Історія справи
Ухвала КАС ВП від 17.04.2019 року у справі №2240/2515/18
ПОСТАНОВА
Іменем України
13 травня 2020 року
м. Київ
справа №2240/2515/18
адміністративне провадження №К/9901/9904/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого судді Кравчука В.М., суддів Берназюка Я.О., Стародуба О.П.,
розглянув в попередньому судовому засіданні справу
за касаційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області
на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 02.10.2018 (суддя Ковальчук О.К.) та постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 27.02.2019 (колегія у складі суддів Смілянця Е. С., Залімського І. Г. Сушка О.О.)
у справі № 2240/2515/18
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області
про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії.
І. ПРОЦЕДУРА
1. 26.07.2018 ОСОБА_1 звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просив:
- визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови у зарахуванні до стажу державної служби періоди з 09.04.1978 по 01.03.1980 на посаді звільненого секретаря комсомольської організації колгоспу "Ленінець", з 23.11.1984 по 11.09.1986 на посаді інструктора Чемеровецького райкому партії, з 22.03.2002 по 05.05.2004 на посаді начальника Чемеровецької районної державної насіннєвої інспекції;
- зобов`язати відповідача зарахувати до стажу державної служби періоди з 09.04.1978 по 01.03.1980 на посаді звільненого секретаря комсомольської організації колгоспу "Ленінець", з 23.11.1984 по 11.09.1986 на посаді інструктора Чемеровецького райкому партії, з 22.03.2002 по 05.05.2004 на посаді начальника Чемеровецької районної державної насіннєвої інспекції;
- стягнути з відповідача моральну шкоду в сумі 50 000,00 грн.
2. Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 02.10.2018, залишеним без змін, постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 27.02.2019, позов задоволено частково:
- визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо відмови у зарахуванні до стажу державної служби ОСОБА_1 періоди роботи з 09.04.1978 по 01.03.1980 на посаді секретаря комсомольської організації колгоспу "Ленінець", з 23.11.1984 по 11.09.1986 на посаді інструктора Чемеровецького райкому партії, з 22.03.2002 по 05.05.2004 на посаді начальника Чемеровецької районної державної насіннєвої інспекції;
- зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати до стажу державної служби ОСОБА_1 періоди роботи з 09.04.1978 по 01.03.1980 на посаді секретаря комсомольської організації колгоспу "Ленінець", з 23.11.1984 по 11.09.1986 на посаді інструктора Чемеровецького райкому партії, з 22.03.2002 по 05.05.2004 на посаді начальника Чемеровецької районної державної насіннєвої інспекції.
- в іншій частині у задоволенні позову відмовлено.
3. До Верховного Суду 09.04.2019 надійшла касаційна скарга Відповідача на Хмельницького окружного адміністративного суду від 02.10.2018 та постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 27.02.2019. Просить скасувати оскаржувані рішення та ухвалити нове про відмову в задоволенні позову.
4. Ухвалою Верховного Суду від 30.05.2019 відкрито провадження у справі.
II. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
5. Судами попередніх інстанцій встановлено, що позивач перебуває на обліку в головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та отримує пенсію за віком відповідно до закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
6. До стажу державної служби ОСОБА_1 зараховано періоди:
- з 11.11.1973 по 03.11.1975 - проходження військової служби згідно постанови Вінницького апеляційного суду від 17.05.2018;
- з 06.05.2004 по 12.09.2005 - робота на посаді начальника управління сільського господарства з продовольства Чемеровецької районної державної адміністрації;
- з 27.09.2011 по 30.04.2016 - робота на посаді начальника управління агропромислового розвитку Чемеровецької районної державної адміністрації. Всього стажу державної служби зараховано 7 років 11 місяців 2 дні.
7. Разом з тим, до стажу державної служби не враховані періоди роботи на виборних посадах в партійних та комсомольських органах з 09.04.1978 по 01.03.1980 секретарем комсомольської організації колгоспу, з 23.11.1984 по 11.09.1986 інструктором райкому партії та період роботи з 22.03.2002 по 05.05.2004 на посаді начальника Чемеровецької районної державної насіннєвої інспекції.
8. 09.07.2018 позивач звернувся до відповідача із заявою про переведення на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-Х1І.
9. Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України від 11.07.2018 №130205 позивачу відмовлено у переведені на пенсію за віком відповідно до закону України «Про державну службу» у зв`язку із відсутністю необхідного 10- річного стажу державної служби.
ІІІ. АРГУМЕНТИ СТОРІН
10. Позовні вимоги обґрунтовані тим, на виконання постанови Вінницького апеляційного адміністративного суду від 17.05.2018 №687/1508/17 для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 №889-8 йому зараховано період проходження військової служби в Радянській армії з 11.11.1973 по 03.11.1975. До стажу державної служби не зараховано періоди з 09.04.1978 по 01.03.1980 на посаді звільненого секретаря комсомольської організації колгоспу «Ленінець», з 23.11.1984 по 11.09.1986 на посаді інструктора Чемеровецького райкому партії, з 11.03.2002 по 05.05.2004 на посаді начальника Чемеровецької районної державної насіннєвої інспекції.
11. Зазначив, що неодноразово звертався до відповідача із заявами щодо зарахування зазначених періодів до стажу державної служби, однак отримував відмови. Вважаючи дії відповідача щодо відмови у зарахуванні до стажу державної служби зазначених періодів протиправними, звернувся до суду з цим позовом.
ІV. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
12. Суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, дійшов висновку щодо визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у зарахуванні до стажу державної служби позивачу періоди роботи з 09.04.1978 по 01.03.1980 на посаді секретаря комсомольської організації колгоспу "Ленінець", з 23.11.1984 по 11.09.1986 на посаді інструктора Чемеровецького райкому партії, з 22.03.2002 по 05.05.2004 на посаді начальника Чемеровецької районної державної насіннєвої інспекції, та зобов`язання відповідача зарахувати до стажу державної служби періоди з 09.04.1978 по 01.03.1980 на посаді звільненого секретаря комсомольської організації колгоспу "Ленінець", з 23.11.1984 по 11.09.1986 на посаді інструктора Чемеровецького райкому партії, з 22.03.2002 по 05.05.2004 на посаді начальника Чемеровецької районної державної насіннєвої інспекції.
13. Вирішуючи позовні вимоги про стягнення моральної шкоди в розмірі 50000 грн., суди зазначили, що оскільки позивач не надав доказів завдання йому такої шкоди та причинно-наслідкового зв`язку між діями відповідача і такою шкодою, вимога стосовно відшкодування моральної шкоди є недоведеною та не підлягала задоволенню, а позов відповідно, частковому задоволенню.
14. Відповідач у касаційній скарзі не погоджується з рішенням судів першої та апеляційної інстанції та вважає, що висновки суду не відповідають обставинам справи. До стажу державної служби ОСОБА_1 не враховано періоди роботи на виборних посадах в партійних та комсомольських органах з 09.04.1978 по 01.03.1980 секретарем комсомольської організації колгоспу, з 23.11.1984 по 11.09.1986 інструктором райкому партії, оскільки зазначені посади не відносяться до відповідних категорій посад державної служби, які визначені статтею 25 Закону України «Про державну службу».
15. Крім того, до стажу державної служби не враховано період роботи з 22.03.2002 по 05.05.2004 на посаді начальника Чемеровецької районної державної насіннєвої інспекції, оскільки згідно записів трудової книжки вперше присягу державного службовця ОСОБА_1 склав па посаді начальника управління сільського господарства 06.05.2004. До цієї дати позивачем не приймалась присяга державного службовця та не встановлювався ранг.
16. Відзив від Позивача не надходив.
VI. ВИСНОВКИ ВЕРХОВНОГО СУДУ
17. Перевіряючи в межах доводів касаційної скарги правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм права при вирішенні даного спору, Суд зазначає таке.
18. Предметом спору є оцінка правомірності рішення відповідача щодо відмови позивачу у переведенні його на пенсію державного службовця в контексті наявності у нього стажу роботи на державній службі та стажу, що може бути прирівняний до стажу державного службовця, необхідного для призначення пенсії державного службовця.
19. Відповідно до статті 90 Закону № 889-VІІІ, який набрав чинності з 01.05.2016, встановлено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
20. Згідно із пунктом 10 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VІІІ державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-XII (далі - Закон № 3723-XII) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
21. Відповідно до пункту 8 розділу XI Прикінцеві та перехідні положення Закону № 889-VІІІ стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.
22. Згідно з частиною першою статті 37 Закону №3723-XII на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченому абзацом 1 частини першої статті 28 Закону №1058-IV, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
23. Абзацами. 1, 2 та 3 пункту 2 Порядку 283 встановлено, що до стажу державної служби зараховується робота (служба): на посадах державних службовців у державних органах, передбачених у статті 25 Закону України «Про державну службу», а також на посадах, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад державних службовців; на посадах керівних працівників і спеціалістів в апараті органів прокуратури, судів, нотаріату, дипломатичної служби, митного контролю, внутрішніх справ, служби безпеки, розвідувальних органів, інших органів управління військових формувань, Держспецзв`язку, Адміністрації Держспецтрансслужби, державної податкової та контрольно-ревізійної служби, Держфінінспекції, її територіальних органів; на посадах керівних працівників і спеціалістів державних органів колишніх УРСР та інших республік, а також колишнього СРСР згідно з додатком.
24. У Додатку до вказаного Порядку наведено Перелік державних органів колишніх УРСР та інших республік, а також колишнього СРСР, період роботи в яких на посадах керівних працівників і спеціалістів зараховується до стажу державної служби.
25. Цим Переліком, серед іншого, передбачено виконавчі комітети місцевих Рад депутатів трудящих, Рад народних депутатів, їх управління, самостійні відділи, інші структурні підрозділи.
26. Порядком обчислення стажу державної служби передбачено зарахування до стажу державної служби періоду роботи в організаціях, передбачених абзацом 4 пункту 3 Положення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.12.1993 №1049 (далі - Положення №1049).
27. Відповідно до пункту 3 Положення до стажу роботи, який дає право на одержання надбавки за вислугу років, зараховується, стаж роботи в організаціях (крім роботи у кооперативних та інших громадських організаціях), передбачених статті 118 Кодексу законів про працю України, зокрема в партійних, профспілкових і комсомольських на виборних та відповідних посадах.
28. За змістом статті 118 КЗпП України працівникам, звільненим від роботи внаслідок обрання їх на виборні посади в державних органах, а також у партійних, профспілкових, комсомольських, кооперативних та інших громадських організаціях, надається після закінчення їх повноважень за виборною посадою попередня робота (посада), а при її відсутності - інша рівноцінна робота (посада) на тому самому або, за згодою працівника, на іншому підприємстві, в установі, організації.
29. Згідно з роз`ясненням Міністерства юстиції України від 03.06.1994 №4-5-1156, погодженими з Кабінетом Міністрів України, до стажу державної служби зараховують період роботи в цих органах лише на виборних та відповідальних посадах до припинення дії статті 6 Конституції УРСР і внесення змін до статті 7 Конституції УРСР (до 24 жовтня 1990 року). Відповідальною вважається посада, прийняття на яку здійснювалось колегіальним органом (рішення, бюро, комітету, постановою конференції, зборів) партійних, профспілкових, комсомольських організацій.
30. Таким чином, вищезазначеним законодавством передбачено зарахування стажу роботи в партійних організаціях до стажу державного службовця, особам які працювали на виборних та відповідальних посадах в органах до 24.10.1990.
31. Відповідно до записів трудової книжки позивача прийом та звільнення з посади інструктора Чемеровецької райком партії відбувався відповідно до рішень бюро райкому партії, отже час роботи позивача з 23.11.1984 по 11.09.1986 інструктором райкому партії підлягає зарахуванню до стажу державної служби.
32. Постановою Кабінету Міністрів України від 18.04.1994 №239 "Про віднесення посад працівників місцевих Рад народних депутатів та їх виконавчих комітетів до відповідних категорій посад державних службовців і присвоєння їм рангів державних службовців" затверджений Порядок віднесення посад працівників місцевих Рад народних депутатів та їх виконавчих комітетів до відповідних категорій посад державних службовців і присвоєння їм рангів державних службовців (далі Порядок №239).
33. Пунктом 1 Порядку №239 передбачено, що до посади працівників місцевих Рад народних депутатів та їх виконавчих комітетів відносяться до шостої категорії, зокрема, посади заступників голів, секретарів виконкомів міських Рад народних депутатів і міст районного підпорядкування, селищних і сільських Рад народних депутатів.
34. Отже, період роботи позивача з 09.04.1978 року по 01.03.1980 року секретарем комсомольської організації колгоспу зараховується до стажу державної служби.
35. Правова позиція у спірних правовідносинах узгоджується з позицією Верховного Суду, наведеною у постановах від 07.03.2018 у справі №240/381/17 та від 07.02.2019 у справі №742/1718/17.
36. Відповідно до абзацу 13 пункту 2 Порядку №283 до стажу державної служби зараховується робота на посадах керівних працівників і спеціалістів Української державної насіннєвої інспекції, Державної насіннєвої інспекції Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, міжрайонних державних насіннєвих інспекцій, Української державної помологічно-ампелографічної інспекції, Української державної лісонасіннєвої інспекції, державних зональних лісонасіннєвих інспекцій, Української державної квітково-декоративної насіннєвої інспекції, яким надано повноваження головних або державних інспекторів з насінництва та розсадництва, з дня набрання чинності Законом України "Про насіння і садивний матеріал" (з 28.01.2003).
37. Положенням про Українську державну насіннєву інспекцію, затверджене наказом Міністерства аграрної політики України №255 від 19.12.2000, визначено, що Укрдержнасінінспекція очолює службу державного насіннєвого контролю України, яка складається з Укрдержнасінінспекції, Державної насіннєвої інспекції Автономної Республіки Крим, обласних, міжрайонних, районних та міських державних насіннєвих інспекцій. Укрдержнасінінспекція в своїй діяльності керується Конституцією України (254к/96-ВР) і законами України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, нормативно-правовими актами Державного комітету стандартизації, метрології та сертифікації України, Міністерства аграрної політики України та цим Положенням.
38. Відповідно до пункту 11.3. Положення про Українську державну насіннєву інспекцію, начальники районних, міжрайонних, міських державних насіннєвих інспекцій - головні державні інспектори з насінництва району призначаються на посаду і звільняються з посади начальником державної насіннєвої інспекції Автономної Республіки Крим - головним державним інспектором з насінництва Автономної Республіки Крим, начальниками обласних державних насіннєвих інспекцій - головними державними інспекторами з насінництва областей за поданням відповідних державних адміністрацій.
39. Згідно із записами трудової книжки позивач в період з 22.03.2002 по 05.05.2004 перебував на посаді начальника Чемеровецької районної державної насіннєвої інспекції та виконував функції органу виконавчої влади в особі головного державного інспектора з насінництва району, а тому вказаний період підлягає зарахуванню до стажу державної служби.
40. Суд не враховує доводи Відповідача про те, що згідно з записами трудової книжки вперше присягу державного службовця ОСОБА_1 прийняв на посаді начальника управління сільського господарства 06.05.2004, до цієї дати згідно наявних документів позивачем не приймалась присяга державного службовця та не встановлювався ранг, оскільки Порядок обчислення стажу державної служби, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 № 283 такої вимоги не містить.
41. Враховуючи зазначене, Суд погоджується з висновками судів першої та апеляційної інстанцій щодо визнання протиправними дії відповідача щодо відмови у зарахуванні до стажу державної служби позивачу періоди роботи з 09.04.1978 по 01.03.1980 на посаді секретаря комсомольської організації колгоспу "Ленінець", з 23.11.1984 по 11.09.1986 на посаді інструктора Чемеровецького райкому партії, з 22.03.2002 по 05.05.2004 на посаді начальника Чемеровецької районної державної насіннєвої інспекції, та зобов`язання відповідача зарахувати до стажу державної служби періоди з 09.04.1978 по 01.03.1980 на посаді звільненого секретаря комсомольської організації колгоспу "Ленінець", з 23.11.1984 по 11.09.1986 на посаді інструктора Чемеровецького райкому партії, з 22.03.2002 по 05.05.2004 на посаді начальника Чемеровецької районної державної насіннєвої інспекції.
42. Відповідно до ст. 24 КАС України Верховний Суд переглядає судові рішення місцевих та апеляційних адміністративних судів у касаційному порядку як суд касаційної інстанції.
43. Згідно з ч. 4 ст. 328 КАС України, підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального чи порушення норм процесуального права.
44. Відповідно до ч. 1 ст. 36 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" Верховний Суд є найвищим судом у системі судоустрою України, який забезпечує сталість та єдність судової практики у порядку та спосіб, визначені процесуальним законом. До повноважень Верховного Суду не входить дослідження доказів, встановлення фактичних обставин справи або їх переоцінка, тобто об`єктом перегляду касаційним судом є виключно питання застосування права.
45. Враховуючи наведене, Суд не встановив неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень і погоджується з висновками суду апеляційної інстанції у справі.
46. Відповідно до ст. 350 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
47. З огляду на відсутність документально підтверджених судових витрат, понесених учасниками справи у зв`язку з переглядом справи в суді касаційної інстанції, судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись ст. 343, 349, 350, 355, 356 КАС України, Суд -
П О С Т А Н О В И В:
Касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області залишити без задоволення.
Рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 02 жовтня 2018 року та постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 27 лютого 2019 року у справі №804/4097/18 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття є остаточною і оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач В.М. Кравчук
Суддя Я.О. Берназюк
Суддя О.П. Стародуб