Главная Сервисы для юристов ... База решений “Протокол” Ухвала КАС ВП від 06.10.2019 року у справі №804/400/17 Ухвала КАС ВП від 06.10.2019 року у справі №804/40...
print
Друк
search Пошук

КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Ухвала КАС ВП від 06.10.2019 року у справі №804/400/17



ПОСТАНОВА

Іменем України

10 жовтня 2019 року

Київ

справа №804/400/17

адміністративне провадження №К/9901/22781/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

головуючого - Бучик А. Ю.

суддів: Мороз Л. Л., Рибачука А. І.

розглянувши у порядку письмового провадження касаційну скаргу Національної поліції України на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду (колегія суддів: Врона О. В., Олійник В. М., Цапікова О. В. ) від 3 липня 2017 року та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 26 жовтня 2017 року (колегія суддів: Семененко Я. В., Бишевська Н. А., Добродняк І. Ю.)) у справі за позовом ОСОБА_1 до Національної поліції України, Комісії Національної поліції України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій поліцейських, державних службовців та інших працівників Національної поліції України, Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -

УСТАНОВИЛ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просив:

1) зобов'язати Головне управління Національної поліції в Дніпропетровській області надати позивачу довідку про безпосередню участь в антитерористичній операції, за формою, що міститься в додатку 1 до Порядку надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затвердженого Постановою Кабінету міністрів України № 413 від 20 серпня 2014 року;

2) визнати бездіяльність Комісії Національної поліції України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни поліцейських, державних службовців та інших працівників Національної поліції України, щодо неприйняття рішення про надання позивачу статусу учасника бойових дій (відмови в наданні такого статусу) за формою, що міститься у додатку до Положення про Комісію Національної поліції України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни поліцейських, державних службовців та інших працівників, затвердженого Наказом МВС України від 23.05.2016 р. № 405, протиправною;

3) зобов'язати Національну поліцію України в особі Комісії Національної поліції України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни поліцейських, державних службовців та інших працівників Національної поліції України, надати ОСОБА_1 статус учасника бойових дій шляхом оформлення рішення про визнання учасником бойових дій, за формою, наведеною у додатку до Положення про Комісію Національної поліції України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни поліцейських, державних службовців та інших працівників, затвердженого Наказом МВС України від
23.05.2016 р. № 405.

В обґрунтування заявлених вимог позивач посилався на те, що він, як працівник поліції, безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведенні і захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України. Не дивлячись на те, що вказаний факт документально підтверджено та фактично не заперечується відповідачами, йому безпідставно не встановлюють статус учасника бойових дій.

Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03 липня 2017 року, залишеною без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 26 жовтня 2017 року, адміністративний позов задоволено частково, а саме:

визнано протиправними дії Комісії національної поліції України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни поліцейських, державних службовців та інших працівників Національної поліції України, у відмові встановлення статусу учасника бойових дій ОСОБА_1;

зобов'язано Національну поліцію України в особі Комісії національної поліції України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни поліцейських, державних службовців та інших працівників Національної поліції України, надати ОСОБА_1 статус учасника бойових дій.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.

Не погоджуючись з судовими рішеннями, Національна поліція України подала касаційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову апеляційного суду та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позову.

Касаційну скаргу обгрунтовано тим, що у позивача відсутнє право на встановлення статусу учасника бойових дій, оскільки Закон України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" визначає вичерпний перелік осіб, яким може бути встановлений статус учасника бойових дій і до таких осіб, зокрема, віднесено поліцейських, яким, у розуміні ст.17 Закону України "Про Національну поліцію", не був позивач. Крім цього, відповідач зазначив, що відповідними повноваженнями наділена Комісія Національної поліції, а не безпосередньо Нацполіція.

У зв'язку із відсутністю клопотань від усіх учасників справи про розгляд справи за їх участю, ця справа розглядалася в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами відповідно до пункту 1 частини 1 статті 345 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

Заслухавши доповідь судді, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши правильність застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Судами встановлено, що наказом Головного управління МВС України в Дніпропетровській області №277 о/с від 03.07.2015р. ОСОБА_1 призначено фахівцем 2-ої категорії групи матеріального забезпечення полку патрульної служби міліції особливого призначення "Дніпро-1" ГУМВС.

Наказом Головного управління Національної поліції від 07.11.2015 №1 о/с призначено, зокрема таким, що прибув за переведенням із Міністерства внутрішніх справ, з установленням посадових окладів згідно штатного розпису, з 07 листопада 2015 року, ОСОБА_1 слюсарем з ремонту автомобілів полку патрульної служби поліції особливого призначення "Дніпро-1" Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області.

Наказом ГУНП від 10.12.2015 року №34 о/с дск наказано відрядити у службове відрядження для виконання трудових обов'язків фахівців полку патрульної служби поліції особливого призначення "Дніпро-1" ГУНП з 10 грудня 2015 року до особливого розпорядження, у розпорядження керівника АТО на території Луганської та Донецької областей.." ОСОБА_1, слюсарем з ремонту автомобілів полку патрульної служби поліції особливого призначення "Дніпро-1" ГУНП (п.2).

Згідно витягу з наказу Першого заступника керівника Антитерористичного Центру при СБУ від 15.12.2015 №349, наказано вважати, такими, що прибули до складу сил та засобів, які залучаються та беруть безпосередню участь в АТО на території Донецької та Луганської областей, забезпеченні її проведення з метою виконання службових (бойових) завдань нижчепойменованих працівників Національної поліції України, Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області з 10 грудня 2015 року, зокрема, ОСОБА_1 слюсаря з ремонту автомобілів полку патрульної служби поліції особливого призначення "Дніпро-1" (п.1.1.2.3).

Наказом ГУНП від 15.01.2016 року №11 о/с дск наказано відрядити у службове відрядження для виконання трудових обов'язків фахівців полку патрульної служби поліції особливого призначення "Дніпро-1" ГУНП в Дніпропетровській області з 16 січня 2016 року до особливого розпорядження, у розпорядження керівника антитерористичної операції на території Луганської та Донецької областей до..

Донецької області" ОСОБА_1, слюсарем з ремонту автомобілів полку патрульної служби поліції особливого призначення "Дніпро-1" ГУНП (п.9).

Згідно витягу з наказу Першого заступника керівника Антитерористичного Центру при СБУ від 19.01.2016 №19, наказано вважати такими, що вибули зі складу сил та засобів, які залучаються та беруть безпосередню участь в АТО на території Донецької та Луганської областей, забезпеченні її проведення до пункту постійної дислокації нижчепойменованих працівників Національної поліції України, Полк Патрульної служби поліції особливого призначення "Дніпро-1" Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області з 15 січня 2016 року, зокрема, ОСОБА_1 слюсаря з ремонту автомобілів полку патрульної служби поліції особливого призначення "Дніпро-1" (п.2.1.1.1.4.1).

ОСОБА_1 в період з 10.12.2015 по 15.01.2016, з 16.01.2016 по 25.02.2016 брав безпосередню участь в АТО на території Донецької та Луганської областей, що підтверджується довідками від 18.05.2016 №2720/Рп, від 28.01.2016 №25-134, від
15.12.2016 №8/8-Т-107.

17 травня 2016 року ГУНП в Дніпропетровській області надіслано до Національної поліції матеріали для надання позивачу статусу учасника бойових дій.

15 липня 2016 року комісією Національної поліції з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій поліцейських, державних службовців та інших працівників Національної поліції України прийнято рішення, згідно якого з урахуванням вимог ст.6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та відповідно до пункту 6 Порядку надання статусу учасника бойових дій, п. п.6 п.2 розділу II Положення про комісію Національної поліції України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни поліцейських, державних службовців та інших працівників Національної поліції України, затвердженого наказом МВС України від 23.05.2016р. №405, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 14.06.2016р. за № 857/28987, матеріали щодо надання ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій направлено до ГУНП в Дніпропетровській області на доопрацювання через відсутність підстав надання такого статусу.

Рішенням Комісії від 19.12.2016р. №Т-1761/12/2/2/01-2016 матеріали щодо надання ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій повторно направлено до ГУНП в Дніпропетровській області на доопрацювання. Зокрема вказано, що позивач не є поліцейським в розумінні ст. 17 Закону України "Про Національну поліцію".

Вважаючи відмову протиправною, позивач звернувся до суду з вказаним позовом.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції, з яким погодився апеляційний суд, виходив з того, що позивач брав безпосередню участь в антитерористичній операції, а відсутність у позивача статусу поліцейського, з посиланням на пункт 19 частини 1 статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", як на підставу для направлення на доопрацювання матеріалів щодо встановлення позивачу статусу учасника бойових дій, є необґрунтованим.

Колегія суддів, дослідивши спірні правовідносини, зазначає наступне.

Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до пункту 19 частини 1 статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", в редакції станом на час виникнення спірних правовідносин, учасниками бойових дій визнаються військовослужбовці (резервісти, військовозобов'язані) та працівники Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовці військових прокуратур, особи рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, поліцейські, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці, працівники Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.

Порядок надання статусу учасника бойових дій особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, категорії таких осіб та терміни їх участі (забезпечення проведення) в антитерористичній операції, у заходах із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, а також райони антитерористичної операції визначаються Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 4 Порядку надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 №413, визначено, що підставою для надання особам статусу учасника бойових дій є: для осіб, зазначених в абзаці другому пункту 2 цього Порядку, - документи про безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення, направлення (прибуття) у відрядження до районів проведення антитерористичної операції, їх перебування в таких районах з метою виконання завдань із захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України шляхом безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення (витяги з наказів, директив, розпоряджень, посвідчень про відрядження, оперативних завдань, журналів бойових дій, бойових донесень, дислокацій, книг нарядів, графіків несення служби, звітів, зведень, донесень, матеріалів спеціальних (службових) розслідувань за фактами отримання поранень, а також інші офіційні документи, видані державними органами, що містять достатні докази про безпосередню участь особи у виконанні завдань антитерористичної операції у районах її проведення).

Згідно з пунктом 5 Порядку №413 рішення про надання статусу учасника бойових дій приймається, зокрема, комісіями з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, утвореними в Міноборони, МВС, Національній гвардії, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Держприкордонслужби, Адміністрації Держспецтрансслужби, Управлінні державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, ДСНС, ДПтС (далі - комісія), - стосовно осіб, зазначених в абзаці другому пункту 2 цього Порядку.

Для надання статусу учасника бойових дій особам, зазначеним в абзацах другому та третьому пункту 2 цього Порядку, командири (начальники) військових частин (органів, підрозділів) або інші керівники підприємств, установ та організацій у місячний строк після завершення особами виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення (після видання відповідного наказу керівника Антитерористичного центру при СБУ або особи, яка його заміщує, першого заступника чи заступника керівника Антитерористичного центру при СБУ) зобов'язані подати на розгляд комісії, утвореної міністерством, центральним органом виконавчої влади чи іншим державним органом, у підпорядкуванні яких перебували військові частини (органи, підрозділи), установи та заклади, у складі яких проходили службу чи працювали особи, довідки за формою згідно з додатком 1 та документи із зазначених у пункті 4 цього Порядку, які є підставою для надання особам статусу учасника бойових дій. У разі коли місце постійної дислокації військової частини (органу, підрозділу) або підприємства, установи та організації розташоване безпосередньо у районі проведення антитерористичної операції, документи командирами (начальниками) або іншими керівниками підприємств, установ та організацій подаються на розгляд комісії не раніше ніж через 30 календарних днів після зарахування осіб до списків військової частини (органу, підрозділу) або підприємства, установи та організації чи призначення їх на відповідні посади (абзац 1 пункту 6 Порядку).

Пунктом 8 Порядку передбачено, що у разі неподання командиром (начальником) військової частини (органу, підрозділу) або іншим керівником підприємства, установи та організації до комісії документів, необхідних для надання статусу учасника бойових дій, особи, зазначені в абзацах другому і третьому пункту 2 цього Порядку, можуть самостійно звернутися до відповідної комісії.

Основні функції, завдання, повноваження та склад комісії Національної поліції України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни поліцейських, державних службовців та інших працівників Національної поліції України (далі - Комісія), а також організацію її роботи визначено Положенням про комісію Національної поліції України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни поліцейських, державних службовців та інших працівників Національної поліції України, затвердженим Наказом Міністерства внутрішніх справ України 23 травня 2016 року N 405 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 14 червня 2016 року за N 857/28987 (надалі Положення).

Основними завданнями Комісії є вивчення документів та прийняття рішення щодо надання поліцейським, державним службовцям та іншим працівникам Національної поліції України статусу учасника бойових дій.

Пунктом 4 розділу ІІ вказаного Положення передбачено, що Комісія відмовляє в наданні статусу учасника бойових дій у разі:

відсутності документів, що містять достатні підтвердні докази і є підставою для надання статусу учасника бойових дій, учасника війни;

надання недостовірних даних про осіб, зазначених у п.1 розд. І цього Положення;

виявлення факту підроблення документів, які є для надання статусу учасника бойових дій, учасника війни;

наявності обвинувального вироку суду, який набрав законної сили, за вчинення умисного тяжкого або особливо тяжкого злочину в період участі в антитерористичній операції.

Отже, вказаним Положенням передбачено надання статусу учасника бойових дій, зокрема, іншим працівникам Національної поліції України.

Як встановлено та підтверджено відповідними наказами, ОСОБА_1 в період з
10.12.2015 по 15.01.2016, з 16.01.2016 по 25.02.2016 приймав безпосередню участь в АТО на території Донецької та Луганської областей, що також підтверджується довідками від 18.05.2016 №2720/Рп, від 28.01.2016 №25-134, від 15.12.2016 №8/8-Т-107.

Оскільки позивач брав безпосередню участь в антитерористичній операції у ПСПОП "Дніпро-1" ГУНП, забезпечував виконання завдань, визначених Законом України "Про боротьбу з тероризмом", ніс службу по ОГП в районах проведення АТО, тому посилання відповідача на пункт 19 частини 1 статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" як на підставу для направлення документів на доопрацювання, є необґрунтованим.

Вказана відповідачем підстава для відмови (відсутність у позивача статусу поліцейського) не передбачена Положенням про комісію Національної поліції України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни поліцейських, державних службовців та інших працівників Національної поліції України.

Як правильно встановлено судами, подані щодо позивача документи в повній мірі відповідали вимогам Порядку надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 р. №413.

Виходячи з аналізу змісту наведених вище законодавчих положень, колегія суддів дійшла висновку, що статус учасника бойових дій може бути надано й іншим працівникам Нацполіції, а не лише поліцейським, за умови подання ними документів, передбачених ~law12~, Порядком №413, Положенням №405.

Така ж правова позиція висловлена у постановах Верховного Суду від 07.02.2019 у справі №806/2357/16, від 10.09.2019 у справі 0440/7058/18.

Стосовно доводів касаційної скарги, що позовні вимоги заявлені до Нацполіції України, проте як відповідні повноваження належать комісії Національної поліції України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни поліцейських, державних службовців та інших працівників Національної поліції України колегія суддів зазначає наступне.

Основні функції, завдання, повноваження та склад комісії Національної поліції України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни поліцейських, державних службовців та інших працівників Національної поліції України (далі - Комісія), а також організацію її роботи визначено Положенням про комісію Національної поліції України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни поліцейських, державних службовців та інших працівників Національної поліції України, затвердженим Наказом Міністерства внутрішніх справ України 23 травня 2016 року N 405 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 14 червня 2016 року за N 857/28987 (надалі Положення).

Відповідно до п. 2 Положення Комісія утворюється у центральному органі управління Національної поліції України.

Оскільки відповідна Комісія створюється у Нацполіції, відтак відповідачем може бути сама юридична особа - Нацполіція України.

Відповідно до ч. 1 ст. 350 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

Керуючись статтями 345, 350, 356 КАС України, Суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Національної поліції України залишити без задоволення.

Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03 липня 2017 року та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 26 жовтня 2017 року залишити без змін.

Постанова суду касаційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та не може бути оскаржена.

Головуючий А. Ю. Бучик

Судді Л. Л. Мороз

А. І. Рибачук
logo