Історія справи
Постанова КАС ВП від 06.05.2025 року у справі №580/5785/24
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 травня 2025 року
м. Київ
справа № 580/5785/24
адміністративне провадження № К/990/7579/25
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Стародуба О.П., суддів: Кравчука В.М., Бевзенка В.М., розглянув в порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 08.10.2024 (суддя Паламар П.Г.) та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.02.2025 (судді Кобаль М.І., Бужак Н.П., Карпушова О.П.)
у справі №580/5785/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії.
ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ
ОСОБА_1 звернувся 05.06.2024 до Черкаського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просив
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо неприйняття рішення про перерахунок з 01.03.2024 пенсії за віком, із застосуванням показника середньої заробітної плати (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки (2016, 2017, 2018), що передують року звернення за призначенням пенсії (2019) в розмірі 6188,89 грн з урахуванням коефіцієнтів збільшення (1,17; 1,11; 1,11; 1,14; 1,197; 1,0796), а також провести перерахунок пенсії з урахуванням показника середньої заробітної плати 6188,89 грн: з 01.03.2020 - з коефіцієнтами збільшення (1,17; 1,11); з 01.03.2021 - з коефіцієнтами збільшення (1,17; 1,11; 1,11); з 01.03.2022 - з коефіцієнтами збільшення (1,17; 1,11; 1,11; 1,14); з 01.03.2023 - з коефіцієнтами збільшення (1,17; 1,11; 1,11; 1,14; 1,197); зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Черкаській області прийняти рішення про перерахунок з 01.03.2024 пенсії за віком, із застосуванням показника середньої заробітної плати (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки (2016, 2017, 2018), що передують року звернення за призначенням пенсії (2019) в розмірі 6188,89 грн з урахуванням коефіцієнтів збільшення (1,17; 1,11; 1,11; 1,14; 1,197; 1,0796), а також провести перерахунок пенсії з урахуванням показника середньої заробітної плати 6188,89 грн; з 01.03.2020 - з коефіцієнтами збільшення (1,17; 1,11); з 01.03.2021 - з коефіцієнтами збільшення (1,17; 1,11; 1,11); з 01.03.2022 - з коефіцієнтами збільшення (1,17; 1,11; 1,11; 1,14); з 01.03.2023 - з коефіцієнтами збільшення (1,17; 1,11; 1,11; 1,14; 1,197).
В обґрунтування позовних вимог позивач покликався на те, що відповідач протиправно відмовив у проведенні індексації пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,17; 1,11; 1,11; 1,14; 1,197; 1,0796.
ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ
Суди першої та апеляційної інстанції встановили, що ОСОБА_1 з 16.12.2014 перебував на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Черкаській області як отримувач пенсії за вислугою років.
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 09.10.2019 у справі №580/1624/19 зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Черкаській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком з 09.03.2019, відповідно до частини 2 статті 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІV від 09.07.2003 (далі - Закон №1058-ІV) із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників зайнятих в галузях економіки України за останні 3 роки, що передують року звернення з заявою про призначення пенсії за віком (2016, 2017, 2018).
Вважаючи, що під час перерахунку пенсії, відповідач не провів її індексацію шляхом збільшення показника середньої заробітної плати по Україні, який безпосередньо враховувався для обчислення на коефіцієнти збільшення 1,17; 1,11; 1,11; 1,14; 1,197; 1,0796, позивач звернувся до відповідача з відповідною заявою.
Листом від 30.04.2024 №2300-0202-8/30718 відповідач повідомив позивача про те, що:
- пенсію призначено та перераховано згідно з чинним законодавством з урахуванням страхового стажу 42 роки, заробітної плати за даними системи персоніфікованого обліку з 01.07.2000 до 28.02.2019 (індивідуальний коефіцієнт заробітної плати - 1,89403), середньої заробітної плати в Україні, яка враховується під час обчислення пенсії за 2016-2018 роки - 6188,89 грн;
- індексація пенсій із 01.03.2022 проводилась із застосуванням середньої заробітної плати 6186,32 грн (3764,40 грн х 1,17 (коефіцієнт збільшення з 01.03.2019 середньої заробітної плати в Україні, яка враховується для обчислення пенсії) х 1,11 (коефіцієнт збільшення з 01.05.2020 середньої заробітної плати (доходу) в Україні, яка враховується для обчислення пенсії) х 1,11 (коефіцієнт збільшення з 01.03.2021 середньої заробітної плати (доходу) в Україні, яка враховується для обчислення пенсії) х 1,14 (коефіцієнт збільшення з 01.03.2022 середньої заробітної плати (доходу) в Україні, яка враховується для обчислення пенсії));
- відповідно пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» від 16.02.2022 № 118 (далі - Постанова №118) встановлено щомісячну доплату до пенсії в сумі 135,00 грн, яка враховується під час подальших перерахунків. Оскільки пенсію обчислено з урахуванням середньої заробітної плата в Україні, з якої обчислюється пенсія, за 2016-2018 роки (6188,89 грн), що більше ніж 6186,32 грн, індексації з 01.03.2022 пенсія не підлягала;
- індексація пенсій із 01.03.2023 проводилась із застосуванням середньої заробітної плати 7405,02 грн (3764,40 грн х 1,17х 1,11 х 1,11 х 1,14 х 1,197 (коефіцієнт збільшення з 01.03.2023 середньої заробітної плати (доходу) в Україні, яка враховується для обчислення пенсії)). Із 01.03.2023 пенсію перераховано відповідно до частини 2 статті 42 Закону та постанови Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» від 24.02.2023 № 168 (далі- Постанова №168), її загальний розмір становив 5675,74 грн;
- із 01.03.2024 складові пенсії перераховано відповідно до частини 2 статті 42 Закону та постанови Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» від 23.02.2024 №185 (далі - Постанова №185), її загальний розмір становить 6451,38 грн, зокрема: 6359,54 грн - розмір пенсії за віком, обчислений з урахуванням стажу та заробітку згідно із статтею 27 Закону (3764,40 грн х 1,17х 1,11 х 1,11 х 1,14 х 1,197 х 1,0796 (коефіцієнт збільшення з 01.03.2024 середньої заробітної плати (доходу) в Україні, яка враховується для обчислення пенсії) х 1,89403 х 0,42000 (коефіцієнт стажу)); 91,84 грн - доплата за стаж понад 35 років згідно із статтею 28 Закон №1058-ІV (1312,00 грн (прожитковий мінімум для непрацездатних осіб на дату працевлаштування - 04.09.2017) х 7%).
Не погоджуючись із цією відмовою, позивач звернувся до суду з позовом.
КОРОТКИЙ ЗМІСТ РІШЕНЬ СУДІВ ПОПЕРЕДНІХ ІНСТАНЦІЙ
Черкаський окружний адміністративний суд рішенням від 08.10.2024, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.02.2025, у задоволенні позову відмовив.
Ухвалюючи вказані судові рішення, суди попередніх інстанції виходили з того, що пенсія ОСОБА_1 , була призначена в 2019 році і для обчислення її розміру був застосований показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2016, 2017, 2018 роки у розмірі 6 188,89 грн, що є більшим за показник середньої заробітної плати, визначений відповідно до пункту 5 Порядку № 124, збільшений на коефіцієнт 1,11 (в 2020 році), на коефіцієнт 1,11 (в 2021 році) та збільшений на коефіцієнт 1,14 (в 2022 році).
Враховуючи викладене, колегія суддів апеляційної інстанції погодилася з висновками суду першої інстанції про відсутність правових підстав для задоволення позову, у зв`язку з тим, що пенсія, призначена позивачу у 2019 році, з урахуванням показників середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2016, 2017, 2018 роки і становить 6 188,89 грн.
УЗАГАЛЬНЕНІ ДОВОДИ ОСОБИ, ЯКА ПОДАЛА КАСАЦІЙНУ СКАРГУ, ТА ІНШИХ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
Не погоджуючись із судовими рішеннями судів попередніх інстанцій, позивач подав до Верховного Суду касаційну скаргу.
В її обґрунтування покликається на неправильне застосування судами норм матеріального права, порушення норм процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Зокрема, як на підставу касаційного оскарження позивач покликається на те, що суди попередніх інстанцій в оскаржуваних судових рішеннях не врахували висновки щодо застосування норм права у подібних правовідносинах, викладені у постановах Верховного Суду від 13.01.2025 у справі № 160/28752/23, від 27.01.2025 у справі № 620/7211/24, від 08.04.2024 у справі № 580/6509/23.
Просить рішення судів попередніх інстанцій скасувати та ухвалити нове про задоволення позовних вимог.
Правом на подання відзиву на касаційну скаргу відповідач не скористався.
ВИСНОВКИ ВЕРХОВНОГО СУДУ
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначені Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», в редакції, чинній станом на час виникнення спірних правовідносин.
Відповідно до частини 1 статті 27 Закону №1058-ІV розмір пенсії за віком визначається за формулою:
П = Зп * Кс, де:
П - розмір пенсії, у гривнях;
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях;
Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.
Відповідно до частини 2 статті 40 Закону №1058-ІV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:
Зп = Зс х (Ск : К), де:
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки;
Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn );
К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Відповідно до частини 2 статті 42 Закону №1058-ІV для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.
Постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини 2 статті 42 Закону №1058-ІV.
Відповідно до пункту 4 зазначеного Порядку розмір коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, та дата перерахунку пенсій визначаються щороку Кабінетом Міністрів України у межах бюджету Пенсійного фонду України.
Пунктом 2 Постанови №124 встановлено, що у 2019 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини 2 статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженим цією постановою, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,17.
Відповідно до підпункту 1 пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році» від 01.04.2020 №251 (далі -- Постанова №251) встановлено, що у 2020 році перерахунок пенсій згідно з Порядком №124 проводиться з 1 березня із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,11.
Відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» від 22.02.2021 № 127 (далі - Постанова №127) встановлено, що у 2021 році перерахунок пенсій згідно з Порядком №124 проводиться з 1 березня із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,11.
Відповідно до пункту 1 Постанови № 118 встановлено, що з 01.03.2022 перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,14.
Пунктом 3 розділу «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» зупинено на 2023 рік дію Закону №1282-XII.
Одночасно, пунктом 8 розділу «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» встановлено, що у 2023 році, зокрема, частина 2 статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» застосовуються у порядку, на умовах та у строки, що визначені Кабінетом Міністрів України.
На виконання пункту 8 розділу «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» Кабінет Міністрів України 24.02.2023 прийняв Постанову № 168, пунктом 1 якої, встановлено, що з 01.03.2023 перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,197.
Відповідно до пункту 6 розділу "Прикінцеві положення" Закону України "Про Державний бюджет України на 2024 рік" встановлено, що у 2024 році частина 2 та абзац 5 частини 4 статті 42, третє речення абзацу 1 пункту 13 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону №1058-ІV, частина 2 статті 22, стаття 64 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", частина 2 статті 31 Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування" (в редакції Закону України від 21 вересня 2022 року № 2620-IX), частина 4 статті 54, частина 2 статті 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" застосовуються у порядку, на умовах та у строки, що визначені Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 1 Постанови № 185 з 01.03.2024 перерахунок пенсій згідно з Порядком №124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,0796.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що здійснюючи у спірний період, в цілях забезпечення індексації, щорічний перерахунок пенсії позивача на підставі частини 2 статті 42 Закону №1058-IV, відповідач застосував показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, станом на 01.10.2017.
Верховний Суд уже вирішував питання застосування зазначених норм під час індексації пенсії на підставі частини 2 статті 42 Закону № 1058-IV .
Так, у постанові від 15.04.2025 у справі № 200/5836/24, Верховний Суд в складі судової палати сформував наступні висновки щодо застосування норм права у подібних правовідносинах:
«… положення Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону № 1058-IV, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році", не узгоджені з приписами частини другої статті 42 Закону № 1058-IV, оскільки по-різному визначають показник, який збільшується на відповідні коефіцієнти:
показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (за приписами Закону);
показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, станом на 01 жовтня 2017 року (за приписами Порядку).
Таким чином, при проведенні перерахунку пенсій, призначених у 2020 - 2023 роках згідно з Законом № 1058-IV, у зв`язку з щорічною індексацією, збільшенню підлягає показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, як це передбачено частиною другою статті 42 Закону № 1058-IV. Застосуванню також підлягають відповідні постанови Кабінету Міністрів України "Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році" від 22 лютого 2021 року № 127, "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" від 16 лютого 2022 року № 118, "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" від 24 лютого 2023 року № 168.
Порядок № 124 підлягає застосуванню виключно в частині, яка не суперечить положенням Закону № 1058-IV.
З огляду на визначення загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами судова палата доходить висновку, що застосування при проведенні індексації пенсій, починаючи з 2020 року, відповідно до частини другої статті 42 Закону № 1058-IV положень пункту 5 Порядку № 124, є протиправним.
З врахуванням вищевикладеного, абзац перший в сукупності з абзацом другим пункту 5 Порядку № 124 повинні застосовуватися лише у відповідності з частиною другою статті 42 Закону № 1058-IV, тобто під час проведення індексації повинен застосовуватися показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення вказаної пенсії.
За таких обставин, Судова палата з розгляду справ щодо захисту соціальних прав не знайшла підстав для відступлення від правового висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду від 13 січня 2025 року у справі № 160/28752/23 та інших постановах, де він застосований.
Тому, застосовуючи наведені вище норми права, з урахуванням зазначених вище висновків Верховного Суду, судова палата констатує, що Управління, здійснюючи перерахунок пенсії позивачу на підставі частини другої статті 42 Закону № 1058-IV, встановивши йому щомісячну доплату до пенсії в розмірі 135 грн, 100 грн, 100 грн відповідно у 2022- 2024 роках, замість застосування коефіцієнтів збільшення 1,14, 1,197, 1,0796 відповідно до показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який безпосередньо враховувався для обчислення пенсії позивача, діяв не у відповідності до вимог чинного законодавства.…».
Враховуючи зазначені висновки Верховного Суду, під час перерахунку пенсії позивача, у спірний період, на підставі частини 2 статті 42 Закону № 1058-IV, застосуванню підлягав визначений відповідно до частини 2 статті 40 Закону №1058-ІV показник середньої заробітної плати, який було враховано для обчислення пенсії позивача (показник Зс).
За таких обставин висновки судів попередніх інстанцій щодо правомірності дій відповідача не можна визнати обґрунтованими.
Водночас, для правильного вирішення справи, судам попередніх інстанцій, на підставі відповідних доказів, необхідно встановити показник середньої заробітної плати (показник Зс), який відповідно до частини 2 статті 40 Закону, враховано відповідачем під час обчислення та призначення пенсії позивачу.
В той же час, право на індексацію пенсії не є абсолютним і його захист може бути обмеженим строком звернення до суду за захистом прав, свобод та інтересів, встановленим процесуальним законом.
Так, відповідно до частин 1, 2 та 3 статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Наслідки пропущення строків звернення до адміністративного суду регламентовані статтею 123 КАС України, відповідно до частини 3 якої, якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.
Як вбачається зі змісту позовної заяви у цій справі, позивач покликається на відсутність порушення ним строку звернення до адміністративного суду із позовом у цій справі.
В порушення вимог статті 242 КАС України щодо законності та обґрунтованості судового рішення, суди попередніх інстанцій не вирішили питання дотримання позивачем строку звернення до суду та за умови його пропуску, не з?ясували наявність поважних до цього причин, доказів на підтвердження або ж спростування таких обставин не дослідили.
Відповідно до статті 341 КАС України повноважень суду касаційної інстанції та меж касаційного перегляду, суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази.
Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 353 КАС України підставою для скасування судових рішень судів першої та (або) апеляційної інстанцій і направлення справи на новий судовий розгляд є порушення норм процесуального права, яке унеможливило встановлення фактичних обставин, що мають значення для правильного вирішення справи, якщо суд не дослідив зібрані у справі докази.
Приписами частини 4 статті 353 КАС України передбачено, що справа направляється до суду апеляційної інстанції для продовження розгляду або на новий розгляд, якщо порушення допущені тільки цим судом. В усіх інших випадках справа направляється до суду першої інстанції.
З огляду на викладене, Верховний Суд дійшов висновку про наявність підстав для скасування оскаржуваних судових рішень з направленням справи на новий розгляд до суду першої інстанції.
Під час нового судового розгляду суду необхідно встановити зазначені у цій справі фактичні обставини, надати оцінку доводам учасників справи та з врахуванням висновків Верховного Суду ухвалити рішення з дотриманням вимог статті 242 КАС України.
Керуючись статтями 341 343 349 353 359 Кодексу адміністративного судочинства України, Верховний Суд,
П О С Т А Н О В И В:
Касаційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.
Рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 08.10.2024 та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.02.2025 скасувати, а справу направити на новий судовий розгляд до суду першої інстанції.
Постанова набирає законної сили з моменту її підписання суддями, є остаточною та не може бути оскаржена.
СуддіО.П. Стародуб В.М. Кравчук В.М. Бевзенко