Главная Сервисы для юристов ... База решений “Протокол” Ухвала КАС ВП від 04.11.2019 року у справі №356/239/17 Ухвала КАС ВП від 04.11.2019 року у справі №356/23...
print
Друк
search Пошук

КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Ухвала КАС ВП від 04.11.2019 року у справі №356/239/17



ПОСТАНОВА

Іменем України

07 листопада 2019 року

Київ

справа №356/239/17

адміністративне провадження №К/9901/15664/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

Головуючого - Бучик А. Ю.,

суддів: Мороз Л. Л., Рибачука А. І.

розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Головного управління Національної поліції в Київській області на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 24.07.2017 (колегія суддів: Мєзєнцев Є. І., Файдюк В. В., Чаку Є. В. ) у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Київській області про зобов'язання вчинити певні дії, -

УСТАНОВИЛ:

В березні 2017 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив визнати відмову Головного управління Національної поліції у Київській області протиправною та зобов'язати відповідача призначити і виплатити у встановленому законом розмірі ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу через втрату працездатності.

Постановою Березанського міського суду Київської області від 30 травня 2017 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 24 липня 2017 року постанову Березанського міського суду Київської області від 30 травня 2017 року - скасовано. Адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено частково.

Зобов'язано Головне управління Національної поліції у Київській області розглянути питання щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 як інваліду ІІІ групи захворювання, що пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ та прийняти відповідне рішення за його заявою від 18 травня 2016 року.

В іншій частині позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись з постановою суду апеляційної інстанції, відповідач, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати та залишити в силі постанову суду першої інстанції.

Касаційна скарга відповідача мотивована, зокрема, тим, що стаття 97 Закону України "Про Національну поліцію" № 580-VIII не передбачає такої підстави для отримання одноразової грошової допомоги, як отримання захворювання або поранення (контузії), травми або каліцтва, пов'язаного з проходженням в служби в органах внутрішніх справ, тому у позивача немає права на отримання такої допомоги.

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 07 серпня 2017 року відкрито касаційне провадження.

Справу передано до Верховного Суду.

У зв'язку із відсутністю клопотань від усіх учасників справи про розгляд справи за їх участю, ця справа розглядалася в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами відповідно до пункту 1 частини 1 статті 345 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

Заслухавши доповідь судді, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши правильність застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з огляду на наступне.

Судами встановлено, що наказом № 8 о/с від 18 січня 2016 року ОСОБА_1 звільнений зі служби в поліції у запас з постановкою на військовий облік за пп. 2 п. 1 ст. 77 Закону України "Про Національну поліцію" (через хворобу).

В органах внутрішніх справ ОСОБА_1 працював з 09 березня 1998 року, що підтверджується копією трудової книжки позивача. Крім того, із вказаного документу вбачається, що позивач 07 листопада 2015 року був звільнений із служби в ГУ МВС України в м. Києві та 07 листопада 2015 року був прийнятий на службу до ГУ НП у Київській області.

Із копії довідки до акту, наданої обласною медико-соціальною експертною комісією № 1 серії АВ № 0198298 від 29 лютого 2016 року, вбачається, що ОСОБА_2 встановлено третю групу інвалідності через захворювання, пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ. Зв'язок захворювання позивача з проходженням служби в ОВС також вбачається із копії свідоцтва про хворобу № 12/ЗВ.

В подальшому, при повторному огляді, позивачу згідно довідки МСЕК серії АВ № 0771014 від 04.04.2017 встановлена третя група інвалідності в зв'язку з захворюванням, яке пов'язане проходженням служби в органах внутрішніх справ.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач 18 травня 2016 року звертався із заявою щодо виплати одноразової грошової допомоги у разі встановлення групи інвалідності до Головного управління Національної поліції в Київській області, у зв'язку із чим 06 червня 2016 року за № 29/Ш-320 отримав відповідь, за змістом якої його повідомлено, що законодавством не передбачена виплата одноразової грошової допомоги колишнім поліцейським, причиною інвалідності яких стало захворювання, пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ, а тому вирішити питання про призначення цієї допомоги немає правових підстав.

Разом з тим, ліквідаційна коміся ГУ МВС України у Київській області надала позивачу відповідь, з якої вбачаєтсья, що виплата та призначення одноразової грошової допомоги працівникам поліції проводиться за останнім місцем служби поліцейського.

Не погоджуючись з діями відповідача щодо відмови у виплаті відповідної допомоги, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд погодився з висновком відповідача про відсутність підстав для призначення та виплати одноразової грошової допомоги, оскільки причиною інвалідності стало захворювання, пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ, а не в поліції.

Задовольняючи частково позовні вимоги, апеляційний суд, виходив з того, що за працівниками поліції, яким встановлено інвалідність внаслідок захворювання, що пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ, зберігається право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом України від
20.12.1990 № 565-XII "Про Національну поліцію". Той факт, що позивач після звільнення зі служби в ОВС був прийнятий на службу в органи поліції, не позбавляє його права на отримання відповідної допомоги.

Колегія суддів, дослідивши спірні правовідносини, зазначає наступне.

До набрання чинності Законом України "Про Національну поліцію", тобто до 7 листопада 2015 року, порядок виплати одноразової грошової допомоги було врегульовано статтею 23 Закону України № 565-XII "Про міліцію" та Порядком №
850.

Відповідно до ~law8~ у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного працівнику міліції під час виконання ним службових обов'язків, яке призвело до встановлення йому інвалідності, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі, зокрема, 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності II групи, в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України. Визначення ступеня втрати працездатності працівником міліції у період проходження служби в органах внутрішніх справ у кожному випадку ушкодження здоров'я здійснюється в індивідуальному порядку відповідно до законодавства.

Згідно з пунктом 5 розділу ХІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України № 580-VIII "Про Національну поліцію" (набрав чинності 7 листопада 2015 року) визнано таким, що втратив чинність ~law10~.

Разом з тим, за змістом пункту 15 розділу ХІ Прикінцевих та перехідних положень ~law11~ право на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених ~law12~ зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності ~law13~.

Відповідно до ч. 1 ст. 97 Закону №580 одноразова грошова допомога в разі загибелі (смерті), визначення втрати працездатності поліцейського (далі - одноразова грошова допомога) є соціальною виплатою, гарантованою допомогою з боку держави, яка призначається і виплачується особам, які за ~law14~ мають право на її отримання, зокрема, у разі визначення поліцейському інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням ним служби в поліції, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті.

Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського встановлюється Міністерством внутрішніх справ України (ч. 2 ст. 97 Закону №580).

Відповідно до частини першої статті 99 Закону №580, розміри одноразової грошової допомоги поліцейським, а в разі їх загибелі (смерті) - особам, які за ~law15~ мають право на її отримання, визначаються виходячи з розміру прожиткового мінімуму, визначеного законом для працездатних осіб на час виплати такої допомоги:

4) визначення поліцейському внаслідок причин, зазначених у пункті 4, інвалідності:

а) I групи - 120 розмірів прожиткового мінімуму, визначеного законом для працездатних осіб;

б)II групи - 90 розмірів прожиткового мінімуму, визначеного законом для працездатних осіб;

в) III групи - 70 розмірів прожиткового мінімуму, визначеного законом для працездатних осіб.

Механізм оформлення і виплати одноразової грошової допомоги (далі - ОГД) у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського визначений Порядком та умовами виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, які затверджені Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11.01.2016 №4 (далі Порядок №4, в редакції на момент виникнення спірних відносин).

Згідно із пунктом 1 Розділу ІІ Порядку № 4 днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги у разі встановлення поліцейському інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності є дата встановлення втрати працездатності, що зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії.

Заява (рапорт) про виплату одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського подається Голові Національної поліції (керівнику міжрегіонального, територіального органу поліції) за останнім місцем служби поліцейського (пункт 3 Розділу ІІІ Порядку №4).

За змістом підпункту "б" пункту 4 частини першої статті 99 Закону №№ 580-VIII поліцейським, яким внаслідок захворювання, поранення (контузії, травми або каліцтва), пов'язаних з проходженням ним служби в органах внутрішніх справ або поліції, протягом шести місяців після звільнення його з поліції встановлено ІII групу інвалідності розмір одноразової грошової допомоги складає 70 розмірів прожиткового мінімуму, визначеного законом для працездатних осіб.

З огляду на наведені обставини та законодавчі приписи, колегія суддів погоджується з висновками про наявність у позивача права на отримання одноразової грошової допомоги у зв'язку з установленням йому інвалідності, по причині захворювання, яке пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ.

Оскільки позивачу з 29 лютого 2016 року встановлено ІIІ групу інвалідності в результаті захворювання, пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ, тобто після звільнення останнього з органів Національній поліції та у період, коли діяв ~law16~, то позивач має право на отримання одноразової грошової допомоги у розмірі, передбаченому ~law17~.

У зв'язку із тим, що останнім місцем служби позивача було ГУ Нацполіції, то на нього, як на поліцейського, поширюються норми ~law18~, у зв'язку з чим він має право на отримання одноразової грошової допомоги згідно з ~law19~ та Порядку № 4.

Вказана правова позиція вказана в постанові Верховного Суду від 14.02.2019 № 822/764/18.

Відповідно до статті 350 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

Керуючись статтями 345, 349, 350, 355, 356 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Головного управління Національної поліції в Київській області залишити без задоволення.

Постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 24 липня 2017 року залишити без змін.

Постанова суду касаційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та не може бути оскаржена.

Головуючий А. Ю. Бучик

Судді Л. Л. Мороз

А. І. Рибачук
logo