Історія справи
Ухвала КАС ВП від 12.06.2018 року у справі №346/1050/17
ПОСТАНОВА
Іменем України
12 червня 2018 року
Київ
справа №346/1050/17
адміністративне провадження №К/9901/22531/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Мороз Л.Л.,
суддів: Бучик А.Ю., Гімона М.М.,
розглянувши у порядку попереднього розгляду у касаційній інстанції адміністративну справу № 346/1050/17
за позовом ОСОБА_1 до Коломийського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання незаконною відмову в перерахунку пенсії державного службовця та зобов'язання вчинити дії, провадження по якій відкрито
за касаційною скаргою Коломийського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області на постанову Коломийського міськрайонного суду Івано-Франківської області, прийняту 6 квітня 2017 року у складі судді Беркещук Б.Б. та постанову Львівського апеляційного адміністративного суду, прийняту 29 травня 2017 року у складі колегії суддів: головуючого - Пліша М.А., суддів Шинкар Т.І., Макарика В.Я.,
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1 звернулася до суду першої інстанції з адміністративним позовом до Коломийського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області, в якому просила визнати неправомірними дії управління щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії та зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії у відповідності до вимог Закону України «Про державну службу» (в редакції чинній станом на момент призначення пенсії) в розмірі 80% від суми заробітної плати, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, з 07 квітня 2014 року, з врахуванням виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, зазначених в довідці № 2291-02/12-16 від 09 листопада 2016 року за період з квітня 2012 року по березень 2014 року включно.
Постановою Коломийського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 06 квітня 2017 року позов задоволено частково, позов в частині позовних вимог про зобов'язання провести перерахунок пенсії за період з 07 квітня 2014 року по 01 вересня 2016 року залишено без розгляду. Визнано протиправними дії Коломийського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку її пенсії. Зобов'язано Коломийське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області провести перерахунок та виплату пенсії державного службовця, призначеної ОСОБА_1 у відповідності до вимог ст.37 Закону України «Про державну службу» в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, з 02 вересня 2016 року, з врахуванням виплачених їй сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, зазначених в довідці № 2291-02/12-16 від 09 листопада 2016 року та надалі виплачувати перерахований розмір пенсії до припинення права на таке. Стягнуто з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1, сплаченого 640 (шістсот сорок ) грн.00 коп. судового збору. У решті позовних вимог відмовлено.
Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 29 травня 2017 року скасовано постанову суду першої інстанції і прийнято нову постанову, якою позовні вимоги задоволено частково.
Визнано протиправними дії Коломийського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії.
Зобов'язано Коломийське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області провести перерахунок та виплату пенсії державного службовця, призначеної ОСОБА_1 у відповідності до вимог ст. 37 Закону України «Про державну службу» в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, з 01 листопада 2016 року, з врахуванням виплачених їй сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, зазначених в довідці № 2291-02/12-16 від 09 листопада 2016 року та надалі виплачувати перерахований розмір пенсії до припинення права на таке.
В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Як встановлено, позивач з 07 квітня 2014 року отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу».
Згідно довідки № 2291-02/12-16 від 09 листопада 2016 року, виданої Коломийським міськрайцентром зайнятості позивачу за період роботи з квітня 2012 р. по березень 2014 р. нараховувалась матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, а також індексація.
10 листопада 2016 року позивач звернулась до відповідача з заявою про проведення перерахунку призначеної їй пенсії із врахуванням до заробітку для обчислення пенсії сум виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових потреб та індексації заробітної плати.
16 листопада 2016 року листом № 225/К-15 відповідач відмовив позивачу в перерахунку пенсії, мотивуючи тим, що відповідно до ст.ст.33, 37 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державного службовця складається з посадового окладу, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок і премій. Матеріальна допомога (як на оздоровлення, так і на вирішення соціально-побутових питань) індексація та інші виплати не відносяться до інших надбавок, а тому врахувати їх в суму заробітної плати для обчислення пенсії, законних підстав не має.
Не погоджуючись з рішенням судів, відповідач подав касаційну скаргу, просить скасувати рішення судів та відмовити у позові.
В обґрунтування своїх вимог заявник посилається на неправильне застосування судами норм матеріального та порушення норм процесуального права.
Заявник наполягає на відмові у задоволенні позову з тих підстав, що на час звернення позивача щодо перерахунку пенсії відповідні норми законодавства, які дають підстави для перерахунку, вже не діяли. Крім того, виплати, які не входять до системи оплати праці, для перерахунку не враховуються.
Суд, переглянувши судове рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, дійшов висновку про залишення скарги без задоволення, а рішення суду апеляційної інстанції - без змін, оскільки відсутні підстави для його скасування.
Суд вважає правильними висновки судів відносно того, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії.
Так, в статті 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначаються виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно із зазначеним Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Таким чином, для обчислення пенсії включаються усі види оплати праці (виплат, доходу), на які нараховано збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Разом з тим, суд звертає увагу, що відповідач вказує на відсутність правових підстав для перерахунку пенсії позивачу з тих підстав, що на час звернення позивача щодо перерахунку пенсії відповідні норми законодавства, які дають підстави для перерахунку, вже не діяли.
Проте, вказані доводи відповідача не можна визнати обґрунтованими.
Дійсно, з 01 травня 2016 року набув чинності Закон України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII «Про державну службу», а положення Закону № 3723-XII втратили чинність, в тому числі норми, якими було врегульоване пенсійне забезпечення державних службовців (крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 розділу XI Закону № 889-VIII).
Разом з тим, у статті 90 Закону № 889-VIII закріплено правило, за яким пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV, стаття 42 якого визначає підстави перерахунку призначених пенсій.
Проте, спір у цій справі виник не щодо наявності чи відсутності у позивача права на черговий перерахунок пенсії, а щодо порушення законодавства при призначенні пенсії.
У цьому випадку, зобов'язання відповідача здійснити перерахунок використовується як спосіб відновлення порушеного права, у зв'язку з тим, що при призначенні пенсії позивачу протиправно не було враховано усі види оплати праці (виплат, доходу), на які нараховано збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Суд апеляційної інстанції дійшов правильного висновку про задоволення позовних вимог, заявлених у межах строку звернення до суду.
Касаційну скаргу належить залишити без задоволення, а рішення суду апеляційної інстанції - без змін.
Керуючись статтями 343, 349, 350, 355, 356 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
п о с т а н о в и в :
Касаційну скаргу Коломийського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області залишити без задоволення.
Постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 29 травня 2017 року у справі № 346/1050/17 залишити без змін.
Постанова суду касаційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та не може бути оскаржена.
...........................
...........................
...........................
Л.Л. Мороз
М.М. Гімон
А.Ю. Бучик ,
Судді Верховного Суду