 1 цього Порядку.
Виплата пенсії після надходження пенсійної справи разом з документами про припинення виплати пенсії поновлюється з дати припинення виплати за місцем попереднього отримання пенсії.
37. В свою чергу, постановою Правління Пенсійного фонду України від 07.07.2014 №13-4 «Про органи, що здійснюють виплату пенсії та надання соціальних послуг громадянам України, які проживають на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя» органом, що здійснює пенсійне забезпечення та надання соціальних послуг особам, які проживають на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя, визначено Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області.
38. Таким чином, на час виникнення спірних відносин, уповноваженим органом Пенсійного фонду України щодо розгляду заяви позивача на поновлення йому пенсії за вислугу років було Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області.
39. За таких обставин, Верховний Суд погоджується із висновком суду першої інстанції про те, що ГУ ПФУ в Запорізькій області не мало повноважень розглядати по суті заяву позивача про поновлення виплати пенсії за вислугу років, оскільки зазначене питання не відноситься до його компетенції, а відтак й про необґрунтованість заявлених позовних вимог до ГУ ПФУ в Запорізькій області, у зв`язку із чим суд апеляційної інстанції помилково скасував рішення суду першої інстанції, яке відповідає закону.
40. Відповідно до статті 352 КАС України суд касаційної інстанції скасовує постанову суду апеляційної інстанції повністю або частково і залишає в силі судове рішення суду першої інстанції у відповідній частині, якщо встановить, що судом апеляційної інстанції скасовано судове рішення, яке відповідає закону.
41. З огляду на наведене, оскільки суд апеляційної інстанції скасував рішення суду першої інстанції, яке відповідає закону, то постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 06.10.2022 слід скасувати із залишенням в силі рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 26.07.2022 про відмову у задоволенні позовних вимог .
Керуючись статтями 341 345 355 356 359 Кодексу адміністративного судочинства України, Верховний Суд,
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області задовольнити.
Скасувати постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 06.10.2022, а рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 26.07.2022 у справі № 280/3644/22, - залишити в силі.
Постанова суду касаційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та не може бути оскаржена.
СуддіА.І. Рибачук Л.Л. Мороз Л.В. Тацій