Главная Сервисы для юристов ... База решений “Протокол” Постанова КАС ВП від 06.10.2025 року у справі №380/4332/24 Постанова КАС ВП від 06.10.2025 року у справі №380...
print
Друк
search Пошук

КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

Касаційний адміністративний суд Верховного Суду

касаційний адміністративний суд верховного суду ( КАС ВП )

Історія справи

Постанова КАС ВП від 06.10.2025 року у справі №380/4332/24

Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 жовтня 2025 року

м. Київ

справа №380/4332/24

адміністративне провадження № К/990/40621/24

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача - Шарапи В.М.,

суддів - Берназюка Я.О., Чиркіна С.М.,

розглянув у порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 11 вересня 2024 року у складі колегії суддів: Курильця А.Р. (головуючий), суддів: Мікули О.І., Пліша М.А. у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - ГУ ПФУ у Львівській області), Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (далі - ГУ ПФУ в Кіровоградській області) про визнання протиправним рішення та зобов`язання вчинити дії,

ОПИСОВА ЧАСТИНА

Короткий зміст позовних вимог і рішень судів першої та апеляційної інстанцій

1. Позивач звернулася до суду з позовом, у якому просила:

- визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ПФУ в Кіровоградській області від 21 грудня 2023 року №135050011176 про відмову в переведенні ОСОБА_1 на пенсію відповідно Закону України від 16 грудня 1993 року №3723-ХІІ «Про державну службу» (далі - Закон №3723-ХІІ) на підставі заяви від 25 січня 2023 року №471.

- зобов`язати ГУ ПФУ у Львівській області відновити ОСОБА_1 виплату пенсії за віком відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ та пунктів 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 10 грудня 2015 року №889-VIII «Про державну службу» (далі - Закон №889-VIII), яка була призначена ОСОБА_1 згідно рішення №135050011176 ГУ ПФУ у Львівській області від 30 січня 2023 року при переведенні її з 25 січня 2023 року на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ та пунктів 10,12 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VIII та обчислена з урахуванням заробітної плати за довідкою про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, за грудень 2022 року.

- зобов`язати ГУ ПФУ у Львівській області відновити ОСОБА_1 виплату пенсії за віком відповідно до Закону №3723-ХІІ з часу припинення їй виплати пенсії згідно рішення №135050011176 Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області від 21 грудня 2023 року про відмову в переведенні ОСОБА_1 на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ та пунктів 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VIII.

2. Львівський окружний адміністративний суд рішенням від 10 червня 2024 року позов задовольнив.

Визнав протиправним та скасував рішення ГУ ПФУ в Кіровоградській області від 21 грудня 2023 року №135050011176 про відмову ОСОБА_1 у переведенні на пенсію відповідно Закону №3723-ХІІ на підставі заяви від 25 січня 2023 року №471.

Зобов`язав ГУ ПФУ у Львівській області відновити ОСОБА_1 виплату пенсії по віку відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ та пунктів 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VIII, яка була призначена їй згідно рішення №135050011176 ГУ ПФУ у Львівській області від 30 січня 2023 року при переведенні її з 25 січня 2023 року на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ та пунктів 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VIII та обчислити з урахуванням заробітної плати за довідкою про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, за грудень 2022 року.

Зобов`язав ГУ ПФУ у Львівській області відновити ОСОБА_1 виплату пенсії за віком відповідно до Закону №3723-ХІІ з часу припинення їй виплати пенсії згідно рішення №135050011176 ГУ ПФУ в Кіровоградській області від 21 грудня 2023 року про відмову їй в переведенні на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ та пунктів 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VIII.

3. Восьмий апеляційний адміністративний суд постановою від 11 вересня 2024 року змінив вказане вище рішення, виклавши абзаци третій та четвертий його резолютивної частини у такій редакції:

«Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Львівській області перевести ОСОБА_1 з пенсії за віком відповідно до Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком відповідно до Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-XII "Про державну службу", починаючи з 25 січня 2023 року».

У решті рішення Львівського окружного адміністративного суду від 10 червня 2024 року залишив без змін.

4. Суди попередніх інстанцій встановили:

4.1 ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Львівській області.

4.2 25 січня 2023 року ОСОБА_1 звернулася до ГУ ПФУ у Львівській області з заявою про перехід на інший вид пенсії - з пенсії за віком відповідно до Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) на пенсію за віком відповідно до Закону № 3723-XII з урахуванням довідок про складові заробітної плати.

4.3 До заяви додано: паспорт, довідку про присвоєння ідентифікаційного номеру, трудова книжка НОМЕР_1 , довідка про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 24 січня 2023 року №26Ф, довідка про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби і яка на момент виходу на пенсію не займає посаду державного службовця від 24 січня 2023 року №27Ф, видані ГУ ПФУ в Донецькій області, довідка від 23 січня 2023 року №24-Д.

4.4 Рішенням від 30 січня 2023 року №135050011176 ОСОБА_1 переведено на пенсію за віком відповідно до Закону №889-VIII.

4.5 Розмір пенсії обчислено на підставі наданих довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 24 січня 2023 року №26Ф та про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби і яка на момент виходу на пенсію не займає посаду державного службовця від 24 січня 2023 року №27Ф.

За даними вказаного рішення, страховий стаж (повний) 42 роки 4 місяці 4 дні, у тому числі держслужбовці 18 років 3 місяці 6 дні. Пенсію призначено з 25 січня 2023 року у розмірі 60% від заробітку, розмір пенсії склав 17682,85 грн.

4.6 Рішенням ГУ ПФУ в Кіровоградській області №135050011176 від 21 грудня 2023 року відмовлено ОСОБА_1 в переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону № 3723-XII на підставі заяви від 25 січня 2023 року №471 .

Рішенням встановлено, що станом на 1 травня 2016 року ОСОБА_1 не має стажу роботи державної служби 20 років, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 року №622, для проведення перерахунку пенсії відповідно до Закону № 3723-XII немає законних підстав. Довідки про складові заробітної плати за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежності від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року, заявницею не надано.

4.7 Уважаючи відмову відповідача у переводі на пенсію за іншим законом протиправною, позивач звернулася до суду з цим позовом.

Короткий зміст вимог та узагальнені доводи касаційної скарги:

5. Не погоджуючись із рішенням суду апеляційної інстанцій, ОСОБА_1 звернулася із касаційною скаргою, у якій просить його скасувати та залишити в силі рішення суду першої інстанції.

5.1 На її обґрунтування позивач, зокрема, посилається на відсутність висновків Верховного Суду щодо питання застосування у подібних правовідносинах пунктів 4, 5 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №622 від 14 вересня 2016 року, стосовно порядку обчислення заробітної плати при визначенні розміру пенсії державним службовцям, які не мали станом на 1 травня 2016 року стажу державної служби 20 і більше років, але мають такий стаж на час звернення за пенсійним забезпеченням , набувши його, працюючи на посадах державної служби після 1 травня 2016 року.

6. Відповідачі відзив на касаційну скаргу не подали. Ухвалу про відкриття касаційного провадження від 28 жовтня 2024 року надіслано до електронного кабінету 29 жовтня 2024 року о 1:39, що підтверджується довідками про доставку електронного листа.

Висновки суду за результатами розгляду касаційної скарги:

7. При розгляді касаційної скарги колегією суддів враховуються приписи частин першої-другої статті 341 КАС України, згідно яких Суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.

Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази.

8. Верховний Суд зазначає, що спірним у цій справі залишилось питання щодо врахування довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, за грудень 2022 року.

9. Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості й в інших випадках, передбачених законом.

10. За приписами пункту 6 частини першої статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

11. До 1 травня 2016 року умови пенсійного забезпечення державних службовців визначалися Законом № 3723-XII.

12. На час виникнення спірних відносин, принципи, правові та організаційні засади забезпечення державної служби, зокрема порядок реалізації права на пенсійне забезпечення державних службовців, визначалися Законом № 889-VIII.

При цьому, відповідно до пункту 2 розділу ХІ Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VIII з 1 травня 2016 року втратив чинність Закон № 3723-XII, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

13. Переглядаючи справу в межах доводів і вимог касаційної скарги позивачки Верховний Суд констатує, що право на призначення пенсії на підставі статті 37 Закону № 3723-ХІІ як спеціального закону (lex specialis) збережено для осіб, визначених у пунктах 10, 12 Розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VIII.

14. Аналіз наведених норм права свідчить про те, що особам, визначеним у пунктах 10, 12 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VIII надано право вибору, на підставі якого закону їм має бути призначена пенсія.

15. Подібних висновків щодо застосування зазначених норм матеріального права дійшов Верховний Суд у рішенні від 04 квітня 2018 року у зразковій справі № 822/524/18, а також у постановах від 01 грудня 2020 року у справі № 466/6057/17, від 16 грудня 2021 року у справі № 538/804/17, від 22 червня 2021 року у справі № 308/67/17, від 29 вересня 2022 року у справі № 234/6967/17 та від 29 листопада 2022 року у справі № 431/991/17.

16. Судами попередніх інстанцій встановлено, що 23 січня 2023 року позивач звільнилась з посади державної служби - головного спеціаліста відділу виконання бюджету та бюджетно-фінансової звітності фінансово-економічного управління (наказ Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 6 січня 2023 року № 24-0), що підтверджується записом у трудовій книжці.

17. 25 січня 2023 року ОСОБА_1 звернулася до ГУ ПФУ у Львівській області з заявою про перехід на інший вид пенсії - з пенсії за віком відповідно до Закону № 1058-IV на пенсію за віком відповідно до Закону № 3723-XII з урахуванням довідок про складові заробітної плати.

18. Як встановлено судами попередніх інстанцій, звертаючись із заявою до відповідача позивач додала: паспорт, довідку про присвоєння ідентифікаційного номеру, трудова книжка НОМЕР_1 , довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 24 січня 2023 року №26Ф за грудень 2022 року, довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби і яка на момент виходу на пенсію не займає посаду державного службовця від 24 січня 2023 року №27Ф за грудень 2022 року, видані ГУ ПФУ в Донецькій області, довідку від 23 січня 2023 року №24-Д.

19. Згідно пункту 4 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 року № 622 «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб» (у редакції чинній на момент звернення позивачки із заявою), пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування. При цьому:

посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);

розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;

у разі коли в осіб, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 року, середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 року на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 року, а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 року на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 року як за повний місяць.

20. Суди попередніх інстанцій встановили, що стаж державної служби позивачки станом на 1 травня 2016 року складає 18 років 3 місяці 6 днів.

21. Як убачається з рішення відповідача від 21 грудня 2023 року №135050011176 звертаючись до відповідача із заявою позивачка подала довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 24 січня 2023 року №26Ф за грудень 2022 року, довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби і яка на момент виходу на пенсію не займає посаду державного службовця від 24 січня 2023 року №27Ф за грудень 2022 року. Довідку про складові заробітної плати за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року, позивачкою не надано.

22. За таких обставин, відсутні правові підстави для врахування довідки від 24 січня 2023 року №27-Ф про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, за грудень 2022 року.

23. Колегія суддів уважає, що суд апеляційної інстанції дійшов правильного висновку про те, що оскільки рішенням ГУ ПФУ в Кіровоградській області від 21 грудня 2023 року №135050011176 відмовлено в переведенні ОСОБА_1 на пенсію за віком відповідно Закону № 3723-XII право на яку встановлено цим судовим розглядом, відтак таке підлягає скасуванню із зобов`язанням ГУ ПФУ в Кіровоградській області перевести ОСОБА_1 з пенсії за віком відповідно до Закону № 1058-IV на пенсію за віком відповідно до Закону № 3723-XII з 25 січня 2023 року.

24. У касаційній скарзі позивач посилається на те, що при переведенні на пенсію за віком за Законом № 3723-XII розмір її пенсії буде менший ніж той, який отримувала вона за Законом № 1058-IV.

25. Колегія суддів зазначає, що при наданні позивачкою довідки про розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року, розмір такої пенсії підлягає перерахуванню .

26. Відповідно до частини першої статті 350 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

27. Колегія суддів касаційної інстанції вважає, що суд апеляційної інстанції не допустив неправильного застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права при ухваленні оскарженого судового рішення, що згідно статті 350 КАС України є підставою для залишення касаційної скарги без задоволення, а судового рішення - без змін.

Керуючись статтями 139 341 345 349 350 356 359 Кодексу адміністративного судочинства України, Суд -

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 11 вересня 2024 року залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною і не оскаржується.

Суддя-доповідач В.М. Шарапа

Судді: Я.О. Берназюк С.М. Чиркін

logo