Главная Сервисы для юристов ... База решений “Протокол” Ухвала КАС ВП від 01.09.2020 року у справі №812/1116/17 Ухвала КАС ВП від 01.09.2020 року у справі №812/11...
print
Друк
search Пошук

КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Ухвала КАС ВП від 01.09.2020 року у справі №812/1116/17



ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 вересня 2020 року

м. Київ

справа № 812/1116/17

адміністративне провадження № К/9901/37990/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача Юрченко В. П.,

суддів: Васильєвої І. А., Пасічник С. С.,

розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Луганськгаз" на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 20 вересня 2017 року (суддя Є. О. Кисельов) та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 07 листопада 2017 року (колегія у складі суддів: А. В. Гайдар, Л. А.

Василенко, Р. Ф. Ханова) у справі № 812/1116/17 за позовом Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Луганськгаз" до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби України про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 05 травня 2017 року №0002374709,

ВСТАНОВИВ:

Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації "Луганськгаз" (далі - ПАТ по газопостачанню та газифікації "Луганськгаз") звернулось до суду з адміністративним позовом, в якому просило визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби України від 05 травня 2017 року № 0002374709.

На обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач в силу положень статті 10 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" від 2 вересня 2014 року № 1669-VII (далі-Закон № 1669-VII) звільняється від відповідальності за невиконання (неналежне виконання) зобов'язань, зокрема щодо несвоєчасної реєстрації податкових накладних.

Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 20 вересня 2017 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 07 листопада 2017 року, у задоволенні позову відмовлено.

Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції, з чим погодився суд апеляційної інстанції, зазначив, що наявність у позивача сертифікату Торгово-промислової палати України від 02 жовтня 2014 року № 749 не звільняє позивача від обов'язку дотримання граничних строків реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН), визначених пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України та не свідчить про протиправність оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, оскільки позивачем не доведено, що саме ці обставини (форс-мажорні) перешкодили здійснити своєчасну реєстрацію податкових накладних. Крім того, судами зазначено, що ні ~law17~ ні Податковим кодексом України не визначено можливості звільнення платника податків від відповідальності за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних в ЄРПН через настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення АТО.

Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, позивач подав касаційну скаргу, в якій просить їх скасувати та прийняти нове рішення, яким позов задовольнити, посилаючись на порушення норм процесуального права та неповне з'ясування обставин справи. Здебільшого доводи касаційної скарги є аналогічними обґрунтуванням його позову та апеляційної скарги.

У письмових запереченнях на касаційну скаргу відповідач, посилаючись на те, що вимоги касаційної скарги є необґрунтовані та не можуть бути задоволені, просить в задоволенні касаційної скарги відмовити, а рішення судів першої та апеляційної інстанцій залишити без змін.

Переглянувши судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, перевіривши повноту встановлення судовими інстанціями фактичних обставин справи та правильність застосування ними норм матеріального та процесуального права, Верховний Суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення касаційної скарги, з таких підстав.

Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації "Луганськгаз" є юридичною особою, зареєстрованою 11 травня 1994 року, номер запису про проведення державної реєстрації: 1 382 120 0000 002601, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань

На підставі підпункту 75.1.1 пункту 75 статті 75, статті 76 Податкового кодексу України відповідачем проведено камеральну перевірку своєчасності реєстрації податкових накладних та/або розрахункових коригувань до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних та даних, зазначених в декларації з податку на додану вартість за лютий 2017 року ПАТ по газопостачанню та газифікації "Луганськгаз", за результатами якої складено акт від 13 квітня 2017 року № 338/28-10-47-09/05451150, яким встановлено порушення: пунктів 201.1, 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, пунктів 3,22 Наказу Міністерства фінансів України від 31 грудня 2015 року № 1307 Про затвердження форми податкової накладної та Порядку заповнення податкової накладної, пунктів 2,3 Порядку ведення реєстру податкових накладних, затвердженого Постановою КМУ від 29 грудня 2010 року № 1246, в результаті чого порушено граничні терміни реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних на загальну сум ПДВ 11549132,33 грн, у тому числі: податкових накладних, що не підлягають наданню покупцям: в розмірі 11549132,33 грн, з порушенням терміну реєстрації на 15 і менше календарних днів (13 календарних днів).

На підстави акта перевірки податковим органом сформовано податкове повідомлення-рішення від 05 травня 2017 року № 0002374709, яким встановлено порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних, та згідно із статтею 120-1 Податкового кодексу України за затримку реєстрації податкових накладних на суму ПДВ 11549132,33 грн. було застосовано штраф у розмірі 10% у сумі 1154913,25 грн.

Внаслідок оскарження прийнятого відповідачем спірного податкового повідомлення-рішення в адміністративному порядку, його залишено без змін.

Позивач не заперечує проти порушення строку реєстрації наведених податкових накладних/розрахунків коригування, спірним є звільнення позивача від відповідальності в силу вимог Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції".

Спірні правовідносини регулюються нормами Податкового кодексу України, Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" № 1669-VII від 02 вересня 2014 року (далі Закон № 1669) та іншими нормативно-правовими актами стосовно спірних правовідносин.

Відповідно до пункту 11 підрозділу 2 розділу 20 Податкового кодексу України з 1 лютого 2015 року реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних підлягають всі податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних (у тому числі які не надаються покупцю, виписані за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування) незалежно від розміру податку на додану вартість в одній податковій накладній/розрахунку коригування.

Згідно з пунктом 201.1 статті 201 Податкового кодексу України платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений пунктом 201.1 статті 201 Податкового кодексу України термін.

Пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, зокрема, визначено наступне:

- при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою;

-якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених Пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин;

-якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних;

-реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних має бути здійснена протягом 15 календарних днів, наступних за датою виникнення податкових зобов'язань, відображених у відповідних податкових накладних та/або розрахунках коригування.

У разі порушення цього терміну застосовуються штрафні санкції згідно з Пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України.

Відповідно до пункту 120-1.1 статті 120 Податкового кодексу України порушення платниками податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених пункту 120-1.1 статті 120 Податкового кодексу України, тягнуть за собою накладення на платників податку на додану вартість, на яких відповідно до вимог пункту 120-1.1 статті 120 Податкового кодексу України покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:

10 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів;

20 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

30 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів;

40 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації на 61 і більше календарних днів.

Системний аналіз викладених положень дає підстави для висновку про те, що податкові накладні підлягають реєстрації платником податку на додану вартість у Єдиному реєстрі податкових накладних протягом 15 календарних днів, наступних за датою виникнення податкових зобов'язань. Порушення цього терміну з вини платника за відсутності вжиття ним усіх залежних заходів для належного виконання зобов'язань має наслідком застосування до платника штрафних санкцій у розмірі, який залежить від кількості календарних днів порушення терміну реєстрації.

02 вересня 2014 року Верховною Радою України прийнято Закон України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" № 1669-VII, який набув чинності 15 жовтня 2014 року та визначає тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення.

За змістом Закон України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" № 1669-VII встановлено, що територією проведення антитерористичної операції є територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.

Розпорядженнями Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року № 1053-р та від 02 грудня 2015 року № 1275-р "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція" та "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України" були затверджені Переліки населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, до яких внесено м. Сєвєродонецьк (Сєвєродонецька міська рада), де позивач здійснює свою господарську діяльність.

~law22~ передбачено, що протягом терміну дії ~law23~ єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.

Як встановлено судами попередніх інстанцій, позивач має сертифікат (висновок) Торгово-промислової палати від 02 жовтня 2017 року № 749, яким позивачу засвідчено настання форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) з 01 липня 2014 року при здійсненні господарської діяльності на території Луганської області щодо виконання законодавчих актів України, які стосуються справляння та сплати податків та обов'язкових платежів.

Разом з тим, суди попередніх інстанцій правильно зазначили, що позивач не надав жодних доказів, що затримка реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних виникла не з його вини, а у зв'язку із наявністю форс-мажорних обставин, які становлять загрозу безпеки людини (проведення бойових дій в межах антитерористичної операції). Суд касаційної інстанції приходить до висновку, що судами правильно застосовано норми матеріального права, а доводи позивача є безпідставним.

Суд вважає вірними висновки судів попередніх інстанцій про те, що у відповідача були правові підстави для винесення оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, яким до позивача застосовано штрафні санкції за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних, а наявність сертифікату не надає підстав здійснювати реєстрацію податкових накладних з порушенням порядку та строків, встановлених податковим законодавством.

Керуючись статтями 341, 343, 349, 351 Кодексу адміністративного судочинства України, Суд -

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Луганськгаз" залишити без задоволення.

Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 20 вересня 2017 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 07 листопада 2017 року у справі № 812/1116/17 - без змін.

Постанова суду касаційної інстанції набирає законної сили з моменту її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.

СуддіВ. П. Юрченко І. А. Васильєва С. С. Пасічник
logo