Главная Сервисы для юристов ... База решений “Протокол” Ухвала КАС ВП від 14.03.2018 року у справі №826/2911/15 Ухвала КАС ВП від 14.03.2018 року у справі №826/29...
print
Друк
search Пошук

КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Ухвала КАС ВП від 14.03.2018 року у справі №826/2911/15
Ухвала КАС ВП від 14.03.2018 року у справі №826/2911/15

Державний герб України

ПОСТАНОВА

Іменем України

14 березня 2018 року

м. Київ

справа № 826/2911/15

адміністративне провадження № К/9901/11858/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача - Анцупової Т. О.,

суддів: Кравчука В. М., Стародуба О. П.,

розглянувши у попередньому судовому засіданні адміністративну справу № 826/2911/15

за позовом Відкритого акціонерного товариства «Аерофлот - російські авіалінії» до Державної авіаційної служби України про визнання протиправними дій, визнання нечинною та скасування постанови;

за касаційною скаргою Державної авіаційної служби України на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 06 вересня 2016 року (у складі колегії суддів Іщука І. О., Погрібніченка І. М., Шулежка В. П.) та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 15 листопада 2016 року (у складі колегії суддів Аліменка В. О., Безименної Н. В., Кучми А. Ю.), установив:

I. ПРОЦЕДУРА

1. У лютому 2015 року Відкрите акціонерне товариство «Аерофлот - російські авіалінії» (далі - ВАТ «Аерофлот - російські авіалінії») звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Державної авіаційної служби України, в якому, з урахуванням збільшення позовних вимог від 26 січня 2015 року, просило суд: визнати нечинною та скасувати постанову Державної авіаційної служби України від 23 січня 2015 року № 2179 про накладення штрафу за правопорушення у галузі цивільної авіації.

2. В обґрунтування вказаних вимог позивач зазначив, що 13 січня 2015 року державним інспектором Державіаслужби України Кареліним В.О. у присутності уповноважених представників ВАТ «Аерофлот - російські авіалінії» Рибачок В.А. та Стеценко А.П. (запрошено листом від 12 січня 2015 року № 1.26-138) складено протокол про правопорушення у галузі цивільної авіації № 2179 - за результатами перевірки інформації, викладеної в телеграмі Украероцентру тлг № 042004, встановлено здійснення 04 липня 2014 року о 16 год. 13 хв. польоту з порушенням порядку використання повітряного простору України пасажирським судном, яке виконувало рейс AFL1849, незважаючи на заборону використання повітряного простору, чим порушено ст. 30 Повітряного кодексу України (далі - ПК України) та п. 94 та п. 118 постанови Кабінету Міністрів України від 29 березня 2002 року №401 «Про затвердження Положення про використання повітряного простору України». З вказаним протоколом представники ВАТ «Аерофлот - російські авіалінії» ознайомлені 13 січня 2015 року, що підтверджується підписами представників. Також представниками зроблено зауваження на окремому аркуші до протоколу. На підставі протоколу про правопорушення у галузі цивільної авіації від 13 січня 2015 року №2179 головою Державіаслужби України 23 січня 2015 року прийнято постанову № 2179 про накладення штрафу за правопорушення у галузі цивільної авіації на ВАТ «Аерофлот - російські авіалінії» відповідно до статей 127-130 ПК України (абз.4 п.1 ч.1 ст.127 ПК України).

3. Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 06 вересня 2016 року позов ВАТ «Аерофлот - російські авіалінії» задоволено. Визнано протиправною та скасовано постанову № 2179 про накладення штрафу за правопорушення у галузі цивільної авіації від 23 січня 2015 року. Судові витрати в сумі 272,00 грн. присуджено на користь ВАТ «Аерофлот - російські авіалінії» (код ЄДРПОУ 7712040126) за рахунок асигнувань Державної авіаційної служби України.

4. Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 15 листопада 2016 року залишено без змін постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 06 вересня 2016 року.

5. Не погоджуючись з вказаними рішеннями судів, Державна авіаційна служба України звернулась до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 06 вересня 2016 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 15 листопада 2016 року по справі № 826/2911/15 та направити справу на новий розгляд.

6. 05 грудня 2016 року касаційна скарга Державної авіаційної служби України на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 06 вересня 2016 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 15 листопада 2016 року по справі № 826/2911/15 надійшла для розгляду до Вищого адміністративного суду України.

7. Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 05 грудня 2016 у зазначеній справі було відкрито провадження та установлено десятиденний строк з моменту отримання вказаної ухвали для подачі заперечення на касаційну скаргу.

8. Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 30 січня 2018 року вказану касаційну скаргу передано колегії суддів у складі: судді-доповідача Анцупової Т. О., суддів Кравчука В. М., Стародуба О. П.

9. Станом на 14 березня 2018 року заперечення на касаційну скаргу до Суду не надходили.

10. Скаржник у касаційній скарзі просить розгляд справи здійснювати в присутності представника Державіаслужби, разом з тим, згідно вимог ст. 340, 343 КАС України, Суд дійшов висновку про можливість попереднього розгляду даної справи за наявними у справі матеріалами, про що постановлено ухвалу від 12 березня 2018 року.

II. ОБСТАВИНИ СПРАВИ

11. Судами попередніх інстанцій встановлено, що 13 січня 2015 року державним інспектором Державіаслужби України Кареліним В.О. у присутності уповноважених представників ВАТ «Аерофлот - російські авіалінії» Рибачок В.А. та Стеценко А.П. (запрошено листом від 12 січня 2015 року № 1.26-138) складено протокол про правопорушення у галузі цивільної авіації № 2179 - за результатами перевірки інформації, викладеної в телеграмі Украероцентру тлг № 042004, встановлено здійснення 04 липня 2014 року о 16 год. 13 хв. польоту з порушенням порядку використання повітряного простору України пасажирським судном, яке виконувало рейс AFL1849, незважаючи на заборону використання повітряного простору, чим порушено ст. 30 Повітряного кодексу України та п. 94 та п. 118 постанови Кабінету Міністрів України від 29 березня 2002 року № 401 «Про затвердження Положення про використання повітряного простору України». З вказаним протоколом представники ВАТ «Аерофлот - російські авіалінії» ознайомлені 13 січня 2015 року, що підтверджується підписами представників. Також представниками зроблено зауваження на окремому аркуші до протоколу.

12. На підставі протоколу про правопорушення у галузі цивільної авіації від 13 січня 2015 року № 2179 головою Державіаслужби України 23 січня 2015 року прийнято постанову № 2179 про накладення штрафу за правопорушення у галузі цивільної авіації на ВАТ «Аерофлот - російські авіалінії» відповідно до статей 127-130 ПК України (абз. 4 п. 1 ч. 1 ст. 127 ПК України).

13. Не погоджуючись із діями інспектора Державіаслужби України, ВАТ «Аерофлот - російські авіалінії» звернулося із адміністративним позовом до суду.

ІІІ. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ

14. Оцінюючи доводи сторін, суд першої інстанції, з яким погодився апеляційний суд, виходили з наступного.

15. Відповідно до п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Положення про Державну авіаційну службу України» від 08 жовтня 2014 року № 520 Державна авіаційна служба України (далі - Державіаслужба) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури, який реалізує державну політику у сфері цивільної авіації та використання повітряного простору України та є уповноваженим органом з питань цивільної авіації.

16. Пункт 2 Положення передбачає, що Державіаслужба у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.

17. Основними завданнями Державіаслужби, відповідно до п.3 Положення, є:

1) реалізація державної політики у сфері цивільної авіації та використання повітряного простору України;

2) внесення пропозицій Міністрові інфраструктури щодо забезпечення формування державної політики у сфері цивільної авіації та використання повітряного простору України;

3) організація використання повітряного простору України;

4) здійснення державного контролю та нагляду за безпекою цивільної авіації, нагляду за забезпеченням аеронавігаційного обслуговування.

18. Відповідно до п.п. 6 п.6 Положення, Державіаслужба для виконання покладених на неї завдань має право накладати штрафи за умов, визначених Повітряним кодексом України.

19. Правові основи діяльності в галузі авіації встановлює Повітряний кодекс України від 19 травня 2011 року №3393-VІ з наступними змінами та доповненнями у відповідній редакції на час виникнення спірних правовідносин.

20. Відповідно до пункту 26 частини 1 статті 1 ПК України використання повітряного простору України - провадження діяльності, пов'язаної з польотами повітряних суден, з переміщенням (перебуванням) матеріальних об'єктів у повітряному просторі України, а також з вибуховими роботами, пусками ракет, усіма видами стрільб, у тому числі з метою здійснення впливу на гідрометеорологічні процеси в атмосфері, що становлять загрозу безпеці польотів повітряних суден та інших літальних апаратів.

21. Згідно з визначенням, закріпленим у ч. 1 ст. 23 названого Кодексу, організація використання повітряного простору України - це комплекс заходів, який вживається для забезпечення безпечного, економічного та регулярного повітряного руху, а також будь-якої іншої діяльності, пов'язаної з використанням повітряного простору України. Положення про використання повітряного простору України затверджується Кабінетом Міністрів України.

22. За змістом ч. 3 ст. 23 Кодексу порушенням порядку використання повітряного простору України вважаються дії або бездіяльність юридичних чи фізичних осіб, що призвели до порушення вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів, які регулюють порядок використання повітряного простору України.

23. Відповідно до ч. 1 ст. 29 ПК України використання повітряного простору України здійснюється на підставі дозволів, що надаються органами об'єднаної цивільно-військової системи організації повітряного руху відповідно до порядку, визначеного Положенням про використання повітряного простору України.

24. Відповідне Положення затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 29 березня 2002 року № 401 (далі - Положення № 401), згідно п. 1 якого воно визначає порядок організації та використання повітряного простору України (далі - повітряний простір) юридичними і фізичними особами - користувачами повітряного простору, а також органами, що здійснюють контроль за дотриманням порядку використання повітряного простору, управління використанням повітряного простору та обслуговування повітряного руху (далі - ОПР). Діяльність державних органів, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності і підпорядкування, пов'язана з використанням повітряного простору, яка може загрожувати безпеці польотів повітряних суден та інших літальних апаратів, провадиться відповідно до вимог цього Положення в частині, що стосується порядку використання повітряного простору.

Порядок подання заявок, видачі дозволів та визначення умов використання повітряного простору врегульовані у розділі IV Положення № 401.

Так, користувачі повітряного простору, заінтересовані у провадженні діяльності, зазначеної у п. 3 цього Положення, повинні подати відповідну заявку на використання повітряного простору.

25. Згідно з п. 57 наведеного Положення № 401 подання заявок та видача дозволів на використання повітряного простору або анулювання заявок може здійснюватися за допомогою телеграфу, телефону, поштового зв'язку, телефаксу тощо. Користувачі повітряного простору зобов'язані мати прямий зв'язок (телеграф, телефон, телефакс або інші види зв'язку) з органами ОПР та відповідними органами управління Повітряних Сил Збройних Сил.

26. Форма розкладів та заявок на польоти цивільних повітряних суден, а також терміни їх подання визначаються Правилами надання експлуатантам дозволів на виліт з аеропортів України та приліт до аеропортів України під час виконання міжнародних, внутрішніх та транзитних польотів, що затверджуються Мінінфраструктури та Міноборони (п. 58 Положення № 401).

27. Відповідно до п. 60 Положення № 401 розклад регулярних внутрішніх та міжнародних польотів цивільних повітряних суден експлуатантів України та іноземних експлуатантів затверджується Державіаслужбою і надсилається до Украероруху (Украероцентру) та органів управління Повітряних Сил Збройних Сил не пізніше ніж за 20 діб до введення його в дію.

28. Пунктом 61 зазначеного Положення № 401 також закріплено, що органи управління Повітряних Сил Збройних Сил, Украероцентр здійснюють контроль за виконанням регулярних внутрішніх та міжнародних польотів, а також транзитних регулярних польотів та наданням органами ОПР послуг з обслуговування повітряного руху. З цією метою користувачі повітряного простору подають Украероцентру перелік повторюваних планів польотів не пізніше ніж за 14 діб до початку польоту, а зміни до цього переліку - за 7 діб до введення їх у дію. Украероцентр доводить перелік повторюваних планів польотів до РДЦ та органів управління Повітряних Сил Збройних Сил.

29. Пунктами 74 та 75 Положення № 401, зокрема, закріплено, що дозвіл на виконання внутрішніх та міжнародних регулярних польотів з посадкою (вильотом) в Україні (з України) видається Державіаслужбою, а дозвіл на використання повітряного простору на підставі відповідної заявки після отримання дозволу на виконання польотів видається:

- Украероцентром: на виконання польотів поза межами повітряних трас у повітряному просторі більше ніж у двох районах польотної інформації; на провадження діяльності у повітряному просторі, яка потребує встановлення заборон або обмежень його використання; на провадження діяльності у повітряному просторі, яка потребує встановлення короткочасних обмежень його використання (в межах двох та більше районів польотної інформації); на виконання польотів для проведення пошуково-рятувальних робіт; на провадження діяльності у повітряному просторі, яка потребує встановлення короткочасних обмежень його використання в межах одного району польотної інформації тривалістю понад 2 год.; на виконання польотів повітряними суднами, які не обладнані засобами вторинної радіолокації; на провадження іншої діяльності у повітряному просторі більш як у двох районах польотної інформації;

- РДЦ: на виконання польотів поза межами повітряних трас у повітряному просторі одного або двох (суміжних) районів польотної інформації; на провадження діяльності у повітряному просторі, яка потребує встановлення короткочасних обмежень його використання тривалістю не більше ніж 2 год.; на провадження іншої діяльності у повітряному просторі одного або двох (суміжних) районів польотної інформації.

30. Пунктом 76 Положення № 401 також передбачено, що Украероцентр та РДЦ, отримавши заявку на використання повітряного простору, приймають відповідне рішення, про що інформують заявника. У разі затвердження заявки на використання повітряного простору Украероцентр та РДЦ повідомляють про прийняте рішення органи управління Повітряних Сил Збройних Сил.

31. Відповідно до розділу І названого Положення дозвіл на використання повітряного простору - офіційне повідомлення про надання користувачеві повітряного простору дозволу для провадження діяльності у порядку, що визначається відповідним підрозділом органу об'єднаної цивільно-військової системи організації повітряного руху України. Орган об'єднаної цивільно-військової системи організації повітряного руху - відповідний підрозділ, повноваження і діяльність якого пов'язані з організацією повітряного руху у повітряному просторі України та у міжнародному повітряному просторі, який перебуває під відповідальністю України.

32. У відповідності до п. 6 постанови Кабінету Міністрів України «Про створення об'єднаної цивільно-військової системи організації повітряного руху України» від 19 липня 1999 року № 1281 головним оперативним підрозділом системи є Український центр планування використання повітряного простору України та регулювання повітряного руху (Украероцентр).

33. Відповідно до п. 8.1 глави 8 Правил польотів цивільних повітряних суден у повітряному просторі України, затверджених наказом Міністерства інфраструктури України від 28 жовтня 2011 року № 478, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 21 жовтня 2011 року за № 1327/20065, дозвіл повинен бути отриманий до початку виконання контрольованого польоту або частини польоту, яка виконується як контрольований полії. Такий дозвіл запитується шляхом подання плану польоту до органу диспетчерського обслуговування повітряного руху.

34. Пунктами 3.3.1.1, 3.3.1.2, 3.3.2 Додатку 2 до Конвенції про міжнародну цивільну авіацію 1944 року «Правила польотів» визначено, що «Информация в отношении запланированного полета или части полета, подлежащая направлению в органы обслуживания воздушного движения, предоставляется в форме плана полета. План полета предоставляется до начала любого полета с пересечением международных границ. План полета включает информацию, относящуюся к следующим пунктам, определенным соответствующим полномочным органом ОВД: - опознавательный индекс воздушного судна; - правила выполнения полета и тип полета; - количество и тип(ы) воздушных судов и категория турбулентности в следе; - оборудование; - аэродром вылета; - расчетное время уборки колодок; - крейсерские скорости; - крейсерские эшелоны; - маршрут полета; - аэродром назначения и общее расчетное истекшее время; - запасные аэродромы; - запасы топлива; - общее число людей на борту; - аварийно-спасательное оборудование; - прочая информация».

35. На підставі поданого плану польоту орган ОПР видає дозвіл, що також передбачено пунктом 3.6.1.1 Додатку 2 до Конвенції про міжнародну цивільну авіацію 1944 року «Правила польотів», а саме: «Диспетчерское разрешение получают до начала выполнения контролируемого полета или части полета, которая выполняется как контролируемый полет. Такое разрешение запрашивается путем представления плана полета органу управления воздушным движением».

36. Представником відповідача долучено до матеріалів адміністративної справи копію первинного повідомлення про порушення порядку використання повітряного простору України від 04 липня 2014 року № 042004, в якому зафіксовано політ без FPL, невихід на зв'язок з органом ОПР, політ у забороненій зоні над АРК (NOTAM A1391/14) без дозволу органів ОПР, посадка/зліт на закритий аеродром Сімферополь (NOTAM A0482/14) без дозволу Державіаслужби, порушення вимог щодо порядку перетинання державного кордону. У повідомленні порушником, крім інших, вказано рейс AFL1849 04 липня 2014 року о 16 год. 13 хв., що відповідає інформації, відображеній в протоколі № 2179 від 13 січня 2015 року. Таким чином, матеріалами справи підтверджується, що політ ПС, що виконував рейс під трилітерним індексом АFL1849 був здійснений без заявки, без дозволу, без зв'язку з органом ОПР, в забороненій зоні.

37. Згідно з пунктами 2.1, 2.5 Порядку накладення і стягнення штрафів за порушення вимог законодавства на повітряному транспорті, затвердженого наказом Міністерства інфраструктури України від 26 грудня 2011 року № 637 (далі - Порядок № 637) підставою для розгляду справи про правопорушення у галузі цивільної авіації є протокол про правопорушення у галузі цивільної авіації. Протокол складається за кожним виявленим фактом правопорушення у галузі цивільної авіації.

38. За правилами п. 3.1. Порядку № 637 розглядає справи про правопорушення у галузі цивільної авіації Державіаслужба України, за результатами розгляду виноситься постанова про накладення штрафу за правопорушення у галузі цивільної авіації або постанова про закриття провадження у справі про правопорушення у галузі цивільної авіації.

39. Відповідно до п. 4.3 Порядку № 637 факти правопорушень, визначених у ст. 127 ПК України, виявляються державними інспекторами та уповноваженими на проведення перевірок посадовими особами Державіаслужби України шляхом проведення планових та позапланових перевірок, а також керівниками аеропортів, начальниками служб авіаційної безпеки та їх заступниками під час виконання ними своїх посадових обов'язків.

40. За змістом ч. 1 ст. 128 ПК України справи про правопорушення у галузі цивільної авіації розглядаються уповноваженим органом з питань цивільної авіації, за результатами розгляду приймається постанова.

41. Відповідно до п. 1 Положення про Державну авіаційну службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08 жовтня 2014 року № 520, уповноваженим органом з питань цивільної авіації є Державна авіаційна служба України.

42. Згідно приписів ч. 3 ст. 128 ПК України штраф може бути накладено на юридичну особу - суб'єкта авіаційної діяльності протягом шести місяців з дня виявлення правопорушення, але не пізніше ніж через три роки з дня його вчинення. Положення такого ж змісту містяться в пункті 3.5 Порядку № 637.

43. Відповідно до п. 121 Положення № 401, інформація про факти порушення порядку використання повітряного простору невідкладно доводиться до відома Державіаслужби.

44. Крім того, згідно із п. 122 Положення № 401, розслідування порушень порядку використання повітряного простору проводиться з метою встановлення причин виникнення та вжиття необхідних заходів для запобігання порушенням. Розслідування повинно починатися негайно після того, як стало відомо про факт порушення, та закінчуватися не пізніше ніж у семиденний термін.

45. Правовий статус телеграм Украероцентру, що передаються за допомогою системи зв'язку АРТМ регулюється Наказом Міністерства транспорту України від 23 вересня 2003 року № 736 «Про затвердження Правил авіаційного електрозв'язку в цивільній авіації України».

46. Матеріалами справи підтверджується, що телеграма Украероцентру № 042004 складена 04 липня 2014 року та, відповідно, в силу вимог п. 121 зазначеного Положення № 401, що не заперечувалось представником відповідача, доведена до відома Державіаслужби в той же день, тобто відповідач встановив факт вчинення правопорушення з боку позивача 04 липня 2014 року, у зв'язку з чим початком відліку строку накладення уповноваженим органом з питань цивільної авіації штрафу на позивача є 05 липня 2014 року. Таким чином, шестимісячний строк для накладення уповноваженим органом з питань цивільної авіації штрафу на позивача закінчився 05 січня 2015 року.

IV. ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ

47. Скаржник у своїй касаційній скарзі не погоджується з рішеннями судів першої та апеляційної інстанції вважає, що судами не встановлено всі обставини справи, які мали значення для правильного її вирішення, оскільки не враховано:

- що до функціональних обов'язків працівників Центральної диспетчерської служби (структурний підрозділ Державіаслужби, до якого надходять телеграми, у тому числі про порушення порядку використання повітряного простору України відповідно до п. 121 Положення №401) не належить встановлення факту порушення порядку використання повітряного простору. Тиким чином, факти правопорушень, визначені у ст. 127 ПК України, виявляються безпосередньо державними інспекторами та уповноваженими на проведення перевірок посадовими особами Державіаслужби;

- що державний інспектор виявив наявність саме факту правопорушення лише після того, як отримав телеграму, в якій містилась інформація стосовно виконання польоту Позивачем. Протокол про правопорушення було складено державним інспектором 13 січня 2015 року, а 23 січня 2015 року винесено постанову №2179 про накладення на Позивача штрафу. З огляду на це, посадовими особами Державіаслужби було дотримано вимоги передбачені ст. 128 ПК України.

V. ОЦІНКА СУДУ

48. Верховний Суд, перевіривши доводи касаційної скарги, виходячи з меж касаційного перегляду, визначених ст. 341 Кодексу адміністративного судочинства України, а також надаючи оцінку правильності застосування судами норм матеріального чи порушення норм процесуального права у спірних правовідносинах виходить з наступного.

49. Відповідно до ст. 24 КАС України Верховний Суд переглядає судові рішення місцевих та апеляційних адміністративних судів у касаційному порядку як суд касаційної інстанції.

50. Як зазначено у ч. 4 ст. 328 КАС України, підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального чи порушення норм процесуального права.

51. Відповідно до ч. 1 ст. 36 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» Верховний Суд є найвищим судом у системі судоустрою України, який забезпечує сталість та єдність судової практики у порядку та спосіб, визначені процесуальним законом.

52. До повноважень Верховного Суду не входить дослідження доказів, встановлення фактичних обставин справи або їх переоцінка, тобто об'єктом перегляду касаційним судом є виключно питання застосування права.

53. Враховуючи вищевикладене колегія суддів погоджується з висновком судів попередніх інстанцій, що при виявленні факту вчинення юридичною особою - суб'єктом авіаційної діяльності порушення відповідних норм уповноважений орган з питань цивільної авіації, приймаючи рішення про накладення штрафу, має діяти в межах граничних строків, встановлених ч. 3 ст. 128 ПК України та п. 3.5 Порядку № 637. Закінчення будь-якого зі встановлених зазначеними нормами строків застосування штрафу виключає застосування таких санкцій. А тому Державіаслужбою при прийнятті спірної постанови не дотримано вимог, встановлених ч. 3 ст. 128 ПК України та п. 3.5 Порядку № 637 щодо граничних строків накладення штрафу на позивача.

54. Оцінюючи доводи скаржника, Суд виходить з того, що всі його доводи, викладені в касаційній скарзі, збігаються з доводами, викладеними у запереченнях проти позову та апеляційній скарзі, досліджувалися судами з наданням їм належної правової оцінки. Жодних нових доводів, які б доводили порушення норм матеріального або процесуального права, у касаційній скарзі не зазначено.

55 Враховуючи наведене, Суд не встановив неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судом апеляційної інстанції рішення.

56. Відповідно до ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

57. Згідно ч. 1 ст. 350 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

58. З огляду на викладене, висновки судів попередніх інстанцій є правильними, обґрунтованими, відповідають нормам матеріального та процесуального права, підстави для скасування чи зміни оскаржуваних судових рішень відсутні.

Керуючись ст. 242, 341, 345, 350, 355, 356, 359 КАС України, суд -

УХВАЛИВ:

Касаційну скаргу Державної авіаційної служби України залишити без задоволення.

Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 06 вересня 2016 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 15 листопада 2016 року у цій справі залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.

Головуючий Т. О. Анцупова

Суддя В. М. Кравчук

Суддя О. П. Стародуб

logo