Історія справи
Ухвала КАС ВП від 29.01.2018 року у справі №565/1461/17
ВЕРХОВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07.02.2018 Київ К/9901/244/17 565/1461/17
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача - Бевзенка В,М., суддів - Данилевич Н.А., Шарапи В.М., (далі - Суд) розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Вараської міської ради Рівненської області на постанову Кузнецовського міського суду Рівненської області у складі судді Ковтуновича М.І. від 07 вересня 2017 року та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду у складі колегії суддів Кузьменко Л.В., Іваненко Т.В., Франовської К.С. від 27 листопада 2017 року по справі за позовом ОСОБА_2 до Вараської міської ради Рівненської області, Вараського міського голови про визнання незаконними і скасування рішення міської ради та розпорядження міського голови, зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
В серпні 2017 року ОСОБА_2 звернулася до суду із адміністративним позовом до Вараської міської ради Рівненської області, Вараського міського голови у якому просила:
- визнати незаконним та скасувати рішення Вараської міської ради Рівненської області від 09 червня 2017 року №759 «Про затвердження структури виконавчих органів Вараської міської ради, загальної чисельності працівників апарату управління» в частині виключення із штату відділу господарського забезпечення виконавчого комітету Вараської міської ради посади завідувача господарством відділу господарського забезпечення виконавчого комітету Вараської міської ради;
- визнати незаконним та скасувати розпорядження міського голови від 15 червня 2017 року №228-р «Про скорочення штату працівників виконавчого комітету Вараської міської ради» в частині виключення зі штату відділу господарського забезпечення виконавчого комітету Вараської міської ради посади завідувача господарством відділу господарського забезпечення виконавчого комітету Вараської міської ради;
- зобов'язати Вараську міську раду Рівненської області відновити посаду завідувача господарством відділу господарського забезпечення виконавчого комітету Вараської міської ради в структурі виконавчих органів Вараської міської ради.
Позов обґрунтовано тим, що Кузнецовською міською радою Ріненської області 15 червня 2016 року прийняте рішення №254 «Про затвердження структури органів Кузнецовської міської ради, загальної чисельності працівників апарату управління»(далі - рішення від 15 червня 2016 року №254), проектом якого послужив проект рішення №186 від 06 травня 2016 року «Про затвердження структури органів Кузнецовської міської ради, загальної чисельності працівників апарату управління» (далі - проект рішення від 06 травня 2016 року №186). Згідно із постановою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 01 червня 2017 року (справа №565/1760/16-а) рішення Кузнецовської міської ради від 15 червня 2016 року №254 визнано протиправним та скасовано.
Відповідно до розпорядження Вараського міського голови від 07 червня 2017 року №219-р «Про внесення змін до розпорядження міського голови від 29 травня 2017 року №204-р «Про скликання вісімнадцятої сесії Вараської міської ради сьомого скликання» внесено до порядку денного вісімнадцятої сесії 09 червня 2017 року той же проект рішення від 06 травня 2016 року №186.
На основі зазначеного проекту Вараською міською радою прийняте рішення від 09 червня 2017 року №759 «Про затвердження структури виконавчих органів Вараської міської ради, загальної чисельності працівників апарату управління», згідно із яким ліквідовано посаду завідувача господарством відділу господарського забезпечення виконавчого комітету Вараської міської ради, що обіймає ОСОБА_2 На підставі зазначеного рішення Вараським міським головою прийняте розпорядження від 15 червня 2017 року №228-р та 27 червня 2017 року видане попередження про наступне вивільнення у зв'язку із скороченням чисельності працівників. ОСОБА_2 не було запропоновано іншої роботи.
Постановою Кузнецовського міського суду Рівненської області від 07 вересня 2017 року залишеною без змін ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 27 листопада 2017 року позов задоволено повністю.
Визнано протиправним та скасовано рішення Вараської міської ради Рівненської області від 09 червня 2017 року за №759 «Про затвердження структури виконавчих органів Вараської міської ради, загальної чисельності працівників апарату управління», в частині виключення зі штату відділу господарського забезпечення виконавчого комітету Вараської міської ради посади завідувача господарством відділу господарського забезпечення виконавчого комітету Вараської міської ради.
Визнано протиправним та скасовано розпорядження Вараського міського голови від 15 червня 2017 року за №228-р «Про скорочення штату працівників виконавчого комітету Вараської міської ради», в частині скорочення зі штату відділу господарського забезпечення виконавчого комітету Вараської міської ради посади завідувача господарством відділу господарського забезпечення виконавчого комітету Вараської міської ради.
Зобов'язано Вараську міську раду Рівненської області відновити посаду завідувача господарством відділу господарського забезпечення виконавчого комітету Вараської міської ради в структурі виконавчих органів Вараської міської ради.
Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень Вараської міської ради Рівненської області на користь ОСОБА_2 судові витрати в розмірі 2400 (дві тисячі чотириста) гривень.
Не погоджуючись з рішеннями суду першої та апеляційної інстанцій Вараська міська рада Рівненської області звернулася з касаційною скаргою, в якій вказує, що судами попередніх інстанцій судові рішення прийняті з порушенням норм матеріального та процесуального права та підлягають скасуванню.
Заслухавши суддю-доповідача, вивчивши та проаналізувавши матеріали справи, доводи касаційної скарги, Верховний Суд вважає, що касаційна скарга не може бути задоволена зважаючи на таке.
Судами встановлено, що позивач ОСОБА_2 з 2003 року працює на посаді завідувача господарством відділу господарського забезпечення виконавчого комітету Вараської міської ради Рівненської області.
Рішенням 18 сесії Вараської міської ради Рівненської області сьомого скликання від 09 червня 2017 року №759 «Про затвердження структури виконавчих органів Вараської міської ради, загальної чисельності працівників апарату управління» визнано таким, що втратило чинність рішення міської ради від 30 квітня 2014 року №1226 «Про затвердження структури органів Кузнецовської міської ради, загальної чисельності працівників апарату управління» та затверджено структуру та перелік штатних посад апарату міської ради, її виконавчих органів (додаток 1). Введено в дію з 01 червня 2017 року структуру виконавчих органів Вараської міської ради згідно з додатком до вказаного рішення. Встановлено, що штатний розпис апарату виконавчого комітету Вараської міської ради формується та затверджується міським головою з урахуванням додатку до даного рішення.
В додатку №1 до рішення міської ради від 09 липня 2017 року №759 посада завідувача господарством відділу господарського забезпечення виконавчого комітету Вараської міської ради Рівненської області, яку займає позивач, відсутня.
На виконання рішення міської ради міським головою Вараської міської ради Рівненської області прийнято розпорядження від 15 червня 2017 року №228-р. (із змінами згідно із розпорядженням міського голови від 03 липня 2017 року №255-р.) «Про скорочення штату працівників виконавчого комітету Вараської міської ради», де (п.2) вказано про скорочення із 01 вересня 2017 року посади завідувача господарством відділу господарського забезпечення.
Задовольняючи позов, суди першої та апеляційної інстанцій послалися на те, що рішення відповідача Вараської міської ради від 09 червня 2017 року №759 ухвалено із порушенням процедури прийняття рішень міською радою, що тягне за собою порушення права позивача на працю, а тому має бути скасоване.
Переглядаючи оскаржені судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги перевіривши правильність застосування судом першої та апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального , Верховний Суд зробив висновок про таке.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.3 ст.23 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.
В силу приписів ч.4, 5 ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сесія міської ради (окрім першої сесії) скликається міським головою. Сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць.
Зі змісту ч.10 ст.46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» слідує, що рішення про скликання сесії ради відповідно до частин четвертої, шостої та восьмої цієї статті доводиться до відома депутатів і населення не пізніш як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках - не пізніш як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради.
Судами встановлено, що розпорядженням міського голови від 29 травня 2017 року №204-р «Про скликання вісімнадцятої сесії Вараської міської ради сьомого скликання» призначено пленарне засідання вісімнадцятої сесії Вараської міської ради сьомого скликання на 09 червня 2017 року на 10:00 год., рекомендовано для розгляду на пленарному засіданні ряд питань, при цьому до порядку денного сесії питання щодо затвердження структури органів Кузнецовської міської ради, загальної чисельності працівників апарату управління вказаним розпорядженням включено не було.
Розпорядженням міського голови від 07 червня 2017 року №219-р внесено зміни до розпорядження міського голови від 29 травня 2017 року №204-р, викладено в новій редакції п.2 розпорядження, зокрема до переліку питань порядку денного включено питання Про затвердження структури виконавчих органів Вараської міської ради, загальної чисельності працівників апарату управління.
Міський голова та представник відповідача в судовому засіданні пояснили, що проект рішення міської ради «Про затвердження структури виконавчих органів Вараської міської ради, загальної чисельності працівників апарату управління» на офіційному веб-сайті міської ради не публікувався, до відома депутатів міської ради його зміст доведено 06 червня 2017 року на засіданні «день депутата», про що суду апеляційної інстанції надано витяг із протоколу №1 засідання дня депутата від 06 червня 2017 року, який долучено до матеріалів справи.
Суд погоджується з оцінкою суду апеляційної інстанції в цій частині оскільки такий вид перед сесійної роботи депутатів міської ради як день депутата не передбачено.
Разом з тим, судами попередніх інстанцій встановлено, що спірний проект рішення на обговорення постійних депутатських комісій не виносився, до відома депутатів шляхом оприлюднення не доводився. Відтак, процедуру щодо внесення спірного рішення до порядку денного порушено.
Крім того, частинами 7, 8, 9 статті 27 Регламенту Кузнецовської міської ради, затвердженого рішенням міської ради №52 від 25 грудня 2015 року передбачено, що проект рішення перед його реєстрацією та оприлюдненням проходить візування у: Секретаря ради; Заступника Міського голови, відповідно до розподілу обов'язків; Керівника виконавчого органу чи інших посадових осіб, до компетенції яких належить дане питання; Юридичному відділі. Візи проставляються на зворотній стороні першого примірника останнього аркуша проекту рішення. Візування проекту рішення є обов'язковим, але не може означати скасування проекту рішення, зняття його з веб - сайту ради тощо.
Основні положення щодо візування документів зазначені в Типовій інструкції з діловодства у центральних органах виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих органах виконавчої влади, затвердженій постановою Кабінету Міністрів України від 30 листопада 2011 р. N 1242 (далі - Типова інструкція).
Відповідно до пункту 62 Типової інструкції внутрішнє погодження документу оформляється шляхом проставляння візи. Віза згідно вимог вказаного пункту Типової інструкції включає: особистий підпис, ініціали (ініціал імені) і прізвище особи, яка візує документ, дату візування із зазначенням у разі потреби найменування посади цієї особи. Обов'язковому датуванню і підписанню підлягають усі службові відмітки на документах, пов'язані з їх проходженням та виконанням, в тому числі візи.
Віза проставляється як на лицьовому, так і на зворотному боці останнього аркуша проекту документа, якщо місця для візування на лицьовому боці останнього аркуша документа недостатньо. Візи проставляються на примірниках документів, що залишаються в установі.
Вимоги щодо зовнішнього погодження документів викладені в пункті 69 Типової інструкції, а саме, зовнішнє погодження проектів документів оформляється шляхом проставлення на них грифа погодження, який включає в себе слово "ПОГОДЖЕНО", найменування посади особи та установи, з якою погоджується проект документа, особистий підпис, ініціали (ініціал імені), прізвище і дату або назву документа, що підтверджує погодження, його дату і номер (індекс).
Судами встановлено, що при підготовці проекту рішення було порушено і процедуру його підготовки та візування. В проекті рішення №186 від 06 травня 2016 року (нова редакція від 08 червня 2017року) містяться підписи від імені: ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8. Однак, наявність цих підписів сама по собі не свідчить про належне візування проекту рішення міської ради в новій редакції, оскільки не зазначено ключового поняття у реквізиті візування - «Погоджено:» та дати проставлення візи, як це має місце, наприклад, у випадку візування проекту розпорядження міського голови від 15 червня 2017 року №228-р. З огляду на те, проект рішення №186 від 06 травня 2016 року також проходив певне погодження, без зазначення дати візування проекту рішення не можна беззаперечно стверджувати поставляння віз ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8 саме на проекті рішення в редакції від 08 червня 2017 року
Згідно з ч.11 ст.27 Регламенту Кузнецовської міської ради, постійні комісії здійснюють попередній розгляд проектів рішень, що виносяться на розгляд міської ради, готують висновки і рекомендації щодо проектів нормативних та інших юридичних актів міської ради.
Згідно з ч.ч. 10, 11 ст.47 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», за результатами вивчення і розгляду питань постійні комісії готують висновки і рекомендації, останні, в свою чергу, підлягають обов'язковому розгляду органами, підприємствами, установами, організаціями, посадовими особами, яким вони адресовані. Про результати розгляду і вжиті заходи повинно бути повідомлено комісіям у встановлений ними строк.
Однак, в порушення норми ч.11 ст.27 Регламенту проект рішення №186 від 06 травня 2016 року (в редакції від 08 червня 2017 року) не пройшов попереднього розгляду в постійних депутатських комісіях. Твердження представника відповідача про те, що не потребується попереднього розгляду такого проекту рішення міської ради постійними депутатськими комісіями не ґрунтується на нормах закону.
Неналежність попереднього розгляду проекту рішення №186 від 06 травня 2016 року (тобто в минулій редакції, до 08 червня 2017 року) постійними комісіями констатовано у постанові Житомирського апеляційного адміністративного суду від 01 червня 2017року (справа №565/1760/16-а).
Таким чином, суди першої та апеляційної інстанцій обґрунтовано задовольнили позовні вимоги, оскільки відповідач при прийнятті оскарженого рішення допустив порушення норм чинного законодавства.
Відповідно до частин першої та четвертої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду має ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Згідно з частиною третьою статті 343 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.
Керуючись статтями 341, 343, 349, 350, 355, 356 Кодексу адміністративного судочинства України, Суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу Вараської міської ради Рівненської області залишити без задоволення, а на постанову Кузнецовського міського суду Рівненської області від 07 вересня 2017 року та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 27 листопада 2017 року залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття і не оскаржується.
Суддя - доповідач В.М. Бевзенко
Судді Н.А. Данилевич
В.М. Шарапа