Історія справи
Ухвала КАС ВП від 04.02.2018 року у справі №826/4168/15
ВЕРХОВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06.02.2018 Київ К/9901/1132/18 826/4168/15 Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Мороз Л.Л.,
суддів: Бучик А.Ю., Гімона М.М.,
розглянувши у порядку попереднього розгляду у касаційній інстанції адміністративну справу № 826/4168/15
за позовом Публічного акціонерного товариства «Укргазвидобування» до Управління Пенсійного фонду України в Червонозаводському районі м. Харкова про визнання протиправними щодо направлення повідомлень про суму витрат, провадження в якій відкрито
за касаційною скаргою Публічного акціонерного товариства «Укргазвидобування» на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва, постановлену 26 травня 2015 року у складі головуючого судді Бояринцевої М.А., та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду, прийняту 20 липня 2015 року у складі колегії суддів: головуючого - Мєзєнцева Є.І., Старової Н.Е., Файдюка В.В.,
в с т а н о в и в :
Позивач у позовній заяві просив суд:
- визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду (далі - УПФ) України в Червонозаводському районі м. Харкова щодо направлення Публічному акціонерному товариству (далі - ПАТ) «Укргазвидобування» супровідним листом від 17 лютого 2015 року № 1855/33-03 повідомлень про суму витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність», і сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на загальну суму 19604,44 грн.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 26 травня 2015 року, залишеною без зміни ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 20 липня 2015 року, у задоволенні адміністративного позову відмовлено повністю.
У касаційній скарзі ПАТ «Укргазвидобування» заявило вимогу про скасування судових рішень судів першої та апеляційної інстанцій, ухвалення нового рішення про задоволення позову в повному обсязі.
В обґрунтування своїх вимог заявник посилається на неправильне застосування судами норм матеріального та порушення норм процесуального права.
Зазначає, що УПФ України в Червонозаводському районі м. Харкова не є органом Пенсійного фонду за місцезнаходженням ПАТ «Укргазвидобування». Вказує, що Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» відповідач, в якому зареєстрований відокремлений підрозділ позивача як платник страхових внесків, також не наділений повноваженнями зі збору і ведення обліку відшкодування відповідачем різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам, які не віднесені до складу страхових внесків.
Відповідач в заперечення на касаційну скаргу просить касаційну скаргу ПАТ «Укргазвидобування» залишити без задоволення, а судові рішення залишити без змін.
Суд заслухав у попередньому судовому засіданні доповідь судді-доповідача про обставини, необхідні для ухвалення судового рішення судом касаційної інстанції, та, переглянувши судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, дійшов висновку про залишення касаційної скарги без задоволення, а оскаржених судових рішень - без змін, оскільки відсутні підстави для їх скасування.
Відповідно до статті 14 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (в редакції, чинній на час спірних правовідносин; далі Закон № 1058-IV) страхувальниками є роботодавці: підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру, для осіб, зазначених у пунктах 1, 10, 15 статті 11 цього Закону.
Згідно з частинами третьою та п'ятою статті 15 Закону № 1058-IV страхувальники набувають статусу платників страхових внесків із дня їх реєстрації у територіальному органі ПФ України.
Як встановили суди попередніх інстанцій, ПАТ «Укргазвидобування» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» зареєстровано Шевченківською районною в м. Києві державною адміністрацією, місцезнаходження юридичної особи: м. Київ, вул. Кудрявська, 26/28 та є правонаступником усіх майнових та немайнових прав та обов'язків Дочірньої компанії «Укргазвидобування» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України».
УПФ України в Червонозаводському районі м. Харкова супровідним листом від 17 лютого 2015 року № 1855/33-03 направлено керівнику філії ПАТ «Укргазвидобування» повідомлення про суму витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність», і сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на загальну суму 19 604,44 грн.
Філія УкрНДІгаз ПАТ «Укргазвидобування», що розташована у м. Харкові, зареєстрована як платник страхових внесків у УПФ України в Червонозаводському районі м. Харкова згідно зі статтею 14 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Оскільки філія не є юридичною особою, повідомлення були переадресовані до ПАТ «Укргазвидобування», про що Управління повідомлено листом від 25 лютого 2015 року № 08/534-7.
Не погоджуючись із такими діями відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Згідно з частинами першою та третьою статті 95 Цивільного кодексу України філією є відокремлений підрозділ юридичної особи, що розташований поза її місцезнаходженням та здійснює всі або частину її функцій. Філії та представництва не є юридичними особами. Вони наділяються майном юридичної особи, що їх творила, і діють на підставі затвердженого нею положення.
Згідно з частиною дев'ятою статті 24 Закону України від 13 грудня 1991року № 1977-XII «Про наукову та науково-технічну діяльність» (далі - Закон № 1977-XII; в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) різниця між сумою пенсії, призначеної за цим Законом, та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, фінансується:
- для наукових (науково-педагогічних) працівників державних бюджетних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації за рахунок коштів державного бюджету;
- для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів ІІІ-IV рівнів акредитації за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів, а також коштів державного бюджету в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. При цьому за рахунок коштів державного бюджету науковим (науково-педагогічним) працівникам оплачується з розрахунку на одну особу 50 відсотків різниці пенсії, призначеної за цим Законом;
- для наукових (науково-педагогічних) працівників недержавних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації за рахунок коштів цих установ, організацій та закладів.
Відповідно до пункту 5 Порядку фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів ІІІ-IV рівнів акредитації згідно із Законом України «Про наукову та науково-технічну діяльність», та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 березня 2004 року № 372, розмір витрат на фінансування різниці у розмірі пенсії за рахунок коштів державних небюджетних; підприємств, установ, організацій та вищих; навчальних закладів III-IV рівнів акредитації визначається у розрахунку на рік органами ПФ України до 20 січня поточного року та протягом 10 днів з дня призначення пенсії відповідно до Закону № 1977-XII, про що відповідному підприємству, установі, організації або закладу; відразу надсилається повідомлення за зразком, що додається.
Зазначені підприємства, установи, організації та заклади самостійно визначають суму, що підлягає до сплати у розрахунку на місяць, та щомісяця до 25 числа перераховують органу ПФ України за своїм місцезнаходженням відповідні кошти для фінансування різниці у розмірі пенсії, призначеної у минулому та поточному роках.
Згідно зі статтею 80 Закону України від 05 листопада 1991 року № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» заява про призначення пенсії працюючим подається за місцем роботи, а непрацюючим до зазначених у статті 81 цього Закону органів за місцем проживання заявника.
Відповідно до підпункту 4 пункту 2.1 розділу ІІ Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також у містах та районах, затвердженого постановою правління ПФ України від 30 квітня 2002 року № 8-2, (у редакції постанови правління ПФ України 25 лютого 2008 року № 5-5; чинного на час виникнення спірних правовідносин; далі - Положення), основними завданнями управлінь ПФ України у районах, містах і районах у містах є забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів ПФ України та інших джерел, визначених законодавством.
Згідно з підпунктом 5 пункту 2.2 розділу ІІ Положення Управління ПФ України відповідно до покладених на нього завдань контролює дотримання страхувальниками вимог законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, правильність нарахування, обчислення, повноти і своєчасності сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інших платежів від підприємств, установ, організацій та громадян, достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню.
Провівши систематичний аналіз зазначених норм права, суд дійшов висновку, що орган ПФ України, який здійснює нарахування та виплату наукових пенсій працівникам філії підприємства (яка, у свою чергу, зареєстрована як платник страхових внесків у цьому органі ПФ України), а також контролює розмір витрат на фінансування різниці у розмірі цих пенсій, має право направляти за місцем реєстрації філії повідомлення щодо фактичних виплат вказаних пенсій, їх розміру і наявної заборгованості відповідно до вимог Порядку.
Мотиви та доводи касаційної скарги висновків судів не спростовують.
З огляду на зазначене, суд погоджується з висновками судів першої та апеляційної інстанцій про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
Суд першої інстанції та апеляційний суд ухвалили судові рішення, правильно застосувавши норми матеріального права та не допустили порушень норм процесуального права, тому касаційну скаргу належить залишити без задоволення, а рішення судів - без змін.
Керуючись статтями 343, 349, 350, 355, 356 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
п о с т а н о в и в :
Касаційну скаргу Публічного акціонерного товариства «Укргазвидобування» залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 26 травня 2015 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 20 липня 2015 року у справі № 826/4168/15 залишити без змін.
Постанова суду касаційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та не може бути оскаржена.
Головуючий Л.Л. Мороз
Судді А.Ю. Бучик
М.М. Гімон